pcbway

dvd player arizasi

Başlatan emrah74, 12 Aralık 2014, 20:07:53

emrah74

Selam arkadaşlar
Premier marka dvd player fise takili iken  birten patlama sesi geldi dvdnin icini actigimda guc katinda viper20 entegre ustten patlamis.entegreyi bulamadim bunun yerine baska bir entegre takilabilir mi

yolgezer

o nasil bir entegre imis ya.  neyse ustat 74 un manasi ne?

emrah74

bende bilmiyorum elektronikte yeniyimde resmini aticaktim atamadim telefondan baglandigim icin 74 manasi memleketimin plaka kodu

yolgezer

Alıntı yapılan: emrah74 - 12 Aralık 2014, 20:17:20bende bilmiyorum elektronikte yeniyimde resmini aticaktim atamadim telefondan baglandigim icin 74 manasi memleketimin plaka kodu
vay torpagim benim:-)
az bekle datasi yeni indk bir kucalayayim.

emrah74

12 Aralık 2014, 20:24:19 #4 Son düzenlenme: 12 Aralık 2014, 20:29:33 emrah74
Devre karti bu

yolgezer

dostum buraya bah burda bir suru belirtmis tek tek isimlerini al birisi cikarilla ki. bartinda isen gel gorusek.

emrah74

Interneternetten siparis vericende gelicek bir suru is  baska  parcalarda da  arizalirdir ugrasmaktansa dvd yenisini almak daha iyi bartinda yasiyirom bigun musait olursam gorusup sizinle tanismak  isterim  elektronige cok merakliyim ama bilgim yok 320volt sayesinde azda olsa birseyler ogrendim

yolgezer

Alıntı yapılan: emrah74 - 12 Aralık 2014, 20:59:06Interneternetten siparis vericende gelicek bir suru is  baska  parcalarda da  arizalirdir ugrasmaktansa dvd yenisini almak daha iyi bartinda yasiyirom bigun musait olursam gorusup sizinle tanismak  isterim  elektronige cok merakliyim ama bilgim yok 320volt sayesinde azda olsa birseyler ogrendim
adamim bartinda sadece kul var elektronik parca satan.
o da bozdu artik. aldigim mallar ya cok adi ya cok pahali. hani saglam olsa.
ama ona bosuna bu parcayi sorma. cikmaz. cins bir smps mosfeti bu. aslinda cok guzlu de degil. elektronik bilgin olsa aslinda o smps yi sokup yerine uygun bir trafo takabilirsin. sonucta dvdbu. tv falan olsa olmaz da.
ben sana face hesabimi gondereyim ordan tanis olak:-)

emrah74

Arkadasim sordu zaten yok demis.keske olsa elektronik bilgim okumadik iste peki trafoyu nasil baglariz

yolgezer

onun icin semagerek.
ya da devreyi takip edeceksin. muhakkak regulatorler falan vardir. smps kati ayri ise cok daha kolay.
onu tamamen ayirip sonraki devrenin kondansaator voltajlarina bakabilir ve entegre lerin voltajlarina bakarsin. genelde en kucuk voltajda calisanin son sinir voltaji olur.
tabi birden fazla voltaj verebilir de o zaman regulatorlerle voltaji ayirip kullanabilirsin. az zahmetli ama elinre hazir trafo varsa cok ucuz ve guvenli bir yoldur, trafo cok zor bozulur cunku.

emrah74

Ben devrenin resmi yuklemye  caklistim ama yuklemedi hata verdi bu endegre 220 girisinin hemen yaninda devre optokuplor ile ayrilmis anladigim kadariyla.
[mergedate]1418412574[/mergedate]
Yanitlarimin bazilarimi yuklemdi yada ben.goremiyorum  bartinin neresindensin usta face hesabinida atarbilirmisin  bu arada dun aksam okumustum enistenin tv ne durumda canlandira bildinmi tv yi

yolgezer

Alıntı yapılan: emrah74 - 12 Aralık 2014, 21:34:30Ben devrenin resmi yuklemye  caklistim ama yuklemedi hata verdi bu endegre 220 girisinin hemen yaninda devre optokuplor ile ayrilmis anladigim kadariyla.
[mergedate]1418412574[/mergedate]
Yanitlarimin bazilarimi yuklemdi yada ben.goremiyorum  bartinin neresindensin usta face hesabinida atarbilirmisin  bu arada dun aksam okumustum enistenin tv ne durumda canlandira bildinmi tv yi
ben usta sayilmam face adresini ozelden yolladim zaten. o tvnin de mosfeti kondansatoru ve sigortasi bozukmus. parca alacagim elime para gecince.
tv tamirciliginde iyi para var ama:-)
sen ozel mesajlarina bak facem orda.

olc technics

Yolgezer'in trafo koyma fikri mantıklı geldi bana. Yalnız besleme katından çıkan çıkıp anakarta giden kaç tane kablo var. Klasik bir DVD de, +5v, +12v, -12v, +3.3v gibi gerilimler çok kullanılır.

Ayrıca Viper20 entegresi, başlı başına bir Switch Mode entegresidir. Mosfet değil!

yolgezer

arkadas bartinli ustat burda bir smr entegre bile deli para.
ama facemizi gonderdik cevabi alinca kacti gitti.

emrah74

25 Ocak 2015, 11:41:46 #14 Son düzenlenme: 26 Ocak 2015, 03:55:50 emrah74
@yolgezer dedigin gibi bartinda parca bulmak oldukca zor isten gucten dvd ye zaman ayiramiyorum ve isim yorucu ve vardiyali oldugu icin sadace gunduz calistigim zaman.ilgilene biliyrum bende bu yuzden.ugrasmatan vazgetim cevabi alipta kactigim yok uzun zamadir foruma.girmiyorum ve daha cevabini simdi gordum bu arada bana faceni gonderdin ama link.direk benim duvarmi giris yapiyo.