Proje önerisi lütfen

Başlatan gfb_furkan, 15 Kasım 2014, 18:08:24

gfb_furkan

Arkadaşlar bir projem var ve otobüslerdeki televizyon sistemine çok benziyor, o sistemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsem yolumu belirleyebileceğim sanırım.Bildiğiniz gibi artık şehirlerarası otobüslerde, koltuk kafalarında ki dokunmatik ekranda belli bölümler var ve siz de istediğiniz bölüme tıklayarak televizyon, oyun ya da servis çağırabiliyorsunuz, bunun aynısını nasıl yapabilirim ? Hangi programlama dilleri ile, hangi işletim sistemi ile bunu yapabilirim ?

seron

arkadaşım merhaba.

daha önce antalya otogarında güvenlik olarak çalıştım. dediğin sistemi "çok az" biliyorum. koltuğa gömülü her modül, bir anabilgisayara bağlı ve tüm otobüs TV leri bu sistemden yönetiliyor. işletim sistemini ve teknik detayını tam bilmiyorum ama telefon santral sistemine benzeyen bir yapısı ve bir de mini PC var. bu sistem otobüsler için özel tasarlanmıştır.
şuradan bazı yüzeysel bilgilere ulaşabilirsin:
http://www.infoteks.com.tr/otobus1.php
http://magazinulasim.com/Konu-koltuk-arkasi-televizyonlar.html
malesef çok detaylı bilgi veremiyorum. donanım zannettiğimizden biraz daha detaylı bir yapıya sahip ve internette malesef pek birşey yok...

kolay gelsin.

yolgezer

isterseniz windowsdaki dosya paylaşımı ile yapabilrsiniz. orda oldukça bbasit.
tabi sizin ne istediğinizi bilsek?

gfb_furkan

Alıntı yapılan: seron - 15 Kasım 2014, 19:51:31arkadaşım merhaba.

daha önce antalya otogarında güvenlik olarak çalıştım. dediğin sistemi "çok az" biliyorum. koltuğa gömülü her modül, bir anabilgisayara bağlı ve tüm otobüs TV leri bu sistemden yönetiliyor. işletim sistemini ve teknik detayını tam bilmiyorum ama telefon santral sistemine benzeyen bir yapısı ve bir de mini PC var. bu sistem otobüsler için özel tasarlanmıştır.
şuradan bazı yüzeysel bilgilere ulaşabilirsin:
http://www.infoteks.com.tr/otobus1.php
http://magazinulasim.com/Konu-koltuk-arkasi-televizyonlar.html
malesef çok detaylı bilgi veremiyorum. donanım zannettiğimizden biraz daha detaylı bir yapıya sahip ve internette malesef pek birşey yok...

kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim
Alıntı yapılan: yolgezer - 15 Kasım 2014, 20:52:30isterseniz windowsdaki dosya paylaşımı ile yapabilrsiniz. orda oldukça bbasit.
tabi sizin ne istediğinizi bilsek?
Windows ile nasıl olacakki ? Her yolcunun önündeki konsol normal bir bilgisayar olduğunu sanmıyorum, yani bana linux vb. işletim sistemi lazım.Ancak  linux ta hangi program ile öyle birşey yazabilirim bilmiyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gfb_furkan - 16 Kasım 2014, 03:44:12Windows ile nasıl olacakki ? Her yolcunun önündeki konsol normal bir bilgisayar olduğunu sanmıyorum, yani bana linux vb. işletim sistemi lazım.Ancak  linux ta hangi program ile öyle birşey yazabilirim bilmiyorum
Genel sistem bir terminal sistemidir. Her terminalin bir kontrol merkezi (O.S) olması mecburidir.
Bu durumda koltuklardaki her bir monitör küçük çapta bir işletim sistemi ile çalışan küçük bir PC'dir.
Eğer windows gibi bir işletim sistemi kurulacaksa çok fazla HDD kapasitesi gerekecektir. Aynı zamanda yüksek seviye bir donanım gerektirir.
Bunun yerine  birkaç GB lık bir hafıza birimine kurulabilen ve ana storage (ana depo birimi) kontrol edebilen, veri alışverişi sağlayabilen küçük çaplı PC ler ile bu iş halledilebilir.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5492.0
Yukardaki linkte anlatılmış olan konu içerisindeki işletim sistemi bu iş için birebir denilebilir.

RaMu

XBMC yi raspberry pi üzerinede kurubilirsiniz,
raspberry pi den hdmi veya vga bir ekrana görüntü çıkışı alabilirsiniz,
hatta raspberry pi uyumlu bir ekranda kullanabilirsiniz,
raspberry pi için openelec gibi başka media center dağıtımlarıda mevcut.

Flatron

Genelde android li 7" lik tabletler kullanılıyordur.
@RaMu nun dediği gibi Rasberry Pi ile yapılan örneklerde var ancak bunlar daha çok son kullanıcıların DIY projeleri zaten @Ramu da onun için yazdı sanırım ( RP nin çıkış tarihi 2012)
http://www.aliexpress.com/item/7-Inch-Car-Headrest-Player-Game-System-Black-single/489132418.html

Otobüste, Host ile haberleşmeyi ise wifi ile sağlıyor sanırım. Yenilerinde istenirse otobüsdeki diğer yolcu ile tavla diğer 3 yolcu ile Okey de oynanıyordur.

yolgezer

ben tam olarak ne yapmak istediğinizi çözemedim.
windowsla bile yapılabiilecek bir şey aslında. windows mobilede bile dlna fonksiyonu ile meyalar çağrılabilir.
ama eğer oyun gibi şeyleri de çağırmak istiyorsanız daha karmaşık bir şey lazım.
ben evde telefondaki videoları bilgisayarda, tv de diğer telefonlarda izleyebiliyorum mesela.
mesele hdd kapasitesi olmasa açıkçası windows ile çok kolay yapılabilir ama android gibi ufak makinelerde az yazılımdan anlamak gerekiyor.
onu da ben anlamıyorum:)
ama geçen bir kafede aknsoftun yeni bir versiyonu vardı. böyle masaüstüne oyun disk falan animasyonlu falan. acayip bir şey idi. o kadar yüksek bir sistem de istemiyor.

gfb_furkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Kasım 2014, 04:36:54Genel sistem bir terminal sistemidir. Her terminalin bir kontrol merkezi (O.S) olması mecburidir.
Bu durumda koltuklardaki her bir monitör küçük çapta bir işletim sistemi ile çalışan küçük bir PC'dir.
Eğer windows gibi bir işletim sistemi kurulacaksa çok fazla HDD kapasitesi gerekecektir. Aynı zamanda yüksek seviye bir donanım gerektirir.
Bunun yerine  birkaç GB lık bir hafıza birimine kurulabilen ve ana storage (ana depo birimi) kontrol edebilen, veri alışverişi sağlayabilen küçük çaplı PC ler ile bu iş halledilebilir.
Alıntı yapılan: RaMu - 16 Kasım 2014, 05:33:42XBMC yi raspberry pi üzerinede kurubilirsiniz,
raspberry pi den hdmi veya vga bir ekrana görüntü çıkışı alabilirsiniz,
hatta raspberry pi uyumlu bir ekranda kullanabilirsiniz,
raspberry pi için openelec gibi başka media center dağıtımlarıda mevcut.
Alıntı yapılan: Flatron - 16 Kasım 2014, 09:20:33Genelde android li 7" lik tabletler kullanılıyordur.
@RaMu nun dediği gibi Rasberry Pi ile yapılan örneklerde var ancak bunlar daha çok son kullanıcıların DIY projeleri zaten @Ramu da onun için yazdı sanırım ( RP nin çıkış tarihi 2012)
http://www.aliexpress.com/item/7-Inch-Car-Headrest-Player-Game-System-Black-single/489132418.html

Otobüste, Host ile haberleşmeyi ise wifi ile sağlıyor sanırım. Yenilerinde istenirse otobüsdeki diğer yolcu ile tavla diğer 3 yolcu ile Okey de oynanıyordur.
Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Kasım 2014, 13:08:09ben tam olarak ne yapmak istediğinizi çözemedim.
windowsla bile yapılabiilecek bir şey aslında. windows mobilede bile dlna fonksiyonu ile meyalar çağrılabilir.
ama eğer oyun gibi şeyleri de çağırmak istiyorsanız daha karmaşık bir şey lazım.
ben evde telefondaki videoları bilgisayarda, tv de diğer telefonlarda izleyebiliyorum mesela.
mesele hdd kapasitesi olmasa açıkçası windows ile çok kolay yapılabilir ama android gibi ufak makinelerde az yazılımdan anlamak gerekiyor.
onu da ben anlamıyorum:)
ama geçen bir kafede aknsoftun yeni bir versiyonu vardı. böyle masaüstüne oyun disk falan animasyonlu falan. acayip bir şey idi. o kadar yüksek bir sistem de istemiyor.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5492.0
Yukardaki linkte anlatılmış olan konu içerisindeki işletim sistemi bu iş için birebir denilebilir.

XBMC program tavsiyesi için çok teşekkür ederim, projemin bir kısmını sanırım  bununla yapabilirim.
Benim kafamda aslında o mini konsolu dokunmatik ekran ile raspberry'ye linux kurarak yapmak var, ancak şöyle diyeyim, mesela ben host dan ekstra sipariş isteyeceğim ve parasını konsolumdan kredi kartı ile ödeyeceğim ve sipariş ekranında da internet sitelerindeki sepete ekle/sepeti onayla yazılımını yazmak istiyorum.Ancak Linux'ta bunu hangi programlar ile yazabileceğimi bilmiyorum.Bu konuda bilginiz varmı ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gfb_furkan - 16 Kasım 2014, 21:49:02XBMC program tavsiyesi için çok teşekkür ederim, projemin bir kısmını sanırım  bununla yapabilirim.
Benim kafamda aslında o mini konsolu dokunmatik ekran ile raspberry'ye linux kurarak yapmak var, ancak şöyle diyeyim, mesela ben host dan ekstra sipariş isteyeceğim ve parasını konsolumdan kredi kartı ile ödeyeceğim ve sipariş ekranında da internet sitelerindeki sepete ekle/sepeti onayla yazılımını yazmak istiyorum.Ancak Linux'ta bunu hangi programlar ile yazabileceğimi bilmiyorum.Bu konuda bilginiz varmı ?
Şu an için bu konu ile ilgili bir bilgim yoktur. Ancak fırsat buldukça araştırıp yardımcı olmaya çalışacağım.
Belki konuyu okuyup ta ilgilenen ve linux ile ilgili arkadaşlar da öneri getirebilirler.

gfb_furkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Kasım 2014, 01:59:26Şu an için bu konu ile ilgili bir bilgim yoktur. Ancak fırsat buldukça araştırıp yardımcı olmaya çalışacağım.
Belki konuyu okuyup ta ilgilenen ve linux ile ilgili arkadaşlar da öneri getirebilirler.

Çok teşekkür ederim yardımınız için

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın