Ekran kartı üzerindeki 4 kondansatör çıktı ve yerlerini bilmiyorum.

Başlatan ApoAtes, 30 Kasım 2014, 22:53:12

ApoAtes

Selamun aleyküm, VOLAR Nvidia GT 9800 Ekran kartım arada bir arıza yapıyordu bende üzerindeki fanı söküp kartı fırına atıyordum. 7-7.5dk durduktan sonra eski performansa geri dönüyor fakat aynı arızayı haftada bir yapıyordu. Bu sefer fırına koymadan önce annemin poğaça yaptığını unuttum ve ekran kartımı fırınladığımda fırın sıcaktı ve buna dikkat etmeyip yine 7.5dk ya ayarlayınca fırından ekran kartımı çıkarttığımda 4 kondansatörün çıkmış olduğunu gördüm. Aynı değerlerde 2 şer kondansatör var ve hangisinin yeri nere bilmiyorum. Bilgisi olan biri yardımcı olabilirse çok sevinirim yada elinde aynı model ekran kartı olan biri... Ekran kartı ve kondansatörler aşağıdaki resimde görülmektedir ;

Kondansatör değerleri görülmüyor ise ; 2 adet 270-16V-PL14    /// 2 adet de 1C2-820-2.5v değerindeler.

[mergedate]1417374806[/mergedate]
Problem kalmadı, kendim tahmini olarak yerleştirip denedim. Yinede herkese teşekkürler, saygılar.

ApoAtes

Abi çok sağol ama kondansatörlerin değerleri okunmuyor :( Eğer daha net bir fotoğraf atabilirsen çok sevinirim varsa yanlışım sıkıntı çıkmadan düzelteyim :)
[mergedate]1417390431[/mergedate]
Birde neden bu kadar sık arıza yapar bu ekran kartı bilgin var mı abi ? :)

yolgezer

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Aralık 2014, 01:35:45Abi çok sağol ama kondansatörlerin değerleri okunmuyor :( Eğer daha net bir fotoğraf atabilirsen çok sevinirim varsa yanlışım sıkıntı çıkmadan düzelteyim :)
ben atlayayim cevaplayayim:-)  sogutma abicim. fani yetersiz kaliyor. daha guclu cozumler denemelisin. 9800 cok iyi bir kart. yuksek performansli. ama 230 watt mi ne tuketimli. tabi bu da isi demek. bazi uretimlerinin de fani oldukca uyduruk kaciyor, bulsbilirsen zotac fani uydur sorun kalmaz. ya da ekran kartinin altina bir egzos fsni ekle. ben oyle yaptim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Aralık 2014, 01:35:45Abi çok sağol ama kondansatörlerin değerleri okunmuyor :( Eğer daha net bir fotoğraf atabilirsen çok sevinirim varsa yanlışım sıkıntı çıkmadan düzelteyim :)
Elimdeki en net foto bu.

Diğer kondansatörler çerçeve dışı kalmış. Yine de bir bak.
Ekran kartlarının ve  benzer donanımların bu tür arızalanmasına ilk sebep aşırı tozlanmadır.
Aynı ekran kartından bende de var. 4 yıldır kullanıyorum. Her 6 ayda bir veya yılda bir tüm kartı sökerek soğutucuyu hamama sokarım. İyi bir kese atarım ve kuruttuktan sonra yeniden monte ederim.

Aşırı tozlanmadan dolayı kart üzerindeki bazı elemanlar ısıdan dolayı yanabilir. Küçük çaptaki gerilim regülatörleri veya RAM gibi elemanlar bozulursa bu tür arızalara sebebiyet verebilir.

Alıntı yapılan: yolgezer - 01 Aralık 2014, 02:11:48ben atlayayim cevaplayayim:-)  sogutma abicim. fani yetersiz kaliyor. daha guclu cozumler denemelisin. 9800 cok iyi bir kart. yuksek performansli. ama 230 watt mi ne tuketimli. tabi bu da isi demek. bazi uretimlerinin de fani oldukca uyduruk kaciyor, bulsbilirsen zotac fani uydur sorun kalmaz. ya da ekran kartinin altina bir egzos fsni ekle. ben oyle yaptim.
@yolgezer
At ama desteksiz atma. ;D
Bu kart 105W güç harcaması olan bir karttır. Fan her durumda gayet yeterlidir. Ama tozlanmaya karşı hiçbir fan yeterli olmaz. ;D

ApoAtes

Tamamdır YAMYAM abi 2 kondansatörü görmem yeterli oldu. Doğru takmışım, bu akşam temizliğini vs. düzgünce yapıp tekrar takacağım teşekkür ederim :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Aralık 2014, 12:06:47Tamamdır YAMYAM abi 2 kondansatörü görmem yeterli oldu. Doğru takmışım, bu akşam temizliğini vs. düzgünce yapıp tekrar takacağım teşekkür ederim :)
Rica minnet.
Yapamasaydın geçirirdim CİNNET ;D

seron

apocan,
ekrankartlarının üst yüzeylerinin de soğutulması gerekmektedir. ekran kartının üzerine de bir adet fan koyup kışın 5V yazın 12V ile çalıştırırsan daha iyi olur. fakat hala arıza yapmaya devam ederse fırınla falan olmaz yeni bir kart almalısın. kondansatörlerin ısıdan dolayı şişerek döküldüyse yine sorun demektir.

unutma: üst yüzey, alt yüzeyden daha fazla ısınır! bu ısının fan ile süpürülmesi gerekir.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Aralık 2014, 09:16:01Elimdeki en net foto bu.

Diğer kondansatörler çerçeve dışı kalmış. Yine de bir bak.
Ekran kartlarının ve  benzer donanımların bu tür arızalanmasına ilk sebep aşırı tozlanmadır.
Aynı ekran kartından bende de var. 4 yıldır kullanıyorum. Her 6 ayda bir veya yılda bir tüm kartı sökerek soğutucuyu hamama sokarım. İyi bir kese atarım ve kuruttuktan sonra yeniden monte ederim.

Aşırı tozlanmadan dolayı kart üzerindeki bazı elemanlar ısıdan dolayı yanabilir. Küçük çaptaki gerilim regülatörleri veya RAM gibi elemanlar bozulursa bu tür arızalara sebebiyet verebilir.
@yolgezer
At ama desteksiz atma. ;D
Bu kart 105W güç harcaması olan bir karttır. Fan her durumda gayet yeterlidir. Ama tozlanmaya karşı hiçbir fan yeterli olmaz. ;D
abi desteksiz atmıyorum:)
çünkü aynı ekran kartının bir sürü ersiyonu oluyor. bunların içinde kıl kadar fanı da oluyor hayvan gibisi de.
bak misal benimkinde fx5500 var. ta ne zamanın en uyduruk kartı:) üstünde ise bakır soğutmalı çk güçlü bir fan var.
bir yerde bir fx5500 gördüm. üstünde fan var mı yok mu belli değil:) ki benim kasa amd kasa. nasıl ısınıyor tahmin edersin. kasa buz gibi.

ApoAtes

YENİ KONU AÇIP KİRLİLİK YAPMAK İSTEMEDİĞİM İÇİN AYNI KONU ALTINDAN YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ ?
@Mr_YAMYAM hocam bu problemden 1 hafta kadar sonra kartım yine arıza verdi ve bu sefer ekran hiç gelmiyor. Acaba kondansatörlerimde sıkıntı olabilir mi? Bunları değiştirsem düzelme payı var mıdır? Bilginize ihtiyacım var hocam. Ve bu kondansatörleri piyasa da bulabilir miyim?

Mr_YAMYAM

Hiç görüntü gelmemesi sırf kondansatörlerden oluşmaz.
Kondansatörler etken olsa da buradaki görevleri ripple filtresidir. Eğer bulabilirsen low-ESR kondansatör temin edip değiştirebilirsin.
Bu tip arızaya sebep yüzlerce ihtimal olabilir.

ApoAtes

Nereden bulabileceğim hakkında site vs. gibi bir bilginiz var mı acaba? Kondansatörleri deneyelim olmazsa gereken neyse onu da yapmaya çalışacağız artık. Kartın performansından gayet memnundm bu arızaları olmadığı sürece işte ama hayrlısı. teşekkür ederim hocam.
Low esr kondansatörler hakkında pek birşey yok gibi nette

270-16V-PL14    ///  1C2-820-2.5v  bu kondansatörlerin açık değerleri nedir ? 820pf ve 270pf midir ?

seron

abdurrahman,
daha önce kartının sıksık arıza verip, fırınlayınca düzeldiğini söylemiştin. ekran kartının miyadı dolarken verdiği belirtilerdir bunlar. aynı kondansatörlerden bulamıyorsan da ille de aynısından bulmak için kasmak yerine kalitesizlerle bi rdeneyip bakarsın, olmazsa emekliye ayırırsın. ne yapalım yapacak birşey yok :)

ApoAtes

@seron ağabeyim deneyeyim denemesine ama :D piko farad mı yoksa mikro farad mı bunlar onu karıştırdım :/ onu öğrensem denicem muhtelif birşeylerle :)

yolgezer

kalitesiz olmaz. bu kondansatorler 2.5 voltluk öbürü 16 volt. bilgisayarlarda eski kondansator voltajı ne ise o olmalı. aksi takdirde nereye bağlı ise orda kısa devre varmış gibi algılar kendini kapatır.

ApoAtes

vazgeçtim zaten ya hiç ellemicem şimdilik koyacağım kenara. Nasipse yeni sistem toparlamaya çalışacağım herkese teşekkür ederim meşgul ettim :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın