Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Ampermetre (475 Kez okunmuş)

Ampermetre

Merhaba arkadaşlar. Konu üzerinde temel bilgiler dışında kendi çabalarımla elde edebildiğimden fazla bir bilgiye sahip değilim. Kafamda var olan bir projem var. Ancak önce proje elemanlarını kafama iyice oturtmam lazım. İlk sorum şu ; bir ampermetre ve volt metre devresine ihtiyacım var. Alternatif akımda ölçüm yapacaklar. Ancak ölçüm sonuçları daha başka ölçüm yapan aygıtların ölçüm değerleri ile birlikte başka bir ekranda online görünecek. Bunu nasıl yapabilirim. Örneklemek gerekirse bir ekran üzerinde amper, volt (herikiside ac olacak) , ısı değerleri şeklinde birden fazla parametre gösterilmesi gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim? Tabi bu arada ampermetre ve voltmetre devre şemalarını da ekleyebilirseniz memnun kalırım.
Ampermetre 250 VAC de 50 Amper
Voltmetre 100-1000 VAC ölçümlerinde olsun dersem nasıl bir devre kullanmalıyım?

Ynt: Ampermetre

Yanıt #1
merhaba, istediğiniz ölçü aletlerinin hazır satılanları da vardır. yine edinmek istediğiniz projenin yapımı -yanlış anlamadıysam- bir miktar programlama bilgisi ve iyi bir elektronik bilgisi gerektiriyor. bu konuda yardım almanız biraz gecikebilir. umarım bilgili arkadaşlardan yakın zamanda müdahale gelir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: Ampermetre

Yanıt #2
Evet. Kesinlikle programlama ve elektronik bilgisini gerektiren bir proje. İşin sıkıntılı olan kısmı ise konuya en basiti olduğunu düşünerek giriş yapmış olduğum ampermetre ve voltmetre devreleri ile bu devrelerin bir kontrolcüye entegrasyonu açısından başladım. Tahminimden daha karmaşık bir sorun ile konu karşıma dikildi. Çünkü başlangıç noktam daha önceleri deneyimlemediğim bir konu alanını içeriyor.

Ynt: Ampermetre

Yanıt #3
@orienbaris
Eğer uygulamanız özel değilse tam olarak ne yapmak istediğnizi (örneğin herhangi bir sıcaklık ve/veya  akım değerinde bir cihazı açıp kapatmak gibi bir uygulama mı istiyorsunuz ) izah ederseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Ynt: Ampermetre

Yanıt #4
Önccelikle ilginize teşekkür ederim. Proje bir anlamda takip ve online bilgi akışı sağlayacak bir arayüze sahip olacak. Yani ; ısı, devreden çekilen amper, devrede mevcut olan voltaj değerlerini bir ekrana yansıtarak bilgi gösterimi yapacak. Gelecek aşamalarda sistem parametrelerinin artması sonucu (mesela fan için speedometer gibi) ekstra devrelerde entegre edilerek çalıştırılmaya müsait olacak. Kısaca speedometer, ısı kontrol , voltaj ve ampermetre değerlerinin okunup bir ekrana aktarılmasına yönelik olacak.
[mergedate]1418327766[/mergedate]Buradaki mantığa göre devre elemanlarını belirlemem gerek. Yani biir işlemci birden fazla kaynaktan gelen veriyi ekrana aktaracak. Ancak örnek olarak ampermetrenin dervesi nasıl olmalı ki merkezde ki işlemci devre ile doğru ve etkili bir veri akışı oluşturabilsin.
[mergedate]1418391437[/mergedate]

Ynt: Ampermetre

Yanıt #5
--

Ynt: Ampermetre

Yanıt #6
İyi Akşamlar Arkadaşlar

115 AC volt 400 hz frekansa sahip çıkıım var bunu 45 50 volt 400 hz düşürüp bu aralıkta bir pot yardımı ile kullanmak isityorum bunu nasıl yapabilirim acil sizden yardım bekliyorum kolay gelsin.