röle ile motor açıp kapatmak?

Başlatan bashole, 10 Aralık 2014, 06:23:50

bashole

benim anlatacagım sekılde bırsey yapmam gerekiyor

12 voltluk bı akımla acılan bir motoru bir ampule baglıcaz ampul yandıgı zaman motor acılcak hava akısı olacak ama ampul sondugunde motorun kapatılıp hava akısının kesilmesi lazım
bi röle yardımı ile bunu nasıl yapabilirim

Adnancoskun

Isiga duyarli  bir devre yapacaksın
1 ldr 1 pot 2 transistor 1 role... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Merhaba
Mesela WC ye girince ışık yanıyor (220V ile) aynı anda aspiratör göreviyle 12voltluk fan motoru çalışıyor. Çıkarken ışığı kapatınca fan da duruyor.
İsteğiniz bunun gibi bir olaysa yani ampul dediğiniz 220Vac ile çalışıyorsa muhtemelen fanı çalıştırmak için kullanacağınız adaptörde 220Vac ile çalışıyor olacak. ;) 
Bu durumda röle veya başka bir devre elemanına gerek kalmaz. Lambaya paralel bağlı adaptör kullanılırsa lamba yanar fan çalışır, lamba söner fan durur.
Kolay gelsin.

bashole

su sekılde anlatıyım otomobilde uygulıcaz bunu otomobıli sport mode a aldıgımızda vites tarafında S ısıgı yanıyo bu ısıktan alt tarafta ufak bi motoru tetikleyip motoru acmamız lazım arac s moddan cıkınca S ısıgı kapanıcak ama kapanınca asagıda motor acık kalmıs olucak bu sport modtan cıktıgında asagıda motorun kapanması lazım yoksa sureklı acık kalır

motor hava akısı ıcın boruyu tamamen kapatıp acan bı motor sadece sport moddayken acık kalması gerekıyor sport moddan cıkınca motor tekrar calısıp hava akısını kapatması lazım

yani ışık yandıgında motora akım gıdcek calısıcak hava akısını acıcak durucak ısık sondugunde motor tekrar calısıp hava akısını kapatıp durucak 

asma

Aşağıda çalışan motorun açıp kapatacağı boru, egzoz borusu mu?
Motor açıp kapatacam dediğin klape mi?
Böyle bir şey mi?

serkan_48

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 10 Aralık 2014, 15:24:55Bu yapılan işlem yasak değil mi?
evet eğer o buysa yasak. hatta geçenlerde haberlere çıktı polis geleni geçeni yakalayıp ceza kesiyordu.

Adnancoskun

stk4221

@Adnancoskun  abi olay farklı heralde araç Seri moda geçince eğzoz açılacak  seri moddan çıkınca da kendisi kapanacak  buda muhtemelen sigorta tablasından seri moda geçince nerelere  elektrik sinyali geliyor bulunması lazım ona göre role çekecek ve bırakacak
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

bashole

direk bu sekılde cıkıs yasak ama bızım arac dıger boru sistemıyle cok kasıldıgı ıcın bu sekılde bı ıyılestırme yapmak istiyoruz

zaten bu butonlu yada salterla acılan bısey bunu dırek sport mode ısıgına gelen akımla tetıkleyebılırız dıye dusundum

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Aralık 2014, 17:00:51@Adnancoskun  abi olay farklı heralde araç Seri moda geçince eğzoz açılacak  seri moddan çıkınca da kendisi kapanacak  buda muhtemelen sigorta tablasından seri moda geçince nerelere  elektrik sinyali geliyor bulunması lazım ona göre role çekecek ve bırakacak
lambaya bağlı olacak derken, herhangi bir lambanın  anahtarına paralelmi demek istedi acaba?, Sanırım ben yanlış anladım evet, sanki ışık ile uyarılacak gibi algılamıştım... şimdi okuyunca evet senin dediğin gibi sanırım...

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2014, 17:21:04lambaya bağlı olacak derken, herhangi bir lambanın  anahtarına paralelmi demek istedi acaba?, Sanırım ben yanlış anladım evet, sanki ışık ile uyarılacak gibi algılamıştım... şimdi okuyunca evet senin dediğin gibi sanırım...
araba sport moda gecınce zaten S dıye bı ısık yakıyo konsolda 12v ile
bu sistemde normalde kontakta 12 volt alınıp salterle acılıp kapanan bısey dugmeye bas acılsın bas kapansın seklınde
bız salterı iptal edip bu S ısıgının yanıp sonmesıyle motoru acıp kapatıcaz ısık yanınca motor acılcak ısık kapanınca motorda kapanıcak

Adnancoskun

bu iş daha da kolaymış,,,,
1- Lamba 12 volt ise, doğrudan 12 volt bir röleyi lambaya paralel bağlayabilirsiniz (eğer o lambayı süren bir transistör ise gücüne dikkat edin) Role falansa bir problem olmaz.
2- Lamba led ise Lambanın + ucunu bir transistörü sürmekte kullanabilirsiniz...

bashole

yanı nasıl bı role ve baglantı yapmam lazım ısık sonunce motorun tekrar calısıp kapanması lazım ısık sonunce motora bı akım gıtmıcek motoru tekrar nasıl kapatıcam takıldıgım yer burası benım

yolgezer

adamim. bir tane role alacaksin. eger otomobildeki kendinden olan bir lamba ise zaten 12 volttur,
roleyi nasil baglayacagin yok kolay. arabandaki kornanin rolesine bak. o ayridir buyuk ihtimal kablolarini takip et. ona gore sema kur kafanda.
oto rolesinin sasesi ortak olur. bir tane ana enerji girisi olur. bu akunun artisina baglanir. bir tane de kontak girisi. onu da lambanin arti ucunu tespit edip baglarsin, onu bulmak icin arabani sport a alip lamba yaninca voltmetre ile arti eksisini bulmak icin voltmetrenin eksi probunu arabanin sasesine, arti probunu da lambanin bir bacagina degdir. eger 12 ve ustu enerji aliyorsan o artidir. yoksa obur bacaktir.
onu da rolenin kontak girisine bagla.
rolenin cikis ayagini da motora bagla.
yalniz bak oyle rastgele motor bagliyorsun da o motor enrrji geldigi surece, donmeye devam eder. ya kapagi parcalar ya motor yanar. bence daha karmasik bir devre denemelisin. misal oto alarm sistemlerinden bir tane alip onula bir seyler yapman lazim.

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 10 Aralık 2014, 18:29:20adamim. bir tane role alacaksin. eger otomobildeki kendinden olan bir lamba ise zaten 12 volttur,
roleyi nasil baglayacagin yok kolay. arabandaki kornanin rolesine bak. o ayridir buyuk ihtimal kablolarini takip et. ona gore sema kur kafanda.
oto rolesinin sasesi ortak olur. bir tane ana enerji girisi olur. bu akunun artisina baglanir. bir tane de kontak girisi. onu da lambanin arti ucunu tespit edip baglarsin, onu bulmak icin arabani sport a alip lamba yaninca voltmetre ile arti eksisini bulmak icin voltmetrenin eksi probunu arabanin sasesine, arti probunu da lambanin bir bacagina degdir. eger 12 ve ustu enerji aliyorsan o artidir. yoksa obur bacaktir.
onu da rolenin kontak girisine bagla.
rolenin cikis ayagini da motora bagla.
yalniz bak oyle rastgele motor bagliyorsun da o motor enrrji geldigi surece, donmeye devam eder. ya kapagi parcalar ya motor yanar. bence daha karmasik bir devre denemelisin. misal oto alarm sistemlerinden bir tane alip onula bir seyler yapman lazim.

benımde demek ıstedıgım buydu motora s ısıgı yanarken sureklı akım gıdıcek motor sureklı calısır durumda olucak yanı bunu asmaya calısıyorum bende

yolgezer

o zaman size baska bir yol onerecegim ama sormam lazim comfort sport modlar buton anahtar mi ykksa switch anahtarls mi calisiyor, bbutonsa is zor ama switch ile kolay

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 10 Aralık 2014, 18:54:13o zaman size baska bir yol onerecegim ama sormam lazim comfort sport modlar buton anahtar mi ykksa switch anahtarls mi calisiyor, bbutonsa is zor ama switch ile kolay

sole solıyım vitesi s mode alınca veya gecırınce gecen yerın yanında s ısıgı yanıyo ole bi butona basıp sporta gecme durumu yok yani içersinide daha acmadım semayı yapmadan kurcalamak ıstemedım

Adnancoskun

sen şunu mu yapmak istiyorsun,
lamba yanınca motor çalışsın ve hava yolunu açsın,
lamba sönünce motor ters dönüp hava yolunu kapasın,,

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2014, 19:21:13sen şunu mu yapmak istiyorsun,
lamba yanınca motor çalışsın ve hava yolunu açsın,
lamba sönünce motor ters dönüp hava yolunu kapasın,,

aynen motorda bi 12v lık bide notr giriş var zaten elektrık gelıo acıyo bıdaha gelıyo kapatıyo

cihazda bu https://www.youtube.com/watch?v=3rCT5FfwBl0

yolgezer

o zaman motor degil bobinle yapacaksin.
su eski zillerinki gibi ama daha guclu bir bobin olacak. mili cekecek. o da kelebgi cevirecek.
gucu yetersse bir rolenin kontak bpbini is gorebilir. elektrik kesilinde de geri cekmesi icin bir yay is tsmam,
ne kadar gucte bobin gerek onu obur abiler bilir.

bashole

elımızde zaten malzeme su sekılde http://i42.tinypic.com/nvwjo9.jpg 
salterle acıp kapatabılıyoruz suan amac salteri iptal edip kendı kendıne acılıp kapanabılen bısey yapmak
tetiklemeyıde sport mode ısıgından almak acıyoruz ısık yanınca ama kapatmak ıcın nası bısey yapmak gerekıyo o lazım :D

aklıma solede bısey geldı ama cok kablo olacagından dıger yontemı arastırıyorum sımdı bu s moddan D moda gecınce d modun ısıgı yanıyo vanayı acmak ıcın S mode ısıgını kapatmak ıcınde D mode ısıgından akım gondermek

Adnancoskun

tek role ile olmaz bu iş,,,,,
 peki bir şey daha.....
geri kapama işini yay ile halledemezmisiniz?

o vakit selenoid kullanılabilir...
enerjilenince çeker,,,, enerji gidince bırakır , yay geri toplar..
ama daha profesyonel olsun derseniz, bence pic ile hallolur bu iç... tabi motor olarak adım motor kullanmak gerek.
[mergedate]1418233725[/mergedate]
lamba yandığı sürece motor zorlanacak ve yanacaktır... gerilimi kesmek lazım....
kapatmak için motor ters dönmeli ve yine sürekli enerji motoru yakar,
başka bir ihtimal daha var...
flap açıldığında bir mıknatısa yaklaşıp reed anahtar veya hall efect sensor kullanarak gerilim kesile bilir
tersi durumda da aynısı yapılabilir...

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2014, 19:48:45tek role ile olmaz bu iş,,,,,
 peki bir şey daha.....

ama daha profesyonel olsun derseniz, bence pic ile hallolur bu iç... tabi motor olarak adım motor kullanmak gerek.

cok sıkıntılı bıyerde oldugu için yay kullanamayız hem sıcaklık hem gaz cıkısı yuzunden zaten bı sure sonra ıslevını kaybeder yay
ufak bı devre tasarlayıp bu cihaza ac kapa yaptırabılırız o zaman devre S ısıgından gelen akıma gore bu motora acma ve kapama komutu vericek
 ısık yandıgında actırıcak kapandıgından kapattırıcak sureklı akım gıtmesınıde engellemıs olur bu sekılde yanı devre sadece acma kapama ısını yaptırcak motora

Adnancoskun

PİC sizin için sıkıntı oluyor mu? yoksa dediğim gibi analog komponentlerle biraz daha kalabalık olur...

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2014, 20:10:34PİC sizin için sıkıntı oluyor mu? yoksa dediğim gibi analog komponentlerle biraz daha kalabalık olur...

yok olmaz analog kendımız yapabılırız dıye dusunmustum

yolgezer

Alıntı yapılan: bashole - 10 Aralık 2014, 19:55:51cok sıkıntılı bıyerde oldugu için yay kullanamayız hem sıcaklık hem gaz cıkısı yuzunden zaten bı sure sonra ıslevını kaybeder yay
ufak bı devre tasarlayıp bu cihaza ac kapa yaptırabılırız o zaman devre S ısıgından gelen akıma gore bu motora acma ve kapama komutu vericek
 ısık yandıgında actırıcak kapandıgından kapattırıcak sureklı akım gıtmesınıde engellemıs olur bu sekılde yanı devre sadece acma kapama ısını yaptırcak motora
yaylarin bazilari isiya karsi dayanikli onlardan bulup halledebilirsiniz. camasir makinelerinin yaylari misal.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Aralık 2014, 19:53:12tek role ile olmaz bu iş,,,,,
 peki bir şey daha.....

[mergedate]1418233725[/mergedate]
lamba yandığı sürece motor zorlanacak ve yanacaktır... gerilimi kesmek lazım....
kapatmak için motor ters dönmeli ve yine sürekli enerji motoru yakar,
başka bir ihtimal daha var...
flap açıldığında bir mıknatısa yaklaşıp reed anahtar veya hall efect sensor kullanarak gerilim kesile bilir
tersi durumda da aynısı yapılabilir...
abi tek role ile neden olmasin? bir bpbin ve bobinden enerji kesildiginde geri ceken tek yay is gprmez mi?

Adnancoskun

asma

Alıntı yapılan: bashole - 10 Aralık 2014, 19:46:26elımızde zaten malzeme su sekılde http://i42.tinypic.com/nvwjo9.jpg
salterle acıp kapatabılıyoruz suan amac salteri iptal edip kendı kendıne acılıp kapanabılen bısey yapmak
tetiklemeyıde sport mode ısıgından almak acıyoruz ısık yanınca ama kapatmak ıcın nası bısey yapmak gerekıyo o lazım :D

aklıma solede bısey geldı ama cok kablo olacagından dıger yontemı arastırıyorum sımdı bu s moddan D moda gecınce d modun ısıgı yanıyo vanayı acmak ıcın S mode ısıgını kapatmak ıcınde D mode ısıgından akım gondermek
Arkadaş ürün senin elinin altında , biz nasıl çalıştığını bilmiyoruz.
Eğer şalter nasıl çalışıyor, kalmalı mı , yay geri dönüşlü mü?
Mekanizma hareketini tamamlayınca akımı kendisi kesiyor mu? Enerjiyi kesmemiz gerekiyor mu?
Şalter , uyguladığı 12voltun + ve - yönünü mü değiştiriyor yoksa anlık enerji verip kesince mekanizma hareketi tamamlayıp duruyor mu , tekrar enerji verince hareketin tersini mi yapıyor.

Biraz incelesen nasıl çalıştığını anlatsan çözüm bulabiliriz. (zaten sen de halledersin)
Ne yapacağını söylemedin. (sorduk)
Elinde ne olduğunu söylemedin. (sorduk)
Şimdi nasıl çalıştığını söylemiyorsun. (soruyorum)
Bütün bunlar senin için zaman kaybıdır.
Zaten çalışan bir sistem için sana yay, bobin vs. öneriyoruz. Senin bunlara ihtiyacın yok.
Ama bunları çok geç açıklıyorsun.

Ben trafikte bu tip uygulamalara karşıyım, bu tip mekanizmaları biraz araştırdım ama tam sonuca ulaşmadan vaz geçtim.
Açık ifadeyle elinizdekileri anlatırsanız, basit ifadelerle çözüm sunulur. ;)

Kolay gelsin.

yolgezer

zaten sa
ter varsa onun duzenegi hazir demek ki. yapacagin sey cok basit.
salter + ya bagli ise cok kolay is.
roleyi aliyon.
onu pane,deki comfort isigindan arti kablosundan hat cek.
onu rolenin gontagina.
rolenin + kutbuna da salterdeki canli ucu, rolenin cikisina da salterden duzenege giden kabloyu, sasedesasesine. islem tamamdir.
rolede cikis kontak nerde bilmiyorsan sok roleyi, onun anahtarli bir kismi var. bobinin ustujden gecen bir metalin devamindadir. eski model, arabalarin platinlerinin temas noktasina benzer temasi vardir.
ya da ani suisiticilarin swivtchlerinin temas noktalaruna benzer-...
eger salter saseden baglantili ise isin daha zpr. o zaman saseyi duz kontak edip artiyi kablosunu roleye goturmelisin...

bashole

Alıntı yapılan: asma - 11 Aralık 2014, 11:52:39Arkadaş ürün senin elinin altında , biz nasıl çalıştığını bilmiyoruz.
Eğer şalter nasıl çalışıyor, kalmalı mı , yay geri dönüşlü mü?
Mekanizma hareketini tamamlayınca akımı kendisi kesiyor mu? Enerjiyi kesmemiz gerekiyor mu?
Şalter , uyguladığı 12voltun + ve - yönünü mü değiştiriyor yoksa anlık enerji verip kesince mekanizma hareketi tamamlayıp duruyor mu , tekrar enerji verince hareketin tersini mi yapıyor.

Biraz incelesen nasıl çalıştığını anlatsan çözüm bulabiliriz. (zaten sen de halledersin)
Ne yapacağını söylemedin. (sorduk)
Elinde ne olduğunu söylemedin. (sorduk)
Şimdi nasıl çalıştığını söylemiyorsun. (soruyorum)
Bütün bunlar senin için zaman kaybıdır.
Zaten çalışan bir sistem için sana yay, bobin vs. öneriyoruz. Senin bunlara ihtiyacın yok.
Ama bunları çok geç açıklıyorsun.

Ben trafikte bu tip uygulamalara karşıyım, bu tip mekanizmaları biraz araştırdım ama tam sonuca ulaşmadan vaz geçtim.
Açık ifadeyle elinizdekileri anlatırsanız, basit ifadelerle çözüm sunulur. ;)

Kolay gelsin.
kusura bakmayın pek anlamam bu ıslerden ondan acık yazamadım demekki

iki yonlu yaylı salter var salterı ılerı ıtınce sureklı akım gidiyor vanayı acıyor gerı ıtınce sureklı akım gidip gerı kapatıyor  12v eksıye verınce kapatıyor artıya verınce acıyor

yolgezer

Alıntı yapılan: bashole - 11 Aralık 2014, 18:08:19kusura bakmayın pek anlamam bu ıslerden ondan acık yazamadım demekki

iki yonlu yaylı salter var salterı ılerı ıtınce sureklı akım gidiyor vanayı acıyor gerı ıtınce sureklı akım gidip gerı kapatıyor  12v eksıye verınce kapatıyor artıya verınce acıyor

ohooo cift kontak salter:-)
ileri gitmesivicin dedigim semayi harfiyen uygula tamamdir.
geri cekmesi icin de comforta apdiginda isik yanmiyor mu ona baglanti yapacaksin. aslinda sen salteri panelden cikarip fotpsunu cekerek buraya gondersen daha kolay olur, bir de sport ve comforta alinvca yanan isiklarin resimlerimi tabi paneli sokerek.

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Aralık 2014, 18:32:26ohooo cift kontak salter:-)
ileri gitmesivicin dedigim semayi harfiyen uygula tamamdir.
geri cekmesi icin de comforta apdiginda isik yanmiyor mu ona baglanti yapacaksin. aslinda sen salteri panelden cikarip fotpsunu cekerek buraya gondersen daha kolay olur, bir de sport ve comforta alinvca yanan isiklarin resimlerimi tabi paneli sokerek.

http://image.gmhightechperformance.com/f/22619763/0804gmhtp_04_z+ls1_ls6_ls2_lt1_tpi_bolt_on_parts_guide+qtp_exhaust_cutout.jpg

salter bu sekılde arac yanımda degıl suan ondan cıkarıp cekemedım ama bu salter yani :) ledlerinkinide sokup cekerım

tam acılması için 6 sn ılerı dogru tutmak gerekıyor

ledlerde bu sekılde

http://c1552172.r72.cf0.rackcdn.com/550539_x800.jpg

yolgezer

yayli salter. buton tipi yani. bunun icin programlama gerekecektir. ama yerine ilk tavsiyelerimden birisi olan oto alarmini deneyebilirsin. hem ileri hem geri ceker. sadece motor kablosunun giris soketine baglayabilirsin, kumandayi da paneldeki comfort sport isiklarina, kumanda basili tutsan da tek nokta gonderir, baskais olmaz. o da ilursa:-)

bashole

bide bunların uzaktan kumandalı tipleri var onlardan alırsak sanırım onla daha kolay olucak gibi
kumandayı direk sportcomfort tuslarına ayarlıcaz o kadar :)

Adnancoskun

peki bir soru daha,
bu şalteri bağladığında, açmak için basılı tutuyorsun ya, tam açıldığını nasıl anlıyorsun ? yada tam kapandığını nasıl anlıyorsun, sonuçta kapak gidip dayanacak ve daha ileri gitmek için motoru zorlayacak..... sen butonu bırakmadığın sürece de motor yük altında kalıp ısınacak....
bu sebeple, bence bir akım sensörü yapıp, motor zorlanmaya başlayınca çektiği akım artacak (ki kapak kapanmış anlamına gelir) ve enerjiyi kesmek lazım,
aynı şey tersi içinde geçerli,,,

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2014, 20:33:34peki bir soru daha,
bu şalteri bağladığında, açmak için basılı tutuyorsun ya, tam açıldığını nasıl anlıyorsun ? yada tam kapandığını nasıl anlıyorsun, sonuçta kapak gidip dayanacak ve daha ileri gitmek için motoru zorlayacak..... sen butonu bırakmadığın sürece de motor yük altında kalıp ısınacak....
bu sebeple, bence bir akım sensörü yapıp, motor zorlanmaya başlayınca çektiği akım artacak (ki kapak kapanmış anlamına gelir) ve enerjiyi kesmek lazım,
aynı şey tersi içinde geçerli,,,

firma ilk yaptıklarında bu sekıldeydı yanı anlayamıyoduk 6 sn gıbı bı surede tam acılıyodu seste değişiyodu sonra cıkarttıkları urunde bi ekran koydular % olarak ne kadar acıldıgını kapandıgını gosterıyor en sonda uzaktan kumandalı olarak cıktı tek bas acılsın tek bas kapansın on/off dugmesı ile

en guzelı kumandalı versiyonundan alıp bu on / off butonlarına bızdekı sport ve comfort ısıklarını birbirine baglamak
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v2/1272431961_1/-font-b-Smart-b-font-Key-Remote-Control-Circuit-font-b-Board-b-font-for.jpg
bu butonlara nasıl baglıcaz peki

Adnancoskun

motor olarak şuanda üstünde görünen motor mu var?
eğer motor oysa, kaç ucu var? 2 uçlu mu yoksa daha fazla mı?

Adnancoskun

hocam benim fikrim, siz bir pic ile devre tasarlayacaksınız, motordan geçen akımı kontrol edip, fazla akım çekildiğinde motoru durduran bir devre tasarlayacaksınız...
 bu yönde yardım almanızı öneririm...
yoksada step motor kullanıp adım saydırarak çözebilirsiniz, her iki durumda da pic olmalı bence...

bashole

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Aralık 2014, 20:54:33hocam benim fikrim, siz bir pic ile devre tasarlayacaksınız, motordan geçen akımı kontrol edip, fazla akım çekildiğinde motoru durduran bir devre tasarlayacaksınız...
 bu yönde yardım almanızı öneririm...
yoksada step motor kullanıp adım saydırarak çözebilirsiniz, her iki durumda da pic olmalı bence...

uzaktan kumandalı model alıp
kumandadaki su pushbuttonu iptal edip http://site.gravitech.us/Components/BUTT-2/BUTT-2_2.jpg onun yerıne ledden gelen akımı baglasak olurmu acaba

:D belkı cok sacma gelebılır sıze ama bılmedıgımden soruyorum :)

bundada takıldıgım yer ısık acık oldugu surece kumanda sureklı basılı kalmıs olucak sanırım bu uzaktan kumanda devresı bıkere akım gonderıyo heralde

yolgezer

Alıntı yapılan: bashole - 11 Aralık 2014, 19:04:57bide bunların uzaktan kumandalı tipleri var onlardan alırsak sanırım onla daha kolay olucak gibi
kumandayı direk sportcomfort tuslarına ayarlıcaz o kadar :)
o yuzden diyorum ya:-)
kumandayi sok,
onun butonlarini 7805 ile lambalara bagla.
ha beceririm diyorsan ana alarm unitesini sok de kutup degistirme devresini tespit et. ben hic sokmedigim kckn bilmiyotum.
ama kumanda daha kolay.
aslinda elimde alarm olaydi cok kolaytdi ama hurda yok. o kumanda ilr bir seylr yapabilirsin.
ha eger cekme kismi diyorsan alarmlar otomatikcam kaldirma ozelligine sahip oluyor, duzenegi sporta alinca onla bir seyler yapilabilir.
ama bence o motoru iptal edip daha guclu bir step motor daha kolay olacak. cok kolay aslinda step motor.

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Aralık 2014, 22:57:29o yuzden diyorum ya:-)
kumandayi sok,
onun butonlarini 7805 ile lambalara bagla.
ha beceririm diyorsan ana alarm unitesini sok de kutup degistirme devresini tespit et. ben hic sokmedigim kckn bilmiyotum.
ama kumanda daha kolay.
aslinda elimde alarm olaydi cok kolaytdi ama hurda yok. o kumanda ilr bir seylr yapabilirsin.
ha eger cekme kismi diyorsan alarmlar otomatikcam kaldirma ozelligine sahip oluyor, duzenegi sporta alinca onla bir seyler yapilabilir.
ama bence o motoru iptal edip daha guclu bir step motor daha kolay olacak. cok kolay aslinda step motor.
alarma gerek yok hocam dırek zaten kendı ole bı sıstemle alınıyo sadece sunları aldımmı uzaktan kumandayla acıp kapanır elımızdekı sıstem
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSfZgh6fiJYZqk2hD0QgQK5LIiCaKPPheEnMTjI9DmoUzFNwl80
direk gerı cekme ıcın comfort ledını baglarım off switchine

bu sekılde baglantı yapınca ısık yandıgı surece sankı butona basılı kalmıs gibi olucak ama bu devre sadece bıkere akım gonderıyo dımı hocam ?

bide 7805i niye takıyoruz tam olarak baglantı nasıl olucak butona basıldıgında akımı acıyo buton akımın gectıgı tarafa dırek ledden gelen kabloyumu lehımlıcem

yolgezer

Alıntı yapılan: bashole - 11 Aralık 2014, 23:07:32direk gerı cekme ıcın comfort ledını baglarım off switchine

bu sekılde baglantı yapınca ısık yandıgı surece sankı butona basılı kalmıs gibi olucak ama bu devre sadece bıkere akım gonderıyo dımı hocam ?

bide 7805i niye takıyoruz tam olarak baglantı nasıl olucak butona basıldıgında akımı acıyo buton akımın gectıgı tarafa dırek ledden gelen kabloyumu lehımlıcem
kumanda butonlari 12 voltla calismaz. aslinda o denenerek bulunmali. ama 7805 in verecegi kontak yeterli gelir diye dusunuyprum,. 12 volt verirsen kumandayi yakabilirsin.
kumanda kumanda tusu istedigi kadar basili kalsin onemli degil. sadece sinyal gonderir. ama bir sorun, kumanda 27 voltluk kucuk pillerle calisiyor. kumandayi inceleyip belki 12 ile calisacak duruma getirebilirsin.
[mergedate]1418332982[/mergedate]
aslinda elimde bir kumanda var fazla ugrasabilirim amahic vaktim yok- bu gun bir samsung televizyon geldi. demin araba ile ugrastim. dun baska tv varsi yarin dahem tv hem araba cam krikosu var. vakit ayirabilir miyim bilmjyprum kusur a bakma,

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Aralık 2014, 23:24:28kumanda butonlari 12 voltla calismaz. aslinda o denenerek bulunmali. ama 7805 in verecegi kontak yeterli gelir diye dusunuyprum,. 12 volt verirsen kumandayi yakabilirsin.
kumanda kumanda tusu istedigi kadar basili kalsin onemli degil. sadece sinyal gonderir. ama bir sorun, kumanda 27 voltluk kucuk pillerle calisiyor. kumandayi inceleyip belki 12 ile calisacak duruma getirebilirsin.
[mergedate]1418332982[/mergedate]
aslinda elimde bir kumanda var fazla ugrasabilirim amahic vaktim yok- bu gun bir samsung televizyon geldi. demin araba ile ugrastim. dun baska tv varsi yarin dahem tv hem araba cam krikosu var. vakit ayirabilir miyim bilmjyprum kusur a bakma,

cok sagolun nasıl yapılacagını ogrensem benım ıcın daha ıyı olur cunku baskasıda ıstıcek kesın fazla yapılan bısey degıl :)

bu arada kumanda 12v pille calısıyomus

şimdi solemı yapıcam ledden + ucundan  kablo cekıp 7085in bi ucuna giricem bide toprak giricem 7085den cıkıs yapıp kumanda butonunun butona basıldıgı an cıkıs yaptıgı ayagına lehimlicem bolemidir ?

yolgezer

oyle.
tabi bu dervre, kumanda sase ve devre kapanmasi uzerine calisiyorsa olur:-)
o olmazsa bir tarafi 12 voltla bir tarafi 220 voltla calisan roleler oluyor, su harekets sensorlu lambalarla su pompalarinda oluyor, giris akimi ile cikis akim bacaklarj bagimsiz roleler.
egerkumanda 7805 ile olsun elektrik vermekle plsun calismiyorsa o zaman tuslara basma ilecalisacak.
o zaman 7805 kullanmayip role alacaksin her tus icin bir tane. giris icin ledden gelen + ve - kablosunu baglayacaksin. cikis katina da kumandanin butonlarindan aldigin hatlari baglayacaksin.

bashole

Alıntı yapılan: yolgezer - 12 Aralık 2014, 00:17:35oyle.
tabi bu dervre, kumanda sase ve devre kapanmasi uzerine calisiyorsa olur:-)
o olmazsa bir tarafi 12 voltla bir tarafi 220 voltla calisan roleler oluyor, su harekets sensorlu lambalarla su pompalarinda oluyor, giris akimi ile cikis akim bacaklarj bagimsiz roleler.
egerkumanda 7805 ile olsun elektrik vermekle plsun calismiyorsa o zaman tuslara basma ilecalisacak.
o zaman 7805 kullanmayip role alacaksin her tus icin bir tane. giris icin ledden gelen + ve - kablosunu baglayacaksin. cikis katina da kumandanin butonlarindan aldigin hatlari baglayacaksin.

cıkıs katına butonun gırıs ve cıkıs danmı alıcam

sımdı 4 girişli olan rolelerden alıcam 1 giriş led + 1 giriş led-  bi giriş butonun giriş bacagından bi girişte cıkıs bacagından dogrumudur

yolgezer

yesss:-)
ama o role nasil bir sey bilmiyorum. hareket sensorlu isiklarin rolesi diye sorabilirsin,
onlarin giris ve ana enerji kollari ayri. otomobil rolelrinde ayni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın