SONY AE-5A şaseli kv-29fq75e model televizyon arzası

Başlatan osmankul, 07 Mart 2010, 05:16:08

osmankul

Yaz aylarında SONY AE-5A şaseli kv-29fq75e model televizyonum yaz aylarında kendiliğinden kapanınca içini açıp yaklaşık 9 yıldır tozlanan içini fırça ve elektrikli süpürgeyle temizledim. Daha sonra televizyon normal çalışmaya başladı.
Geçenlerde hotbird uydusunu tararken tekrar kendini kapatmaya başladı.Dikkatmi çekti cihaz tarama yapmazken normal çalışırken hotbird uydusunu taramaya başladığımda bir süre sonra kendini kapatmaya başladı.3-4 defa denedim hepsinde tarama esnasında kapanıyordu.Şu anda ise cihaz bir süre çalıştıktan sonra sürekli kapanmaya  başladı.Kapandıktan sonra 5 defa ledi sinyal veriyor.Servis manueline baktım <Unstable AKB (check starts after 30\'s, enable TT61  disable TT62) yazıyor bundan ne anlamalıyım .

Flatron

\"Sabit olmayan AKB ,TV çalışmaya başladıktan 30 saniye sonra TT61 in iletimde TT62 nin ise kesimde olup olmadığını kontrol edin\" diyor
 benim anladığım bu TT61 VE TT62 de muhtemelen transistör. Eğer kolay bulunabilen transistörlerse bence ikisinide değiştirin (yada değiştirtin)

osmankul

Cevabınız için teşekkürler. Ancak TT61 ve TT62 diye bir transistor ya da başka bir parçayı servis manuelinde aratmama ve planlardan da bakmama (gözden kaçırmış olma ihtimalimde var) rağman bulamadım transistörler manuelde Q ile gösterilmiş.AKB ise E BOARD IC4301 CXA2100Q-TL  bordun üzerinde gözükmekte.Parça listesinde de yok planlanda gözden kaçırmış olsam bile arama esnasında parça listeden yakalanması kaçınılmaz E board parça listesini gözlede kontrol ettim. Bu TT61 ve TT62 ne olabilir.

Flatron

Merhaba
Sizin TV ya yakın bir modelin pdf sini incelediğimde (AE-5-1 şase) Sony nin manueldeki TT kodlarına ERROR MONITOR MENU  (Hata izleme Ekranı) başlığının altında TT39 gibi kelimelerin geçtiğini gördüm .(Bu manuelde 5.sayfada geçiyordu sizin manueldede muhtemelen bu sayfalarda geçiyordur.)

Arızanın açıklamasındaki Enable ve Disable ın diğer anlamı \"Açık(Enable) Kapalı (Disable) dır .Yani O menüye muhtemelen panelden yada uzaktan kumandadan birkaç tuş kombinasyonuna basarak ulaşıp TT 61 VE TT62 özelliklerini açık (Enable) ve Disable (KAPALI) yapmanız gerekiyor sanırım .

Ayrıca sizin bu sorun için araştırırken AKB nin ayarlarını sıfırlamanın bir yolu olarakta bir teknisyen \"TV nin fişini çekip 4 saatden biraz fazla bu şekilde bekletip tekrar deneyin\" diyor .Bilmiyorum faydası olurmu.

osmankul

servis menüsüne girip herşeyi resetledim ama faydası olmadı.
Benim model için geçerliliği tartışılır va fakat 5 blinker için bu forumda ve yabancı forumlarda
                <FIVE Blinks  AKB circuit (AKB), the timer/standby indicator blinks for about 30 seconds then goes to the self-diagnosis function. Something is wrong with the video. Check video out, Q705, 732, 761 and other components on the C board, also check Q218, 219, 220 on the A board. Also unit be in IK blanking, try turning up screen slightly.> yazmakta fakat benim servis manuelinde Q705, 732, 761-Q218, 219, 220 parçaları bulamadım.

osmankul

Fiyat aldığım bir kaç tamirci 200 ytl den açtılar kapıyı, 2 sony servisi uğraşmaya değmez tüpü bitiyor dedi. Biri rgb ünitesinde problem vardır ama tüpü 6 ay gider gitmez, bittiği için değmez dedi.Cihaz açılırken hafif  bir kırmızılık oluyor.
Ancak ben cihazın 1-2 yıl daha kullanılabileceğini düşünüyorum çünkü daha eski bir sony televizyonumuz var vede hala televizyon izlenilebiliyor.Renkler ilk günkü gibi değilse bile düne kadar izlenilebiliyordu.

gevv

Hata kodunun açıklaması ile ilgili değil ama belli bir süre sonra kapanma olayı akla soğuk lehimi getiriyor ne olursa olsun temizlik yapılıp şaseye soğuk lehim geçilmeli kondansatörler kontrol edilmeli 

tahminimce bu işlemlerden sonra sorun çözülür

osmankul

Peki bunları hangi bordlara yapmam lağzım.malum tv üzerinde 7-8 belki daha fazla bord var ayrıca E board ve de Metal koruyucu içinde de ve bordların bazılarında SMD parçalar mevcut bunlara havya dokundurmak biraz riskli ancak tüm bordların üzerinde olduğu yanılmıyorsam 2 tane ana board var onlarda bu denenebilir hatta tüm elektrolitik kondansatörleri değiştirmeyi bile düşünüyorum.

gevv

şase resimlerini  ekleyebilirseniz  yardımcı   olamaya çalışırım

osmankul

Televizyonun arka kapağını açtığımda sol tarafta  D BOARD, COMPLETE üzerinde TRANSFORMER ASSY, FLYBACK denen parçanın bulunduğu kart bunu yanı sıra hemen D boardın sağında bulunan A BOARD, COMPLETE (şema üzerinden copy-paste yapıyorum) kartların üzerindeki elektrolitik kondansatörleri değiştirmeyi ve lehimleri tazelemeyi düşünüyorum.Bu arada şunu sormak istiyorum tazelemede yanılmıyorsam flux dedikleri benim pasta anladığım malzememi kullanılıyor yoksa ALPHA NR-215 gibi bir malzememi kullanılmakta ? Pastayla pek uğraşmak istemiyorum fakat ALPHA NR-215 de kolay bulunmayan bir kimyasal. ALPHA NR-215 in yerine kullnabileceğim bir kimyasal tavsiye edebilirmisiniz ?

gevv

smd parçalarda sorun olacağını sanmıyorum sadece kaba parçalara, entegrelere soğuk lehim geçin yeterli bir havya lehim (0.75 kalınlık işinizi kolaylaştırır) temizlik için sellozik tiner ve diş fırçası :)  yeterli  besleme bölgesi tuner katı ve eht trafosunun bulunduğu bölgeyi kontrol edin

osmankul

selülözik tiner yerine izopropil alkol olur mu ? (elimde bir litre kadar varda boşuna selülözik kokusu çekmek istemiyorum )

AGESEN

Saygıdeğer arkadaşlar öncelikle merhaba.Sony KV-29CL10E TV standby ledi 11 kez yanmaktaydı.Arızayı beslemedeki taş dirençlerde aramam gerektiği söylendi.Fakat yaptığım ölçümlerde herhangi bir arızayla karşılaşmadım.En son tesadüf Tüp arkasındaki karta giden gri çoklu 8V soketini çıkarmamla tüp tetiklendi ve enerji geldi.TV Çalıştı fakat bu kez doğal olarak ekranda yatayda çizgileri çıktı.Soketi yerine taktığım anda tüp tetiklemesini keserek enerji kesiliyordu.Yaptığım ölçümler sonunda en son TDA6108 in arızalı olduğuna kanaat getirdim ve gidip yenisini taktığımda 11kez ikaz led arızasını giderdim.Düğmeye bastığımda besleme çalışarak ekran gelmekte fakat bu kez arıza ekrana görüntünün gelmemesi oldu.İkaz ledi 5 defa yanıp sönüyor.AKB Arızasında yatayda geri besleme çizgileri ekranda çıkıyormu bunu bilmiyorum.Ses gelmekte ekranda beyaz ince çizgiler bulunmakta.Halen arızayı bulamadım.Yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla.Bazı katalogları netten buldum fakat ingilizce terimlerden dolayı anlıyamıyorum.Tahmini nerelerde olduğu konusunda bilgi verirseniz şimdiden teşekkürler. :)

osmankul

Bende televizyonu dağıttım şaselerden birinin lehimlerini tazelemenin yanı sıra 20-25 tane elektrolitik kondansatörü değiştridim.
bunun yanı sıra diğer kartların lehimlerini bir kısmını tazeledim.Kasanın içini bir miktar izopropil alkolle temizledim fakat elektronik devreleri İPA ile temizlemenin uygun olmadığına karar verdim şu an tazelediğim lehimleri son kez kontrol edip selülözikle son defa devreleri temizledikten sonra çalışıp çalışmadığını kontrol edicem.Bu arada kondansatörleri değiştirirken biraz zorlayınca devre yollarından biri biraz karttan ayrıldı. Lehim miktarını arttırarak sabitleyip bıraktım bu bir problem olurmu ? düzeltmenin bir yolu var mıdır ?

osmankul

Bugün televizyonu toparlayıp çalışıp çalışmadığına baktım cihazı 45-60 dakika çalıştırdıktan sonra kapatıp açtım ve servis menüsüne girip ayarları servis manuelindeki rakamlara getirmeye kalkıştığımda cihaz kendini kapattı. Herhangi bir sinyalde vermiyor tekrar anahtardan açtım bir de kumandadan açmak zorunda kalıyorum 1,5 saat çalıştıktan sonra yine kendini kapattı ve yine blinker yok. Led sürekli yanmakta şimdi ne problem olabilir ki?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın