İnverter projesi yardım (trafosuz)

Başlatan semiramis, 08 Aralık 2014, 11:56:50

semiramis

Trafo kullanmadan inverter tasarı yapmam lazım...Önce boost converter ile DC gerilimi yükseltip sonra AC ye çevirmek istiyorum ancak boost converter ile 12 to 350 V yaptığımda akım çok düşmekte ( ~ 1.4 mA ) bana ise en az 1000W lazım.Yardımlarınızı bekliyorum ;
Vin=12V
Vout=350V
P=min1000w olacak şekilde bir devre lazım.,

Bunu tasarayabilirsem aşağıdaki devreye giriş olarak verip AC kare dalgaya çeviricem ama ondan da kuşkum var simülasyonda istediğim değeri elde ediyorum ama board da denesem sıkıntı olurmu incelerseniz sevinirim.

[/url][/img]

seron

ne seviyede olduğunuzu bilmiyorum ama yol göstermek amacıyla size şu linki vereyim:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4877.msg25774#msg25774
bu linkte kemal88 üyemiz, konuya dair hesaplama formülü ile, yine -sanırım başka bir konu başlığı altında- da uzun uzun smps konu anlatımı yapmıştı. bu tür konularda en iyi diye bildiğim üyemiz kemal88 dir. smps nikli üyemiz de ilgileniyorsa da uzun zamandır haber yok. kemal88 ise yanlış hatırlamıyorsam şu an askerde. bu nedenle anlayan üyelerimizden muhakkak destek gelebilecektir.

bu da temel bilgiler-tasarım:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4806.0

proje okul ödevi ise son tarihini falan da belirtin de olabilirlik çerçevesinde ona göre yardım edilebilsin...

kolay gelsin...

asma

Merhaba
Trafo kullanmadan gerilimi yükseltmek çarpılma riskini arttırır, bunu biliyor olmalısınız.
1000W a ihtiyacınız yoksa asla o güce yaklaşmayın. Olmuşken 1000W olsun demek ; derbi maçı öncesi taraftarlara tahminleri sorulduğunda 5 atçaz abi demeleri gibidir. Söylemesi , yazması ve elle göstermesi kolay olduğu için tercihte bulunmadığınızı umarım.

1000W çıkış için kayıpsız bir devrede 1000W giriş olur değil mi?
12V kaynaktan 84amper akım çekmek zordur ama çok zor değil.
12V pwm ile bobine uygulanıp gerilim yükseltilmek isteniyorsa pwm Ton/Toff oranı büyür. (%4/%96 gibi)
O küçük zaman aralığında gerekli akımın 25~30 katı akım geçmez ise devreden ne o gücü elde ederiz ne de yüksek verim elde ederiz.
Çok zor olan bu topolojide , bu voltaj oranında , bu gücü istemek (pardon istemek kolaydı di mi) elde etmektir. 

50Hz kare dalga üretimi hakkında fazla problem yaşamazsınız ama:
pwm de olduğu gibi dead time bulunmazsa sinyaliniz herhangi bir yükte çok çirkin bir hal alacaktır. ;)
Adına benzeşimli sinüs mü diyorlar , artık adı her neyse bu işe daha uygun olur.
Mesela sinus için oluşturduğumuz sinyali 360 dereceye şöyle tamamlarsak ; 45' 0  , 90' +310V  , 2X45' 0 , 90' -310V ve son olarak 45' 0  .
Ancak bu güçte DC çeviriciyi yapmaya kararlıysanız, sinüs sinyal oluşturun ve class-D amfi tarzında yüksek verimli bir çıkış katı kullanın. Gerçek Sinüs diye üstüne basa basa havasını atarsınız. (1000W tan daha kolay ama daha ilgi çekici)

Kolay gelsin.

semiramis

Alıntı yapılan: seron - 08 Aralık 2014, 21:14:49ne seviyede olduğunuzu bilmiyorum ama yol göstermek amacıyla size şu linki vereyim:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4877.msg25774#msg25774
bu linkte kemal88 üyemiz, konuya dair hesaplama formülü ile, yine -sanırım başka bir konu başlığı altında- da uzun uzun smps konu anlatımı yapmıştı. bu tür konularda en iyi diye bildiğim üyemiz kemal88 dir. smps nikli üyemiz de ilgileniyorsa da uzun zamandır haber yok. kemal88 ise yanlış hatırlamıyorsam şu an askerde. bu nedenle anlayan üyelerimizden muhakkak destek gelebilecektir.

bu da temel bilgiler-tasarım:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4806.0

proje okul ödevi ise son tarihini falan da belirtin de olabilirlik çerçevesinde ona göre yardım edilebilsin...

kolay gelsin...

Verdiğiniz linkler için teşekkür ederim . evet power electronics dersi için proje yapmam lazım ve inverter tasarımı ilgimi çekti ve en son bu ayın 20 snde teslim etmem lazım
[mergedate]1418079178[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 08 Aralık 2014, 22:59:40Merhaba
Trafo kullanmadan gerilimi yükseltmek çarpılma riskini arttırır, bunu biliyor olmalısınız.
1000W a ihtiyacınız yoksa asla o güce yaklaşmayın. Olmuşken 1000W olsun demek ; derbi maçı öncesi taraftarlara tahminleri sorulduğunda 5 atçaz abi demeleri gibidir. Söylemesi , yazması ve elle göstermesi kolay olduğu için tercihte bulunmadığınızı umarım.

1000W çıkış için kayıpsız bir devrede 1000W giriş olur değil mi?
12V kaynaktan 84amper akım çekmek zordur ama çok zor değil.
12V pwm ile bobine uygulanıp gerilim yükseltilmek isteniyorsa pwm Ton/Toff oranı büyür. (%4/%96 gibi)
O küçük zaman aralığında gerekli akımın 25~30 katı akım geçmez ise devreden ne o gücü elde ederiz ne de yüksek verim elde ederiz.
Çok zor olan bu topolojide , bu voltaj oranında , bu gücü istemek (pardon istemek kolaydı di mi) elde etmektir. 

50Hz kare dalga üretimi hakkında fazla problem yaşamazsınız ama:
pwm de olduğu gibi dead time bulunmazsa sinyaliniz herhangi bir yükte çok çirkin bir hal alacaktır. ;)
Adına benzeşimli sinüs mü diyorlar , artık adı her neyse bu işe daha uygun olur.
Mesela sinus için oluşturduğumuz sinyali 360 dereceye şöyle tamamlarsak ; 45' 0  , 90' +310V  , 2X45' 0 , 90' -310V ve son olarak 45' 0  .
Ancak bu güçte DC çeviriciyi yapmaya kararlıysanız, sinüs sinyal oluşturun ve class-D amfi tarzında yüksek verimli bir çıkış katı kullanın. Gerçek Sinüs diye üstüne basa basa havasını atarsınız. (1000W tan daha kolay ama daha ilgi çekici)

Kolay gelsin.

İlgilendiğiniz için teşekkürler ve aslında power electronics dersini ilk defa alıyorum ve mosfet ,triac ,diac ,scr vs. ile ilgili yeni yeni birşeyler öğreniyorum ve aslında 1000W diye ısrar etmemdeki amacım şu ben 1. sınıftan beri yaptığım hiç bir projeyi yapıp notumu aldıktan sonra çöpe atmak için yapmadım mesela daha 1. sınıfta power supply yapmıştık ben devremi kutuya koyup on-off düğmesi eklemiştim ve hala kullanıyorum ..neyse uzun oldu konuya dönersek dediğim gibi bazı konularda amatörüm...trafo kullanmadan devrede izolasyon sağlayamayız bunu biliyorum bazı yazdıklarınızı anlayamadım mesela ;

((Mesela sinus için oluşturduğumuz sinyali 360 dereceye şöyle tamamlarsak ; 45' 0  , 90' +310V  , 2X45' 0 , 90' -310V ve son olarak 45' 0. ))

burayı anlamadım :D

((Ancak bu güçte DC çeviriciyi yapmaya kararlıysanız, sinüs sinyal oluşturun ve class-D amfi tarzında yüksek verimli bir çıkış katı kullanın. Gerçek Sinüs diye üstüne basa basa havasını atarsınız.))

Sayenizde artık 1000W gözümü korkutuyor :D tasarımı değiştirebilirim güç yarıiletkenlerini kullanarak ve çok karışık bir devre olmadan DC den sinüs elde edebilirmiyim . Bunu nasıl yapabilirim ?

asma

Resim ekleseydim anlaşılır olurdu.
İki şema için link ekliyorum:
http://www.uniteknik.com/resimler/sinconv.jpg
Bu şemanın çıkışında dalga şekli gösteriliyor. Bahsettiğim dead time bulunan kare dalga şekli budur.
Çok benzeyen bizim sitemizden bir örnek daha ekliyorum:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2009/01/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif
Bu da ilgili konu:
https://320volt.com/dc-12v-ac-220v-sinus-inverter-sg3525-ferit-trafo/
320VOLT sitesindeki şemayı yapacakmış gibi inceleyin. ;)
Sizin düşündüğünüz gibi önce şebeke geriliminin tepe değerini sağlamak için 315V üretiliyor.
Sonra 50Hz lik kare dalga üretilip basit sayılacak yöntemle iki ayrı amfi varmış gibi , birine ters fazda olacak şekilde sinyal yollanıyor. Amfilerde köprü tipi çıkış olarak anılan bu yöntemle yük şaseye değil iki amfi çıkışına bağlanıyor.
Bildiğim kadarıyla uygulanmış ve çalışan bir devredir.
Tek sorun trafo sarımındadır. Hazır temin edemiyoruz. :-\\
Bu sitede çok fazla kaynak bulabilirsiniz ve trafo için yardımcı oluruz.

Dsınıfı amplifikatör fikri sizin çift diff. amp girişli , mosfet çıkışlı yükseltecinizi görünce oldu. ;) Verdiğim şemada bu işlem çok daha basit yapılıyor.
Class D için araştırırma yaparsanız AC driver çıkışlarında da olduğu gibi komple pwm ile oluşturulmuş bir sinyal alçak geçirgen pasif filtreden geçirilip yüke uygulandığını görürsünüz.
Bakınız şekil 2/a
http://m.eet.com/media/1063438/IRFig2Large.JPG
http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1274757
Size uygun uygulamaya hazır devre şeması bulamadım.

İnceleyip DC-DC çevirici ve şebeke sinyalini oluşturacağınız devreyi ayrı ayrı dizayn edebilirsiniz.
Tabi ki güç 1000W değerinin yarısından aşağı olma şartı olacak. Örnek devrelerin 200W veya 300w olması trafo ile sınırlı biraz arttırmak zor değil. Bu arada PC güçkaynaklarının (ATX) trafolarının bu tip uygulamalarda kullanıldığını da öğreneceksiniz. bit pazarından 5 liraya ATX güç kaynağı almaya gideceksiniz, vs...

Kolay gelsin.

olc technics

Trafosuz inverter devresi ne işe yarar bilmeseydim bu bildiğin ampl şeması derdim. Çıkışta da 2SK1058/2SJ162 kullanılmış (üst sınıf ampl lerde kullanılan mosfet transistör).

semiramis

Alıntı yapılan: asma - 09 Aralık 2014, 05:02:58Resim ekleseydim anlaşılır olurdu.
İki şema için link ekliyorum:
http://www.uniteknik.com/resimler/sinconv.jpg
Bu şemanın çıkışında dalga şekli gösteriliyor. Bahsettiğim dead time bulunan kare dalga şekli budur.
Çok benzeyen bizim sitemizden bir örnek daha ekliyorum:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2009/01/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif
Bu da ilgili konu:
https://320volt.com/dc-12v-ac-220v-sinus-inverter-sg3525-ferit-trafo/
320VOLT sitesindeki şemayı yapacakmış gibi inceleyin. ;)
Sizin düşündüğünüz gibi önce şebeke geriliminin tepe değerini sağlamak için 315V üretiliyor.
Sonra 50Hz lik kare dalga üretilip basit sayılacak yöntemle iki ayrı amfi varmış gibi , birine ters fazda olacak şekilde sinyal yollanıyor. Amfilerde köprü tipi çıkış olarak anılan bu yöntemle yük şaseye değil iki amfi çıkışına bağlanıyor.
Bildiğim kadarıyla uygulanmış ve çalışan bir devredir.
Tek sorun trafo sarımındadır. Hazır temin edemiyoruz. :-\\
Bu sitede çok fazla kaynak bulabilirsiniz ve trafo için yardımcı oluruz.

Dsınıfı amplifikatör fikri sizin çift diff. amp girişli , mosfet çıkışlı yükseltecinizi görünce oldu. ;) Verdiğim şemada bu işlem çok daha basit yapılıyor.
Class D için araştırırma yaparsanız AC driver çıkışlarında da olduğu gibi komple pwm ile oluşturulmuş bir sinyal alçak geçirgen pasif filtreden geçirilip yüke uygulandığını görürsünüz.
Bakınız şekil 2/a
http://m.eet.com/media/1063438/IRFig2Large.JPG
http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1274757
Size uygun uygulamaya hazır devre şeması bulamadım.

İnceleyip DC-DC çevirici ve şebeke sinyalini oluşturacağınız devreyi ayrı ayrı dizayn edebilirsiniz.
Tabi ki güç 1000W değerinin yarısından aşağı olma şartı olacak. Örnek devrelerin 200W veya 300w olması trafo ile sınırlı biraz arttırmak zor değil. Bu arada PC güçkaynaklarının (ATX) trafolarının bu tip uygulamalarda kullanıldığını da öğreneceksiniz. bit pazarından 5 liraya ATX güç kaynağı almaya gideceksiniz, vs...

Kolay gelsin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Aslında bitirme projesi olarak bu devreler yapılabilir ve verdiğiniz örnekleri incelemek için bir kenera not ettim ama ben fazla maliyet çıkarmadan hiç yoktan AC kare dalga üretmek istiyorum.Sizin örnekte gösterdiğiniz gibi modifiye sinüs üretimi biraz daha complex olacak. 12 V dc den yaklaşık 16-25 amp çekebilirmiyiz ???bunu yapabilirsem gerisi elimde hazır olan inverter devresine kaynak olarak kullanmak olacak. diğer sorumsa AC kare dalga sinyalini cihazlarda kullanmak sorun oluştururmu mesela laptop ta diyelim ??

asma

Sade yapıda kuracağınız kare dalga osilatör (4093 gibi) çıkışınız çok hızlı '1' ve '0' olur. Ancak çıkış mosfetleriniz bu hızda çalışmaz. +beslemeyi çıkışa veren iletimdeki mosfet kesime giderken diğer mosfeti şaseye doğru kısa devre edecek sinyal gelmiş olur. İkisininde kısa süreyle  %50 iletimde olduğunu düşünün , sizce ne olur?
Laptop adaptörünü elde edeceğiniz 315Vdc kaynakla da çalıştırırsınız. Yaklaşık 90W olan adaptörünüzü oto çakmaklığından kolayca çalıştırır.
50Hz e çevirmeye gerek yok.
Hazır olan devre , çizimde gördüğümüz ise girişine AC değil DC uyguluyorsunuz.Bu başlı başına sorundur.
Yük çıkış ile şase arasındadır, çıkış 300V ise akım yolunu çizin ve diğer durumda akım yolunu çizmeye çalışın. :o Potansiyel fark nasıl oluşacak? çıkışın bir ucu şasede diğeri ise iletime geçen mosfet ile şaseye veriliyor. :-X
Şimdi simetrik besleme mi gerekecek yoksa diğer örneklerdeki gibi ikinci bir devreyle H tipi köprüyle mi süreceksiniz.
Aslında sizin devreniz hiç basit değil. Basit olan kare dalga üreteciniz.
Mosfetlerin isimlerine dikkat etmemiştim. Arayıp ta bulamadığımız, bulup ta alamadığımız kıymetli mosfet çiftleriymiş.
Basit olmadığı gibi pahalı da. :)

semiramis

Alıntı yapılan: asma - 09 Aralık 2014, 13:27:22Sade yapıda kuracağınız kare dalga osilatör (4093 gibi) çıkışınız çok hızlı '1' ve '0' olur. Ancak çıkış mosfetleriniz bu hızda çalışmaz. +beslemeyi çıkışa veren iletimdeki mosfet kesime giderken diğer mosfeti şaseye doğru kısa devre edecek sinyal gelmiş olur. İkisininde kısa süreyle  %50 iletimde olduğunu düşünün , sizce ne olur?
Laptop adaptörünü elde edeceğiniz 315Vdc kaynakla da çalıştırırsınız. Yaklaşık 90W olan adaptörünüzü oto çakmaklığından kolayca çalıştırır.
50Hz e çevirmeye gerek yok.
Hazır olan devre , çizimde gördüğümüz ise girişine AC değil DC uyguluyorsunuz.Bu başlı başına sorundur.
Yük çıkış ile şase arasındadır, çıkış 300V ise akım yolunu çizin ve diğer durumda akım yolunu çizmeye çalışın. :o Potansiyel fark nasıl oluşacak? çıkışın bir ucu şasede diğeri ise iletime geçen mosfet ile şaseye veriliyor. :-X
Şimdi simetrik besleme mi gerekecek yoksa diğer örneklerdeki gibi ikinci bir devreyle H tipi köprüyle mi süreceksiniz.
Aslında sizin devreniz hiç basit değil. Basit olan kare dalga üreteciniz.
Mosfetlerin isimlerine dikkat etmemiştim. Arayıp ta bulamadığımız, bulup ta alamadığımız kıymetli mosfet çiftleriymiş.
Basit olmadığı gibi pahalı da. :)

2SK1058 ve 2SJ162 mosfetlerinin yerine piyasada daha kolay bulunabilen 100V, 30amp değerinde herhangi bir mosfet seçebilirim sanırım...zaten şeytan diyor uğraşma girişe 12 V 4 amp X 4 tane pil bağla gerisine karışma :D Bu devre çalışan bir devre sanırım ama dediğiniz gibi düşünürsek board üzerinde çalışmaz diyorsunuz sanırım .

asma

Alıntı yapılan: semiramis - 09 Aralık 2014, 14:43:162SK1058 ve 2SJ162 mosfetlerinin yerine piyasada daha kolay bulunabilen 100V, 30amp değerinde herhangi bir mosfet seçebilirim sanırım...zaten şeytan diyor uğraşma girişe 12 V 4 amp X 4 tane pil bağla gerisine karışma :D Bu devre çalışan bir devre sanırım ama dediğiniz gibi düşünürsek board üzerinde çalışmaz diyorsunuz sanırım .
2SK ve 2SJ uygun olmadıkları gibi onlara bakarak seçecekleriniz de uygun olmayacaktır.
Bu devre 300 voltun üzerinde çalışmaya uygun değil. (mosfet seçimiyle bitmiyor iş)

Kolay gelsin.

semiramis

Teşekkürler peki simülasyonda nasıl bu dalgayı üretebiliyorum ?

asma

O simülasyon programına fazla güvenme ve gördüğün sinyali yorumlayıpta kendine sor. Ne görüyorum diye?
Kanal A da AC kuplaj altında 0,5Volt/div. kademesinde tepeden tepeye 4 kareye sığan bir sinyal var.

4093 DC kare dalga üretir. Vcc to GND genliğindedir.
Çıkış katınız yüksek kazançlı bir amplifikatördür ve kare dalga sinyal için uygundur. Simetrik besleme belirtilmemiş, gnd hattı belirtilmemiş.
Muhtemel çıkış sinyali +350V ile 0 arasında değişir. Bu da DC sinyaldir. AC değildir. Yükten çift yönlü akım akmaz.
Çalışma sisteminde mosfetlerden biri tam iletimde diğeri ise kesimde olmalıdır. Bu durumda kesimde olan mosfete 350Vdc uygulanır. Mosfetiniz en fazla 160Volta dayanır. (diğer transistörler ise 300Voltluk seçilmiş)

Peki şimdi ben soruyorum dalga mı üretiyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz?

Bu iş için gerekli linkler verildi,
Olmaz denilen durumlarda neden olmaz ve nasıl olur açıklandı,
Örnek çalışan devre verildi,
Problem çıkabilecek durumlar belirtilip yardım sözü verildi.
Eğer hala ilk mesajınızdaki yöntem ve şema ile sonuca ulaşmak istiyorsanız, güvenlik önlemlerinizi alın. (gözlük gibi kişisel koruyuculardan bahsediyorum)

Benden bu kadar , size kolay gelsin.

semiramis

teşekkür ederim verdiğinz bilgiler için dediğim gibi acemilik var biraz tavsiyeniz için sağolun

maho

Merhaba arkadaşlar
Gözüme takildi konu
Acaba bir konuda yardim edebilirmisiniz

Ben sadece inverter kaynak makinesinde çıkan güç nasıl bir dalga veriyor
Elimde bir tane var
AC 230  min 3.5a ile 15 amper akim çekiyor
Çıkış ise
20 volt civarı 10 amperden 80 ampere kadar çıkış var

Bir konuda
Eğer ben 12 volt akü den 220 volt inverter la bu kaynak makinesi Bağlasam

Ve kaynak makinesi 40 amperde calistirsam
Akuden ne kadar güç / saat ne ceker
Kare dalga elde etmek için bu yöntemle amper yuksek verimli alır mıyız
Verimli olurmu
Çok tesekkurler

yolgezer

Alıntı yapılan: maho - 19 Aralık 2014, 00:18:18Merhaba arkadaşlar
Gözüme takildi konu
Acaba bir konuda yardim edebilirmisiniz

Ben sadece inverter kaynak makinesinde çıkan güç nasıl bir dalga veriyor
Elimde bir tane var
AC 230  min 3.5a ile 15 amper akim çekiyor
Çıkış ise
20 volt civarı 10 amperden 80 ampere kadar çıkış var

Bir konuda
Eğer ben 12 volt akü den 220 volt inverter la bu kaynak makinesi Bağlasam

Ve kaynak makinesi 40 amperde calistirsam
Akuden ne kadar güç / saat ne ceker
Kare dalga elde etmek için bu yöntemle amper yuksek verimli alır mıyız
Verimli olurmu
Çok teşekkürler
bildigim kadari ile kaynak makineleri dc calisiyor. ama cok yuksek akim kullanilir,  ve yuksek voltaj. aku ne kadar dayanir ve zorlanir bilemem, bu sanki marsa devamli basiyormsus gibi olur,dusunsene 220 voltta 15 amper cekiyor.

maho

Max güçte çekiyor yani 80 amper 20 volt
Doğru orantılı gidecek olursak
Eğer 80 değilde 40 amper çekersek buda 220 voltta 7.5 amper çekeriz

Yalniz inverterla kare dalgayla amper yukselirmi

yolgezer

Alıntı yapılan: maho - 19 Aralık 2014, 00:40:11Max güçte çekiyor yani 80 amper 20 volt
Doğru orantılı gidecek olursak
Eğer 80 değilde 40 amper çekersek buda 220 voltta 7.5 amper çekeriz

Yalniz inverterla kare dalgayla amper yukselirmi

yine de yuksek bir otomibil akusu 12 volt 60 amperdir genelde, en yuksekleri merceds akusudur 90 amper.
sense 20 volt istiyorsun. yani voltaj yukselecek. bu arada ksyiplar da olacak smps ile. eeh basa bela.
aku dayanir mi bilemem ama bu kadar guc cekme ile aku zarar gorecektir, marsmotoru gibi dusunme. mars motoru uzun sure calismiyor,  bu kadar sure akuden enerji cekmek akuyu bozabilir.

maho

Sabit mıknatıslı alternatör ile n 52 miknatisli
Super kapasitörler le akuyu yer degistirsek ne kadar farad ister acaba 20 volt değilde normal 12 volt üzerinden
Alternatorden  kapasitorlere oradan direk pwm
Ama önce power  inverterle DC AC - AC DC  oradan pwm ye ,
İnverterle 1/3 oranında aşağı yukarı bir fazladan verim soz konusu diyebilir mıyız
Çok sağol ilgilendiğini için ayrica
[mergedate]1418946159[/mergedate]
Yani elimde 350 farad 2.7 volt 12 tane var
Ayrıca bunu 6 tanesini seri bagladim
Akuyle şarj ettim hemen saniyeler içinde doldu

Sonra arabanın akusunu söktum bunu bagladim , tak çok iyi çalıştırdı arabayı

Simdi yeteri kapasitorleri aakuyle degistik
Alternatörü değişecek yakında
Simdi sırada bana lazim olan o meşhur kare dalga

UCA38

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın