2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar.

Başlatan emre_41, 15 Aralık 2014, 07:55:43

asma

'3525 in SD girişi '1' olursa devre çalışmaz, '0' olursa çalışır'
Shut Down girişi aktif ise entegre çalışmaz. Sıfıra çekilirse ya da şaseye bağlanırsa SD kullanılmaz, entegre normal çalışır.
SD girişi entegrenin çalışmasını durdurmak için vardır. Durdurmak isterseniz voltaj uygularsınız/enerji verirsiniz/ '1' yaparsınız...

Çelişki yok , cümle uzadıkça anlatım bozuluyor. ;D

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/SG3525A-D.PDF

toyer

shutdown nın üzerinde çizgi var buda sıfırla aktif 1 le pasif demek değil mi ?

değil sanirim :) nese heralde anladım galiba sanırsam ...

asma

Alıntı yapılan: toyer - 24 Aralık 2014, 14:18:01shutdown nın üzerinde çizgi var buda sıfırla aktif 1 le pasif demek değil mi ?
Mantığın doğru. Normal çalışmada biz o ucu şaseye bağlarız, yoksa çalışmaz.
Nasıl bir düşünce yapısıdır bilmem ama devreyi çalıştırmak için sıfır vermek gerektiğini mi anlatıyor bilmiyorum.
Normalde üzeri çizili ifadenin gerçekleşmesi için sıfır uygulamalı.
Başka dökümanda bu şekilde belirtmemiş:
http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000958.pdf
datasheet lerde yazanı sorgulamaya başlayınca neye inanırız bilmiyorum. :P
Ben denemiştim bu pinin davranışlarını ve doğru hatırlıyorum. ???  Blok şema da bunu doğruluyor. (NPN transistörü iletime sokunca çıkış her şartta 0 oluyor)

Kolay gelsin.

emre_41

Dün yeniden devreyi bastım plakete tüm aşamaları paylaşacağım yanlış yapılan bir şeyler olursa uyarırsınız arkadaşları. :)

serkan_48

emre_41

Saolasinn gündüz çalistiğim icin biraz yavaş ilerliyorum . aksamlari hafta sonlari firsat buluyorum bu aksam delik ve asit islemini halletcem .

Adnancoskun

Guzel olmuş, asitten çıkardıktan sonra ölçü aleti ile de yakin yollarda kısadevre varmı bakıver; gerçi baskı çok güzel görünüyor....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

emre_41

Kuşe kagitla bastim plaket kucuk oldugu icin isitmak sorun olmadi benimde bekledigimden iyi ckti baski.

emre_41

asit ve delik islemini yaptim bir iki delikte dremeli biraz kaydirdim :) okadar olcak artik

Adnancoskun

Ellerine sağlık, entrgreyi soketli yap bence, bir de malzrmeleri lehimledikten sonra mutlaka ölçü aleti ile kısadevre kontrolü yapın

serkan_48

Artı malzemeleri lehimledikten sonra aseton yada tiner ile lehim yüzeyini temizleyiniz. Kalıntılar sorun yaşama olasılığını arttırıyor.

emre_41

Yardimlariniz için tesekkür ederim. Elimde ikitane IRFP 064N var biri yeni digerini eski devreden sokmustum  bacaklar arasindaki omaj yeniyle ckma olanin farkli geliyor direk kisa devre degil ama buda ölü sanirim:) gidip bi mosfet daha alacagim sanirim.

yolgezer

bence isini sansa birakma. bir mosfet masrafindan kacip tum yari iletkenleri kaybedebilirsin.

emre_41

Aldim zaten devre bitti :) resimleri paylasiyorum simdi daha denemedim moslari takip deniycem

serkan_48

Alıntı yapılan: emre_41 - 27 Aralık 2014, 14:25:35Aldim zaten devre bitti :) resimleri paylasiyorum simdi daha denemedim moslari takip deniycem

4 gözle olumlu sonuçlarınızı bekliyoruz. :)

emre_41

:D Devre çalıştı arkadaşlar.    Yorumlarını , bilgi ve tecrübelerini  esirgemeyen tüm forum arkadaşlarıma teşekkür ederim. Biraz fazla masraflı oldu smps sanırım.  2 tane mosfet havaya ucurtum. 2 tane 4N35 2 tane ka3525.  3 smps parasına bir tane çıkarttık. Önemli değil tecrübe olur. elimdeki ka3525 ve 4n35 ler bozukmu onuda bilmiyorum ölçerek anlama şansımız var mı ?   Sonuç aşağıda görüldüğü gibi. Devre kapattıktan sonra voltaj yavaş yavaş azalıyor. roleli çıkış yapmam lazım sanırım. :D

Adnancoskun

çıkıştaki voltajın yavaş yavaş azalması gayet normal... sen + ve - arasına bir lamba bağla (220 voltluk) bak bakalım voltajı kesince anında sönüyor mu sönmüyor mu?
Roleye falan gerek yok yani... :)
Entegrenin sağlamlık kontrolü şöyle yapabilirsin. %100 doğruluk payı olmamak la beraber, %60 -70 sonuç verir.. Sağlam olan birtanesini alıp ölçmek istediğinizle karşılaştırabilirsiniz... önce sağlam olanı ölçüp gördüğünüz değeri diğerinde de görmeye çalışırsınız...

Optocouplerin giriş tarafı diyot gibi ölçülür, çıkış tarafı ise transistörün emiter kollektör arası gibi yalıtkan olmalı... hatta opto couplerin giriş tarafına doğru polarma olarak 1.5-2 volt vererek çıkış tarafının iletime geçtiğini de görebilirsiniz...

bir de mosfetleri soğuyucuya bağlamadan çalıştırmak risklidir. deneme amaçlı bile olsa... bence soğutucuya bağlayıp çalıştırmak lazım...
 boştayken girişten kaç amper akım çekiyor?

emre_41

Abi onuda denedim 220 v  ampulu çikisa taktim çaliştirinca yükselerek yaniyor. Kapatincada azalarak kapaniyor. Boşta 1 amper akim çekiyor. Mosfetlerde hic isinma yok. Yine sogutucuyu takcam.

Flatron

Artı devreden çekilen akımıda ölçün
Elinde kalan  4N35  leride çalışanı çıkarıp eskilerini tak.Kalan KA3525 ide böyle test edbilirsin
Ama 3 SMPS parçasından 1 tane yaptık şimdi bir yerleri yakmasın diyorsan o başka :)

Adnancoskun

girişe power olarak ne bağladınız, örneğin akü ile beslemek lazım, giriş gerilimi düşük olduğunda, yani power SMPS için gerekli gücü karşılayamadığı zaman da yapar...
çıkışında yük yokken kaç amper akım çekiyor?

yavaş yavaş derken, yükselme 4-5 saniye mi sürüyor yoksa 1-2 sn mi?

serkan_48

Tebrikler gayet güzel bir çalışma oldu..

Çıkışta yük yok ise voltajın yavaş yavaş düşmesi normal. Ancak çıkışa yük bağlı olduğunda bu sorun ortadan kalkacaktır düşüncesindeyim. Kolay gelsin.

emre_41

Teşekkürler .   Soğutucuyu henüz bağlamadım o yüzden aşırı yükte test etmedim.  Muhtemelen kondansatörlerin büyük olmasından kaynaklanıyor. çok önemli değil. iki adet 47 v zener taktım   +/-50 v çıkış verdi. Bu devre maximum sağlıklı olarak kaç volt verir.  (zener diyotla oynayarak) fikri olan var mı. Zeneri iptal etsem direk bağlasam verebileceği en üst voltajı mı verir. 
            Adnan bey ,    power la besledim. 2-3 sn de tam kapasiteye geliyor.  Aslında elimde akü var. ama sarj etmem lazım fırsatım olursa aküylede bir deneme yapacağım. Soğutucuyu bağlıyım önce. Yakmayalım mosfetleri

haylaz

Tebrikler güzel olmuş güle güle kullanın bu devrede eı 33 veya erl 35 kullanılabilirmi

yolgezer

4 tane 4700 komndansator var. tabi oyle olacak normal gec calismasi. zaten aniden voltaj yukseliyorsa kondansator az geliyor demektir.ka 3525 i bilmem de osfetler mefta olmustur.,
ama bence hicbirini kullanma. basini cok agritir, bir de zaten smps isi zaten iyi regulasyondur akim korumasidir filtresidir normal trafodan pahaliya da gelebiliyor:-)  normal

Flatron

@yolgezer kaç tane snubber tasarladın veya buck converter tasarladın da  kondansatör çok diyorsun
Varsa bir bildiğin formüllerle izah et.

yolgezer

Flatron

@yolgezer bildiğin gibi herşeyin bir hesabı var özellikle SMPS de çok karmaşık hesaplar var.Hatta PCB bile çok önemli bazı malzemelerin birbirine yakın olması bazılarınında trafodan (veya bobinden uzak olması ) bile önemli .

yolgezer

o kondansatorleri ben cok demedim. zaten  kopru diyotun sonundaki filtre kondansatoru. amper basina 1000 uf. bunun hesabindan bahsediyorsan isimiz var neyse sinirimi bozmaya degmez.

emre_41

Sogutucuyu taktim. 250rms amfiyi bagladim calismadi amfi. Tranformatorle calisiyor. Transformatore baglar gibi bagladim. Kopru diyotu iptal edipmi baglamak gerekiyordu acaba.

Flatron

@emre_41
SMPS in girişine doğru akım vereceksiniz INPUT kısmına bağladığınız köprü diyotu ve kondansatörü sökmeyin
Girişe akü bağlamanız en mantıklısı
Aksi takdirde ,INPUT kısmına yaklaşık en az 200 wattlık bir lineer PSU bağlamalısınız ki (%80 verimle ) 150 wattı çekebilesiniz
Nüvenin içindende kablo geçirmeyin
Resimde toroidin içinden giriş kabloları geçiyor bu  bobinin sapıtmasına sebep olur ve sadece bu sebepten güç çekemeyebilirsiniz

[mergedate]1419713362[/mergedate]
ve bu durumda iken çıkışada lamba ve ampermetre bağlayın akımı ve voltajı kontrol edin

serkan_48

Şu an smps devresini ne ile besliyorsunuz?

Anfi devresine bağladığınızda smps e bağladığınız güç kaynağınızın besleme voltajını ölçtünüzmü?

Çalışmayı ilk başta ses sinyali girmeden deneyin besleme voltajınız düşüyormu kontrol edin. Sorun bir noktada voltaj çökmesi güç kaynağı yetiştirmemesi gibi sorun olabilir.

emre_41

Çok eski bir power suplly var onunla besliyorum. fena bir power değil aslında voltaj çökmesi var mı bakmadım. Nüvenin içinden kabloyu çıkartıp deneyeceğim.

serkan_48

Power supply yeterli gücü vermiyor olabilir. Power supplylerden güç çekebilmek için 5 volt devresine direnç takılması gerekiyor. akımı dengeli çekebilmek için. Besleme voltajınız çöküyor olabilir.

En sağlıklı testi akü ile yapmanızı öneririm. Çünkü azımsanmayacak bir akım çekmeyecek devreniz.

emre_41

serkan_48

56 ohm dirençle 5 volttan 0.089 amper akım çekebilirsin. Bu power supply i canlandırmaya yeterlimi bilmiyorum.

İnternette genelde 10 ohm kullanılması yönünde yazılar var.

10 ohm dirençle 5 volttan 0.5amper akım çekebilirsin. Sanırım bu akım değeri eşik gibi bişey olabilir.

Emin olmak istersen devreyi yine kur ve ölçü aletini voltaj konumunda 12 volt beslemene bağla. Devresini yaptığın smps ten güç çekmeye başla ama birden yüksek göç değil kademeli kademeli. Belli bir güce çıktığında giriş gerilimi düşüyorsa sorun dediğim gibidir.

emre_41

Simdi denedim power suplyn dili disari cikiyor. 8 volta kadar dusuyor. Sanirim en garanti akü ile beslemek . aküm var ama sarji yok sarj etmem lazim sarj aleti felan yok. Aslinda ilkek yöntemlerle sarj ederim ama tehlikeli olur. Arabada deniycem müsayit bi zamanda

toyer

power supplyayla besleyebilirsiniz ama sanırım besleme kablolarınız çok ince..   power supplyın 12 volt(sarı kabloları) 2-3 tanesiyle besleyin.  siyah (nötr) kablolarından da aynı adette kullanın.

hala voltaj düşerse power supplyda sorun vardır.

power supplyın 12 volt çıkısı kaç amper?

emre_41

Besleme kablolarını değiştirdim. 12ga kablo bağladım. çalıştı. power supply 12 v çıkış amperi çok düşük sanırım 5 amper yazıyor. Sesi yükseltince voltaj çöküyor. çıkışı 15 amper olan bir power supply daha var elimde onu deneyeceğim.

Adnancoskun

Akü ile test edin ve ayrica 12 volt kablolarınız mumkun oldugu kadar kısa ve kalin olmalı. Akunuzde en az 45Ah olsun bence.... :)

emre_41

Çalisan devrede bi sorun cikti dun aksam calisan devre bugun çalismadi smps ayni powerla besledim bugun power kisa devreye dusuyor direk. İki tane powerla denedim devrediki ledler bile yanmiyor sorun powerlardanmi anlayamadim.

toyer

mosfetlerdendir tahminimce.
[mergedate]1419959600[/mergedate]
artı eksi arasını multimetre ile kısa devre ölçümü yapın kısa devre var mı?  varsa tek tek mosfetleri sökün, her söktüğünüzde tekrar kısa devre ölçün artı eksi arasında. buyuk ihtimal mosfetlerden biri veya birkaçı gümlemiştir. görsel bir kısa devre yoksa.

emre_41

Evet giris kutuplarini olcuyorum devrenin direk kisa devre. Durduk yere mosfedler nasil yanar? Kondansatorler yaparmi acaba bu durumu. Yada nüve.

toyer

+ ve eksi arasına direk baglı hersey yapabilir. ama tahminim mosfetlerdir.

emre_41

Bingo dogru tahmin :) benim hatam sogutucunun civatasi gevsemis izalotor kaymis mosfetin teki kisa devre olmuş. Soktum mosfeti degistirdim. Sorun cozuldu. Zaten kullandgm izalator biraz kucuktu daha dikkatli olmak lazim gitti yine bi 5 lira:) tesekkurler ilgin icin .

emre_41

Tekrardan mosfed yandi sanirim sogutuyla alakali bir sorun yok. Power supllyle beslerken. Kapasitenin 150 wattlik smpsle 250 rmslik amfiyi denerken sesi actim biraz yüklenince mosfet gitti. Amfiyi besleyemedigi icinmi yandi. iyi forumlar

serkan_48

Dostum az bir güçlerle uğraşmıyorsunuz.

Böyle bir sistem çalıştırırken limitleri hangi güçlere çıktığınızı görmeniz izlemeniz gereklidir.

Bence ben olsam smps inizin beslemesini an ve an takip ederdim. Sistemi kurardım. Beslemeye bir voltmetre ve ampermetre bağlardım. Anfiyi kurup ilk başta ses sinyali vermeden sukunet halinde bir süre izlerdim. Daha sonra bir ses sinyali verip düşük kapasitede akım ve voltajı izlerdim. Sonra yavaş yavaş yükleyerek durumun stabil ilerlemesini takip ederdim.

Eğer smpsden fazla akım çekmek iseterseniz sonuçta trafodanda akım çekerken mosfetlere yükleniyorsunuz. Bu arada tabiki mosfetlerin sıcaklıklarıda önemli an ve an soğutucuyu sıcaklığını takip etmekte fayda var. Belki soğutucunuz küçük kalıyor ve akım çektikçe mosfetleriniz aşırı ısınıyorda olabilir. Belki küçük bir fan takarakta sorunu çözebilirsiniz.

Birde benim gözlemlediğim bir durum bazı soğutucularda transistör yüzeyinin monte edildiği nokta başka bir transistör için dizayn edilmiş soğutucularda sadece transistör monte yüzeyi düzgün oluyor siz soğutucunun başka bir yüzeyini kullanıyorsanız satıh düz olmayabilir ve ısıyı iyi transfer etmiyor olabilir.

Soğutucunuzu görebilirmiyiz resimler foruma son halini ekleyebilirmisiniz?

Kolay gelsin.

emre_41

sogutu fazlasiyla yeterli bence ve yuzeyi de düzgün. Giris gerilimini takip ettim zaten en son 10 volta kadar dustu sonra sustu. Aslinda normal yanmasi mosfetlerin 150 wattlik smpsden 300 watt güc cekmeye calismamak lazim. Ögrenmis oldum. Eger sorun fazla guc cekmemden kaynaklaniyorsa sorun yok ztn bu smps mantigini ogrenmek icin yapmistim. Benim amfi devremi calistirmak icin kayiplari filanda göz önünde bulundurusak 350-400 watt güc verebilecek bir smps lazim. Saygilar.

serkan_48

Evet twsbitinize göre güç kaynağından daha fazla güç çektiğiniz kanısındaysanız bir üst daha güçlü devre yapmaya zaman gelmiş demektir.

emre_41

Ayni devreye harici iki mosfet bir trafo daha taktim suanda cok iyi oldu.  :) görsellik hic yok ama sorunu cözdüm.  En yakin zamanda 600watt olan devreyi yapacağim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın