2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar.

Başlatan emre_41, 15 Aralık 2014, 07:55:43

emre_41

Günaydın ;

Arkadaşlar 2 sc 5200 ve 2 sa 1943 çifti kullanarak yapmış olduğum 250rms mono amfi için smps yapmam gerek 2x35 volt  300 waat şema konusunda kararsız kaldım elimde bir kaç şema var. Tavsiye edebileceğiniz Bir devre varmı. herkeze iyi çalışmalar kolay gelsin.

asma

Biraz sakin düşünelim.
Smps çıkışı 2x35V ifadesi doğru değildir. Doğrusu +/-35V şeklindedir. Yani simetrik 35 volt DC olur.
250W / 4 ohm çıkışlı simetrik beslemeli amfi hoparlöre 250Wrms uygulaması için DC beslemesi en az kaç volt olmalıdır?
Yaklaşık 32Veff ile sinüs oluşur, bu gerilimin Vmax. yani tepe değerinden büyük DC kaynak gerekir. Yani 45volttan büyük simetrik besleme gerilimi gerekir.
Eğer tamircihasan ın devresini yaptıysanız simetrik 50V besleme gerektiğini biliyorsunuzdur.

Sonuç olarak size +/-50Vdc çıkış voltajı olan smps gerekiyor, doğru mu?

Güç için bir giriş yapayım fazla uzamasın. Bu amfinin verimi %60 ~%66 arası olabilir. AB sınıfı olduğunu tahmin ederek hesabı %60 alalım, sorun çıkmasın. Küçük bir orantıyla amfine 400W güç girmezse 250W çıkmaz diyebilirim.

Yani istediğin şey aslında sana lazım olan şey değil. ;) 
Bu durumda tavsiyeler değişir. Öncelikle smps trafosunu hazır (PC güç kaynaklarından sökerek) mı kullanacaksın, sıfırdan nüve alıp kendin mi saracaksın? Trafoda sorun yaşamazsan internette dolaşan pek çok devre işini görür. ;)
Sen tercihlerini belirtirsen bizler yönlendirme ve yardım için elimizden geleni yaparız.

Kolay gelsin.

emre_41

Öncelikle ilginiz için teşekkürler elektronikçi değilim aday adayıyım desem yerim olur yaptığım ilk devre kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Evet devre tamirci hasanın  250rms olan devresi. ac dc karıştırmışım acemilik. evet bana gerekli olan +/-50 v dc  waat konusunda hiç bir fikrim yok. trafo sarabilecek deneyime henüz sahip değilim. ei 33 ve ya ei 28  trafo kullanma düşüncesindeyim. Hangi devreyi yapacağıma daha doğrusu benim gereksinimimi karşılayacağına karar veremedim. Ne istediğini bilmemek kötü :D 

asma

O zaman aynı adresten "oto anfisi yapacaklar için 150-600-1200w smps" konusunu inceleyin. 600W olanı yapabilirsiniz.
Bu arada 41 plaka mı?

emre_41

Aynen plaka :) teşekkürler  sizinde kocaeli sanirim profile baktim .
[mergedate]1418637125[/mergedate]
Günaydın.  benim yaptığım amfinin üzerinde doğrultma var. smps devrelerinin üzerinde doğrultma var. Dün malzemeleri aldıktan sonra fark ettim. hali hazırda kondansatör ve diyotları almış bulundum. kullansam sıkıntı olur mu? smps  başka devrelerde de kullanırım belki. Yani dc akımı tekrardan diyotlardan geçirip filitre kondansatörlere doldurmanın artısı eksisi var mıdır.?

asma

Devreleri olduğu gibi kurup çalıştırabilirsiniz.
Smps deki diyot ve kondansatörün işini amfi kartındakiler yapamaz, amfi kartındaki diyot ve kondansatörlerin gerekliliği kalmaz. Ters bağlamaya karşı korur, kabloda oluşacak kayıpları azaltır... Bir tek ilk andaki çekilen akımı arttırır onun dışında kötü bir durum yok.
Amfi üstündeki 4 büyük kondansatörden ikisini takmayabilirsin. ::) Ya da tak gitsin. ;D
Kolay gelsin.

yolgezer

amfi katindaki kopru diyot ve kndansatorler yamyam abiden de onay alinarak gurultu olusturdugu kesinlestirildi:-)  onlari kaldirip yerine daha kucuk birer kondansator takabiirsin eger gurultu gelirse. yoksa elleme

yolgezer

boyle demekle olmuyor dostum. denedi isen sonucu yaz ki millet de ogrensin dedidim dogru mu yanlis mi? ben her denedigimi yaziyorum ki yanlisimi millet tespit etsin akil versin:-)

emre_41

Tabi ki sonucu paylaşacağım. henüz smps bitmedi bu aksam denerim bir aksilik çıkmazsa sonucu paylaşırım. Ben elektronikle  2 ay önce hiç alakam yoktu sadece ilgi duyduğum için hobi olarak başladım. bildiğim her şeyi forumlarda insanların yapmış olduğu paylaşımları okuyarak öğrendim. Daha doğrusu öğrenmeye çalışıyorum. Eğer benimde yaptığım bir paylaşımla arkadaşların işe görülecekse ne mutlu bana :D

yolgezer

ben 8 yasindan beri tandigim her ystanin yakasina yapisip bildiklerini ogrendim:-)  elimde bir oda dolusu amfi, guc kaynagi pc parcasi ne ararsan var. yillardir entegre haricibir sey almiyorum hep cikma parca kullaniyorum:-)

emre_41

Ben çaylak olduğum için baya para harcıyorum malzemecilere. :)   powerların parçalarını söküyorum içinden çıkan mosfetleri filan aldım ama ne işe yarar bir fikrim yok :D Sakla samanı gelir zamanı diyorum içimden :D

yolgezer

emre_41

yolgezer

emre_41

mosfetler den bahsediyorum isimlerini filan araştırdım netten belki bir devrede kullanılır diye hiç bir şey çıkmadı. ama soğutuculu diyotlar işe yarıyor.:D

yolgezer

diiyot da cok iseyarar. ama mosfet ve transistorler anca kemdi devrelerinde ise yariyor.

emre_41

Smps Devrede kisa devre var mosfetleri soktum trafoyu soktum poweri bagladim anda power korumaya geciyor butun yollari kontrol ettm ama isin icinden cikamiyorum.

yolgezer

benim de ayni sorun var. trafoya bak. erime falan varsa..
mosfetleri degistirebilirsin, bir de enyuksek faradli kondansatore bak. sizdiriyorsa kisa devre ettirebilir-

emre_41

Trafo sokuk moslar sokuk ona ragmen kisa devre var entegreler sokuk :) geriye bisey kalmadi hala kisa devre var

yolgezer

komdanslarabak dostum. kondanslar kisa devre olabiliyor bazen, nedenini cozemedim ama oluyor:-)

asma

PC power supply sorun çıkartıyor. Boş kondansatörü 12V çıkışına deydirsen bile aynı sorunu yaşayabilirsin.

Daha önce yazdığımı denemek istermisin?
Alıntı yapılan: asma - 19 Aralık 2014, 20:06:24-12V girişine güçlü bir halojen lambayı seri bağlarsan problemi en düşük zararla tespit edersin. Herşey normal ise güç testinde direk bağlarsın.

Işık ilk anda parlar sonra sönerse ya da çok sönük yanarsa normaldir.

emre_41

Yani power supplyle bu iş olmaz mı diyorsun abi. Lamba bağladım zaten sürekli yanıyor.

asma

"bagladim anda power korumaya geciyor" yazmışsın.
Lamba var ise PS yi bu işe hazırlamamışsın ya da bir şeyler yanlış. ;)

Lambayı güç kaynağı ile yakamıyorsun demek oluyor bu. Lambanın gücü veya akımıyla güç kaynağının 12V akımı kıyaslamalı.
Mesela 50W halojen (~4A) ve güç kaynağın 8A ise:
5Vçıkışına 10ohm/5W dirençlerden bir iki tane bağlayıp rölantide çalışan motoru biraz hareketlendirmelisin.
Bu, PC güç kaynağını harici kullanmak için gerekli bilgilerden 2.sidir. (ilki yeşil ile siyah kabloyu birleştirmek)
Lamba 100W , güç kaynağı aynıysa korumaya geçmesi normal. Kart arızasını aramaya devam edebilirsin. ;)

Kolay gelsin.

emre_41

Devredeki elemanları söktüm kartı çöpe attım :D Yeniden baskı devre yapıp daha dikkatli bir şekilde tekrardan yapacağım elektroniğe fazla hızlı giriş yaptım sanırım. Mesleğim kalıp ve makine tasarımcılığı konuya yabancıyım. Ama hep elektroniğe merakım vardı. Amfiyi yaparken hiç sıkıntı çekmedim. tek seferde çalıştı. LM3915 Vumetre yaptım oda çalıştı ama bu smps olayı biraz daha karmaşık ve teknik bilgi gerektiren bir olay. sence abi bir süre smps olayına ara verip daha basit devreler üzerinde kendimi geliştirmeli miyim yoksa inatla denemeye devam mi etmeliyim. Günümün yarısı araştırmakla geçiyor. Fakat çok yol aldığım söylenemez.

toyer

toyer

sorun neydi ?  nasıl bir sıkıntı oldu ?
 yapıp söktügünüz devre bumu ?

entegrenin 11 ve 14 nolu bacaklarından cikan 1k direncler çok yüksek değer.   yine o 1k direnclere baglı 22k direncleride 10k olarak kullanın.  1k direnc yerine 12-20 Ohm direnc kullanın.

entegrenin 10 nolu bacagına giden hatla ilgili anlayamadıgım bişey var.  ps-on 5 volt oldugu zaman entegre shutdown yapıyor sanki.

emre_41

Evet yapip soktugum devre bu.sorun kisa devre var mosletleri yakiyor. Moslari cikarttim kisa devre var trafoyu soktun yine kisa devre var.yani ben bu isi beceremedim kisa ve öz tam 1 hafta ugrastim fakat sorunu cozemedim acikcasi ayni semayi tekrar basip denesemmi yoksa baska bi devreyemi yonelsem kararsizim.

toyer

yolgezer

bu ne ya 4 tane 4700 uf kondansator:-) dikkat et eger o kondansatorleri ters takti isen devre kisa devre olur, degerleri cok buyuk.

seron

5408 ler doğru mu bağlı ustalar bir bakabilir mi dikkatimi çekti. orada takıldım ben de...

emre_41

Hersey semada oldugu gibi baglandi zaten kisa devreyi bula bilseydim sorun olmazdi :)

yolgezer

5408 ters olsa da en faz.a akim gecirmez kisa devre etmezler. ben buldum galiba:-)
bak cikistaki koca kondanslardan birisi 50 v 4700 uf-35 v a giden kondans.
bunun bir bacagi -35 v a bagki oburu ise saseli ve o, saseye arti bacagi degiyor:-)
onu sok kisa devre gider, zaten sismistir azcik
[mergedate]1419253818[/mergedate]
o kondansatorleri sok. tamami hatali. stk 465 in datasini indir, orda simetrik besleme icin dogrultmac ve filtre devresivar kopru diyotu da sok, o besleme devresini birebir kopyala sorun kalmz.

emre_41

Baska bir smps semasi uzerine calisiyim. En iyisi tavsiye edebilecegin bi sema varmi

yolgezer

niye? bu smps isini gorur. sadece dogrultma sorunlu o kadar. cikistaki filtre bobini ne ise yariyor bilmiyorum ama:-)

yolgezer

zaten ben de yanlis demisim. komdansator dogru:-)
ama su ka3525 in datasina bir baksana ordane diyor?
[mergedate]1419258849[/mergedate]
duz trafolu kullan sen

Adnancoskun

kısadevreyi hangi iki nokta arasında ölçtünüz?

mosfetler sökülü, trafo sökülü ve yine de kısadevre var... hangi iki nokta arasında işaretleyebilirmisiniz... bu devre çok sağlıklı bir devre,,,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

emre_41

kisa devrenin nerede oldugunu bilmiyorum fakat girise enerji veriyorum direk kisa devreye giriyor.ztn kisa devrenin nerede olduğunu bulamadim.

toyer

adnanbey de sormus bende daha önce sormustum. kısadevre ne ile ne arasında?

ek olarak trafoyu kim sardı? yada sarılmıs trafo mu kullandınız? bil psu dan cıkma falan ? siz sardıysanız sarım sayıları kaça kaç ?

baski devrede sorun gözükmüyor. ama ps on yazan kısım ve ona baglı sistemde bir terslik var gibi. sanki ps on 5 volt olunca entegre cıkıs vermeyi keser gibi me geliyor.

ayrıca baglanmıs olan 56 ohm 4 w lık direnc ve 100 nF lik kısım snubber amaclı.(neden drainden topraga değilde yine artı +12 ye yapılmıs anlamadım ama) trafodan trafoya orada ki direnc ve kapasitorun değeri değişecektr.

emre_41

Trafoyu powerdan soktum EI28-33 ikisini denedim ama sorun baska yerden kaynakli trafo yokken bile sistem calismiyor . akimi verdigim anda seri bagli ampul sak diye yaniyor.

Adnancoskun

bak kardeş, sen şu plaketin alttan ve yakından çekilmiş bir fotosunu koyabilirmisin buraya,,,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serkan_48

Trafo ve mosfetler sökülü iken bile devreniz kısa devreye düşüp sigorta attırıyorsa 12 voltta kondansatörlerinizde sorun olabilir yada entegre güç çekecek başka birşey yok. Siz diğer arkadaşlarımızında dediği gibi devre kartınızın üstten alttan ve bir kaç açıdan resmini çekip foruma yüklerseniz sorunun nereden kaynaklandığını çözmeye çalışabiliriz.

toyer

ayna görüntüsü almayla alakalı baskı devre de bacaklar ters oturuyor olabilir bence.

emre_41

Alıntı yapılan: emre_41 - 22 Aralık 2014, 10:38:36Devredeki elemanları söktüm kartı çöpe attım :D Yeniden baskı devre yapıp daha dikkatli bir şekilde tekrardan yapacağım elektroniğe fazla hızlı giriş yaptım sanırım. Mesleğim kalıp ve makine tasarımcılığı konuya yabancıyım. Ama hep elektroniğe merakım vardı. Amfiyi yaparken hiç sıkıntı çekmedim. tek seferde çalıştı. LM3915 Vumetre yaptım oda çalıştı ama bu smps olayı biraz daha karmaşık ve teknik bilgi gerektiren bir olay. sence abi bir süre smps olayına ara verip daha basit devreler üzerinde kendimi geliştirmeli miyim yoksa inatla denemeye devam mi etmeliyim. Günümün yarısı araştırmakla geçiyor. Fakat çok yol aldığım söylenemez.                           

sanırım resim çekmek için biraz geç kaldım :D

toyer

devrenizi pcb ye bastıktan sonra hiç bir eleman takmadan birbirine yakın yolları, + ve - ucları, birbirine kısa devre olmaması gereken yerleri tek tek ölçün.

kısa devre yoksa elemanları takıp lehim yaptıkça lehim yaptıgınız bolgeleride tek tek yakındakilere kısa devre ölçümüyle ölçün. lehimlerken kısa devre olmasın.

elemanları taktıgınızda doğru bacak doğru yere oturuyor mu karşılaştırın. 

emre_41

Tavsiyelerinize uyarak daha dikkatli çalışacağım bundan sonra teşekkürler.

asma

Alıntı yapılan: toyer - 22 Aralık 2014, 17:47:00baski devrede sorun gözükmüyor. ama ps on yazan kısım ve ona baglı sistemde bir terslik var gibi. sanki ps on 5 volt olunca entegre cıkıs vermeyi keser gibi me geliyor.
3525 in SD girişi '1' olursa devre çalışmaz, '0' olursa çalışır.
PS-ON girişindeki transistör iletime geçince SD yi besleyen akım sıfıra düşer.
+12V ile irtibatlı yeşil LED ve 560 ohm BC547 nin kollektörüne ve 15k üzerinden SD ye besleme akımı sağlar.
Shut Down olması için pin voltajı >2,5V olmalı. BC547 (remote girişinden) PS-ON üzerinden 12V ile sürülürse bu voltaj 0,2V civarına düşer ve shut down artık aktif değildir.

toyer

ben anlayamadım, yazılanlar celişiyor sanki asma kardeşim.

sd pini sıfır volta çekilirse entegre cıkıs vermez dimi ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın