Proteus karaşimşek devresi yardım

Başlatan darbe92, 20 Aralık 2014, 02:48:14

darbe92

proteus da karaşimşek devresi çizdim.Normalde 4017 entegresi ve 555 timer ile kolayca yapılabiliyor ama ilk defa elektronik dersi alıyorum ve flip floplar ile yapmam gerekiyor.. Bir yerde sorun var ama bulamadım bu konuda yardım eder misinz?
Proje linki :https://yadi.sk/d/lf-A5qAudVeZk

asma

Merhaba
.gif uzantılı dosyada düzgün çalıştığı görülüyor. Problemi belirtmemişsiniz.

İncelemeye başlayınca JK FF ile asenkron sayıcı yapıp 0111 rakamında sıfırlanmasını sağladığınızı görüyorum.
1) 3 adet FF kullansaydınız 111 rakamından sonra ne olacaktı?
Reset devresi oluşturmadan başa dönüp istediğinizi yapacaktı.
4 girişli AND kapıları yerine 3 girişli kullanacaktınız.
Çizim çok daha basit ve sorunsuz olacaktı.
2) Muhtemel sorun; 8. adım olan 0111 rakamı oluştuğunda LED yanmadan 0000 a geçecek ve 1 adım eksik (atlyarak) döngü başa dönecek.
En sağdaki FF in Q çıkışını reset olarak kullanın (oradaki 4 girişli AND kapısını iptal edin) 0111 rakamından sonra 1000 ve mikrosaniyeler sonra 0000 oluşsun.   Yani sayacı n+1 de sıfırlayın. (ilerde işinize yarıyacak bir yöntem)
3) 3 girişli AND kullanacak olursanız yerine 3 girişli NAND kullanabilirsiniz. LED lerinizi GND ye değil kaynağa bağlarsınız. Bu size open collektör seçmeniz durumunda OR kapısı kullanmadan çıkışları paralel bağlama şansı verir. (7410 yerine 7412 gibi)

2 doğru ise 1 ile sorunu çözün ve tamamlayın, 3 bonus olarak sizde kalsın. (boş vaktinizde denersiniz)

Kolay gelsin.

darbe92

ilginiz için çok teşekkür ederim..
Benim çok derin bilgim yok araştırarak öğreniyorum gif ile aynısını yaptım ama sorunlar çıktı..  onu çözmeye çalışıyorum ama bir yandanda alternatif olarak neler yapabileceğime bakıyorum xfg1 kullanarak  5 tane jk ff ile kapılarla ile yapmayı düşündüm.. xfg1 yerine 555 timer kullansam çok iyi olucakta onu tam olarak çözemedim bağlantı şemalarında hata yapıyorum..
İlk yaptığım çok karışıktı onu daha basit olarak yapmaya çalışacam olamdı onda düzeltmeye çalışacacağım..Severek yapıyorum devre ve araştırmayı ama çok araştırmak lazım çok :)

asma

Karşılaştığınız sorun simülasyonda mı gerçek hayatta mı?
Problemi belirtmemişsiniz yazmıştım, tekrar ediyorum çıkan sorunlar nelerdir?

Biliyorsanız asenkron yerine senkron sayıcı yapıp çıkışları ile LED sürebilirsiniz. 5 adet JK FF ile. ;) Bilmiyorsanız şimdi o konuya girmeyin.

Kolay gelsin.

darbe92

problem proteus 8 çizdiğim devre çalışmadı ama gif de çalışıyor..Çizdiğim devrede hata yaptığım yer neresi bağlantılara kadar yaptım onu çözemedim..
Onun çalışmasını sağlamak tek amacım.. Çok bilgim olmadığı için başka bir alternatife yönelemiyorum ama daha kolay olanı varsa hayır demem..
 ben jk ff için 74109 kullanmıştım onun yerine 4027 kullanmam bir şey değiştirir mi?
Ben 5 led ile hazır entegre kullanmadan flip flop ile ve kapılar ile saat entegresi için 555 timer kullanarak devreyi tasarlıcam devre çalıştığına emin olunca onu breadboorda yapıcam sorna proje olarak sunucam önceliğim çalışan bir simulasyonu yapmak bunun için uğraşıyorum..

seron

dikkatimi çekti: "gifte çalışıyor" ne demek? :D çalışmayacak bir devre gif ile çalışıyor gibi gösterilebilir. gif, bir animasyondur test programı değildir ki? :)

darbe92

:) O konuda kendimi yanlış ifade ettim..Araştırdığım sitelerde bu gifi görmüştüm altında da baya ayrıntılı anlatıyordu onları uygulayarak yaptım sorunu anlamadım nerede hata veriyor hatamı anlasam dönüp tekrardan yapacağım ama onu bulamadım :) İşte bu konuda tecrubeli olarak size danışıyorum..

asma

Alıntı yapılan: darbe92 - 20 Aralık 2014, 15:30:14:) O konuda kendimi yanlış ifade ettim..Araştırdığım sitelerde bu gifi görmüştüm altında da baya ayrıntılı anlatıyordu onları uygulayarak yaptım sorunu anlamadım nerede hata veriyor hatamı anlasam dönüp tekrardan yapacağım ama onu bulamadım :) İşte bu konuda tecrubeli olarak size danışıyorum..
Kendini ifade etmesen de olur, uygulayarak yaptım dediğin nedir? onu anlat.
Gerçekte bir devre yaptın mı? Olmadı , hata verdi dediğin ne?
Nereden dönüp , neyi tekrar yapacaksın.
Bir bord 3-4 tane ttl entegre kaç para? Ne kadar zamanını alır?
Proteus kaç para , kaç gündür cevap bekliyorsun?

Derdini anlamak için şemayı inceledim ve yorumladım.
Bilgisayarıma proteus kurup derdini tekrar anlamaya çalışamam.

Son olarak cmos ve ttl entegreleri aynı devrede kullanmamanı öneririm.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın