LM1875 (2X20W) anfi devresi ve şeması

Başlatan memleket, 14 Kasım 2014, 01:28:09

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Haziran 2016, 01:02:19Konya sokakta olsa önce ben kapacaktım  :(  Kaç yeri gezdim. Böyle estetik şeyler yok artık.
Çin işi plastik adi kapaklardan almışlar satıyorlar.
Haa ET'li @memleket
Angaraya yolun düşerse bana haber ver. Hem sana böcüklü çay ısmarlayayım hem de kendi sistemimi gösterip gudurtayım :D

Ağustosun 8-9 gibi gelecem Ankara ya. Nasipse görüşürüz...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 01:25:20Ağustosun 8-9 gibi gelecem Ankara ya. Nasipse görüşürüz...
Ecik detay ver yahu.
Kaç gün kalacaksın. Nerede kalacak ne yiyecek ne içeceksin. Gibi.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Haziran 2016, 01:26:59Ecik detay ver yahu.
Kaç gün kalacaksın. Nerede kalacak ne yiyecek ne içeceksin. Gibi.

Memlekete giderken ve dönerken 2 şer gün kalıyorum. Etlikte dayım var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 01:35:14Memlekete giderken ve dönerken 2 şer gün kalıyorum. Etlikte dayım var.
2şer gün yetmeyebilir.
Bence beni görmeden gitme.
Önceden de haberleşmemiz lazım ki planlarımız bozulmasın.
Her ne kadar benim işler belli olmasa da eğer Ankarada isem kesin görüşürüz.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Haziran 2016, 01:48:032şer gün yetmeyebilir.
Bence beni görmeden gitme.
Önceden de haberleşmemiz lazım ki planlarımız bozulmasın.
Her ne kadar benim işler belli olmasa da eğer Ankarada isem kesin görüşürüz.

Tamam uğrayacam sana, bir gurtlu yada böcüklü hangisi varsa içeriz  :D
Burdan çıkmadan 3-5 gün öncesinden haber veririm geliyorum diye..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 01:56:31Tamam uğrayacam sana, bir gurtlu yada böcüklü hangisi varsa içeriz  :D
Burdan çıkmadan 3-5 gün öncesinden haber veririm geliyorum diye..
Hah şimdi oldu.
Yanlız bir sorun daha var.
Benim sistemleri görüp te gudurursan ve ben de istiyorum dersen vaziyet kötü :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Haziran 2016, 02:06:04Hah şimdi oldu.
Yanlız bir sorun daha var.
Benim sistemleri görüp te gudurursan ve ben de istiyorum dersen vaziyet kötü :D

E artık bu kardeşine bir güzellik yaparsın, ağanın eli tutulmaz  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 02:07:55E artık bu kardeşine bir güzellik yaparsın, ağanın eli tutulmaz  :D
Yaparım tabii.
Ama kolay birşey değildir. Özgür için ampliyi yaptıktan sonra kendime de ölçüm yapabilen EBU PPM li yapayım dedim.
Sırf kutu işleri için bi yığın para harcadım.
En son PEYNİİR ampli kutusuna yaptım. İstediğim gibi olmasa da idare ediyor.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Haziran 2016, 02:12:20Yaparım tabii.
Ama kolay birşey değildir. Özgür için ampliyi yaptıktan sonra kendime de ölçüm yapabilen EBU PPM li yapayım dedim.
Sırf kutu işleri için bi yığın para harcadım.
En son PEYNİİR ampli kutusuna yaptım. İstediğim gibi olmasa da idare ediyor.

Atılık vaziyette 20cm ve üzeri hop. varsa çöpe gitmesin.  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 02:15:04Atılık vaziyette 20cm ve üzeri hop. varsa çöpe gitmesin.  :D
Gelince görürsün.
Olsa cierim feda. Aslında sana lazım bir çift bunlardan. Ama bende yıllar önce yaptırmış olduğum özel kabinler var. 20 şer cm lik 2 şer bass ı var.
Diğer hoparlörlerim ufak çaplı.
Ben şimdi yatıyorum.
Sen vaziyeti ve forumu idare et.

Kazasker

slm @memleket  hocam. nasılsınız. bu  pcb devresi tda serilerinden 2050 ye uyar mı.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 29 Ekim 2018, 01:27:18slm @memleket  hocam. nasılsınız. bu  pcb devresi tda serilerinden 2050 ye uyar mı.

Bağlantıları bire-bir aynı. 

Kazasker

Sağol hocam birde tl serisi ton kontrol yapmisiniz  ama resimler açmadı ampli ve ton kontrol uyumu nasıl bu tl serisi ton kontrolu benim ta7240  ile ciftlestirsek nasıl olur  :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 29 Ekim 2018, 16:32:31Sağol hocam birde tl serisi ton kontrol yapmisiniz  ama resimler açmadı ampli ve ton kontrol uyumu nasıl bu tl serisi ton kontrolu benim ta7240  ile ciftlestirsek nasıl olur  :))

Dana mı bunlar çiftleştireceksin :D
Hele bi çiftleştirmeye kalkış ta gör vaziyeti.
O zaman benim yamyamlığımı anlayacaksın :))

Kazasker

@MR_YAMYAM  Abi slm. :D
Abi ton kontrol ilave edeyim diyorum devreye yardımınla tabiki

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 29 Ekim 2018, 20:04:35@MR_YAMYAM  Abi slm. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 29 Ekim 2018, 20:04:35@MR_YAMYAM  Abi slm. :D

Kazasker

yamyam abi eline sağlık önce şu yazdıklarını bir hazmedeyim akşam anladığımı yazayım  ;D  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 30 Ekim 2018, 14:31:40yamyam abi eline sağlık önce şu yazdıklarını bir hazmedeyim akşam anladığımı yazayım  ;D  ;D

Yiyebildin mi ki hazmedebilesin :D
Az da olsa yamyamlığın olsa da çok fazla yiyebildiğini sanmıyorum.
Ama yiyebilmen için elimden geleni yaparım.
Yanlız çok fazla ziyafet çekmeyi umut etme. Mütekamil mühendislere bile anlatmakta güçlük çekiyorum.
Hoş ben de tam anlamıyla yiyebilmiş değilim ama en azından tecrübeliyim.
Gerçekten anlamak ve birşeyler yiyebilmek istiyorsan, bilimsel bir yöntem ile kademe kademe anlatabilirim.
Burada amaç yapılmış bir ampliye ton kontrol ilavesi yapabilmek değildir.
Amaç bir tasarımın incelikleri ve tekniğin gereğinin yerine getirilebilmesidir.
ŞUNU UNUTMAYALIM.
Teknik asla yalan söylemez. Doğru uygulandığı takdirde daima doğru sonuçlara ulaşılır.
Ben bir insanoğlu olarak yanlış veya yalan konuşabilirim. Ama tekniği asla inkar edemem.

Kazasker

Kazasker

slm @memleket hocam nasılsınız. yamyam abi ile istişareden sonra sizin devreyi yapmaya karar verdim. besleme,  lm1875 ve ton kontrol proteus dosyalarını atma şansınız varmı.  sürekli konulara yazmaya çekinir oldum.   :-[  teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Kasım 2018, 13:56:09slm @memleket hocam nasılsınız. yamyam abi ile istişareden sonra sizin devreyi yapmaya karar verdim. besleme,  lm1875 ve ton kontrol proteus dosyalarını atma şansınız varmı.  sürekli konulara yazmaya çekinir oldum.  :-[  teşekkür ederim.

Yaf niye çekiniyorsun. Ben YAMYAM'mıyım ADAM mı yiyorum :D
Forumumuz bilgi paylaşım sitesidir. Ben de bilgilerimi paylaşıyorum.
Her seferinde sana karşı çıkıyormuşum gibi bir hava görülebilir. Ama ben senin en iyi tasarımı yapmanı sağlamaya çalışıyorum.
Yoksa yap bir 12V besleme besle TDA devreleri. Bir de 12V ile ton kontrolü besle iş tamamdır da diyebilirdim.
Ancak bu öneriler ne derece bilimsel olurdu?
Es kaza yapmış olduğun devre randımanlı çalışabilir, ideal bir performans alabilirdin. Ama yapım tekniği bilimsel değilse olası aksaklıklar karşısında pes etmek zorunda da kalabilirdin.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi olur mu heç. bizzat teoriler ve olasılık hesaplamarın ve bunları tekniğe uygun olarak yaparsak  minimuma indirebilmek adına itinayla anlattğın yazıların çok hoş. okuyorum ve her defasında birşeyler anlıyorum. açıkçası bundan çok memnunum. amacım elimdeki malzemeri değerlendirerek güzel bir çalışma yapmak idi. bunu yaparkan en kolay yolu hesaplamıştım.  siz asla zorluk çıkarmadınız daima bilgi verdiniz ve yol gösterdiniz.  sayenizde biraz YAMYAM lık öğrendik  :)    teşekkür ediyorum herkese.

şimdi nerde kalmıştık  ;D  ;D                     LM1875

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Kasım 2018, 13:56:09slm @memleket hocam nasılsınız. yamyam abi ile istişareden sonra sizin devreyi yapmaya karar verdim. besleme,  lm1875 ve ton kontrol proteus dosyalarını atma şansınız varmı.  sürekli konulara yazmaya çekinir oldum.  :-[  teşekkür ederim.
Eve gidince atayım..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 02 Kasım 2018, 16:32:10Eve gidince atayım..

ADAM'ın Pardon... BEY'in kafasına atma :D
Bu proje aynı zamanda senin için de geçerli olacağı için devrede modifikasyonlar yapıp, daha geniş bandlı bir tasarım yapmak niyetindeyim. Hatırlarsan sana da önermiştim.
Böylece çıkış katı ne olursa olsun iyi bir tasarımın inceliklerini anlatmak ve ilgilileri bilgilendirebilmek hoş olacaktır.

memleket

Dosya ektedir.
Ton kontrol devresi için aşağıdaki devreyi @Mr_‍YAMYAM ile beraber çizmiştik ama basmamıştım. 
Bizi yemeden uygun görürse bu devreyi kullanabilirsin.. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 02 Kasım 2018, 17:16:24Dosya ektedir.
Ton kontrol devresi için aşağıdaki devreyi @Mr_‍YAMYAM ile beraber çizmiştik ama basmamıştım.
Bizi yemeden uygun görürse bu devreyi kullanabilirsin.. :D

Bu devreyi unutun. :D
Benim ton kontrol daha kolay yapılır. Bu devre audio analizer olmadan kalibre edilemez.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html

Benim ton kontrol devresinde tek entegre olup, giriş empedans uyarlaması yapılmamıştır. (Kabaca giriş potu empedans)
Giriş empedans uygulaması ve L/N input state devresi yapılmak istenirse benim ton kontrol devresine rahatlıkla adapte edilip, ayrı bir devre olarak yapılabilir.

Kazasker

Kazasker

Kazasker

frekaslar karıştı. yanlışlıkla buraya yazdım. kusura bakmayın :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Kasım 2018, 17:46:28sisteme sinyal girişi olmadan , graund  jumperler takılı değilken sol hoparlörden rolantide çalışan tekne motor sesi sağ hoarlörden tek tek atan kaleşnikof sesi geliyor. jumperleri takınca ses seda kesiliyor...

Sinyal kabloları aynı zamanda amplideki Pre-state ground bağlantılarını pre state ground noktasına (Loudness devresindeki) irtibatlar.
Sinyal kablolarını çektiğinde veya amplideki pre satate ground bağlantısını kestiğinde ampli açık döngüye girer.
Bu sebeple belirtilmiştir ki, ampli bağımsız test edilirken bu JUMPER'lar takılı olmalıdır.
Montaj tamamlandığında, bağlantılar aşağıdaki prosedürler gereği yerine getirilmişse jumperlar sökülecektir.
[attach type=image]10061[/attach]

Böyle bir tasarımda sinyal hatlarındaki etkileşimi mümkün olduğunca azaltabilmek için pre state ground bağlantısı ayrı bir noktada tespit edilmiştir.
Amplimizin temel ground hattı metal şase olduğu için, bu hat etkileşimi minumum düzeyde olacağı için, metal şaseye irtibatlandığında pre state ground üzerindeki dalgalanmalar ihmal seviyesinde olabilir. Ancak biz üst seviye tasarım yapacağımız için az da olsa bu dalgalanmalardan kaçınmak amacıyla, pre state bağlantısını ayırıp taşıdık.
Amplinin pre state ground bölgesi, kendi akım döngüsüne sahiptir. Bu akım ile kaynak (İnput akımı) akımı birbirleri ile aynı ground bağlantısı içerisinde olmak zorunda olduğu için, mümkün olduğunca aralarındaki gerilim farklarının ortadan kaldırılması şarttır.
Bu gerilim farkları milivoltlar hatta mikrovoltlar mertebesinde önem taşıyabilmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın