PC'lerde UPGRADE teknikleri.

Başlatan Mr_YAMYAM, 17 Aralık 2014, 12:04:26

Mr_YAMYAM

@seron arkadaşımız için hazırlanmış olan bu konuda bir PC için upgrade (donanım yükseltme) işlemleri ve tekniklerinden bahsedeceğiz.
Bir PC'de donanımların yükseltilme işlemi kafadan yapılamaz.
Yani bir işlemci olsun, bir ekran kartı olsun ya da RAM olsun en iyisini alıp ta yerine takarak upgrade yapamayız.
Upgrade işleminin belli bir mantığı vardır ve ilk ölçülmesi gereken yer anakart veriyolları hızı ve özellikleridir.
Bu sebeple konumuzun içeriğinin yerine getirilebilmesi için seron'un anakart özelliklerini (Chipset ve veriyolları) detaylı olarak ölçmesi ve resimlerini iliştirmesi gereklidir.
Bağlı olarak kullanılan (kullanılacak) RAM modüllerinin de teknik detayları gerekecektir.
Seron'dan bu bilgileri detaylı olarak bekliyoruz.

Konu seron arkadaşımız ile ilgili olarak açılmış olsa da diğer arkadaşlarımızı da yakınen ilgilendirmektedir.
Bu sebeple diğer arkadaşlar da konuya katılabilir, kafasına takılan soruları sorabilir ya da eklemek istedikleri bilgileri verebilir.

seron

yamyam üstadın çağrıosı üzerine bilgisayarımın özelliklerini not ederek geldim. özellikle anakart çok eski olduğundan ne kadar sağlıklı upgrade yapılır bilmiyorum...

ASUS P5LD2-X/1333 anakart ( http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2X1333/ )
intell E2160 dual core 2x1,8Ghz işlemci
kingston DDR-2 1GB 64*8 667mhz (etiket bilgisi: LDE2EOGI1102775 )
Asus gallium X-1550 series 1024mb ekran kartı
350W power supply (gerçek/çakma değil)

görseller:

şimdi bu sisteme bahsetmiş olduğun işlemciyi taksak, gözle görülür performans artışı olma mı? ya da...

bir bilgisayarda donanım değişikliği yaparak performans arttırmada dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? ben bilmiyorum...

Mr_YAMYAM

Seron.
Tek kanal RAM ile upgrade yapmanın anlamı yok :D oraya QUAD işlemci de taksan çok fazla performans artışı olmaz.
Günümüz işletim sistemleri genellikle en az 500 MB RAM kullanacaktır.
Eğer upgrade yapmak istiyorsan öncelikle RAM miktarını artırmalısın. 2GB RAM temel kullanımlarda yeterli olacaktır.
İkinci olarak RAM'ın anakartın ve işlemcinin detaylı speecy görüntüsünü koymalısın.
Ki veriyollarının uyumunu görebilelim.

seron

tamam abi yarın daha detaylı veri getireyim. ilaveten 1GB aynı ramden bulacağım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Aralık 2014, 19:29:12tamam abi yarın daha detaylı veri getireyim. ilaveten 1GB aynı ramden bulacağım.
Eğer anakartın destekliyorsa, yani 4 RAM slotu varsa.
FSB hızını da destekliyorsa, ve uygun fiyatlı aynı RAM'lardan bulabilirsen toplamda 3 adet 1GB daha alırsan senin PC yi uçurabiliriz. (BELKİ)
Her ne kadar ekran kartın artık alt seviyede kalsa da oyun amaçlı olmasa da iş amaçlı performans neticeleri için testler yapabiliriz.

NOT:
Dur dur ecik.
Anakart veriyollarını görmeden RAM alma sakın. Belki 800MHz RAM'lerden almak zorundasındır.
Önce dökümanları inceleyelim.

seron

tamam.

maksadım yok abi. mesele şu: artık demode olmuş (denemelerde kullandığım) bilgisayarı minimum maliyetle(20-70TL ye) "olabilecek en iyi demode" haline getirmeye çalışacağım. ramin ikinci eli 20TL dolaylarında ve bahsettiğim işlemci de 50tl dolaylarında. aslında bütçeyi arttırıp 70tlye bir 775 anakart daha alsam olacak; yedekde dursun diye.

yamyam abi, elimde asus p5gcmx anakart var. arızalı yada ben öyle sanıyorum. ATA(ide) DVD rom ve harddisk görmüyor (ide ile ilişiği tamamen bitik). eterneti görmüyor(onboard eterneti devredışı). bios pili sağlam olmasına rağmen her açılışta tarih saat siliniyor, disket geliyor. sordum, çipseti bozulmuştur dediler. masraf etmeye değermi sence? veya sana göndereyim mi?

Mr_YAMYAM

Ben P4 işlemcili PC yi denemelerde kullanıyorum :D
Ayrıca o senin PC ayarındaki AMD işlemcili PC yi HT-PC olarak kullanıyorum. Cenıfır çalışıyor.
Eğer anakartının chipseti ICH10R ise o kötü PC yi cenıfır yapabiliriz.
Sanırım birkaç RAM gerekir.

Bozuk bir anakartın tamiri çok gıcıktır.
Sanırım besleme sorunları var o anakartının. Uğraşmaya değmez. Eski bir anakart sanırım.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Aralık 2014, 19:05:39Seron.
Tek kanal RAM ile upgrade yapmanın anlamı yok :D oraya QUAD işlemci de taksan çok fazla performans artışı olmaz.
Günümüz işletim sistemleri genellikle en az 500 MB RAM kullanacaktır.
Eğer upgrade yapmak istiyorsan öncelikle RAM miktarını artırmalısın. 2GB RAM temel kullanımlarda yeterli olacaktır.
İkinci olarak RAM'ın anakartın ve işlemcinin detaylı speecy görüntüsünü koymalısın.
Ki veriyollarının uyumunu görebilelim.

500? abi sen sunu 1 yap:-)

Mr_YAMYAM

yolgezer

abi xp bile benim laptopta driver yukleyince 400 mbustu kullaniyordu ya:-) 

Mr_YAMYAM

yolgezer

yolgezer

seron

xp de 500mb dolaylarında;
W7 de 1.4gb dolaylarında
W8 de yine 500 mb dolaylarındadır. yamyam abi toplamda 4 adet işletim sistemi kullanmaktadır: xp, ubuntu studio, pardus, fedora, bi'tane daha olacaktı... bana gösterdiydi.

yamyam abi bozulan anakart şu an kullandığım ikinci elin(yukarıdaki) birkaç üst modeli. arıza ide kanalından bir ata harddisk bağlamaya çalışmamla başladı ve büyüdü. dvd romu görmemeye başladı. ardından ses sorunu başladı. sonra dvd romu hiç göremedi. sonrada işte cortladı.

neyse ben ayrıntıları getirecem dediydim:
anakart-1

anakart-2

ekran kartı-1

ekran kartı-2

işletmeci:

operatinnkkk sistım:

geli-REM:

haydi bakalım buyur yamyam abi.

Mr_YAMYAM

Evet.
Tahmin ettiğim üzere anakartın ICH7 (945) chipsetli.
Çok hız beklemen doğru olmamakla birlikte şu önerilerimi yerine getirebilirsen o PC yi az da olsa performans sahibi yapabiliriz.
1-2Adet DDR2 800MHz 1 er GB lık olanlardan bulabilirmisin. Toplamda 2 tane bellek yuvası olduğu için full band genişliğine erişip erişemeyeceğini bilmiyorum.
2- İşlemci saat hızın 200MHz olarak görünüyor. DDR2 ve 667MHz RAM'ler için uygun olsa da saat hızın ecik az.. Her ne kadar saat hızı 333MHz olan işlemciler daha üst seviye işlemciler olsa da anakart veriyolları zayıf kalabilir.
3- İşlemciyi daha yüksek taksan da bizim ET @okinkurt  gibi Q9400 benzeri bir işlemciyle bile darboğazda kalabilirsin. Buna karşılık aynı işlemcinin 2.0GHZ lik olanını sana gönderebilirim.
INTEL CORE2 DUO 2.0GHz 4400 2M keşh 800MHz FSB
Eğer bu sistem için öncelikle RAM işlerini ayarlayabilirsen bendeki bu işlemciyi gönderip bakarız. Elde ettiğimiz performans neticesine göre gerekirse E7400 ü de gönderirim. Ancak E7400 1066FSB olduğu için RAM'lerinin en az 800MHz olması gereklidir.
Bu hızda da anakart veriyollarının ne derece performans verebileceğini şimdiden kestirebilmem zor.
En azından deneriz.

HAAA NOT:
İşletim sistemin hoşuma gitti.
Onu bir mıncıklamak isterdim. Bana gönderme şansın varsa ben de senden o CD yi isterim haa :)

seron

şliaşsdjfiaskgAADSdaSAFASFAasdfaşsf >:( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\\ :( :o :o :o

her gün yeni bir bilgi.

gelişmek güzel şey. keşke evler yakın olsa yamyam abi. bıkıp usanmadan hergün muhabbet ederdik.
dediğin parçaların fiyatlarını araştırarak aybaşında almaya çalışayım. acele etmeyelim. ben basitçe işlemciyi değiştirecem rami 1de 2ye yükseltecem oldu bitti sanıyordum. şimdi ise işler epey değişti, vazcayabilirim

Mr_YAMYAM

RAM alıncaya kadar şu testleri yap.
Tam ekran modunda çalışmayan bir program ayarla. İşlemciyi zorlayabilen bir uygulama olsun.
Programda uygulama yaparken görev yöneticisini ve speccy i aç.
Toplam işlemci yükünü ve speecy deki işlemci saat hızı yükünü (FSB yük oranı) ölçümle.
FSB yükün yukarı vurmuyor ama işlemci %100lere vuruyorsa işlemci değiştirmek mantıklıdır.
İşlemci yükün yukarlara vurmuyor ama FSB yükün yukarlarda ise RAM ve veriyollarını ayarlamak gereklidir.
Her ikisi de yukarlara vuruyorsa başta söylediğim tüm şeyler önemlidir.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2014, 00:39:22RAM alıncaya kadar şu testleri yap.
Tam ekran modunda çalışmayan bir program ayarla. İşlemciyi zorlayabilen bir uygulama olsun.
Toplam işlemci yükünü ve speecy deki işlemci saat hızı yükünü (FSB yük oranı) ölçümle.
FSB yükün yukarı vurmuyor ama işlemci %100lere vuruyorsa işlemci değiştirmek mantıklıdır.
İşlemci yükün yukarlara vurmuyor ama FSB yükün yukarlarda ise RAM ve veriyollarını ayarlamak gereklidir.

hepsi yukari vuruyprsa ye ni sistem toplasin:-)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2014, 00:39:22RAM alıncaya kadar şu testleri yap.

abi ben bunlarla hiç uğraşmayıp elimdekine şükür edip paşa paşa kullanayım olmadı... tam ekran olmayan bahsettiğin program adobe photoshop'tur. hem işlemciye hem ram'e hem de ekrankartına yapılan işe göre yük bindirir. ne kadar iş yapılırsa o kadar yüklenir. bilgin olsun.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Aralık 2014, 21:57:55Evet.
Tahmin ettiğim üzere anakartın ICH7 (945) chipsetli.
Çok hız beklemen doğru olmamakla birlikte şu önerilerimi yerine getirebilirsen o PC yi az da olsa performans sahibi yapabiliriz.
1-2Adet DDR2 800MHz 1 er GB lık olanlardan bulabilirmisin. Toplamda 2 tane bellek yuvası olduğu için full band genişliğine erişip erişemeyeceğini bilmiyorum.
2- İşlemci saat hızın 200MHz olarak görünüyor. DDR2 ve 667MHz RAM'ler için uygun olsa da saat hızın ecik az.. Her ne kadar saat hızı 333MHz olan işlemciler daha üst seviye işlemciler olsa da anakart veriyolları zayıf kalabilir.
3- İşlemciyi daha yüksek taksan da bizim ET @okinkurt  gibi Q9400 benzeri bir işlemciyle bile darboğazda kalabilirsin. Buna karşılık aynı işlemcinin 2.0GHZ lik olanını sana gönderebilirim.
INTEL CORE2 DUO 2.0GHz 4400 2M keşh 800MHz FSB
Eğer bu sistem için öncelikle RAM işlerini ayarlayabilirsen bendeki bu işlemciyi gönderip bakarız. Elde ettiğimiz performans neticesine göre gerekirse E7400 ü de gönderirim. Ancak E7400 1066FSB olduğu için RAM'lerinin en az 800MHz olması gereklidir.
Bu hızda da anakart veriyollarının ne derece performans verebileceğini şimdiden kestirebilmem zor.
En azından deneriz.

HAAA NOT:
İşletim sistemin hoşuma gitti.
Onu bir mıncıklamak isterdim. Bana gönderme şansın varsa ben de senden o CD yi isterim haa :)

Onur abi bendeki mesele darboğaz değildi quad ile gtx 660 rahat götürüyordu sıkıntı anakartın düşük chipset olması ve ramlerin ecc olmasıydı bu yüzden ramler 1066 mhz de çalışıyor 1333 e çekilemiyorlardı ama darboğaz yok ben darboğazı amd de yaşadım direk kart kullanımı göçüyordu .

seron

yamyam abi yeni farkettim bu arada; işletim sistemimin nesi hoşuna gitti?
net frameworku katılımsız olarak sonradan yükledim onu mu diyon? o değilse bu kafede "akdeniz xp" diye adlandırdığımız bir windows o. driver vs yoktur. dvd okuyucuya taktın mı bir ekran gelir:
XP mi kuracan
win98 mi kuracan
norton ghostla yedek mi alacan
partition wizard mı kullanacan
norton antivirüsle taratma mı yapacan
harddiskten mi başlatacan

ne yapacaksan seçip kuruyon. hepsi bir cd üzerinde. sp3 değil-2 ben sonradan yamaladım. sana nasıl birşey lazım?
bu arada keyi de vermişiz dikkatsizlik... ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 19 Aralık 2014, 16:25:52Onur abi bendeki mesele darboğaz değildi quad ile gtx 660 rahat götürüyordu sıkıntı anakartın düşük chipset olması ve ramlerin ecc olmasıydı bu yüzden ramler 1066 mhz de çalışıyor 1333 e çekilemiyorlardı ama darboğaz yok ben darboğazı amd de yaşadım direk kart kullanımı göçüyordu .
İnat değil mi ? ;D
Hala bildiğini okuyor :D
ICH7R nin veri transferi ne kadardır ki GTX660 ı beslesin. FSB arayolları boğaz değil mi, bilgiler bu boğazdan (ICH7R) den geçmiyormuydu.
Yani senin ekran gartına giden yollar nerelerdi baktınmı >:(

Alıntı yapılan: seron - 19 Aralık 2014, 17:49:07yamyam abi yeni farkettim bu arada; işletim sistemimin nesi hoşuna gitti?
net frameworku katılımsız olarak sonradan yükledim onu mu diyon? o değilse bu kafede "akdeniz xp" diye adlandırdığımız bir windows o. driver vs yoktur. dvd okuyucuya taktın mı bir ekran gelir:
XP mi kuracan
win98 mi kuracan
norton ghostla yedek mi alacan
partition wizard mı kullanacan
norton antivirüsle taratma mı yapacan
harddiskten mi başlatacan

ne yapacaksan seçip kuruyon. hepsi bir cd üzerinde. sp3 değil-2 ben sonradan yamaladım. sana nasıl birşey lazım?
bu arada keyi de vermişiz dikkatsizlik... ;D
Et seron.
bana temiz XP lazım. Modifiye ederken böcüklendiriyorlar çoğunu.
Sendeki XP temiz gibi göründü gözüme.

seron

abi canım feda elimdekilerin hepiciği temiz.

98 var, 2000var ME var, 3-4 çeşit windowsXP var, birtanesi CDden çalışan XP böcüklüdür ama veri yedekleme driver bulma için birebirdir kendisi... 7 var 8 var... sokak satıcısına döndük

yav beni konuşturma. en yakın zamanda bir kahvemi içmeye beklerim. aradığın ne var ise harddiskimde ve program erşivimde ;D şaşıracaksın nereden buldun diye beni kızartıp yiyeceksin....

Mr_YAMYAM

Aslında bu gün senin için hurdacılara gittim.
2 adet 1GB 1066 ADATA RAM aldım 50 Gaymeye.

[mergedate]1419004896[/mergedate]
Ama ikiside bozuk çıktı >:( :o

seron

abi utandırdın beni.  neden masrafa girdin daha yapıp yapmayacağımız belli değil ki... hey Allaaam... neyse çok sağol yine de
abi rem falan alma bana istemiyo'm götür iade et.

Mr_YAMYAM

Hazır varken alayım dediydim.
Bozuk çıkınca elimde kaldı. Geri iadesi de yok. Çünkü hurda malı.

seron

desene 50 gayme boşa gitti. ben vazgeçtim sen gel de ben sağa program arşivimi göstereyim. senin için harddiski söker gelirim.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2014, 17:53:53İnat değil mi ? ;D
Hala bildiğini okuyor :D
ICH7R nin veri transferi ne kadardır ki GTX660 ı beslesin. FSB arayolları boğaz değil mi, bilgiler bu boğazdan (ICH7R) den geçmiyormuydu.
Yani senin ekran gartına giden yollar nerelerdi baktınmı >:(
Et seron.
bana temiz XP lazım. Modifiye ederken böcüklendiriyorlar çoğunu.
Sendeki XP temiz gibi göründü gözüme.

Abi tamam da quad da battlefield 3 ü felan maximum detay 60 fps de oynamıştım ben o sistemde darboğaz etsede yeterliydi yinede onu demek istiyorum o sistemin kıymetini fx8 ve i7 kullandıktan sonra anladım :D
[mergedate]1419009771[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2014, 18:05:09Aslında bu gün senin için hurdacılara gittim.
2 adet 1GB 1066 ADATA RAM aldım 50 Gaymeye.

[mergedate]1419004896[/mergedate]
Ama ikiside bozuk çıktı >:( :o

Geçmiş olsun abi yalnız biraz pahallı değilmi ? 5-6 gün önce 4gb 1600 mhz ddr3 rami 70 tl ye aldıydım ben

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 19 Aralık 2014, 19:24:38Abi tamam da quad da battlefield 3 ü felan maximum detay 60 fps de oynamıştım ben o sistemde darboğaz etsede yeterliydi yinede onu demek istiyorum o sistemin kıymetini fx8 ve i7 kullandıktan sonra anladım :D
[mergedate]1419009771[/mergedate]

Geçmiş olsun abi yalnız biraz pahallı değilmi ? 5-6 gün önce 4gb 1600 mhz ddr3 rami 70 tl ye aldıydım ben
Öyleyse benim sistemi neden hala kullandığımı da anlamış olman lazım.
Üstelik benim sistem full performansta çalışıyor. Veriyolları tam işlemciye göre.

DDR2 ler el yakıyo. Sıfırı olmadığı için hurdada bile 1GB lıkları 20 kaada satılıyor.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Aralık 2014, 19:55:41Öyleyse benim sistemi neden hala kullandığımı da anlamış olman lazım.
Üstelik benim sistem full performansta çalışıyor. Veriyolları tam işlemciye göre.

DDR2 ler el yakıyo. Sıfırı olmadığı için hurdada bile 1GB lıkları 20 kaada satılıyor.

Evet abi anladım bende ddr2 3gb ram var ileride lazım olur diye satmadıydım iyikide satmamışım şuan kullanıyorum :D
[mergedate]1419016060[/mergedate]
Yamyam emmi pc bilgileri ahada

İşlemci :

Anakart :

Ram :

Ekran gartı :

HDD :

Mr_YAMYAM

İşlemcin CORT durumda ;D
6 X çarpandan yukarı çıkmamış. Buna rağmen tüm veriyolları full kasılmış. Bu da demektir ki işlemcin 1200MHz te yani 1.2GHz te çalışabiliyor.
Bu olay DAR ÜMÜK meselesinin sebeplerindendir.
İLK YAPILMASI GEREKENLER.
1 Tüm RAM'leri çıkart.
 2GB lık RAM modülünü 1GB ı taktığın slota tak ve 1GB olanını devre dışı bırak yani takma.
(Bu slot işlemciye yakın olan slot olmalıdır) Eğer aksi bildirilmişse anakartın kitapçığını ya da RAM konfigürasyon bilgilerini okumalısın.
Sadece 2GB RAM modülü takılıyken PC yi bir test et ve şu ekran görüntüleri al.
Anakart.
İşlemci
RAM

NOT: Ekran görüntülerini full 1080P yapma. paintte sadece yazılı olan kısımlarını kes ve bunları yükle.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Aralık 2014, 12:11:21İşlemcin CORT durumda ;D
6 X çarpandan yukarı çıkmamış. Buna rağmen tüm veriyolları full kasılmış. Bu da demektir ki işlemcin 1200MHz te yani 1.2GHz te çalışabiliyor.
Bu olay DAR ÜMÜK meselesinin sebeplerindendir.
İLK YAPILMASI GEREKENLER.
1 Tüm RAM'leri çıkart.
 2GB lık RAM modülünü 1GB ı taktığın slota tak ve 1GB olanını devre dışı bırak yani takma.
(Bu slot işlemciye yakın olan slot olmalıdır) Eğer aksi bildirilmişse anakartın kitapçığını ya da RAM konfigürasyon bilgilerini okumalısın.
Sadece 2GB RAM modülü takılıyken PC yi bir test et ve şu ekran görüntüleri al.
Anakart.
İşlemci
RAM

NOT: Ekran görüntülerini full 1080P yapma. paintte sadece yazılı olan kısımlarını kes ve bunları yükle.

Abi o cizelgeler nerdeyse milisaniyelik cıkıp aniden düşüyor birde şurdaki fotoya bakarmısın yükteki durum .

Notunu foto attıktan sonra farkettim abi :D buda speccy ve cpu-z karşılaştırması

Mr_YAMYAM

İnatla muhalefet olmayı bırak ta dediklerimi yap.
Speccy de görülüyor ki senin FSB hızın 200MHz.Buna rağmen işlemci hızın hala 1.2GHz te kalmış.
CPU-Z nin gösterdiği değer senin işlemcinin fabrikasyon olarak erişebileceği hızı gösterir. çalışma esnasında bu hıza ulaşıp ulaşmadığını oradan göremezsin. Speccy de bu hız anlık olarak değişimleri göstermektedir.
Sen oyun esnasında ekran görüntüsü almışsın hala işlemci hızın aynı.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Aralık 2014, 13:02:24İnatla muhalefet olmayı bırak ta dediklerimi yap.
Speccy de görülüyor ki senin FSB hızın 200MHz.Buna rağmen işlemci hızın hala 1.2GHz te kalmış.
CPU-Z nin gösterdiği değer senin işlemcinin fabrikasyon olarak erişebileceği hızı gösterir. çalışma esnasında bu hıza ulaşıp ulaşmadığını oradan göremezsin. Speccy de bu hız anlık olarak değişimleri göstermektedir.
Sen oyun esnasında ekran görüntüsü almışsın hala işlemci hızın aynı.

Yav vuraydın bari buda anlık gösteriyor diye koymuştum al buda boştayken ama yinede dediğini yapıcam bi foşurdatıp geliyorum

[mergedate]1419073614[/mergedate]
Onur abi pc güzelce temizlendi ram dediğin noktaya takıldı specy yi ilk açışımda 2.7 gösterdi ama sonda yine 2. fotodakine döndü ahada sonuçlar

İşlemci 1 :

İşlemci 2 :

Ram :

Anakart :

EDİT !! : Onur abi specy nin yeni versiyonunu indirdim ve yükte durum budur abi boşta iken cpu-z gibi seyrediyor sanırım bendeki specy yükselen frekansı anlıyamıyor zamanında buyur foto :

Mr_YAMYAM

Tamam tamam.
Şimdi düzelmiş. Tek mesele tek kanal RAM kullanımı.
Önceki renderi bir kez daha yap. Yaparken de speccy açık olsun.
15-20 dk iş yap ve işlemci hızını ve ısısını bi daha ölç.
Önceki yaptığın render işlemi yaklaşık kaç saat sürmüştü. Şimdi aynı işi yeniden yaparsan ve süreyi gözlersen performans farkını da anlamış olursun.
Her ne kadar RAM miktarı düşmüş olsa da bence performansta yükselme olmuştur.
Eğer aynı RAM'den bir tane daha bulabilirsen çok iyi olacaktır.
Ya da en iyisi ucuz bulabilirsen 1 er GB olanından 4 tene bul ve tüm slotlara tak.

seron

onursal abi sana birşey soracam. sen bu işlerden epey anlıyorsun. yazılarını incelerken dur bi de diğer bilgisayarın özelliklerini şeyedeyim dedim. harddisk haricinde bir problem görürsen ve parça değişimsiz düzeltme yolu gösteremezsen bilgisayarı:
1-internet üzerinden ya da elden satacağım.
2-pencereden atacağım.

ahan da yeni bilgisayar:
opıreytinğ sistım-1 ;D

opıreyting sistım -2:

anakart-1:

anakart-2

ekran kartı:

işlemci:

RAM:

harddisk:

harddisk-2:

kestane gürgen kebabı,
sana zahmet bakıver ama bakma kusura,
unutmadık yaptığın masrafı. ::) :P olmadı... alp er tunga öldi mü, ıssız dünya kal.... AAAAH boşver ;D
haydaaa olum ürün anahtarını yine kapatmayı unuttum len! iki sistemimin de anahtarı ele geçti iyi mi

Mr_YAMYAM

Usulen baktım.
Gördüğüm gadarıyla tek modül 8GB RAM kullanmışsın.
İşlemciyi besleyemiyorsun.
En az 4 slot RAM kullanman lazım.

HAA NOT:
Ülen masraf ettik diye ümüğünde boza mı pişirdim ;D
3 guruşum vardı. Gıyak olsun diye RAM aldım onlar da bozuk çıktı. Napim şansına
Masrafı da senden alacaam diye de etmedim yani.

seron

sen buraya gelince masrafı halletmeye çalışacam + istediğin birçok programı verecem. sen zora girme abi bir emekli maaşın var, benim yüzümden hurdaya harcama.

işlemciyi besleyebilmemin tek yolu o remi satıp 4 tane iyisinden 2lik ram almak. o da mümkün değil. eğer sen bulabilirsen (ddr-3 olmalı) takas yaparız. ama istersen tabi. NOT: hurdacıdan olmaz.

bu arada harddiskimde "uyarı" ibaresi de e ola ki?
(...)
şimdi vatandan baktım iki tane 4gb ddr3 1600 kinkston ram 300tlye tekabül ediyor. kdv hariç. onur abi ben bu bilgisayarı sana versem işine yarar mı? ;D ;D ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Aralık 2014, 19:04:03Tamam tamam.
Şimdi düzelmiş. Tek mesele tek kanal RAM kullanımı.
Önceki renderi bir kez daha yap. Yaparken de speccy açık olsun.
15-20 dk iş yap ve işlemci hızını ve ısısını bi daha ölç.
Önceki yaptığın render işlemi yaklaşık kaç saat sürmüştü. Şimdi aynı işi yeniden yaparsan ve süreyi gözlersen performans farkını da anlamış olursun.
Her ne kadar RAM miktarı düşmüş olsa da bence performansta yükselme olmuştur.
Eğer aynı RAM'den bir tane daha bulabilirsen çok iyi olacaktır.
Ya da en iyisi ucuz bulabilirsen 1 er GB olanından 4 tene bul ve tüm slotlara tak.

Abi 12 dakika %100 render yükü durum fotodaki gibi ama anlamadığım birşey var abi 3gb ram varkende 2.7 gösteriyor farkeden nedir ? birde performansda düşüş var sistem çok tıkanıyor render yaparken video ilerliyor izliyodum şimdi direk donuyor aynı ramden bulsamda 3gb çalışıcak abi anakartın desteği bu kadar.

Not : Dual core u seviyorum abi ya ısınmıyor temiz olunca stok fan bide maşallah :D

Mr_YAMYAM

OkinGURT.
O PC ye bu hali ile yeniden cila.. Pardon format çek. İlk önce chipset sürücülerini kur. Düzelir.
Ama doğru kurman lazım.

Seron.
O PC adam olur ama RAM bir dünya para.
O anakartta hızlı RAM lazım değil. Band genişliği önemlidir. Bu yüzden 2 şer GB lık 4 tene 1333 MHZ lik RAM kullansan da olur.
Çok bellek miktarı kullanacaam diye yırtınma. 4 adet 1 GB olsa bile o PC ye yeter.

seron

you say so, but I haven't any cash... what can I do?... Should i sale my RAM?

okinkurt

Seron specy amd lerde ısıyı yanlış ölçüyor haberin olsun anakartın yazılımı varsa onu kullan 10 derece felan inanma bendede öleydi fx8 varken asus un resmi yazılımında bi baktım 36 derece diyor . Onur abi format atar bir ara sonucu yazarım .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Aralık 2014, 21:22:00you say so, but I haven't any cash... what can I do?... Should i sale my RAM?
Yes bread. It's derotu maydanoz ;D
If you sell yours RAM good price maybe possıble.

Yahu gavurca gonuşuyoz gevv bizi dövecek haa :D

NOT:
HDD uyarısını HD tune adlı program ile görebilirsin.

Al bak.
http://www.gold.com.tr/kingston-kvr16n11-4-4-gb-1600-mhz-ddr3-pc-ram_u
Ecik para biriktir. Sendeki RAM'i sat bunları al.
http://www.gold.com.tr/kingston-2gb-1333mhz-kvr13n9s6-2-ddr3-ram-pc_u

ET @okinkurt  OkinGurt a da bunlardan 4 tene lazım :)
http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/hi-level-1gb-ddr2-800mhz-pc-bellegi-sogutuculu.html

yolgezer

upgrade olsun sifir toplama olsun. en onemli sey enerjidir. ozellikle psu secimi bastan sona hepsinin guc kaynagi tek olur genelde, o yuzden sonradan kjllNmayi dusundugunuz parcalarin gucunu hesaba katip psu aliniz, misal am3 soketli aldigim bir kart 140 wat cekebildigini yaziyordu. simdi buna ekran kartini  hdd yi dvd yi belki de ikinci hdd yi eklersek elimizde en az 500 watt psu olmasi gerektigini hesaplariz, aman ben tek hdd kullanacam dvd lazim degil diyerektrn 250 watt psu alirsak- bir de uyduruk alirsak- basimiza bela olur, bu yuzden ilk bastan bunu dusunmeliyiz. ki arizali olarak gec iste gelmis pek cok kartt, hep psu degistirdigimde duzeldi. ya da psu kaynakli yandi:-)

Mr_YAMYAM

Benim PSU 240W ama hiç ısınmıyo.
Cenıfır şekilde de çalışıyo ;D 8)

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Aralık 2014, 23:27:00Benim PSU 240W ama hiç ısınmıyo.
Cenıfır şekilde de çalışıyo ;D 8)
senin pc sendenyasli abi 240 watt cok bile:-)  ben 9800 gt ekran kartli pcde 250 watt psu gordum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 20 Aralık 2014, 23:29:48senin pc sendenyasli abi 240 watt cok bile:-)  ben 9800 gt ekran kartli pcde 250 watt psu gordum
İşte bilmediğin burdan belli oluyo ;D
Eski nesil 75nm işlemciler daha fazla güç harcarlar. Yeni nesil 32nm işlemciler daha az güçle daha fazla performans verirler.
Bendeki PC p4 olduğuna göre artık kasanın toplam gücünü sen hesapla ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Aralık 2014, 23:36:32İşte bilmediğin burdan belli oluyo ;D
Eski nesil 75nm işlemciler daha fazla güç harcarlar. Yeni nesil 32nm işlemciler daha az güçle daha fazla performans verirler.
Bendeki PC p4 olduğuna göre artık kasanın toplam gücünü sen hesapla ;D
abi onu biliyorum. sen de iyice vcahal ettin beni:-)  senin pcde p4 islemci var maksimum cekecegin 75 watt. amd3000 90 watt ceker, amd645 135 watt ceker, phenom serisi 160 watta cikabiliyor, ekran kartlarina giriselim, 9800gt en az 400 watt psu ile kullaniniz diye kendi sitesinde oneri verilmis bir kart:-)  ha 250 watt ile kullanir misin. kullanirsin, ama en ufak oyunda mavi ekranlar, donmalar. uzun vadede anakartta arizalar. misal benim pc 300 watt. 6 fanli, cift hdd ve bir dvd bir cd suruculu. tum sistemi ayni anda calistirmaya kalkinca sistem sapitiyor. ozellikle dvd yazdirmaya kalkarsam cd yakiyor, cozum? 400 watt psu. kimmis cahal?:-)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın