Röle ve power mosfet

Başlatan ibrahim454, 03 Aralık 2014, 16:40:37

ibrahim454

Merhaba arkadaşlar, Röle ile power mosfetin kullanımını karıştırıyorumda bu konu hakkında bir kaç sorum olacaktı.
İkiside anahtarlama amaçlı mı kullanılıyor?
Farkları neler?
Aynı şekilde fototransistor hakkında da bilgi verebilir misiniz?, teşekkür ederim

seron

ikisi de anahtarlama için kullanılır ama...
mosfet de, röle de, ujt transistör de, bjt transistör de, bazı entegreler ve işlemciler de, triyak da,... birçok eleman anahtarlama için kullanılabiliyor.

röle ile mosfetin farkları:

mosfetler rölelere göre daha hızlıdır, hafiftir, küçüktür
ancak; rölelere göre belli bir akım-gerilim değerinden sonra bozulurlar, ısı fiziksel darbe gibi şeylerden etkilenirler...

röleler:
birçok fiziksel koşula dayanıklıdır, yüksek akım ve gerilimlerde kullanılabilir (tipleri vardır),... gibi
ama mosfete göre boyutları büyüktür çok yer kaplar, ağırdır, anahtarlama hızı sınırlıdır gibi.

ayrıca şuraya da bakmalısınız:
http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/transist%C3%B6r-ile-r%C3%B6le-nin-fark%C4%B1.44436/

fototransistör iletim(jonksiyon) bölgelerine düşen ışığın şiddeti ile iletime geçen yarıiletken devre elemanlarıdır. günümüzde yaygın kullanılmaktadır. bazı sensörlü gece-gündüz duyarlı devrelerde vs. bulunur.

şurayı da inceleyiniz:
http://www.fizikmakaleleri.com/2013/11/fotodirenc-fotodiyot-ve-fototransistor.html

ibrahim454

Teşekkür ediyorum, 24v 100w dc motoru arduino ile kontrol etmek istiyorum, röle sağlam ama yavaş calışıyor dediniz, sanırım power mosfet kullanmam gerekecek

seron

320volt anasayfamıza bakınız orada örnek uygumalar var. 100W lık güç mosfet için biraz yüksek geldi bana.

yolgezer

roleler, ucuzdur ve yuksek amperler, kil tuy, toz, darbe tehlikesi bol yerlerde kullanilir. misal, otomobiller role ile doludur.
mosfet, transistor vs ise, roleye gore pahali, narin ve daha hizlidirlar. bir mosfeti sirf anahtara dokundugunuzda daha yuksek amper icin anahtaqr olarak kullanmak mantiksizdir. ayrica roledeki cit cit sesi mosfetlerde gelmez. sadece minimal duzeyde transistor dip grurltusu gelir.
rolelerde anahtarli guc kaynagi yapilamaz. ama transistorle yapabilirsiniz, saniyede 50 defa acip kapanacak bir role yoktur.

ibrahim454

Çok teşekkür ederim, yardımlarınız altın değerinde benim için :), mosfet anahtarlama, akım yükseltme dışında ne için kullanılıyor?

Flatron

Alıntı yapılan: ibrahim454 - 05 Aralık 2014, 12:15:15Teşekkür ediyorum, 24v 100w dc motoru arduino ile kontrol etmek istiyorum, röle sağlam ama yavaş calışıyor dediniz, sanırım power mosfet kullanmam gerekecek
Arduino  ile daha önce birşeyler yapmamışsanız  önce daha ufak projelerle başlayın.
Hatta hiçbilmiyorsanız LED yakıp söndürmekle başlayın.Bu süre içerisinde arduino ortamına kod yapısına alışırsınız.

Ayrıca elektonik konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız : İyi araştırma yapmayı Çabuk öğrenmeyi,anlamadığınız noktaları zamanında öğrenmeyi ,ingilizce bilginizi ve excel kullanma yeteneğinizi artırın. Excel bir web sitesinde gördüğünüz formülün doğru olup olmadığını 3-5 dk lık bir uygulamada size ispat eder  hesap makinasıda aynı işi yapar ancak ,excel size bu  doğru formülün ne olabileceği konusunda fikirde verir

Ayrıca bu tarz  genel sorular sormak yerine takıldığınız soruları sormak ,hem daha hızlı ilerlemenizi hemde şimdiden doğru araştırma methodlarına sahip olma yeteğini kazandırır.

Sorduğunuz soru mesela burada da izah ediliyor:

http://elektronikhobi.net/fet-jfet-ve-mosfet-uzerine-cesitli-bilgiler

Kolay gelsin

ibrahim454

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın