pcbway

4017 İle Yürüyen ışık devresinde Sorun var yardımcı olurmusunuz ?

Başlatan efecan.uyar, 05 Aralık 2014, 13:44:52

efecan.uyar

Arkadaşlar öncelikle her kese merhaba. Benim sorunum 4017 ve 555 entegresi ile yürüyen ışık devresi yaptım.Devre normalde sorunsuz çalışmakta yalnız led yerine şerit led bağladığımda bd137 kullanmak zorunda kaldım.Alternatif bir şey var mı bilmiyorum ama videoda da gördüğünüz gibi ledler tam sönmüyor 555 in her clock palsinde hafif ledler yanıyor. bunu nasıl önleye bilirim.Belki anlatamamış olabilirim videoyu izlerseniz daha iyi anlaşılacaktır. Şimdiden teşekktürler yardımcı olacak her kese ;)

http://youtu.be/yKUOVoeCqU4

olc technics

Ledi doğrudan 4017 nin çıkışına bağladığında (tabi ki tek led den bahsediyorum) aynı sorun var mı?

Yoksa, BD137 nin base ve emiter uçları arasına 10k ohm direnç koy tekrar dene.
Varsa, 4017 de bir sorun olmalı.

Flatron

Benim anlamadığım bu şerit Led i yürüyen ışık olarak nasıl kullanacaksınız?Şerit led de hepsi aynı anda yanması için tasarlanış bir devre yukarıdaki şemadaki gibi LED lerin birer uçları 4017 ye gitmiyorki?

olc technics

Alıntı yapılan: Flatron - 05 Aralık 2014, 14:34:54Benim anlamadığım bu şerit Led i yürüyen ışık olarak nasıl kullanacaksınız?Şerit led de hepsi aynı anda yanması için tasarlanış bir devre yukarıdaki şemadaki gibi LED lerin birer uçları 4017 ye gitmiyorki?

Bende tam anlayamadım ama, her çıkış için bir takım şerit led kullanacak sanırım.

seron

o devre hiç olmamış. yürüyen ışık değil flaşör led olmuş. hatta o da olmamış.

şerid ledi yürüyen ışığa dönüştürmek için her ledin birbiriyle ilişkisi kesilecek, sadece ground uç bağlı kalacak. led dirençleri de tek tek sökülmeli. değilse hepsine elektrik gideceğinden tam sönmez. bunun için de şerid ledin üzerindeki silikonun sökülüp tek tek uğraşılması gerekir ki hem sağlıksız hem de mantıksızdır. normal led kullanmak daha doğru olur.

şerid ledin içindeki seri dirençlerin iptal edilmemesinden ve kanalların ayrılmamasından kaynaklanıyor. şerid led ile yürüyen ışık fikri doğru değil.

bir de dikkatimi çekti: led şeridine iki tane kablo geliyor. böyle yürüyen ışık olur mu?
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

efecan.uyar

Arkadaşlar öncelikle teşekkürler ilginizden dolayı şöyle söyleyim 4017nin 10 tane çıkışına 1metre şerit led bağlayıp 10 metreli bir alanda kullanmak istiyorum ben bir tanesi düzgün çalıştıra bilirsem diğerlerinide öyle yapıcam ama sorun işte led tam sönmüyor

[mergedate]1417788902[/mergedate]
Alıntı yapılan: olc technics - 05 Aralık 2014, 14:00:50Ledi doğrudan 4017 nin çıkışına bağladığında (tabi ki tek led den bahsediyorum) aynı sorun var mı?

4017nin çıkışlarına normal led bağladığımda sistem normal çalışıyor ama transistörle sürdüğümde

1.bacak emitter şaseye bağladım
3. bacak base uçu 4017nin çıkışna bağladım arasına 4.7k ohm diren. ile
2. bacak colector uçu bunuda ledin eksi kutubuna girdim arasına 100 ohm ile dirençlerin değerlerini değiştirdim sorun hala devam etmekte... :((

seron

şerid led ve BD 137 yi iptal edip normal ledi direkt devrene bağlayarak dene bakalım devre de de aynı hatayı veriyor mu?

veriyorsa devrede vermiyorsa bd317 nde bir sorun olabilir yukarıda olc tecnics bahsetmiş.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

efecan.uyar

Alıntı yapılan: seron - 05 Aralık 2014, 16:24:22şerid led ve BD 137 yi iptal edip normal ledi direkt devrene bağlayarak dene bakalım devre de de aynı hatayı veriyor mu?

veriyorsa devrede vermiyorsa bd317 nde bir sorun olabilir yukarıda olc tecnics bahsetmiş.

onları kaldırdığımda normal 5mm kırmızı led taktığımda çalışıyor zaten ondan her hangi bir sıkıntı yok bd137 de sorun vardır diye farklı bd137lerde denedim oda olmadı

bd137 yerine kullanabileceğim bir şey mı pki

Flatron

555 in trimpot ayarını biraz değiştirin
bd137 i yukarıdaki izah ettiğiniz gibi tekrar bağlayın ama beys bacağına  1K bağlayın(kahve siyah kırmızı)

efecan.uyar

Alıntı yapılan: Flatron - 05 Aralık 2014, 16:40:12555 in trimpot ayarını biraz değiştirin
bd137 i yukarıdaki izah ettiğiniz gibi tekrar bağlayın ama beys bacağına  1K bağlayın(kahve siyah kırmızı)

Şimdi onuda denedim base uçuna 1k eklediğimde normal yanması gereken kısımda hiç yanmadı

http://youtu.be/NGv2CaiCBdI

birde 1k yı çıkarım normal bağladım be trimpotu değiştirdiğimde

http://youtu.be/lPAk_tsC4XM

Flatron

Hocam yanlış bağlamışsınız
devrede 3 direnç olmayacak
transistörün emiteri ekside olacak
beyz bacağına 10 k bir pot da bağlayabilirsiniz oradan değiştirirek tam sönmesini sağlayabilirsiniz
Ayrıca bu 1 megaohmluk trimpotun en kısık hali ise diğer yöne çevirin
555 e bağlı trimpot ve 1 mf kondansatörle frekans ayarı yapılıyor.
Hala yinede hızlıysa 1 mf u 4,7 ile falan değiştirin

Adnancoskun

BD 137 nin beyzi ile şase arasına 10K direnç bağlayarak deneyebilirmisin?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

efecan.uyar

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Aralık 2014, 17:12:47BD 137 nin beyzi ile şase arasına 10K direnç bağlayarak deneyebilirmisin?

arkadaşlar gerçekten çok teşekkür ederim sorunum çözüldü. emeği geçen her kese teşekkür ederim çok saollun gerçekten...

http://youtu.be/qitsEA1oG8c
[mergedate]1417793629[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Aralık 2014, 17:12:47BD 137 nin beyzi ile şase arasına 10K direnç bağlayarak deneyebilirmisin?

adnan hocam sorun çözüldü sayenizde çok teşekkürler

Flatron

10 transistörle hepsini sürmek yerine uln2003 kullanabilirsiniz .Hem ucuzdur hem 10 transistör 30 dirençle uğraşmazsınız
(Yalnız bir ULN2003 7 tane led strip sürer (max.500 mA yani yaklaşık 22-23 led)
Bir BD 137 ile 1,5 Ampere kadar sürebilirsiniz

efecan.uyar

Alıntı yapılan: Flatron - 05 Aralık 2014, 17:45:0210 transistörle hepsini sürmek yerine uln2003 kullanabilirsiniz .Hem ucuzdur hem 10 transistör 30 dirençle uğraşmazsınız
(Yalnız bir ULN2003 7 tane led strip sürer (max.500 mA yani yaklaşık 22-23 led)
Bir BD 137 ile 1,5 Ampere kadar sürebilirsiniz

bak bu daha iyi oldu teşekkürler şuan yanımda yok deneyemiyorum ama yarın denicem yalnız 1 metre şerit ledi çalıştırır mı

Flatron

Alıntı yapılan: efecan.uyar - 05 Aralık 2014, 17:48:42yalnız 1 metre şerit ledi çalıştırır mı
Bir metrede 20 den fazla LED varsa çalıştırmaz malesef.Ama ULN serilerini araştırmak lazım

asma

Alıntı yapılan: olc technics - 05 Aralık 2014, 14:00:50Ledi doğrudan 4017 nin çıkışına bağladığında (tabi ki tek led den bahsediyorum) aynı sorun var mı?

İlk cevap doğru cevapmış. ;) 

Flatron

@asma Hocam
Aslında aşağıdaki videoda transistörün sürülmesinin hesabı anlatılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=8DMZSxS-xVc#ws
Adam burada selonoidi kumanda ediyor (Çıkış kısmında koruma komponentleri var ancak transistörün beysine direnç hesaplayıp tek dirençle yapıyor)
Bu hesaplamalara göre bizde hesaplasak olamazmı acaba?
(Arkadaşda 20 direnç parasından kurtulur :)

asma

Flatron hocam hesap kitap için geç kaldık ama isterseniz 10 kanal yürüyen ışık devresinden 20 değil 21 direnç çıkartırız. ;)

Cmos 4017 nin çıkışları 12V için 11,95V ile 0,05V arasında değişir. Yani çıkışına bağlı transistör için gerilim bölücü dirence gerek yok. Yani 555 palslerinde ledler kırpışmaz. Yani tek direnç yeter.

Neden böyle oluyorda oluyor derseniz devrenin besleme uçlarından (-) negatif olanına şase deriz ya.
İşte o şase sembolünün olduğu yere değil de 330 ohm direncin diğer ucuna - ucu bağlarsak veya trasistörün emiterini şase diye devrede LED lerin katotlarının bağlı olduğu yere bağlarsak:
555 akım çektikçe 330 ohm üzerinde potansiyel fark oluşur, transistör az da olsa iletime geçecek gerilime ve akıma kavuşur.
Devredeki 330 ohm direnci iptal edin. (kısadevre)
İlave ettiğiniz 10k direnci sökün. (x10)
Kollektördeki direnci iptal edin. (x10)
Toplam 21 direnç ;)

Flatron

@asma hocam 9 direnç bir devrede iyi kar :)
Bir vakitler entegre imalatında kullanılan wafer da  yeni bir yöntem geliştirip %1 entegre kazandıran mühendise firması son model bir otomobil ve yüzme havuzlu bir villa hediye ettiğini okumuştum. :)

asma

Alıntı yapılan: Flatron - 05 Aralık 2014, 20:49:28@asma hocam 9 direnç bir devrede iyi kar :)
Bir vakitler entegre imalatında kullanılan wafer da  yeni bir yöntem geliştirip %1 entegre kazandıran mühendise firması son model bir otomobil ve yüzme havuzlu bir villa hediye ettiğini okumuştum. :)
Tamam 9 direnç daha çıkartalım devreden, nasıl mı?
Transistörlerin beyz dirençlerini iptal edip direk bağlıyoruz. (-10)
Transistörlerin emiterlerini birleştirip bir dirençle şaseye bağlıyoruz. (+1)
Sonuç 9 direnç daha azalttık. ;)
Aslında 555 temel astable yapısını simetrik astablemultivibratöre çevirip bir direnç daha çıkartırız ama trimpot ile sabit direnç birlikte kullanılmazsa 555 i bozma riski olur. Frekans sabit olursa tek sabit direnç kullanırız. (bir trimpot kar ederiz)
Ama önermiyorum.   8)  Villa kalsın.

Devredeki pardon uygulamadaki hatayı doğru tahmin ettiysem hediye otomobile hayır demem. ;D

Kolay gelsin.

Flatron

:)
Hocam sizin gibi anolog devrelerden anlayan  gerçekten çok az kişi var .Bu açıklamalar, tecrübeler altın değerinde

efecan.uyar

ya abiler iyiki sizi tanımışım valla çok saollun dünden beri çok yardımcı oldunuz sorunu çözdünüz birde açıkladınız neden olduğunu gerçekten çok teşekkür ederim saollun ;)