1000watt anfi

Başlatan haylaz, 27 Kasım 2014, 13:59:03

haylaz

Ustalar 1000watt lık anfi devresi yapmak istiyorum yardimcı olurmusunuz

haylaz

Olabilir bide bunu arabada calistiricam 12 volt cevirici devresi lazim

olc technics

1000W amplifikatörü ne amaçla kullanacaksın bilmiyorum ama, sanırım senin için en iyi seçenek, D class amplifikatörler. Yüksek verimli ve AB class kadar yapımı zor değil.

haylaz

yolgezer

Alıntı yapılan: olc technics - 27 Kasım 2014, 15:18:111000W amplifikatörü ne amaçla kullanacaksın bilmiyorum ama, sanırım senin için en iyi seçenek, D class amplifikatörler. Yüksek verimli ve AB class kadar yapımı zor değil.
KİNG ADAMSIN HA SORUYU ANINDA CEVAPLANDIRMIŞSIN:)
Alıntı yapılan: haylaz - 27 Kasım 2014, 15:43:31Bas anfisi arabada kullanicam

kardeş, arabaya bass amfi yapacaksan olc technics abinin önerisini dikkate al. zaten bass amfisi genelde d class yapılır. ben bir ab class ile yapayım dedim burnumdan geldi:)
ancak o kadar yüksek güçte bir amfi ile otomobilde nasıl çalıştıracaksın? bir akü ortalama 720 watt civarı depolar. kullanacağın hoparlör ayrıca nasıl bir şey ki 1000 watt ile çalışıyor?
hoparlörün resmini bir yükler misin? özellikle teknik özellikler?

yolgezer

l7 diye arayınca nedense 100 watt da çıkıyor n750 watt da. tabi sendekinin üzerinde 100 watt yazıyorsa bilemem. ama emin ol bence. 700 wattlık bir hoparlöre 100 watt verirsen yakarsın. yapacağın amfi class d olsun. zaten woofer bu. daha kaliteli bir amfi yapsan bile yüksek frekans alamayacaksın. ha eğer mid vs ile takviye ederim dersen o başka.
ben mi yapsam arabaya bir tane?:)

haylaz

1000 watt usta kare bas mesurdur o bas sen bilmiyon yada:-)  o basi

yolgezer

kullanacagin otomobil ne ve aku kac amper? ya da sunu diyeyim.  sen simdi trafo kullanamazsin. 12 voltu o voltaja cikaracak trafo yeni bir araba parasidir.
e simdi.
smps yapsan, kayiplari da hesaplarsak sana en k,tu 12 volt 90 amper civari bir enerji gerekir. 70 amper aku ile o gucu cekemezsin. yarim saattemars basamaz duruma getirir.
bir de o kadar guclu bass ben hic begenmiyoruk. yamyam abi hic gormesin bu konuyu:-)
buyuk woofer hoparlorlerle pek ilgilenmedim hic. oto amfilerle aram zaten kotu. ondan bilmem. ben stk larla ka serisi amfilerin hastasiyim.

haylaz

Mr_YAMYAM

Bundan 15 sene kadar önce bir arkadaşım için benzer bir uygulama yapmıştık.
Arabası için bir ses sistemi yapmak istiyordu. Ama bu ses sistemi evdeki kaliteli Hi-End ses sistemleri gibi olsun istiyordu.
Bana geldi ve yardım istedi.
Haliyle böyle bir sistem için öncelikle BÜTÇE önemli idi. Hani bir halk tabiri vardır. NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE ;D
O yıllarda piyasada en revaçta olan ve en fazla bulunan PEYNİR (PIONEER) marka sistemlerin fiyatı bile yaklaşık 4000-5000$ civarı bir maliyeti oluyordu. Üstelik bu marka ürünlerin kalitesi de biz profesyoneller için tam anlamıyla tatminkar değildi.
Haliyle bu kadar bütçe temin etmek zor idi.
Bunun üzerine arkadaşıma şunu söyledim.
Ya daha fazla bütçe ayırıp iyi bir marka, mesela ALPINE sistem alınacak, ya da bu civardaki harcamayla peynir marka ile idare edilecek.
Hazır sistemler hem pahalı hem de tatminkar olmadığı için arkadaşımız önce bu projeden vazgeçti. Ama bir gün bit pazarında gezerken bir yerlerde bazı eski cihazlar görmüş. Koşarak bana geldi ve birlikte gidip oradaki cihazları incelememi istedi. Birlikte gittik ve görmüş olduğu cihazlara baktık. Ama fiyatına göre alınabilecek cihazlar değildi.
Tam pazarlığı bitirip dönmeye karar verdiğimiz anda bir kenarda atılmış duran bir ALPINE equalizer ve bir de orijinal line çıkışı olan CLARION marka oto teybi gözümüze çarptı. Fiyatını sorduk. Pazarlık ettikten sonra 100 TL gibi bir ücretle cihazları aldık.
Cihazların arızalarını işyerinde giderdikten sonra testlerden geçirdik ve tüm sonuçları not ettik.
Haliyle bize bir güç amplisi (BOOSTER) gerekliydi. Orijinal ve iyi kalite boosterlerin fiyatları 1000$ dan başlıyordu. Kendimiz yapmaya kalkışsak bile bu fiyatın daha üzerinde bir maliyet ortaya çıkıyordu. Çünkü istenilen güce ulaşabilmek için bir inverter devresi şart idi.
Booster için arkadaş bütçe ayarlamaya çalışırken tesadüfen elektronikçiler çarşısında görmüş olduğu ve 1200W gücünde olduğu yazan bir çin üretimi amplifikatör görmüş. 150$ civarı fiyatı olan bu ampliyi tereddüt ederek almış. Bana geldi ve bunu aldım nasıl diye sordu.
Test aletlerinin altına yatırdıktan sonra gördük ki cihaz o kadar kaliteli olmasa da kanal başı 50W lık RMS güç üretebiliyordu.
4X50Wattlık güç hiç te yabana atılmayacak bir güç idi. Ama amplifikatörün üst frekans bölgesi karakteristiği çok iyi olmadığı için bass amplisi olarak kullanılmaya uygundu.
En iyi sonuç için en uygun hesaplarımı yaptık ve arabaya 7.1 virtual surround sistemi kurmaya karar verdik ;)
7 kanal için karakteristiğini iyi bildiğim TA 7227 entegresi kullanarak çevresel ses amplifikatörü tasarladık. 5.5W çıkış gücü, böyle bir sistem için araba içerisinde uygun kalitede hoparlörler ile en ideal güç bandını sağladı. Çin işi booster ampli de +10db bass gücü için yeterli gücü sağlayınca ortaya ŞEKER gibi bir tasarım çıktı :)
SONUÇ:
Arkadaşın arabasına binen her kişi arabanın markasından konforundan bahsetmiyorlar ses sisteminin kalitesinden söz ediyorlardı. Bu sistem paynır mı diye sorulan sorulara, bu sistem PEYNİR DEĞİLDİR yanıtını vermekten usanan arkadaşımız arabanın arkasına ..
BU SİSTEM PIONEER DEĞİLDİR yazısı bile yazdırmaya karar vermişti ;D

Bu anlattıklarım doğrultusunda tavsiyem şudur ki.
Hiç öyle 1000 lerce wattlık ampli imiş, yoh şu imiş gibi arayışlara girmeyin. Kaliteli ve yeterli güç için arabada gerçek anlamda 5-10W lık çıkış gücü yeterlidir. Ama genç arkadaşların meraklı olduğu gibi arabayı sallamak istiyorsanız, piyasadan bu uyduruk bass amplisinden alın bir tane bağlayın teybinize, uygun kalitede birkaç bass hoparlör ile işinizi görecektir.
Bu tür ampliler de sanırım birkaç yüz TL gibi bir fiyatla temin edilebilir. Eğer kendiniz yapmak istersen çok daha fazla para harcamak zorunda kalırsınız. Üstelik ampli yapım tekniğini de bilmek şarttır.

haylaz

Teşekkür ederim yamyam usta. Bilgi verdiginiz için internette dolaşan şu anfi devreleri nasıl peki wl yapimi 500watt die is görürmü

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Kasım 2014, 08:57:02Bundan 15 sene kadar önce bir arkadaşım için benzer bir uygulama yapmıştık.
Arabası için bir ses sistemi yapmak istiyordu. Ama bu ses sistemi evdeki kaliteli Hi-End ses sistemleri gibi olsun istiyordu.
Bana geldi ve yardım istedi.
Haliyle böyle bir sistem için öncelikle BÜTÇE önemli idi. Hani bir halk tabiri vardır. NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE ;D
O yıllarda piyasada en revaçta olan ve en fazla bulunan PEYNİR (PIONEER) marka sistemlerin fiyatı bile yaklaşık 4000-5000$ civarı bir maliyeti oluyordu. Üstelik bu marka ürünlerin kalitesi de biz profesyoneller için tam anlamıyla tatminkar değildi.
Haliyle bu kadar bütçe temin etmek zor idi.
Bunun üzerine arkadaşıma şunu söyledim.
Ya daha fazla bütçe ayırıp iyi bir marka, mesela ALPINE sistem alınacak, ya da bu civardaki harcamayla peynir marka ile idare edilecek.
Hazır sistemler hem pahalı hem de tatminkar olmadığı için arkadaşımız önce bu projeden vazgeçti. Ama bir gün bit pazarında gezerken bir yerlerde bazı eski cihazlar görmüş. Koşarak bana geldi ve birlikte gidip oradaki cihazları incelememi istedi. Birlikte gittik ve görmüş olduğu cihazlara baktık. Ama fiyatına göre alınabilecek cihazlar değildi.
Tam pazarlığı bitirip dönmeye karar verdiğimiz anda bir kenarda atılmış duran bir ALPINE equalizer ve bir de orijinal line çıkışı olan CLARION marka oto teybi gözümüze çarptı. Fiyatını sorduk. Pazarlık ettikten sonra 100 TL gibi bir ücretle cihazları aldık.
Cihazların arızalarını işyerinde giderdikten sonra testlerden geçirdik ve tüm sonuçları not ettik.
Haliyle bize bir güç amplisi (BOOSTER) gerekliydi. Orijinal ve iyi kalite boosterlerin fiyatları 1000$ dan başlıyordu. Kendimiz yapmaya kalkışsak bile bu fiyatın daha üzerinde bir maliyet ortaya çıkıyordu. Çünkü istenilen güce ulaşabilmek için bir inverter devresi şart idi.
Booster için arkadaş bütçe ayarlamaya çalışırken tesadüfen elektronikçiler çarşısında görmüş olduğu ve 1200W gücünde olduğu yazan bir çin üretimi amplifikatör görmüş. 150$ civarı fiyatı olan bu ampliyi tereddüt ederek almış. Bana geldi ve bunu aldım nasıl diye sordu.
Test aletlerinin altına yatırdıktan sonra gördük ki cihaz o kadar kaliteli olmasa da kanal başı 50W lık RMS güç üretebiliyordu.
4X50Wattlık güç hiç te yabana atılmayacak bir güç idi. Ama amplifikatörün üst frekans bölgesi karakteristiği çok iyi olmadığı için bass amplisi olarak kullanılmaya uygundu.
En iyi sonuç için en uygun hesaplarımı yaptık ve arabaya 7.1 virtual surround sistemi kurmaya karar verdik ;)
7 kanal için karakteristiğini iyi bildiğim TA 7227 entegresi kullanarak çevresel ses amplifikatörü tasarladık. 5.5W çıkış gücü, böyle bir sistem için araba içerisinde uygun kalitede hoparlörler ile en ideal güç bandını sağladı. Çin işi booster ampli de +10db bass gücü için yeterli gücü sağlayınca ortaya ŞEKER gibi bir tasarım çıktı :)
SONUÇ:
Arkadaşın arabasına binen her kişi arabanın markasından konforundan bahsetmiyorlar ses sisteminin kalitesinden söz ediyorlardı. Bu sistem paynır mı diye sorulan sorulara, bu sistem PEYNİR DEĞİLDİR yanıtını vermekten usanan arkadaşımız arabanın arkasına ..
BU SİSTEM PIONEER DEĞİLDİR yazısı bile yazdırmaya karar vermişti ;D

Bu anlattıklarım doğrultusunda tavsiyem şudur ki.
Hiç öyle 1000 lerce wattlık ampli imiş, yoh şu imiş gibi arayışlara girmeyin. Kaliteli ve yeterli güç için arabada gerçek anlamda 5-10W lık çıkış gücü yeterlidir. Ama genç arkadaşların meraklı olduğu gibi arabayı sallamak istiyorsanız, piyasadan bu uyduruk bass amplisinden alın bir tane bağlayın teybinize, uygun kalitede birkaç bass hoparlör ile işinizi görecektir.
Bu tür ampliler de sanırım birkaç yüz TL gibi bir fiyatla temin edilebilir. Eğer kendiniz yapmak istersen çok daha fazla para harcamak zorunda kalırsınız. Üstelik ampli yapım tekniğini de bilmek şarttır.

Hiç ö][] abi ben bu yaziyi  daha once okudum sanki::-) 7227 ne ya:-)  oldu olsun ka2206 koprulesin o daha ucuz hem yan sanayisi cok kolay ayirt ediliyor.

haylaz o gucte burada bildigim amfi yapmis biri yok ustad. cforum donanimhaberdekilere de pek inanma derim 320 volt sitesinde o woofer a gore bir seyler
][en bu yaziyi  daha once okudum sanki:)

olc technics

Onur (Yamyam) abi haklı, güce itibar etmeyin. Kalite güçten daha önemli bence de.

haylaz

Peki kaliteli bir bas anfisi devresi olan varmi elinde

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 28 Kasım 2014, 10:11:50Hiç ö][] abi ben bu yaziyi  daha once okudum sanki::-) 7227 ne ya:-)  oldu olsun ka2206 koprulesin o daha ucuz hem yan sanayisi cok kolay ayirt ediliyor.
Elektroniğin temelleri nedir biliyormusun ? ;D
En birinci temel ÖLÇÜM KURALI'dır.
Bu kuralı bilmeyen çoğu kişiler binlerce vattlık ampliden bahsederler. Ama kalite anlayışının ne tür ölçümlerden geçtiğini bilmezler.
Bu ölçümler ise her kişinin bilebileceği ölçümler değildir. Çoğu ölçümler uzmanlık gerektiren tekniklerdir.
BİR HOPARLÖRÜN ÖLÇÜM TEKNİĞİNDEN BAHSEDELİM:
Her hoparlörün bir hassasiyeti (sensivity) ve duyarlı olduğu frekans bölgesinde (FREKANS RESPONS'u) vardır.
Sadece bu iki ölçüm kuralının nelere kadir olduğunu anlatmaya çalışayım.
Elimizde iyi kalitede bir kulaklık olsun. Bu kulaklık ile hemen hemen tüm frekansları eşit şekilde kulağımza iletebiliriz. Literatürde belirtilmiş olan 20HZ-20KHz bölgesi.
Peki uygun ses şiddeti için kaç vatlık ampli gereklidir? Sadece birkaç 100miliW.
100mW lık bir ampli ile neredeyse kulağımızı sağır edebilecek ses şiddetine kulaklıkla ulaşabiliyoruz. Peki araba gibi bir ortamda neden 1000 lerce vattlık güç gerektiği söyleniliyor.
Ben söyleyeyim.
Araba sistemlerinde kullanılan uyduruk hoparlörlerden uygun ses şiddetini alabilmek için yüksek güce ihtiyaç duyulur. Bir de buna uydurma montaj şekli ve kabin tasarımları da ilave edilirse uyduruk sistemler PARA HARCANABİLMESİ için bazı çevrelere çıkar sağlıyor. ;D
Neymiş efendim 1000W lık ampli imiş. GED ULA ORADAN ;D
Bir araba içerisinde gerçek anlamda 1000Wattlık ampli kullanılmasının koşulu nedir acaba.?
Araba çelik konstruksiyonlu bile olsa gerçek anlamda bu kadar gücü kaldırmaz. Araba kaldırsa bile camları dağılır. Camlar dayansa bile insan kulağı kifayet etmez.
Ben zamanında  4 hoparlör ve 4 adet 100W gerçek güçlü bir ampli sistemi ile 100 metreye 100 metrelik açık alanda seslendirme yapmıştım. Işığı gören geldi hesabı, çevreden konser sesini duyanlar da oraya doluşmuştu. :)
KA2206 demişsin de neden o entegreyi söylediğin muallakta kalmış. Bir araç içerisinde kullanılır mı o entegre. Elbette kullanılır. Ama hangi koşullarda kullanılır bilmek gereklidir.
Eğer elimizde 100-105 dbA hassasiyetinde mid-tiz hoparlörümüz var ise KA 2206 olsun TA 7227 olsun en fazla 1 metre civarı olan araç içerisinde tabiri caizse ÖTTÜRÜR ;D

Alıntı yapılan: haylaz - 28 Kasım 2014, 11:02:08Peki kaliteli bir bas anfisi devresi olan varmi elinde
Bass sesler için amplide çok kalite aranmaz. Çünkü bass seslerin özü zaten distorsiyon anlamına gelir. Yani insan kulağı bass seslerdeki bozulma (distorsiyon) oranının %10 lara kadar algılayamaz.
(Eski commodore 64 lerde bass seslerin üretimi için kare dalga kullanılırdı ;D )
Ama madem sordun teknik açıklamaları ile anlatayım.
Bir araç içerisinde uygun kalitede hoparlör ve montaj şekli ile istenilen bass seviyesine rahatlıkla ulaşılabilir. NEDİR BUNLAR ?
90 dbA hassasiyetli bass hoparlörlerden 2 adet alınır. (Takribi 25 cm çapında esnek körüklü) Bu hoparlörler bagaj üstü göğüse usulüne uygun olarak monte edilir. Eğer bagaj üstü müsait değilse kesinlikle sunta kestirilmelidir. Bu sunta etrafı pelüş türü malzeme ile kaplanmalıdır. Böylece bagajımız iç hacmi oldukça yüksek olan bir KABİN haline gelecektir.
Bu iki hoparlörden yüksek seviyede ses elde edebilmek için ise takribi 30-40W lık 2 çıkışlı ampliye gerek vardır.
30-40W diyip geçmeyin haa. Benim STK ampliyi yolgezer evde dinledi de fena halde gudurdu ;D
Piyasada bu gücü gerçek anlamda üretebilen birçok ampli olsa da 12V besleme ile bu güce erişebilmek mümkün değildir. Bu yüzden amplinin besleme devresi önem taşır.
Benim önerebileceğim en ideal entegre LM3886 entegresidir.
Kalite standartları gözönünde bulundurulduğunda bu entegreden 2X25V besleme ile 40W lık gerçek güce ulaşabilmekteyiz.
Ama araçta 2X25V luk gerilimi elde edebilmek için iyi bir inverter şarttır.
Eğer araç içerisinde 2X25 veya 2X30V 10A civarı bir güç kaynağı yapabiliyorsan iyi kalite ampli için binlerce seçenek sunulabilir.
Ama böyle bir güç kaynağının elde yapımının maliyeti çok yüksek olacaktır. Bunun yerine gidip çin malı roadson bilmem ne amplilerden bir adet temin edersen uygun kalitede hoparlör ile istediğin sonucu alabilirsin.

haylaz

Yamyam usta maşşallah tam bir kültür mantarısın :-)  anfi yapimini ögrenmek istiyorum bana uygun bir devre varsa söylermisin elimde bitane tda7377 2n3055 tip3055 irfp450 tip41 var is görürmü

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: haylaz - 28 Kasım 2014, 13:14:33Yamyam usta maşşallah tam bir kültür mantarısın :-)  anfi yapimini ögrenmek istiyorum bana uygun bir devre varsa söylermisin elimde bitane tda7377 2n3055 tip3055 irfp450 tip41 var is görürmü
TDA 7377 4X6W lık aptal entegrelerden birisidir. Daha önceki sözlerimde bahsetmiş olduğum TA7227 mantığına yakın bir entegredir.
Eğer deneyim kazanmak istiyorsan önce bu entegre ile bir ampli yapmalı ve en yüksek performansı alabilmeyi amaçlamalısın.
Bu ampli ile muhtelif hoparlörleri çalıştırarak kıstasları görebilmelisin.
Bu sayede hoparlör unsurunun ne kadar önemli olduğunu göreceksin.
Elde etmiş olduğun neticelere göre daha üst seviye ampli yapımına sırasıyla girebilirsin. Zaten bu tecrübeleri tam anlamıyla elde ettiğinde göreceksin ki gerçek anlamda 40-50W lık bir ampli çoğu ihtiyaçlar için idealdir.

haylaz

Tda 7377 cikisini mosfetle guclndirebilirmiyim peki

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: haylaz - 28 Kasım 2014, 14:14:11Tda 7377 cikisini mosfetle guclndirebilirmiyim peki
Olmaz.
Zaten 18V max besleme uygulayabilirsin. Çıkış güçlendirmesi yapabilmen için çıkış akımını güçlendirme yoluna gidebilirsin. Zaten bu entegrenin 4-5A civarı çıkış akım kapasitesi var.
Çıkış transistörlerini daha yüksek voltajla beslemen gerekir ki bu sefer tasarım sorunları ortaya çıkacaktır.
Sen şimdilik 4X6W lık güç elde edebilmeli ve bu gücü tam anlamıyla kullanabilmeyi öğrenmelisin. iyi kalite hoparlör kullandığında bu gücün bile ne kadar iyi olduğunu göreceksin.
Ancak bazı kuralları kavradıktan sonra daha yüksek güçlü amplilere yönelmelisin.

haylaz

Nerden basliyoz simdi peki

yolgezer

@mr_yamyam abi 7377 issiz bir entegre.asiri isinir ustelik distorsiyonu cok yuksek oluyor. bir de cok dengesiz bir entegre. basit uygulamali ama durduk yere ucabiliyor. ta7227 ise guzel entegre ama bana yaramaz:) ben 7377 dense 7263m i oneriyorum. tamam daha yuksek voltaj istiyor ama ses kalitesi daha iyi. bozunum cok az oluyor. ve entegre daha dayanikli. 7377 isinmaya dayaniksiz. 7263 8 ohm olmasina ragmen 4 ohm hoparlorle rahatca surulebiliyor ve sorum cikarmiyor. bir iki gune bir projemi paylasmayida dusunuyprum. elestrilerini beklerim.
arkadasim sen de 7263 u dene. daha zor bir entegre ama daha iyi.
arkadasa ise ta7227 cok iyi olur bak. o emtegre koprulenebiliyormus. buda 10 watt ediyor ki. oto icin yeterli ses siddetini saglar. hem ucuz da. tanesi 5 lira mi ne.
daha yuksek ses istenirse tabi.
ka2006 zaten bir nevi ufak devre tipleri cok benziyor. ha ayrica pek cok oto teypde ka2206 nin yanina gelmez adi amfiler var:)

haylaz

Elimde mevcut die 7377 yi söyledim yolgeZer hem isi kavramis olurum biraz

yolgezer

o zman dene. idaretenlik iyibir amfi. ama 7263 daha iyi bir sese sahip. 7377 yi 2.1 sistemler icin kullanabilirsin bak. otomobile de iyi gider aslinda...

haylaz

yolgezer

neden verdi acaba? neden olacak 3 kondans, bi direnc istiyor.
cok kolay bir devre. ama iste ucuz etin yahnisi:-)  asirinin da asirisi isinir kardesim dikkat et. en az 10 cm bir sogutucu tak. ha bir de 7 amper besleme ister unutma.

haylaz

12volt 30 amper smps var skntı yok:-)

[mergedate]1417198775[/mergedate]
Bundan sonra lm3886 onla deniycem bide

yolgezer

Alıntı yapılan: haylaz - 28 Kasım 2014, 20:22:2112volt 30 amper smps var skntı yok:-)

[mergedate]1417198775[/mergedate]
Bundan sonra lm3886 onla deniycem bide
3886 da olur. ama stk serisini denemek istemez misin? ben lm hic kullanmadim ama stk cok hos. ayrica yapilisi daha kolay geldi bana. tabi en ufak kisa devrede ucmasi kotu...

haylaz

Yamyam usta bunu önerdi vardır bir bildigi onuda sorarız:-)

yolgezer

3886 mi? yapimi stk ya gore daha zormus. ki harbi zor datasina bakmistim. bak stk tek sira halde pinli. lm ise cift sirali. ki bu yuzden cift yuzeyli yapmakvdaha kolay gelebilir. ama bacaklari yakin. ha eger kemdin cizmiyorsan sorun olmaz. ama kqlemle cizersen buyuk sorun olur. bunun haricinde aslinda zor degil. stk duz tek sira oldugundan daha kolay. ha stk en ufsk kisa devrede hasat olur o baska. ondan onermistir:-)

Mr_YAMYAM

Önce eldeki imkanları kullanarak en basitinden başlamalıdır.
Deneyerek yanılarak en iyiye doğru yol alır.
Hacı murat'a binmeyi bilmeyen bir kişi ferrariye binerse ne olur ;D

haylaz

Kalbi durur:-)
[mergedate]1417202246[/mergedate]
Anfi için eniyi entegre hangisi peki

yolgezer

ta7227 icin yamyam abi en iyisi diyor.
ka2206, la5182 ve yamyam abinin teasi yani tea2025 b bu 7227 ile ayni birebir pinlere sahip olmasa da devreleri ayni sekildde. pasif parcalari falan hep ayni.
eger az yuksek ses istiyorsan teadan uzakdurc. sesi azicik acinca aninda isinip giden bir entegre.  o yuzden hazir devrelerinde hep kazanci dusuk tutulur. asla 1 wattan yukari ses aldirmazlae. bir iki oynama ileson sese cikartirsin amahem sesi asiri boxuyor hem cok narinlesiyor. la4182 yi denemedim ama deneyip begenmeyen yok. ka2206 zaten ta7227 ile yakin zamanlarda cikarilmis bir entegre. ve eger kopruleyip 8 ohm hoparlor bulursan somnunakadar ac bir sey olmaz. 15 volta kadar dayanan  bir entegre bacaklarini kisa devre ettirmedigin surece deaslabozulmaz. isinma sifira yakin. ancak kopruleyip 4 ohm hoparlorle son sese dayanirsan isiniyorki o da yanacak kadar degil. kopru modda crosstalk denilen gurultu de sifira iniyor resmen. pek cok bass amfi icinde de bu entegre var biliyor muydun? ev icin tabi ki de:-)
bunun hqricinde watt yuksek istiyorsa stk ve lmserilerine bakmalisin. ama bu da en az 8 ohm surucu demektir. bazilari icin frekans ve hoparlor korumalari vs. acikcasi cekilecekdert degil:-)
en krali a class ama kayit ya da canli performans yapmayacaksan gereksiz ve asiri tehlikeli.malum cikis transistorleriher dqim acik. bu da onlari hem cokyoruyor hem de giristeki bir hatanin tum amfiyi bozmasina neden oluyor. kibunu yamyam abi de dogruladi.

haylaz

yolgezer

stkların geneli aynı pin üzerine zaten. sadece voltajları değişiyor. misal stk080 ve diğer kankileri hep aynı pin üzerine. ya da 465, 4142 vs öyle uzuyor gidiyor. pinleri hep birbirinin aynısı. sadece işte besleme voltajları farklı.
ama iş stk ile bitmiyor. stk önermesinin nedeni onur abinin, orjinalini bulmak zor. bulsan da ucuz değil. ayrıca 3886 yı bilmem de stk ile uğraşacaksan çok şeyi mutlaka yapmalısın. dümdüz çıkış katı halinde yaparsan stk nın keyfini alamazsın.

seron

haylaz kardeşim,
forumumuzda anfilerden anlayan üyelrimiz var. hem de bir değil bir sürü. iyi hoş da...

önce amacını tam belirlemelisin. aracı gümbür gümbür öttürecek amfi sitiyordun şimdi amfi yapmayı öğrenmeye geçtin... yanlış yapmadın aslında ama yanlış yerden başladın. piyasada gerçek kalite olan amfilerin fiyatlarını bir araştırıp masrafları belirlersin, sonra kendim mi yapayım, yapmasını mı öğreneyim ona geçersin.

yamyam abi sana söyledi: piysada araştırma yaptık şunu gördük şuna karar verdik... dedi. amfi yapmayı öğrenmeye karar verdik demedi. şayet sana acilen amfi lazım ise yapmayı öğrenmeden evvel bence piyasa araştırması yapmalısın. eğer maksadın hobi ise, kendim yapmak istiyorum dersen o zaman doğru yerden başladın demektir. benden bu kadar haydi kolay gelsin :)

haylaz

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın