elektrikli cop nasl yapılır?

Başlatan fatih343, 06 Aralık 2014, 08:22:56

fatih343

Arkadaşlar kafamı kurcalayan sorulardan biriside bu :D elektirikli cop eldiven vs. Nasl yapılır sadece elektirik devresi kurarak ama biraz araştırmıştım yok fotoraf makinesi filan bişeyler diyodu başka bir cihazdan parça almadan 0 dan elektronik devreyle nasl yapabilirim
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

amacın ne olduğu da önemli:) şaka mı? :) güvenlik mi? >:(

bir elektroşok devresinin (dazzer circuit) yapısını inceleyin sitemizde vardı sanırım. ilaveten gerilim n'leyici devresini de inceleyin. aradığınız konu bunlarla ilgili.
DİKKAT: elektroşok cihazları, kalp pili, beyin pili, robot protez kullananlarda ASLA uygulanmamalı ve ayrıca uygulanacak kişinin kalp, sara vs hastası olmadığı bilinmeli, güvenlik amacıyla kullanılacaksa kişinin el-kol gibi yerlerinde 1-2 saniye gibi kısa süreli uygulanmalı; yüz, boyun, beyin, göz, omurilik bölgerine yakın yerlere ASLA VE ASLA uygulanmamalıdır.
elektroşok cihazı bulundurmak ve kullanmak "kabahatler kanunu"nun 5326 sayılı maddesinde bahsedilen "kesici delici aletler ile diğer suç unsurları" kısmında bahsedildiği üzere kanun gereği yasaktır. elbette kanunun kapsamında "elektroşok cihazı" diye belirtilmemiş ancak "suç unsuru" olarak kullanılabileceği göz önünde bulundurulabilir ve polis, jandarma veya özel güvenlik kuvvetleri tarafından üzerinizde tesbit edildiğinde biraz başınız ağrıyabilir. bilginiz olsun. tabi o niyetteyseniz dedim.

hobi amaçlı yapılacaksa da devre boştayken bile ark uçlarına dokunulmamalıdır artık elektrik kalıyor.

fatih343

Kardeşim bu proje illaki bu tip şaka veya güvenlik yollu olarak kullanımı ZORUNLU olan bir şema DEĞİLDİR :) Öncelikle söyliyeyim bilginin iyisi kötüsü olmaz benim asıl amacm buradaki devreyi inceleyip voltajı nasl yükseltebileceğimi incelemek sen bu devreyi en iyi hangi alanda kurabilirsin? Şaka için ara bu devreyi karşına sadece çakmakların içindeki hazır devre çıkıcaktır ben hazır devre istemiyorum

seron

anladım voltaj yükseltmek istiyorsunuz. nerede ve ne amaçla kullanacaksınız? hangi devreyi besleyeceksiniz? bunlar önemli. DC yi mi AC yi mi yükselteceksiniz? yukarıda "elektrikli cop - eldiven nasıl yapılır?" yazmışsınız "voltaj yükseltmek istiyorum" dememişsiniz ki? ilk akla gelen güvenlik veya şaka amaçlı birşey yapılacağıdır...

kaynaklar: tesla bobini, gerilim n'leyiciler, invertör devreleri, gerilim yükselteçleri, bunları araştırırsanız mantığını çözer sıfırdan yaparsınız, çok basittir.

elektrikli coplarda kullanılan devre ark yaratmak ve şahsı şoke etmek içindir; eldiven ise daha çok şaka amaçlıdır. dolayısıyla bu devre amperi düşük voltajı çok yüksek güç ürettiğinden elektronik cihalarda pek kullanılmaz. dolayısıyla ben bu devreyi en iyi güvenlik ve şaka amaçlı kullanırım...

yolgezer

bir trafonun cikis ucuna 1.5-9 v pil bag,arsaniz obur taraftan 100 volt alabilirsiniz. eger kesintili bir sekilde verebilirseniz devamli gelir yoksa bir kere carpar, insani titretir ama zarar vermez.

fatih343

Ben projeme uygun bu güvenlik sistemi geliştirmeye çalışyorum bu ne cop gibi nede şaka cihazı gibi bu arada bir anda 100 v u bulamam bunu en verimli şekilde nasl yükseltebilirim mesela 12v luk bir aküden nasl 50 v 100 v çıkış sağlıyabilirim?

seron

invertör devresi yardımı ile. siz 12V dc yi 50-100Volta yükseltmek istiyorsunuz. bu durumda aşağıdaki örnek devreyi inceleyebilirsiniz.
https://www.google.com.tr/search?q=12v+to+100v+inverter&biw=1152&bih=735&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=QVqDVObMO8fsUt_9gegP&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=PZc0tS4htFqSWM%253A%3BtoytvQ18J70w8M%3Bhttp%253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F-Z8OmqiXbPOs%252FTjqgXixn-gI%252FAAAAAAAAADA%252FC4MVajHzpIU%252Fs1600%252F12V-to-100V-DC-AC-inverter.gif%3Bhttp%253A%252F%252Fapuckt.blogspot.com%252F2011%252F08%252F12-v-to-100v-dcac-inverter.html%3B542%3B356
hazır satılanı da var sa da kendim yapmak istiyorum diyorsunuz madem, bu devreden de yola çıkılabilir.
NOT: deve örnektir çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. gerek 320Volt anasayfamızda gerekse google'dan aratabilirsiniz yapılmış örnekler sürüsüne bereket.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın