PC'lerde performans ipuçları (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 12 Aralık 2014, 10:56:46

Mr_YAMYAM

Çoğu arkadaşımız bir PC performansının artırılmasını donanım yükseltmesi ile mümkün olacağını düşünürler.
Halbuki eski bileşenli bir PC'yi tam performans ile çalıştırabildiklerinden emin olamamaktadırlar.
Bunun en başta gelen sebebi uyumlu ve doğru sürücülerin kurulmamasından olmaktadır.
Son birkaç gündür testini yapmış olduğum AMD tabanlı PC'im ile donanım değiştirmeden performans artışının sağlanmasını göstermek istiyorum.
Yapılan işlem esasen çok küçük bir işlem olup, çoğu arkadaşımızın önemsemediği bir işlemdir.
İşte bu konumuzda benim yapmış olduğum bu işlemin ne olduğunu bulmaya çalışarak hem yarışacağız hem de ipuçlarını öğrenmeye çalışacağız.
Böylece konumuzu okuyacak tüm üyeler ve misafirler bilgilenmiş olacaklar, böylece doğru yapılandırmayı yapmaya çalışacaklardır.
UNUTMAYINIZ
KONUMUZ BİR PC'nin OYUN OYNABİLME YA DA YARIŞMA KABİLİYETİ DEĞİLDİR.
Önemli olan elimizdeki bir PC'den tam performansı elde edebilmektir.
Alttaki resimleri inceleyerek yapmış olduğum küçük işlemin ne olduğunu bulmaya çalışarak tartışmayı başlatıyorum.

Bu iki resim küçük değişiklikten önceki sonuçlardır.

Bu iki resim ise yapılan küçük değişiklikten sonra elde edilen performans sonuçlarıdır.

Bu resimleri inceleyerek yapılan küçük değişikliğin ne olduğunu acaba kimler tam olarak anlatabilir.

yolgezer

benim varsayimim, win 7 uzerinde ati ve nvidia driverleri mevcut. ama bunlar cok da iyi sayilmaz. uygun driver yuklemissindir:-)
abi dedimsana zaten fx serisi bile 3.0 alabiliyorsa -merak etme en dusuk puan oldugunu biliyotum ama bende 768 ram vardi sonradan 1 gb oldu:-) - bu sistemin 2.0 almasi imkansizdi.
bu kadar dusuk puan gelmesi icin hdd yi formatlamadan icinde dosyalar ve cercop varken sadece windows yukleyerek kurulum yapman gerekirdi. ya da yanlis driver.
eh hdd normal idi.
daha dogrusu windows kurulumu icindeki driver sadece winsat calistirmaj icin gereken bir yazilimdan ibaret.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Aralık 2014, 14:25:57benim varsayimim, win 7 uzerinde ati ve nvidia driverleri mevcut. ama bunlar cok da iyi sayilmaz. uygun driver yuklemissindir:-)
abi dedimsana zaten fx serisi bile 3.0 alabiliyorsa -merak etme en dusuk puan oldugunu biliyotum ama bende 768 ram vardi sonradan 1 gb oldu:-) - bu sistemin 2.0 almasi imkansizdi.
bu kadar dusuk puan gelmesi icin hdd yi formatlamadan icinde dosyalar ve cercop varken sadece windows yukleyerek kurulum yapman gerekirdi. ya da yanlis driver.
eh hdd normal idi.
daha dogrusu windows kurulumu icindeki driver sadece winsat calistirmaj icin gereken bir yazilimdan ibaret.
Bilemedin. KÜÜTT CRASH SMACK HÖÖRŞŞKK.
Delillerle ispatlanmış olarak sunabilmelisin yapılan şeyleri.

okinkurt

Size tuaf birşey söliyim nvidia da kart güncellemesi yaparsan ssd nin puanında 0.1 gerileme oluyor yamyam abi sorum sana neden sence ? 335. sürücüde 7.8 puan alan cihaz 344. da 7.7 alıyor firmaların bir çakallığımı desek bu update ler aslında zarar mı getiriyor diye farklı bir tartısma boyutuda katasım geldi :)).

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 12 Aralık 2014, 16:43:25Size tuaf birşey söliyim nvidia da kart güncellemesi yaparsan ssd nin puanında 0.1 gerileme oluyor yamyam abi sorum sana neden sence ? 335. sürücüde 7.8 puan alan cihaz 344. da 7.7 alıyor firmaların bir çakallığımı desek bu update ler aslında zarar mı getiriyor diye farklı bir tartısma boyutuda katasım geldi :)).
Sürücüler sunulurken bazı seçenekler de sunulur. ;)
98X 78X 68X 77gibi serisi üst seviye GPU yani donanım için
65X serisi orta seviye GPU yani donanım için
Ya da belirtilmişse alt seviye GPU veya donanım için.
AYRICA
Windows versiyonları.
301 XX serisi gibi XP sürücüleri Ayrıca bu versiyonun 32 ya da 64 bitlik versiyonları.
306 XX gibi Win7 sürücüleri ve 32-64 bit versiyonları.
Eğer yayınlanmışsa Başka işletim sistemleri mesela linux veya diğer işletim sistemleri sürücüleri.

BU BİLGİLER IŞIĞINDA
Sen acaba hangi versiyonu indirip kuruyorsun. En son versiyon diyerek, en pahalı sürücüyü mü kuruyorsun
 ;D >:( :P ::)

Yafes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2014, 16:57:24Alttaki resimleri inceleyerek yapmış olduğum küçük işlemin ne olduğunu bulmaya çalışarak tartışmayı başlatıyorum.

" yapmış  olduğum küçük işlemin " Demişsiniz Fakat İlk Resimde  Tarih : 11.12.2014  saat: 20:18'i Gösterirken İkinci Resimde Tarih: 12.12.2014 Saat: 10:36'yı Gösteriyor Buda Demek Oluyor ki  Yaklaşık 14 saat den fazla Pc Acık Kalmış Bad sektör Taraması Yapılmış, disk birleştirici yapılmış , İşletim Sistemi Baştan Yüklenmiş ve Stabil Kararli Çalışan Drıverler le Güncellenmiş Olabilir :o

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2014, 16:57:24Sürücüler sunulurken bazı seçenekler de sunulur. ;)
98X 78X 68X 77gibi serisi üst seviye GPU yani donanım için
65X serisi orta seviye GPU yani donanım için
Ya da belirtilmişse alt seviye GPU veya donanım için.
AYRICA
Windows versiyonları.
301 XX serisi gibi XP sürücüleri Ayrıca bu versiyonun 32 ya da 64 bitlik versiyonları.
306 XX gibi Win7 sürücüleri ve 32-64 bit versiyonları.
Eğer yayınlanmışsa Başka işletim sistemleri mesela linux veya diğer işletim sistemleri sürücüleri.

BU BİLGİLER IŞIĞINDA
Sen acaba hangi versiyonu indirip kuruyorsun. En son versiyon diyerek, en pahalı sürücüyü mü kuruyorsun
 ;D >:( :P ::)

Sistemi seçip en üst versionu kurdum 1-2 defa ancak baktım yarardan cok zararı var eski sürüme geri döndüm öbürünü tamamen silip .

seron

onur bey daha önce bazı donanımların bazı zamanlar birbiriyle çakışmasından bahsetmişti. anlatamadım... yav nasıl anlatayım; bir ekran kartının gelişmiş özelliklerine girince orada bazı giriş çıkış değerleri vardı. bunlar başka bir donanım ya da anakart modülünün giriş-çıkış değerleriyle çakışmamalı demişti.

acep bu çakışmaları önlemek için doğru bir yapılandırma ve ayrıca doğru sürücüler mi ayarlandı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yafes - 12 Aralık 2014, 17:13:49" yapmış  olduğum küçük işlemin " Demişsiniz Fakat İlk Resimde  Tarih : 11.12.2014  saat: 20:18'i Gösterirken İkinci Resimde Tarih: 12.12.2014 Saat: 10:36'yı Gösteriyor Buda Demek Oluyor ki  Yaklaşık 14 saat den fazla Pc Acık Kalmış Bad sektör Taraması Yapılmış, disk birleştirici yapılmış , İşletim Sistemi Baştan Yüklenmiş ve Stabil Kararli Çalışan Drıverler le Güncellenmiş Olabilir :o
O süre zarfında PC açık kalmadı. :D
Kapatıldı ve yatıldı. Kalkınca kapağı açık olan PC de birşey dikkatimi çekti. Kazara yapmış olduğum bu yanlışlığı düzelttim.
Önceki resimlerle sonraki resimler dikkatlice incelenmeli ve yapılan bu değişikliğin ne olduğunu tam olarak anlamalıyız.
CİDDİ BİR DİKKAT GEREKLİDİR:
İPUCU:
Olay bir sürücü meselesi veya yazılım olayı değildir.
ÇÜNKÜ:
Sürücüler güncellenirse ekran kartının alabileceği puan en fazla 0 .1 ya da 0.5 olabilir. Halbuki bu olayda ekran kartının tüm puan değerleri artmıştır.
Ayrıca işlemci puanı aynı iken RAM puanları artmıştır. Halbuki aynı miktar RAM kullanımı görülmektedir.
Eğer HDD de bad sectör olsaydı HDD puanı aynı kalmazdı. Her okumada farklı puan görülebilirdi.

Alıntı yapılan: seron - 12 Aralık 2014, 17:21:32onur bey daha önce bazı donanımların bazı zamanlar birbiriyle çakışmasından bahsetmişti. anlatamadım... yav nasıl anlatayım; bir ekran kartının gelişmiş özelliklerine girince orada bazı giriş çıkış değerleri vardı. bunlar başka bir donanım ya da anakart modülünün giriş-çıkış değerleriyle çakışmamalı demişti.

acep bu çakışmaları önlemek için doğru bir yapılandırma ve ayrıca doğru sürücüler mi ayarlandı?
Bahsetmiş olduğun olay IRQ adreslerinin çakışmasıdır. IRQ çakışması genellikle mavi ekran denilen hataya sebebiyet verir.
Bu PC de herşey normaldir.
Sadece 1 gün öncesi yapılan win değerlendirmesi daha sonra oldukça yüksek sayılabilecek bir değere gelmiştir.
ACABA NEDENDİR ;D
NOT: Ekran gartı onboard ekran gartı olup ATI 1150 gibi abuk bir garttır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2014, 17:59:35O süre zarfında PC açık kalmadı. :D
Kapatıldı ve yatıldı. Kalkınca kapağı açık olan PC de birşey dikkatimi çekti. Kazara yapmış olduğum bu yanlışlığı düzelttim.
Önceki resimlerle sonraki resimler dikkatlice incelenmeli ve yapılan bu değişikliğin ne olduğunu tam olarak anlamalıyız.
CİDDİ BİR DİKKAT GEREKLİDİR:
İPUCU:
Olay bir sürücü meselesi veya yazılım olayı değildir.
ÇÜNKÜ:
Sürücüler güncellenirse ekran kartının alabileceği puan en fazla 0 .1 ya da 0.5 olabilir. Halbuki bu olayda ekran kartının tüm puan değerleri artmıştır.
Ayrıca işlemci puanı aynı iken RAM puanları artmıştır. Halbuki aynı miktar RAM kullanımı görülmektedir.
Eğer HDD de bad sectör olsaydı HDD puanı aynı kalmazdı. Her okumada farklı puan görülebilirdi.
Bahsetmiş olduğun olay IRQ adreslerinin çakışmasıdır. IRQ çakışması genellikle mavi ekran denilen hataya sebebiyet verir.
Bu PC de herşey normaldir.
Sadece 1 gün öncesi yapılan win değerlendirmesi daha sonra oldukça yüksek sayılabilecek bir değere gelmiştir.
ACABA NEDENDİR ;D
NOT: Ekran gartı onboard ekran gartı olup ATI 1150 gibi abuk bir garttır.

ati x1300 un iki driveri arasinda dag kadar fark oluyor abi:-) ayrica bu tarz puan artisi icin driverden baska neettin:-)  hem o kadarahim sahim bir puan olmamisgene de.

seron

kasayı açık görüp, birşey dikkatini çekmiş. donanımla ilgili bir değişiklik yoluna gidilmiş; ufak bir değişiklik, ama ne? bir iki bağlantının yerini mi değiştirdin? rami diğer slota mı taktın? resimlere baktım, dikkatimi birşey çekmedi. neden ikisinde farklı performans değerlendirmesi var? bir de birinci resimde avast yok, ikincisinde var. avast ile birşeyleri mi güncellettin? güncelleme sonrasında birşeyler düzeldi mi, diyeceğim ama...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Aralık 2014, 21:00:50kasayı açık görüp, birşey dikkatini çekmiş. donanımla ilgili bir değişiklik yoluna gidilmiş; ufak bir değişiklik, ama ne? bir iki bağlantının yerini mi değiştirdin? rami diğer slota mı taktın? resimlere baktım, dikkatimi birşey çekmedi. neden ikisinde farklı performans değerlendirmesi var? bir de birinci resimde avast yok, ikincisinde var. avast ile birşeyleri mi güncellettin? güncelleme sonrasında birşeyler düzeldi mi, diyeceğim ama...
Speccy görüntülerine dikkatlice bak. :D

ozgurece

YamYam Hocam siz Overclock yapmışssınız işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamıssınız ve dolayısı ile işlemci ,ve Mainboard da ısı artışı görülüyor, ve doğal olarak perfonmans artışı sağlamışsınız.

yolgezer

ben rame dikkat etmedim. ram cogalijca rame ulasma hizi artmis.  ben ona dikkat etmemistim. bin turlu derdim var onla mi ugrascam ya:-)
[mergedate]1418416550[/mergedate]
bilgisayarda oc falan yok. amd islemci hp kasa o isi az bile.
[mergedate]1418416586[/mergedate]
cf yaziyir ayrica. yoksa cift kart falan mi var kasada:-) 
oyle ise de bu performans gene degmemis:-)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Aralık 2014, 22:26:30YamYam Hocam siz Overclock yapmışssınız işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamıssınız ve dolayısı ile işlemci ,ve Mainboard da ısı artışı görülüyor, ve doğal olarak perfonmans artışı sağlamışsınız.
İyi bak O.C mu yapılmış ;D
RAM frekansı speccy de aynıdır. Ayrıca O.C yapılsa işlemci sıcaklığı 44'C olmaz.
En baba soğutucu ile bile 60'C leri geçer. Hele hele AMD işlemcilerde soba olurlar :D
İLAVE NOT BİLGİSİ:
PC de 2 adet 1GB 800MHz DDR2 RAM bulunmaktadır

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Aralık 2014, 22:49:18İyi bak O.C mu yapılmış ;D
RAM frekansı speccy de aynıdır. Ayrıca O.C yapılsa işlemci sıcaklığı 44'C olmaz.
En baba soğutucu ile bile 60'C leri geçer. Hele hele AMD işlemcilerde soba olurlar :D
İLAVE NOT BİLGİSİ:
PC de 2 adet 1GB 800MHz DDR2 RAM bulunmaktadır

abi 60 da kalirsa dua et sen. benim 3000+ 85 dereceyi geciyor. agir islemde 95 :-)

okinkurt

Birinde tek kanal ram diğerinde ikili kanal diyir fark burdanmı kaynaklanıyor.
[mergedate]1418445057[/mergedate]
Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Aralık 2014, 22:53:56abi 60 da kalirsa dua et sen. benim 3000+ 85 dereceyi geciyor. agir islemde 95 :-)

Sen onda yumurta felan pişir tava olarakta kullanılabilir :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 13 Aralık 2014, 06:31:27Birinde tek kanal ram diğerinde ikili kanal diyir fark burdanmı kaynaklanıyor.
Ha şunu bileydin ;D
Geçen gün kurmuş olduğum AMD sistemin ısılarını göstermek için yamyamların sohbet bölgesine speccy görüntüsü koymuştum.
Ertesi gün mesajlarımı kontrol ederken bu görüntüde bir şey dikkatimi çekmişti. Ana.. Bir baktım RAM tek kanal görünüyor. Dalgınlıkla RAM i yanlış slota takmış olduğumu anladım.
ÇÜNKÜ.
Tüm forumlarda yıllardır derim ki, çok RAM miktarı iyi birşey değildir. Önemli olan RAM bloğunun band genişliğini tam anlamıyla kullanabilmektir. Eğer band genişliğini tam olarak kullanabiliyorsak RAM ihtiyacımızı zaten görebiliriz. Eğer yaptığımız işlere göre RAM ihtiyacımız artıyorsa elbette ilave RAM kullanırız.
Halbuki çoğu arkadaşlar ne yapıyor.
Alıyor 4GB tek modül RAM takıyor PC de tek slota, yüklüyor 64 bitlik işletim sistemini, neymiş efendim 4GB'ı  görüyormuş. ;D Yahu 4 GB görse ne olur görmese ne olur. Önemli olan programın gereksinim duyduğu RAM miktarıdır.
PEKİ BENDEKİ PC'nin PERFORMANSI NEDEN ARTTI ;D
RAM kanalını tek kanaldan çift kanala alarak RAM band genişliğini daha fazla kullanır oldum. Böylece toplam 2GB olan RAM miktarı çift taraflı olarak kullanılmaya başlandı. Böylece RAM performansı artmış oldu 8)
Onboard ekran kartları paylaşımlı ekran kartlarıdır. Kendileri bir donanım kartı olmayıp anakart üzerine dizayn edilmiş bir GPU devresidirler. Bu GPU için anakart üzerinde RAM cipleri bulunmaz. Sistemin RAM miktarından gereği kadar alırlar ve somururlar.
İşte benim RAM slotunu değiştirmekteki yaptığım işlem DUAL KANAL RAM kullanımını sağlamış olduğum için GPU için de çift kanal RAM desteği sunulmuş oldu. Böylece önceden 2.0 lık bir deneyim puanı alan onboard ekran kartım 3.1 e yükselerek 2 katı civarı bir performans artışı gösterdi. Aslında bu performans artışı teknik olarak sadece GİRİŞ BAND GENİŞLİĞİNİN ARTIRILMASI olayıdır.
Günümüz modern ekran kartlarında  genellikle GPU'nun hızına bağlı olarak yeterli RAM miktarı zaten konulmaktadır.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Aralık 2014, 10:25:11Ha şunu bileydin ;D
Geçen gün kurmuş olduğum AMD sistemin ısılarını göstermek için yamyamların sohbet bölgesine speccy görüntüsü koymuştum.
Ertesi gün mesajlarımı kontrol ederken bu görüntüde bir şey dikkatimi çekmişti. Ana.. Bir baktım RAM tek kanal görünüyor. Dalgınlıkla RAM i yanlış slota takmış olduğumu anladım.
ÇÜNKÜ.
Tüm forumlarda yıllardır derim ki, çok RAM miktarı iyi birşey değildir. Önemli olan RAM bloğunun band genişliğini tam anlamıyla kullanabilmektir. Eğer band genişliğini tam olarak kullanabiliyorsak RAM ihtiyacımızı zaten görebiliriz. Eğer yaptığımız işlere göre RAM ihtiyacımız artıyorsa elbette ilave RAM kullanırız.
Halbuki çoğu arkadaşlar ne yapıyor.
Alıyor 4GB tek modül RAM takıyor PC de tek slota, yüklüyor 64 bitlik işletim sistemini, neymiş efendim 4GB'ı  görüyormuş. ;D Yahu 4 GB görse ne olur görmese ne olur. Önemli olan programın gereksinim duyduğu RAM miktarıdır.
PEKİ BENDEKİ PC'nin PERFORMANSI NEDEN ARTTI ;D
RAM kanalını tek kanaldan çift kanala alarak RAM band genişliğini daha fazla kullanır oldum. Böylece toplam 2GB olan RAM miktarı çift taraflı olarak kullanılmaya başlandı. Böylece RAM performansı artmış oldu 8)
Onboard ekran kartları paylaşımlı ekran kartlarıdır. Kendileri bir donanım kartı olmayıp anakart üzerine dizayn edilmiş bir GPU devresidirler. Bu GPU için anakart üzerinde RAM cipleri bulunmaz. Sistemin RAM miktarından gereği kadar alırlar ve somururlar.
İşte benim RAM slotunu değiştirmekteki yaptığım işlem DUAL KANAL RAM kullanımını sağlamış olduğum için GPU için de çift kanal RAM desteği sunulmuş oldu. Böylece önceden 2.0 lık bir deneyim puanı alan onboard ekran kartım 3.1 e yükselerek 2 katı civarı bir performans artışı gösterdi. Aslında bu performans artışı teknik olarak sadece GİRİŞ BAND GENİŞLİĞİNİN ARTIRILMASI olayıdır.
Günümüz modern ekran kartlarında  genellikle GPU'nun hızına bağlı olarak yeterli RAM miktarı zaten konulmaktadır.

Abi bende ddr2 kingston ramler ver 6.1 puan alırken suan 5.9 taban puan alıyorlar herhangi bir değişiklik yok slotlarda ama düşme oldu geçen kartı sökeyim derken ramim tırnağını kırdım o yüzden sök tak yapmaya tırsıyorum takamam felan diye :))

2 slota takılı ramler 2+1 667 mhz calısıyorlar anakart maximum 3gb 667 mhz ye izin veriyor .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 13 Aralık 2014, 10:47:57Abi bende ddr2 kingston ramler ver 6.1 puan alırken suan 5.9 taban puan alıyorlar herhangi bir değişiklik yok slotlarda ama düşme oldu geçen kartı sökeyim derken ramim tırnağını kırdım o yüzden sök tak yapmaya tırsıyorum takamam felan diye :))

2 slota takılı ramler 2+1 667 mhz calısıyorlar anakart maximum 3gb 667 mhz ye izin veriyor .

Bu duruma göre sistem yapılandırman başta olmak üzere konfigürasyonunda yanlışlar var.
RAM kullanımı %67 lerde. Bu kadar RAM kullanım yüzdesi benim sistemde sadece oyunlarda veya video render işlerinde olmaktadır.
DUAL KANAL kullanılan RAM blokları değerleri eşit olmazsa eşitliliği aştığı anda tek kanal kullanılmaya başlanacaktır. Yani senin sistemde 1 adet 2GB 1 adet te 1 GB RAM modülü var. Çift kanal desteğinde her iki RAM bloğunu 1 er GB olarak kullanır. Ancak ikinci RAM tam kullanıldığı anda adresleme işlemleri diğer RAM üzerinden (2GB lık olandan) yapılacağı için tek kanal kullanımına düşecektir. Bu düşüş işlemciye aktarılan veri miktarı başta olmak üzere tüm veri akışını bir anda dar ümüğe sokacak ve PC yavaşlayacaktır.

ozgurece

YamYam Hocam Değerli Yorumlarınızı bekliyorum..

Mr_YAMYAM

@ozgurece 
Bir dizüstü için ne denli yorum yapılabilir ;D
Görülen ısıların yüksek olması bir uygulamadan dolayı olabilir. RAM kullanımı da yüksek olduğuna göre bu durum belli oluyor 8) :P
Eğer bir program çalıştırmıyorsan ve bu değerler yine de benzer değerlerde ise başta uygulama sorunları olmak üzere yapılandırma sorunları var diyebilirdim ::)

ozgurece

Haklısınız YamYam Hocam, Geçen Ay Nootbook u açtım Termal macunları yeniledim Cpu Fanı temizleyip yağladım ama malesef sıcaklık 67 derece altına hiç düşmüyor 67 - 90 derece arasında Gerçi pc de herhangi bir sorun yok kapanma veya mavi ekran sorunları yok ama sıcaklık olayını düşüremedim

Mr_YAMYAM

Konumuz PC performans ipuçları olduğuna göre senin dizüstü de bu sorunlar kapsamında işlenilebilir.
Eğer birlikte bu sorunu halletmeye niyeetli isen şu doneleri ön koşul olarak görüşmeliyiz.
1 PC ye format atma ve sürücü yükleme teknikleri.
2 İlgili donanım bakımı için yetenek ki bunu yapabildiğin görülüyor ;D 8)
3 PC yüklemesi bir recovery ünite ile yapılıyorsa bu işlemin teknik ayrıntıları ve dökümanları.
4 PC donanımlarının marka ve model numaraları ayrıntılı olarak bir yere not edilmelidir.
Bu ön koşulları sağlayabiliyorsan ve elinde başka bir PC daha var ise bu PC nin sorunlarını birlikte çözmeye çalışabiliriz.

ozgurece

YamYam Hocam 22.08.2012 tarihinde Satın aldığım ASUS K53SD SX141-R Modeli Nootbook u bugüne kadar hiç formatlamadım. Drive Easy Programı ile tüm Driverler güncelliyorum. WinUtilities ile temizlik yapıyorum.Lisanslı işletim sistemi de güncel. Nootbook un Recovery DVD leri ni İlk gün hazırlamıştım. Elimde Şu an Çalışır durumda  iki Adet Desktop PC var.

http://www.yukletr.com/download.php?file=c34ae418ce9e3ea1d562f528040edd37

bu adrese tüm detayları upload yaptım.

Mr_YAMYAM

Görülüyor ki sistemin artık iyice hantallaşmış. 2012 den bu yana format atmadığına göre ve..;
ÇÖPLÜK haline gelen masaüstünü gördüğümüzde,
Özellikle YANDEX gibi karın ağrısı böcüklü programları gördüğümüzde,
Senin PC'nin bu tür ısı sorunlarının olmasından daha doğal bir şey olamaz ;D 8)

Yapmış olduğun recovery disklerinin çalıştığından emin olabiliyormusun ?
Çünkü kaydedilebilir CD ler çok çabuk bozulabilmektedirler.
Sistem HDD içerisinde ayrıca bir recovery bölümü olması gerekli bence.
Şimdiden verilerini kaydetmeye başla. Mümkünse dizüstün için bir ufak çaplı HDD temin et. Aynı marka olması tercih edilmelidir. Eğer recovery CD'lerin bozulmuşsa sistemi yeniden toparlamak oldukça meşakkatli olacaktır.
Ayrıca donanımların hakkında detaylı bilgi edinmeye başla ve bunları kesinlikle NOT et.
Ben emir vermeden de format işlemine başlama haa ;D 8) :P

ozgurece

Ok YamYam Hocam . Elimde bu var boş bunu sökerim Laptopa takarım + ben USB Flash bellekten kurulum yapabilirim tüm Windows sürümleri Elimde var. Sizden Haber bekliyorum
Saygılar

Mr_YAMYAM

O halde başlayalım.
Bu ilk girişim daha önce oluşturulmuş recovery CD'lerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacındadır.
Bu HDD e sorunsuzca sistem kurulursa recovery CDleri çalışıyor demektir. Orijinal HDD şimdilik kullanılmayacaktır.
Sistem kurulduktan sonra kesinlikle program veya sürücü güncelleştirmesi yapma.
Sadece speccy programını kur ve sistem bilgilerinin resimlerini kaydet.
Aygıt yöneticisinin ve disk yöneticisinin de detaylı fotoları gerekecektir. Bunları kaydedip durumu bildir.

ozgurece

ok YamYam Hocam 1,5 saat içinde işlemlere başlıyorum inş . Saygılar

seron

yamyam abi,
benim sisteme ne diyon? takılma-donma sorunu sana özelden yazdığım üzere driver güncelleme ile sona erdi. yoksa anakartın değişimiyle mi sona ermişti he?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Aralık 2014, 15:18:58yamyam abi,
benim sisteme ne diyon? takılma-donma sorunu sana özelden yazdığım üzere driver güncelleme ile sona erdi. yoksa anakartın değişimiyle mi sona ermişti he?
hatırlayamıyorum.
Küçük çapta da olsa sorunlar varsa yine hallederiz.

seron

yamyam abi sırf kafama takıldı diye aynı programı indirdim. program açılır açılmaz zınk diye yaptığı taramada benimde ram tek kanal ve 800 kusur mhz görünüyo. senin dediğinden yola çıkarak rami açık mavi slottan çıkarıp beyaz slota taktım amam sonuç aynı. ne yapayım?

not: anakart dual ram mimarisini destekliyor.

okinkurt

Dual için çift ram olması gerekmiyormu yahu onu sormayı unuttum onur emmi sen nası dual kanal yapıyon onu tek ramle aynı renkteki slotlara 2 ram takarak oluyor bildiğim bende bugün 4gb 1600 lük ram taktım sisteme tek kanal diyordu suan dual calısıyor 0.1 puan artısı oldu puanı sölemiyim hava atıyor demesinler :D

ozgurece

YamYam Hocam Az önce  İşlemlere başlayabildim .. DVD den Kurulum başladı oldukça yavaş ilerliyor.

[mergedate]1418497802[/mergedate]
Asus Notebook tan Seagate HDD çıktı ben SONY den Söktüğüm Samsung marka olanı taktım.

Mr_YAMYAM

Dual kanal desteği için çift RAM modülü olmalıdır.
Tek RAM modülü ile dual kanal desteği alınamaz.
Çift kanal RAM desteği öncelikle işlemci ile ilgili olup anakartın bu tasarıma göre dizayn edilmesi gereklidir.

[mergedate]1418498108[/mergedate]
ET @ozgurece   ;D
Format bittikten sonra hiçbir şey yükleme.
Sadece speccy yi yükleyip donanım kimliklerine bakalım. Aynı zamanda disk yönetiminden HDD bölümlerine de bakmamız lazım. Windows otomatik etkinleştiriliyormu kontrol et. HDD değişik marka olduğu için yasal kabul etmeyebiliyor.
Yüklenilmiş sürücüler ve eksik sürücüleri tespit edip belli bir sıraya göre gideceğiz.
SAKIN HAA KURULUMDAN HEMEN SONRA İNTERNETE BAĞLANMA.

ozgurece

Ok YamYam Hocam Sizin Belirttiklerinizi Harfiyen Uygulayacağım . şu an %28 de ben işlemler tamamlanınca resimleri yüklerim. Yardımlarınız için Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Benim işim çıktı.
Sabah erkenden gelirim devam ederiz burada olursan 8)

ozgurece

ok yamyam hocam %47 takıldı mesajda vermiyor ama HDD ışığı devamlı yanıyor ve CD okuyor ben uğraşıyorum  olmazsa USB den  kuracağım biraz daha bekleyeyim bakalım  iyigeceler

toyer

ozgurece

YamYam Hocam şimdi test sonuçları OK dediğiniz gibi,  ilk defa işlemci sıcaklığı bu seviyelere düştü ve CPU fanı oldukça sessiz. İnternet bağlantısı yapılmadı, Güncelleme yapılmadı. sizin dediğiniz gibi

Mr_YAMYAM

Diğer bilgisayarından
www.asus.com adresinden..;
Dizüstünün chipset veriyolları için olan win7 uyumlu versiyonunu indirip flash belleğe kaydet ve bununla öncelikle chipset sürücülerini kur.
Anakartın marka model numaraları önemlidir.

ozgurece

YamYam hocam Dün DVD recovery CD lerin biri sanıyorum çizilmişti o neden le %47 de çakılıp kaldı ben de USB den orjinal işletip sistemini HDD ye yükledim.  + Daha önce K53SD için olan tüm sürücüleri USB yüklemiştim onlarıda kurdum, Asus un sitesinden şimdi baktım güncel çıkan yeni bir sürücü yok onları test sonuçlarından önce yüklemiştim. örneğin Yonga set sürücü güncel tarihi 2011/04/01  sitede öyle gözüküyor. Aklıma takılan bir düşüncem var; Test Programında Bu işlemcide 624 milyon Transistör olduğu belirtiliyor

varsayalımki bir kısmı arızalandı örneğin 100 veya 450 bu durumda ne gibi etkileri olabilir ? Yardımlarınız için Teşekkür ederim YamYam Hocam
Saygılar;

Mr_YAMYAM

İşlemci transistörlerinin arızalanması gibi bir durum sözkonusu olmaz.
Varsayalım ki oldu. Mutlaka etkileri görülür.

ÖNEMLİ NOT:
Çoğu forumdaşların yaptığı hatayı sen de yapıyorsun.
Üretici firmalar recovery DVD meteryalini orijinal olarak vermek zorundadırlar. Anlaşıldığı üzere sende bu DVD yok. Sistem recovery oluşturma DVD lerini kullanıyorsun (Kullanamıyorsun ;D )
Harici yüklemelerde uygulanan sürücüler donanım ile uyumlu olmazsa donanım arızalanabilmektedir. Kullanmakta olduğun donanım kimliği ise her ne kadar görülse de yanlış yüklemelere neden olabilirsin.
Bu durum GARANTİ KAPSAMINA GİRMEZ.
Bu sebeple orijinal HDD yi formatlamamışsan onda bulunan recovery ile sistemi yeniden kurmalısın.
Sistem yeniden kurulunca yeniden recovery alabilirsin.
Bu sefer recovery için kaliteli DVD ler kullan ve mümkün olan en yavaş hızda 2X veya 4X gibi yeniden oluştur.
TAVSİYEMDİR.

ozgurece

Ok YamYam Hocam Yardımlarınız ve desteğiniz için Sonsuz teşekkürler.
Saygılar.

Mr_YAMYAM

Rica minnet ;D
Umarım bu uygulamalarda en uygun performansı alabilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın