Kamera Dersi Performans Ödevi Gerekiyor

Başlatan XirMan, 15 Aralık 2014, 09:15:35

XirMan

Herkese Merhaba, 12.Sınıf Elektrik-Elektronik / Güvenlik Sistemleri 'n de okumaktayım, Hocamız basit bir kamera devresi getirmemizi söyledi google da arattığımda anlayabileceğim devreleri bulamadım bana yardımcı olurmusunuz basit kamera sistemi gerekiyor yani kamerayla ilgili kolay bi devre.

olc technics

@Xirman:
Basit kamera diye bir şey yoktur. Tekniği ne olursa olsun, ( CCD, CMOS vd.) amatör hevesle yapılabilecek bir şey değildir. Profesyonel amaçla kullanılan güvenlik kameralarının servis manuellerini araştırın. İçlerinde elbet bir şema olacaktır. Blok şemasını inceleyin. Kısım kısım anlatıldığı için işinizi kolaylaştıracaktır.

Ve kannımca, Hocanızın anlattığını yanlış anlamışsınız. Sizden muhtemelen basit bir kapalı devre güvenlik sistemi istenmiştir. Birkaç kamera, bir kayıt cihazı (DVR derler) Bir-iki adette monitör.

XirMan

Tamam söylediğiniz şemalara bakıcam birde yanlış anlamış olabilirim bilmiyorum peki dediğiniz kapalı devre güvenlik sistemi devresi neyden oluşur yani örnek olarak ne söyleyebilirsiniz.

olc technics

Bu işle profesyonel olarak ilgilenmiyorum. Bir önceki mesajımda, basit bir sistemde olacak kısımlar için örnekler vermiştim.

seron

kapalı devre kamera sistemi: CCTV olarak bilinir. resmi veya özel tesis, kurum ve/veya kuruluşların güvenliğini sağlamak için kullanılır. günümüzde emniyet tarafından karayollarında da uygulanmaktadır. kamera, monitör ve kayıt biriminden oluşur. bu kayıt birimi basit kaydediciler olabildiği gibi bilgisayar da kullanılmaktadır. bu kayıt birimine bağlı bir kumanda birimi de yeralmaktadır. özellikle MOB (mobese) tipi kameralarda sağa sola yukarı aşağı döndürme, zumlama özelliği vardır ve bir kamera kontrol görevlisi kumanda panelini kullanarak gerek sabit kameralardan gerekse moblardan olay takibi yapar. gerektiğinde kaydettiği görüntüyü CD lere kaydederek güvenlik birimlerine(polis, jandarma ya da güvenlik müdürleri) iletir. bu görüntülerin yargı mercilerinde delil teşkil edebileceğinden ötürü CCTV sistemleri ve CCTV operatörleri (kamera kontrol görevlisi) nin yaptığı işler önemli yer tutar. günümüzde CCTV operatörlerinin Ö.G.G kimliğine sahip olması gerekmektedir.

ayrıntılı bilgi edinmek için internetten CCTV başlığıyla aratabilirsiniz.

olc technics

Google kullanmanın zaman kazandırdığına inanan bir arkadaşımızın iletisini okudunuz.

seron

haklısınız. ama uzunca zamandır detaylı bilgi gelmeyince...

şurada yüzeysel şemalar ve ingilizce anlatım var. yukarıdaki bahsime ilaveten hocanıza sunum yaparken bunlardan da faydalanın:
http://www.siemon.com/us/white_papers/03-10-29-cctv.asp

malesef nasıl bir devre yapılıp sunulacağını bilmiyorum. zaten bu sistemler çok pahalıdır.

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 16 Aralık 2014, 16:47:20haklısınız. ama uzunca zamandır detaylı bilgi gelmeyince...

şurada yüzeysel şemalar ve ingilizce anlatım var. yukarıdaki bahsime ilaveten hocanıza sunum yaparken bunlardan da faydalanın:
http://www.siemon.com/us/white_papers/03-10-29-cctv.asp

malesef nasıl bir devre yapılıp sunulacağını bilmiyorum. zaten bu sistemler çok pahalıdır.

Zamanında bir abimiz demişti; "milyonlarca dolarlık laboratuvarınız olacağına -en azından teknik- İngilizceniz olsun". Yani; İlimde çok geriden geliyoruz madem, bari doğru dürüst kopya çekelim.

O kadar da imkansız değildir bilgi almak. Bu cihazların servis manuelleri, nasıl sistem kurulduğuna dair veriler elbet vardır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın