Tek Buton İle 2-3 Röle Kontrol

Başlatan 2rach, 07 Aralık 2014, 18:49:24

2rach

Merhabalar...
Yapmak istediğim şey kontak kontrolü.
Butona ilk basışımda Röle 1 açılacak.
Butona ikinci basışımda Röle 2 açılacak.
Normalde 4017 ile yapılıyor ama butona ikinci basışımda 1. rölenin kapanmaması gerekiyor. 4017 de ikinci basışta 1. röle kapanıyor.

1. Basış: "Röle 1" Açılacak  (Kontak ACC)
2. Basış: "Röle 2" Açılacak  (Kontak On)
3. Basış: Butona BASTIĞIM SÜRECE "Röle 3" açılacak butonu bıraktığım anda "Röle 3" kapanacak. (Marş Basma)
4. Basış: "4 Saniye Basılı Tutunca" Tüm röleler kapatılacak.  (Aracı Stop Etme)

Aynı zamanda 3. kez butona basarken farklı bir kontrol olacak. Normalde basitçe bir anahtar ile röle 3e anahtarlama yapabilirim ama daha düzgün olsun istiyorum.

En büyük mevzu bunları mikrodenetleyici olmadan yapmalıyım.
Ne kullanabilirim? Nasıl bir devre kullanabilirim?

Adnancoskun

çok kolay, sadece 2. çıkıştan 1. çıkışa bir diyot, 3. çıkıştan da hem 2. çıkışa, hem 1. çıkışa bir diyot...
böylece,
1. basışta ilk role, 2. basışta hem 1 hem 2. role, 3. basışta hem 1, hem 2 hem de 3. role aktif, 4. basışta hepsi sıfır,,,,
bakınız eklenerek yürüyen ışık devresi.. :)

Anlamadınızsa ve isterseniz şemasını da çizeyim
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

2rach

Peki eklenerek gitmeyi anladim şimdi sorun şu
3. Röle sürekli mühürlü kalmayacak... 1 ve 2. Röle mühürlü beklerken 3. Röle sadece butona bastigim surece aktif kalcak. Butondan elimi cektigimde role aninda pasife dusecek.
4. Basışta ise 4 saniye kuralimiz var... Sadece dugmeye 4 saniye boyunca basarsam tümü kapanacak...

Adnancoskun

Yazinin devamını dikkatli okumamışım. Yarin bir düşünelim nasil olur
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolgezer

2rach

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Aralık 2014, 22:48:52Yazinin devamını dikkatli okumamışım. Yarin bir düşünelim nasil olur

Kaç gündür düşünüyorum işin içinden çıkamadım ben..

--

Alıntı yapılan: yolgezer - 07 Aralık 2014, 22:54:31bu sanirim programlama ile halledilir.

Programlamaya hiç girmek istemiyorum. Zaten bilgim min. seviyede. Birilerine yaptırsam dahi devreyi 2 3 tane daha çoğaltmak istediğimde yine sıkıntı. Bu yüzden programlama yapmak istemiyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: 2rach - 08 Aralık 2014, 11:32:16Kaç gündür düşünüyorum işin içinden çıkamadım ben..

--

Programlamaya hiç girmek istemiyorum. Zaten bilgim min. seviyede. Birilerine yaptırsam dahi devreyi 2 3 tane daha çoğaltmak istediğimde yine sıkıntı. Bu yüzden programlama yapmak istemiyorum.
hic oyle dusunmeyinderim. programlamali olursa bir kerelik program icin bir miktar para verirsiniz sonra programin dosyasi sizde olur, diger yapislarda bir daha para vermezsijiz,
ote yandan bu isi step motorla yapabilirsiniz, strp motor devresini arastirin. onlar her tusta bir adim gidebiliyormus. ama ucuncu bastiginiz surece calisacak ki bunu ayri bir butonla yaparsaniz daha kolay olur,
step motoru ise motorun miline bir kontak takarsiniz, motor dondukce iletken kontsklara deger. ama tasarimi programdan daha zor olur,

2rach

Alıntı yapılan: yolgezer - 08 Aralık 2014, 14:31:25hic oyle dusunmeyinderim. programlamali olursa bir kerelik program icin bir miktar para verirsiniz sonra programin dosyasi sizde olur, diger yapislarda bir daha para vermezsijiz,
ote yandan bu isi step motorla yapabilirsiniz, strp motor devresini arastirin. onlar her tusta bir adim gidebiliyormus. ama ucuncu bastiginiz surece calisacak ki bunu ayri bir butonla yaparsaniz daha kolay olur,
step motoru ise motorun miline bir kontak takarsiniz, motor dondukce iletken kontsklara deger. ama tasarimi programdan daha zor olur,

Step motorla biraz sıkıntı... Kontaklarıyla bilmemneyle..
2 buton olacak olsa hiç uğraşmam zaten... Araya bir switch koyar bir tane butonla çalıştırırım.
Programlama işin içine girdiğinde gelişime kapalı olacak. Arada bir problem yaşasam programı değiştiremeyeceğim. O sebeple entegrelerle yapmak istiyorum.

Flatron

Hocam ,
Ticari bir konu değilse siz bu devreyi nerede kullanacaksınız eğer bunu söylerseniz belki böyle hazır bir üründe olabilir

2rach

Alıntı yapılan: Flatron - 08 Aralık 2014, 16:01:00Hocam ,
Ticari bir konu değilse siz bu devreyi nerede kullanacaksınız eğer bunu söylerseniz belki böyle hazır bir üründe olabilir

Ticari düşüncem yok.
Yapmak istediğim şey otomobil anahtarsız çalıştırma.
Buton sistemleri var fakat çalışma mantığı şu.
Kontak anahtarını takıp ON konumuna getiriyorsunuz  ardından butona basılı tutarak marş basıyorsunuz.
Komple anahtarsız giriş ve çalıştırma kitleri var fakat bunlarında maliyetleri beni çok aşıyor şu anda.
Bu yüzden bana anlattığım devre gerekli...

Sparky

@2rach bahsettiğin sistem yazılımla o kadar kolay halledilir ki şu araştırmalarına değmez. bence bu kadar araştırıp entegrelere kafa patlattığın süreyi yazılım öğrenmeye harcasan bahsettiğin sistemi yapacak konuma gelirsin.

2rach

Birkaç yıl öncesinde baya kafa patlatmıştım yazılım işine.. Ama derinine inecek kadar vaktim olmamıştı.. Şimdi bilgilerin üstünden yıllar geçince bana o kadar uzak kalıyorlar ki... Tekrar başlamayı gözüm kesmiyor...
Aslında evet bir pic16f628 kullanarak çok rahat yapılabilir... En azından osc yle falan uğraşmam devrede ama.. Programlama gözümde büyüyor yalan yok... Bank seçimlerini IO ayarlamaları hepsini unuttum gitti..

Flatron

@2rach

Bank seçimi falan assembler dilinde kullanılan işlemler .Sizin şu yukarıda anlatılan işler  8 bacaklı PIC le  bile yapılır sanırım ve protonla yazmanız gereken kod satırı en çok 30 satırdır.

2rach

Biraz kurcaladım protonu ama geniş bir kaynak bulamadım. Ayrıca pic programlayıcıyada yatırım yapmak istemiyorum şuan için...
Ben yine entegre arayışına devam ediyorum...

2rach

mkrkmzm

Arkadaşlar bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var
tek butonla her basışta bir röleyi acıp en sonunda bastığımda hepsinin kapanmasını istiyorum 4 röle kullanacağım bununla ilgili bir örnek devre varmı devre 12v ta çalışacak

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın