pic e yapay zeka kurma

Başlatan fatih343, 11 Aralık 2014, 06:09:48

fatih343

Arkadaşlar birbiriyle tamamen bağlı pic ve elektrik derverlerini yönetebilicek bir yapay zekayı devreye nasl kurabilirim?
Ne kadar ekmek o kadar köfte

fatih343

Flatron

Alıntı yapılan: fatih343 - 13 Aralık 2014, 16:09:37Arkadaşlar yardımcı olabilecek birisi yokmu? :(
Lithuim İyon pilinin ortaya çıkması için Sony gibi bir devin  yirmi yıl araştırtırdığı  bir dünyada ,bilim öyle Discovery Channell de anlatıldığı gibi kolayca keşfedilmez.Bir soruda bilim olması için içerisinde "En azından "az kişinin" bildiği bilgiler" olması gerekir ki soruya cevap verilsin  yada bilmiyorsak bilmiyoruz diyelim.
Yoksa hayal gücü herkes de var

sayangku

picleri birbirine baglayabilirsiniz bir pic tx (gönderici) ucunu diger bir pic in (rx) ucuna baglarsiniz  kafanızda basit algoritmalar
yapabilirsiniz örnegin  bu elemanin yaptigi gibi basitten  yapın önce http://www.youtube.com/watch?v=md9zJl4CvXk#

Sonra pic eternete baglayan yazilimi çözün sonra ses tanima sistemini bildiginiz için ses ile örnegin google aç dersiniz ve size google açar yada ne bilim led aç dersiniz. Burda bir güç kontrol ettikten sonra neyi kotrol edeceginiz artik hayal gücüne girer ;)
Örnegin bir robot yaparsiniz hem internetten sizin için bilgi ögrenir http://www.youtube.com/watch?v=shb6QjCLfbI#ws
veya iş yaptirabilirsiniz Burda önemli olan  ne için yapay zeka üretmek onu tam bir yazarsaniz daha çok yardımcı olabilirim
Bende bu işlerle ugrastim kısmen başarılı oldum sonra sıkıldım bıraktım benim projemde c sharp programı yani bilgisayar ve seriport ile yaptigim bir picli devre vardi hem ledleri sesli kontrol ediyordum hemde butonlu hemde internettten yazi yazdiyordum hemde
Bilgisayardaki http://www.envercaglarbilisim.com/2012/05/gvz-freetalk-pro-full-resimli-anlatm.html bu programa benzer bir programla
evdeki herseyi sesimle yönetebiliyordum işin sırrrına gelince kütüphaneleri arastir  bir ögrendigin devreyi diger devreye baglayabilirsen yaparsin hatta merakın varsa İŞİ İLERLETİRSİN  hatta şuan vercegim linki herkes sana vermez  yada bilmez
yabancılar https://www.youtube.com/watch?v=Ak5ve84RMtM
jarvis diye sistem yapmış microsoft işletim sistemleri için jarwis zaten ironman den esinlenmisler izlersen filmi mantıgı anlarsın
neyse sen şimdi jarwis source kaynakları ve video anlatimlari var youtube da onu izle sonra pic'i seriport ile  pc baglayabilirsen
sen bu işi çözersin örnegin bilgisayarına dersinki web camerayı aç led aç  , ışıkları aç dersen yapay zekansa emredersiniz
efendim bile dedirtirsin ;)  Sana source kod da verim https://www.youtube.com/watch?v=RxFQZKigyYY daha iyisinide bulabilirsin biraz arastir kardesim

şimdi senin yapman gerekenleri liste yapıyorum bunları araştır ve sonra mantıklı bir şekilde bir birine bağla
1)  bilgisardan seriport ile   led açıp kapa ilk aşamanda yani rs232 veya usbhid araştır ve birini kullan
örnek : http://www.recaisinekli.com/wp/?p=210 ben bu devreyi yaptım çalışıyor kaynak koduda var
2) sana şimdi yapay zeka source yani kaynak kodu lazim onuda verim
http://www.youtube.com/watch?v=RxFQZKigyYY#ws bunu şimdilik veriyorum incele,  şimdi bulamadim ama
biraz araştırsan daha iyisini bulursun çünkü bununla ilgili çok video var inan bana ;)
3) bu csharp seriport ile jarwis programını aynı bir program içinde birleştirirsen istedigin yapay zekayi yaparsın
he bilgisayar kullanmadan yapıcam dersen pic degilde arm işlemciler yada intelin işlemcilerini kullanman gerek
işin zor ama sonu çok zevkli inan bana ;)  bence sadece sana bir pic yeter pc ile kullan bu işi
ilerde robot yaptıgında 200 liralik bir tabletle süper zeka robot bile yaparsin ama adımları saglam çık önce benden sana tavsiye yapamassın diyen adamları takma yada neden yapamam diye sor sana bilimsel bir cevap vermesse takma
yorumunu Allah sana kolaylık versin kardeşim işallh başarılı bir proje yaparsın vatana millete yararlı birşeyler olur
ben inaniyorum sana sende kendine inan sifir bilgin varsa bile sadece arastır ve ögren o sana yeter ;)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

Flatron

Hocam seriporttan haberleşmenin  neresi yapay zekaya giriyor
Honda ASIMO için yaklaşık 20 yıldır  uğraşıyor.Sadece merdiven çıkabiliyor.Son yaptıklarıda sanırım keman çalıyordu.Ama al notalar bu buna göre çal da demiyorsunuz.3 dakikalık parçayı çalmak için aylardır uğraşmışlardır
Diğer bir ayrıntıda  bir ASIMO yaklaşık 1 milyon dolara mal oluyor
http://tr.wikipedia.org/wiki/ASIMO

sayangku

hocam biraz basit düşünürseniz yapılabilir bir anda olcak iş degil tabiki bu iş burda yürütme organinda  bir sürü sensör kullanıyorlar
hepsi senkron işe yarar yerde asenkron hareket ettiriyorlar burda  siz bir motoru pwm ile kontrol edebiliyorsaniz bacaklarina yerleştirceginiz sensorlerin analog verilerine anlık dijitale cevirebilirseniz sizde yaparsınız
birileri bu işi yapmişşa demekki yapılıyor demektir bilgisayari kullanırsaniz bir dünya pic ten kurtulmuş olucaksınız
kütüphaneleri arastirirsaniz herşey için bir yazilim yazmişlar ben işin basit yanini verdim arkadaslara önce yürümeyi ögrensin
sonra gerisi gelir eger bir robot yapilcaksa tabiki işin mekanik kısmını ustlara yaptirması lazim işin en zor kısmı o birtek
şuan verdigim basit sistem dedigim projeyi yapsa bile  büyük bir iş yapar  çünkü evine gelen misafir bilmedigi için sistemin mantigini
hayretle bakar işleri kolaylaşır evinin perdesinden baligin yemine bahçesinin sulanmasına kadar bu sistem işe yarar
hayati kolaylastırır hatta bir robotu rf sistem sayesinde birde kamera takarak evinin bahçesinin içinde bekçilik yaptırır
bunlar yapay zeka sayılmaz mi size göre hocam hatta hikaye kaydeder robota ses kayit  devresi koyar robot cocugunun yanina gider
babasi pc den hikaye oku cocuma der robot yanina gider cocuga hikaye okur tabiki siz simdi cocugu nasil tanicak diceksiniz dogal olarak :) http://www.youtube.com/watch?v=1k3jL99LXDU#ws ardino ile yüz tanıma sistemi sayesinde cocugun önceden kaydolan yüzünü algılar yanina gider ve size hikaye okuyabilirmiyim der çocuk ise evet derse daha önceden evet sesi kaydedilir onay sesi olur
böylece çocuga hikaye okur :) aslında herşey basittir ve yapilabilir onlarin yaptigi robot zorlugu sadece mekanik kısmıdır
ve fazla sensör kullanmışlardır yoksa sistem ayni sistem internetten arama yüz tanima hareket etme engel görme renk algılama
https://320volt.com/pic18f252-renk-algilama-devresi-10-renk/ vb şeyler ayni tabiki en zor işlerde vardir ama işin içine biraz girsin
şu saydıklarımı birleştirsin olay biter bence bir döngü yaratir kafasinda sadece soruları iyi hesaplayıp onlara göre cevap vermesi gerekir
saygılar 
                                                   Nikola Tesla

Flatron

Madam öyle
Siz bana herhangi bir renk sensörü kullanmadan Kırmızı yeşil ve Mavi rengi ayırt eden bir tane sensör tasarlasanıza o zaman.
Bakın basit birşey soruyorum.Madem bunların PIC le yapılabileceğini düşünüyorsunuz buyrun tasarlayın herhangi bir renk sensörü kullanmayacaksınız karar verme işi için PIC yada ne istiyorsanız kullanın

fatih343

Flatron kardeşim sen kendini bu seviyede görmeye devam et denemeden çalışmadan araştırmadan olduğun yerde kendi bilgilerinle kalırsın başkasına şunu yap bunu yap demek yerine araştırmalısın adım atlamalısın bence :)

toyer

Flatron

Forumlarda Nikolai Tesla lar çok oluyor.Birinede  anlat bakalım bobin nedir deyince lafı "Kardeşime" "Seviyeye " getiriyor.

serkan_48

Pic bir işlemcidir. Hızı kapasitesi olan bir işlemci.

Günlük hayatta ondan kat ve kat üstün işlemciler var. En basiti şu an bu yazıyı okuduğunuz pc. Bir makinaya bir işlem yaptıracaksınız ve bu işlem sayısı veri işleme gücü için yapay zeka yada farklı bir yönden düşünürseniz bir asimo uygulaması için pic bence çok düşük özelliklerde kalır.

Pic ile yapılan yürüyen böcek çizgi izleyen araba gibi şeyler yapılıyor. Ancak daha ileri işlemler için pic yetersiz. Daha güçlü işlemcilere ihtiyaç var.

Bunlar şahsi düşüncelerim. Pic ile yapılabilecekler sınırlı kalır.

fatih343

Yaa flatron adam sana insan gibi anlatıyo bilmediği bir seyi bukadar kanıtla anlatmaz kimse adam araştırmış biliyo demekki öğrenmiş yani

Flatron

Bende adam gibi  yapay Zeka (Neural Network) tanımını vereyim :

"zamanla pek çok problemin çözümünde ve klasik manada algoritmik çözümü bulunamamış işlerin çözümlenmesinde çok yaygın olarak kullanılacaklarını söyleyenen olgu.en büyük problem karmaşık sorunları çözmek için ya çok büyük, ya da çok katmanlı ve çok nöron içeren sinir ağlarına ihtiyaç olmasıdır.
yapay sinir ağları (ysa) çeşitli bağlantılarla birbirine bağlı birimlerden oluşmuş sistemlerdir. her birim basitleştirilmiş bir nöronun niteliklerini taşır. sinir ağları sinir sisteminin parçalarının benzetimini yapmakta, faydalı cihazlar yapmakta ve beynin işleyişine ilişkin genel kuramları sınamakta kullanılır. sinirsel ağ içindeki birimler, her birinin belli işlevi olan katmanlar şeklinde örgütlenmiştir, bu yapıya yapay sinir ağı mimarisi denir.

ysa'ların bağlantı, katman ve düğüm sayılarının çokluğu temsil edebilecekleri sistemin karmaşıklığını belirler. ne kadar çok düğüm varsa o kadar karmaşık (gelişmiş) sistemler modellenebilir. bu özellikleri ile ysa'lar klasik algoritmik yöntemlerle çözülemeyen problemleri insan beyninin çalışma sistemine benzer yöntemlerle çözmektedirler. ancak bir ysa'nın kesinlikle (%100) doğru çalışacağı hiçbir zaman söylenemez. çünkü o da insan beyni gibi her zaman için hata yapabilir. -tabii aslında içerden baktığımızda, kendi çalışma mantığı açısından, hata yapmamıştır. sadece dışardan bakan birisi için beklenen sonuçtan farklı bir sonuç üretmiştir.- ysa'lar günümüzde özellikle yapay zeka alanı içerisinde örneğin insan sesi tanıma, görüntü ve örüntü (patern) tanıma, sınıflandırma (classification) gibi uygulama alanlarına sahiptirler."

Yaklaşık tanımı budur.

sayangku

Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Aralık 2014, 22:13:06Pic bir işlemcidir. Hızı kapasitesi olan bir işlemci.

Günlük hayatta ondan kat ve kat üstün işlemciler var. En basiti şu an bu yazıyı okuduğunuz pc. Bir makinaya bir işlem yaptıracaksınız ve bu işlem sayısı veri işleme gücü için yapay zeka yada farklı bir yönden düşünürseniz bir asimo uygulaması için pic bence çok düşük özelliklerde kalır.
Bunlar şahsi düşüncelerim. Pic ile yapılabilecekler sınırlı kalır.

Pic ile yapılan yürüyen böcek çizgi izleyen araba gibi şeyler yapılıyor. Ancak daha ileri işlemler için pic yetersiz. Daha güçlü işlemcilere ihtiyaç var.

hocam yazımı okursaniz dedim zaten hocama pic ile bir yere kadar ilerlersiniz diye arm  intel gibi mikroişlemciler kullanılmalı
ama ben diyorimki bunlara gerek yok şu aşamada   bir yada 2 olmadı port sayısı ne kadar istiyorsa okadar pic ile bir bilgisayari birbirine baglasın gerekli istedigi sensörleri ve yazilim kütüphaneleri kullansın ayni işi yapar arkadaş bu bilgisayarin içinde intelin işlemcisi yokmu
yada hızlı bir işlemci adamlar hazır yapmış sende az uyanık ol bilgisayırın iç yapısı ile pic birlestir bir intel işlemcin birde pic olsun ;)
illa kendin lehimleyincemi birşey yapmış oluyorsun haksızmıyım hocam işlemci istiyorsunuz alın size işlemci pc içindekini  yaz oynasın
son kullancı sana nasıl yaptın demez yada basit diyemez bilmedigi için  işe yarayıp yaramadıgına bakarlar işe yararsa tutar
yaramazssa dünyayıda yazsan makine dili ile de yazsan para etmez

bu dediklerimi yapsın bide güzelce tasarımla kutulasın bak noluyor iddaya da girerim  çok para kazanır
not olarakta yazıyorum eger sen bir kütüphane bile fazladan kullansan seni yüzlerce satir kodlardan kurtarir
ben şöyle düşünüyorum http://www.aforgenet.com/ kütüphaneyi yazan benim adamım bende başka bir kütüphaneyi yazanda adamım
bunlardan alıyorum bilgileri ve 2sini  birleştirip yapıyorum kendim yazmaya kaksam yıılar sürer kütüphane yazmak kolay iş degil dir
ben yıldan kazanıyorum hayal gücüme göre kullanıyorum kodluyorum ortaya birşeyler çıkıyor
olay budur ben intelin işlemcisi ile de yapıcaktım giricektim işin içine arastırdım ama biraz maliyet yüksek çıktı
bıraktım emeklige sakladım o işi ama bu benim dedigim yöntem daha iyi daha az maliyetli bir iş 

[mergedate]1418506903[/mergedate]
Alıntı yapılan: toyer - 13 Aralık 2014, 22:01:20yapay zeka nedir ? yapmak o kadar kolaymıdır?

yemek yemek haricinde hiç bir iş kolay degildir  işin içine girdikçe yapabilirsin  araştırırsan ögrendikçe kolaylaşır kimse anasının karnında ögrenmiyor ;) merakın varsa yaparsın
[mergedate]1418507167[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 13 Aralık 2014, 22:03:10Forumlarda Nikolai Tesla lar çok oluyor.Birinede  anlat bakalım bobin nedir deyince lafı "Kardeşime" "Seviyeye " getiriyor.
hocam şuan tranvay projem var Allahın izni ile yüritim ondan sonra anlatırım teslayı  hatta bu ara pi dedektör tasarlıyorum
orda da bobin geçiyor  onunda mantıgı dilim döndükçe anlatırım 
[mergedate]1418507327[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 13 Aralık 2014, 21:24:51Madam öyle
Siz bana herhangi bir renk sensörü kullanmadan Kırmızı yeşil ve Mavi rengi ayırt eden bir tane sensör tasarlasanıza o zaman.
Bakın basit birşey soruyorum.Madem bunların PIC le yapılabileceğini düşünüyorsunuz buyrun tasarlayın herhangi bir renk sensörü kullanmayacaksınız karar verme işi için PIC yada ne istiyorsanız kullanın

hocam sensör kullanmadan nasıl yapılır şuan bilgim yok arastırırım  oluru varsa kullanmadan yaparım yoksa zaten yoktur
;)

[mergedate]1418507444[/mergedate]
Alıntı yapılan: Flatron - 13 Aralık 2014, 23:04:39Bende adam gibi  yapay Zeka (Neural Network) tanımını vereyim :

"zamanla pek çok problemin çözümünde ve klasik manada algoritmik çözümü bulunamamış işlerin çözümlenmesinde çok yaygın olarak kullanılacaklarını söyleyenen olgu.en büyük problem karmaşık sorunları çözmek için ya çok büyük, ya da çok katmanlı ve çok nöron içeren sinir ağlarına ihtiyaç olmasıdır.
yapay sinir ağları (ysa) çeşitli bağlantılarla birbirine bağlı birimlerden oluşmuş sistemlerdir. her birim basitleştirilmiş bir nöronun niteliklerini taşır. sinir ağları sinir sisteminin parçalarının benzetimini yapmakta, faydalı cihazlar yapmakta ve beynin işleyişine ilişkin genel kuramları sınamakta kullanılır. sinirsel ağ içindeki birimler, her birinin belli işlevi olan katmanlar şeklinde örgütlenmiştir, bu yapıya yapay sinir ağı mimarisi denir.

ysa'ların bağlantı, katman ve düğüm sayılarının çokluğu temsil edebilecekleri sistemin karmaşıklığını belirler. ne kadar çok düğüm varsa o kadar karmaşık (gelişmiş) sistemler modellenebilir. bu özellikleri ile ysa'lar klasik algoritmik yöntemlerle çözülemeyen problemleri insan beyninin çalışma sistemine benzer yöntemlerle çözmektedirler. ancak bir ysa'nın kesinlikle (%100) doğru çalışacağı hiçbir zaman söylenemez. çünkü o da insan beyni gibi her zaman için hata yapabilir. -tabii aslında içerden baktığımızda, kendi çalışma mantığı açısından, hata yapmamıştır. sadece dışardan bakan birisi için beklenen sonuçtan farklı bir sonuç üretmiştir.- ysa'lar günümüzde özellikle yapay zeka alanı içerisinde örneğin insan sesi tanıma, görüntü ve örüntü (patern) tanıma, sınıflandırma (classification) gibi uygulama alanlarına sahiptirler."

Yaklaşık tanımı budur.

öncelikle bizi  bilgilendirdiginiz için size teşekkür ederim hocam beyin sistemini ben geçen yıl araştırmıştım  EEG cihazlarını araştırmıştım  bayada bir şey ögrendim sebebi ise size çocukca gelicek ama şu rem uykusunu  kontrol etmek için kullabilirim diye
düşünmüştüm böylece rüyada oldugumuz anlıcak rüyanın tadını çıkarcaktık ;)
http://kadin.mynet.com/yasam/uyku-ve-ruya/19341-rem-uykusu-nedir.html
buda elemanlar yapmış
http://www.internethaber.com/ruya-maske-abd-uzman-led-isik--428178h.htm

içinde pic ve ledden başka birşey yok
neden bunu yazdım bilmiyorum belkide beyinle ilgili konu açtıgınız içindir  tabiki  de sizde haklısınız saygı duyarim bilginize de
ama diyorumki merak etmişler birakalım olayın işine girsinler görsünler bir illa yabancılar mi yapıcak herşeyi 
belki ortaya iyi birşeyler çıkar  benim kızma noktam ise burda bilgi paylaşmadan hemen hayır dememizdir
apple 1 https://320volt.com/6502-mikroislemcisi-hakkinda-turkce-bilgi/
işlemcisi alin size türkçede bilgi yapın ozaman bir bilgisayar   en basiti hemde
http://shiftdelete.net/ilk-apple-icin-ceyrek-milyon-dolar-25227

adamlar bu bilgisayarı garajda yapmış daha nedeyebilirim ki bilemedim

Nikola Tesla

Flatron

Alıntı yapılan: sayangku - 14 Aralık 2014, 00:08:25adamlar bu bilgisayarı garajda yapmış daha nedeyebilirim ki bilemedim
Neyin hayal neyin gerçek olabileceğini bilmekte ilim gerektirir
Adamlar o bilgisayarı yaparken o chipleri imal eden dünyada sadece  Amerika vardı.
O bilgisayarı imal ederken yanlarında  Steve Wozniak gibi dahi bir elektronik mühendisi vardı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak

https://eksisozluk.com/steve-wozniak--49187

Artık bundan çok daha karmaşık devreleri insanlar fabrikalarda 2-3 m2 lik CNC  makinalarında imal ediyorlar ama
O 2 metrekarelik CNC den çıkan o kart için yüzlerce kişi çalıştırıyorlar.
Buradaki firmalar gibi çinde yüzlerce firma vardır.

Mesela alttaki videolardaki firma küçük XBOX tarzı cihazlar imal ediyor.
Neden sizce diğer imalatlar ,örneğin TV imalatı yapmıyor?
Öyle ya herşey var mühendislerde var işçilerde var
Cevabı basit uzmanlık alanı bu konu .
Diğer konulara da girerse hem zaman hemde büyük paralar kaybedebilir.
Tasarım bölümü

http://www.youtube.com/watch?v=8KqUedQCKG8#ws

İmalat bölümü

http://www.youtube.com/watch?v=KSxl4dQzYYQ#ws

sayangku

eski bir anımıda verim size lise yıllarındayken staj yapıyordum elektronige pek merakım oldugunu söyleyemem  ozamanlar
benim ustam vardı 25 yasında felan  elime bir tane smd zener diyot aldım şimdi pek hatılamıyorum degeri ama üstünde 5v1
yazıyordu  sanırsam onuda zor okudum :) neyse gittim yanina  bu ne demek dedim 5v1   yaninda da   bizim arge de yetişen yeni yetme benle aynı yaşta eleman vardı onun yaninda beni rezil etti  cocukta bana bakıyordu bizim usta daha bunu bile bilmiyosun sen nasil
elektronikçisin felan demeye başladi  birazda hakaret etti hocadan girdi benden çıktı anlıcagınız  neyse aglıcak gibi oldum işten o an
çıkasım geldi ama el mahkum ... mahkumdu çıkamadim :)  iyice rezil ettikten sonra eve  geldim  bide sanki anlaşmışlar gibi
annemde oglum nasılsın iş nasıl geçti senden memnunlarmi diye sorular sormaya başladi hiç merak etmeyen annem
bende çok memnunlar dedim :)  odama gittim hiç aglamayan ben aglamaya başladim epey bir agladiktan sonra gülmeye başladim
epey bir gültükten sonra kafamda çok fena kurdum hemen hemen bütün forum sitelerine üye oldum devamli okudum gerekli gereksiz
ne varsa okudum pic bilmiyorum birinin  picle ilgili sorusunu okuyorum bide cevaplara bakıyorum :)
neyse başlangıc olarak temel elektronigi 320volt ögrendim gev hocama herzaman bu konuda hakkı geçti bana sagolsun
diger forum sitelerindende çok şeyler ögrendim Çalıştıgım yerde de argeye kadar yükseldim bizim ustaya gelincede işten çıkardılar    elektronikle ilgili çok şey ögrendim zamanla şimdi iyi kötü bilgim var   üniversite birşeyler katıyorum kendime ama şunu söylebilirim elektronik  çok büyük bir zirvedir çıkmak için
istemek gerekir sonra merak etmek gerekir zirveyi sonra iklimini arastirip yürümeye başlamak gerekir sonra arastırdıkça
kısa yolları keşfedersin ve önemli olan zirveye çıkmaktır ister uzun yolu seç ister kısa yolu zirveye çıkta
bi filozofun dedigi gibi tek bildigim şey hiç bir şey bilmedigimdir slogunu ile ilerlersen çok şey merak eder ögrenirsin
ben elektronige led alaninda girdim hocam ama led alaninda birakmadim bazen diyorum sadece bir alanda ilerle diye ama yapım
kaldırmıyo bir bakmişiniz yer altı dedektorleri pi sistemlerle ugrasiyorum bi bakmışınız akıllı ev sistemleri ile ugrasıyoruz
yada bi bakmışım kendimi casus yazilimlar site hack  sheller bilgisayar güvenligi neyse orda bulmuşum kendimi
en son picproje.com buldugum açıkla forumsitesindeki kullanıcı adı kısmı ile giriş yapınca sistemden kaynaklanan açık yüzünden şifreleri  elegeçirmiştim hatta kidemli bir files hocamin sistemine girmiştim sonra mesaj attim şimdi picprojeye  email yazmadan girilmiyor kullanıcı adi ile girişi iptal ettiler bu benim size verebilecegim  en basit örnegim  hacker yariya kadar geldim biraktim o işide bana çocukça geldi hemde bazi olaylardan sonra tırstım çok siteye shell birakmişimdir index basmadım bastıklarımda zone h veremem burda zaten biraktim  şimdi site tasarliyorum php  veya dremwaverda iyi şeyler yaptim ama
baktım sarmadı ünlü bir ticaret sitesi olan opencart editledim az çok ekmek yedim bu işten Allah bereket versin
http://www.opencart.com/ araştırın çevrenize yapar satarsınız neyse yetmedi internetten led açıp kapattım
http://www.youtube.com/watch?v=amYaHTvyQXc#
kaynak kodları https://sites.google.com/site/kevinbalkesprojects/embedded-development/arduino/web-interface-for-home-automation
ondan sonra http://www.halikarnas.com.tr/
aydınlatmasında sürü kartları topladım tamir ettim ledlerine kadar
http://www.assanelektronik.com.tr/urunler.asp burdaki ürünlerin hepsi elimden geçti zamanında
daha çok şey yaptım aklıma fazla birşey gelmiyor şuanlık örnek vermemin sebebi şu hocam bilmiyorum ama tek bir konuda baglı kalmak nekadar dogdur bilmiyorum tabiki patron için en dogrusu   Ama elektronik teknikeri nin ise   bilgisi zenginligidir kişisel düşüncem 
                                                   Nikola Tesla

toyer

yapay zekadan kasıt nedir?  bu konuda yapılmaktan bahsedilen yapay zeka nedir?

sayangku

Alıntı yapılan: toyer - 14 Aralık 2014, 01:32:17yapay zekadan kasıt nedir?  bu konuda yapılmaktan bahsedilen yapay zeka nedir?
hocam yapay zekayı birtek robotları kontrol etmek düşünmeyin akıllı ev sistemleride yapay zekadır
eger robot olarak düşünürseniz bu filmi izlemenizi tavsiye edebirim  ben robot filmini  yada ingilizce I,ROBOT diyede aratabilirsiniz
izlemek isterseniz  tanimina gelince http://www.bilgiustam.com/yapay-zeka-nedir-uygulama-alanlari-nelerdir/
google aratirsaniz çok bilgi bulabilirsiniz  yanliz yazilim konusunda iyi degilseniz algoritma ögrendikten sonra yazmaya başlarsanız
adımları saglam atarak ilerlersiniz http://www.youtube.com/watch?v=zul8ACjZI18#ws
videoları daha çok aratabilirsiniz asimo yazarsaniz daha çok bilgi ögrenebilirsiniz birde işin ayrıntısına giricekseniz konuyu baştan sonra okuyunuz gerekli bilgileri verdim saygılar
                                                   Nikola Tesla

Flatron

Alıntı yapılan: toyer - 14 Aralık 2014, 01:32:17yapay zekadan kasıt nedir?  bu konuda yapılmaktan bahsedilen yapay zeka nedir?

Yapay zeka birinci sayfadada kısaca izahını verdiğim, MCU lara  kendi kendine öğrenebilme özelliğini eklemeye çalışılan bir sistem denebilir.
Örneğin size 7 tane 9 63 ise 6 tane 9 kaçtır diye sorsam 63 ün 9 eksiği olan 54 dür diyebilir bu yorumu yapabilirsiniz.
Çok kabaca budur.

@ sayangku
Demek istediklerinizi anlıyorum.Son mesajınızdaki satırlardan hassas bir kişi olduğunuzda anlaşılıyor.
Tüm elektronikçilerin hemen hemen hayatları aynıdır.merak ve ilgi ile başlar.

Benim genç arkadaşlara izah etmeye çalıştığım genel konu olayların temelini öğrenmektir.Eğer siz temel konuyu bilirseniz sorunu nasıl çözeceğinize dair doğru fikirleriniz olur.

Ne derecedir bilmiyorum ama eğer matematik  ve ingilizce bilginizi artırırsanız kısa sürede çok değerli bilgilere ulaşırsınız.

Başarılar

toyer

yapay zeka denilince benim aklıma öğrenebilen, geliştirebilen , kendi basına karar verebilen ..... gelir.
benim düşüncem budur.  bunun yapılabileceğine ihtimal vermem.

diğerleri programdır. nasıl programlarsan oyle olur.

sayangku

Alıntı yapılan: Flatron - 14 Aralık 2014, 02:09:47Yapay zeka birinci sayfadada kısaca izahını verdiğim, MCU lara  kendi kendine öğrenebilme özelliğini eklemeye çalışılan bir sistem denebilir.
Örneğin size 7 tane 9 63 ise 6 tane 9 kaçtır diye sorsam 63 ün 9 eksiği olan 54 dür diyebilir bu yorumu yapabilirsiniz.
Çok kabaca budur.

@ sayangku
Demek istediklerinizi anlıyorum.Son mesajınızdaki satırlardan hassas bir kişi olduğunuzda anlaşılıyor.
Tüm elektronikçilerin hemen hemen hayatları aynıdır.merak ve ilgi ile başlar.

Benim genç arkadaşlara izah etmeye çalıştığım genel konu olayların temelini öğrenmektir.Eğer siz temel konuyu bilirseniz sorunu nasıl çözeceğinize dair doğru fikirleriniz olur.

Ne derecedir bilmiyorum ama eğer matematik  ve ingilizce bilginizi artırırsanız kısa sürede çok değerli bilgilere ulaşırsınız.

Başarılar

bende demek istediginizi anlıyorum hocam yapay zeka çok araştırdım ve arkadaşa en basit olanini gösterdim diger bildiklerimi
anlatsaydım işin içinden çıkamazdı  hatta benim verdiklerimde yetmezdi
tabikide ingilizce matematik algoritma bunlar temel varsa daha hizli bir şekilde yapar algılar buna kesinlikle itiraz etmem söz konusu
degildir   benim demek istedigim yolu gösterin devam edip etmicegine kendi  karar versin
saygılar 
[mergedate]1418553638[/mergedate]
Alıntı yapılan: toyer - 14 Aralık 2014, 02:31:12yapay zeka denilince benim aklıma öğrenebilen, geliştirebilen , kendi basına karar verebilen ..... gelir.
benim düşüncem budur.  bunun yapılabileceğine ihtimal vermem.

diğerleri programdır. nasıl programlarsan oyle olur.

bir mcu programlamdan nasıl  yorum yaptırabilirsiz ben bunu anlamış degilim sizin demek istediginiz  şuna benzedi
insanda beyin olmadan nasıl düşünebilir gibi bir soru geldi karşıma
bunu yapanlar fabrikadan çıkma mcu direk robota baglayıp al düşün demek gibi birşey oldu
bunu yapan elemanlar karşisina bütün çıkabilicek soru tarzlarını önceden mcu kaydederler burdaki ayrıntı şu sorulara ekstra yorumda yapabiliyorlar siz şimdi temel bilgi olmadan matematikte  yorum yapamassiniz mcu da önceden matematik ögretiyorlar ona göre cevap
veriyor bu robotta yada hangi zımbırtı ise
                                                   Nikola Tesla

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın