LM1875 (2X20W) anfi devresi ve şeması

Başlatan memleket, 14 Kasım 2014, 01:28:09

memleket

LM1875 için bir şema buldum ve devre şemasını çıkarttım. Bide buna TL serisinden bi ton kontrol devresi yapmayı düşünüyorum. Arkadaşların görüşlerini bekliyorum..

olc technics

LM1875 gayet güzel bir çıkış entegresidir. Hoparlörlerinin çapı büyükse (bas verebilecek kabiliyette), giriş kond. lerini 10uF a 22uF kond. ünü 47uF kutupsuz olarak değiştirirsen iyi ses alırsın.  Ses işlerini iyi bilen bir ağabeyimizin görüşüne göre, ampl ü x10 kazançta çalıştırıp girişine preamp ile yükseltilip verilirse, daha detaylı ses alınabilir.

olc technics

Mr_YAMYAM

Eğer ampliye ton kontrol ilavesi yapılacaksa ana besleme devresinin ayrı bir karta yapılması gereklidir.
Aksi takdirde istenmeyen GROUND LOOP olayları ile karşılaşılabilir.
Bu sebeple devredeki köprü diyot ve ana kondansatörler iptal edilmeli, uygun bir simetrik güç kaynağı tasarlanmalıdır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Kasım 2014, 13:42:33Eğer ampliye ton kontrol ilavesi yapılacaksa ana besleme devresinin ayrı bir karta yapılması gereklidir.
Aksi takdirde istenmeyen GROUND LOOP olayları ile karşılaşılabilir.
Bu sebeple devredeki köprü diyot ve ana kondansatörler iptal edilmeli, uygun bir simetrik güç kaynağı tasarlanmalıdır.

abi bunu şimdi mi derler:) ben de neden uğultu geliyor diyordum.

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar şu anda bizim yolgezer yanımda.
Salondaki ses sistemini (STK465) dinledi. Şu anda GUDURUK bir vaziyette.

yolgezer

ne gudurması be:)
benim ka2206 ile stkyı yarıştırmaya kalkan ben miyim:)

memleket

asma

Trafo 2X24Vac kullanılırsa LM1875 e yazık olur.
LM1875 için 2X18Vac ile elde edilmiş +/-24Vdc uygun olur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 28 Aralık 2014, 11:20:0060W trafo yeterli olur mu?
Bu sorunun yanıtını bilimsel olarak hesaplayamaya çalışalım.
Öncelikle besleme gerilimimizi RMS olarak belirlemek zorundayız.
Asma hocamızın belirttiği üzere trafo gerilimizi 2X18V kullanırsak bu trafodan çekebileceğimiz akım ne olacaktır.
18x2=36V
60 / 36 =  1.6A eder.
Demekki 60W lık trafo bu gerilimde her bir voltaj için 1.6A lik akım verebilecektir.
Gelelim entegrenin karakteristiğine.

Yukardaki resimden anlaşılacağı üzere Power dissipation değerleri için 2 seçenek bulunmaktadır.
1) 4 ohm yük altında
2) 8 ohm yük altında.
Demekki burada belirlememiz gereken değer hangi yük altında kullanacağımızdır.
Eğer 4 ohm yük altında kullanacaksak ve ideal güç ve distorsiyon karakteristiği için 20W Po değerinde kullanacaksak Karşımıza bir değer verilmektedir.
+/- 25V çift gerilim kullanmak koşuluyla elde edebileceğimiz güç 20W olarak verilmiştir. Ama bu değer altında entegre toplamda 32W civarı güç harcaması yapmaktadır. Bu da yaklaşık %62 lik bir verime işaret etmektedir.
Sonuç olarak:
Eğer bu entegreden 20W civarı Po gücü almak ve 4 ohm ile kullanmak istiyorsak 60W lık transformatör yeterli olacaktır.
Ancak bu entegreden 2 adet kullanıp STEREO uygulaması yapacaksak 60W lık trafo her durumda yetersiz kalacaktır.
Eğer sistemi 8 ohm yük altında kullanacaksak ve istediğimiz çıkış gücü 20W civarında ise gerek güç harcaması gerekse çıkış gücü olarak karşımıza herhangi bir sorun çıkmamaktadır.  Çünkü bu entegre 8 ohm yük altında çıkış transistörlerinin akım kapasitesini (Power dissipation) aşmıyor olup, besleme gerilimine sadık olarak çıkış akımını ideal şekilde akıtabiliyor demektir.

memleket

Elimde 2 adet 8 Ohm 10W hoparlör var. Yani toplamda 20W olacak. Sistemi stereo yapmak istiyorum. Bu durumda 60W yeterli midir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 28 Aralık 2014, 17:20:35Elimde 2 adet 8 Ohm 10W hoparlör var. Yani toplamda 20W olacak. Sistemi stereo yapmak istiyorum. Bu durumda 60W yeterli midir?
Bu mantık yanlıştır.
Her bir kanal için (L ve R) 10ar Wattlık hoparlörü kullanamazsın. Entegrenin gücü 20W civarı olduğu için yüksek volüme seviyesinde hoparlöre zarar verebilecektir.
Ama hoparlörlerden elinde 4 adet olduğunu söylemiş olsaydın o zaman da her bir kanal için iki hoparlör kullanman dolayısı ile yük empedansını 4 ohma düşürmen gerekliydi.
Bu durumda entegreden alacağın gücü sınırlarsan ancak o hoparlörleri kullanabilirsin demektir.
Bir ampli genellikle son seviyede kullanılmadığına göre kararını bu doğrultuda verebilirsin.

NOT: Stereo uygulaması için güç sınırlaması yapsan da 60W lık bir trafoyu kullanmamamanı öneririm.
Bunun sebebi her bir entegrenin güç gereksiniminin fazla olmasıdır. Güç gereksinimi trafoyu zorlamasa da ripple denilen gürültülerin çoğalmasına sebebiyet verecektir.
Benim tavsiyem en az 100W lık uygun bir trafo kullanman yönündedir.

akorukmez

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Aralık 2014, 12:53:20Bu sorunun yanıtını bilimsel olarak hesaplayamaya çalışalım.
Öncelikle besleme gerilimimizi RMS olarak belirlemek zorundayız.
Asma hocamızın belirttiği üzere trafo gerilimizi 2X18V kullanırsak bu trafodan çekebileceğimiz akım ne olacaktır.
18x2=36V
60 / 36 =  1.6A eder.
Demekki 60W lık trafo bu gerilimde her bir voltaj için 1.6A lik akım verebilecektir.
Gelelim entegrenin karakteristiğine.

Yukardaki resimden anlaşılacağı üzere Power dissipation değerleri için 2 seçenek bulunmaktadır.
1) 4 ohm yük altında
2) 8 ohm yük altında.
Demekki burada belirlememiz gereken değer hangi yük altında kullanacağımızdır.
Eğer 4 ohm yük altında kullanacaksak ve ideal güç ve distorsiyon karakteristiği için 20W Po değerinde kullanacaksak Karşımıza bir değer verilmektedir.
+/- 25V çift gerilim kullanmak koşuluyla elde edebileceğimiz güç 20W olarak verilmiştir. Ama bu değer altında entegre toplamda 32W civarı güç harcaması yapmaktadır. Bu da yaklaşık %62 lik bir verime işaret etmektedir.
Sonuç olarak:
Eğer bu entegreden 20W civarı Po gücü almak ve 4 ohm ile kullanmak istiyorsak 60W lık transformatör yeterli olacaktır.
Ancak bu entegreden 2 adet kullanıp STEREO uygulaması yapacaksak 60W lık trafo her durumda yetersiz kalacaktır.
Eğer sistemi 8 ohm yük altında kullanacaksak ve istediğimiz çıkış gücü 20W civarında ise gerek güç harcaması gerekse çıkış gücü olarak karşımıza herhangi bir sorun çıkmamaktadır.  Çünkü bu entegre 8 ohm yük altında çıkış transistörlerinin akım kapasitesini (Power dissipation) aşmıyor olup, besleme gerilimine sadık olarak çıkış akımını ideal şekilde akıtabiliyor demektir.

Rica etsem karakteristik eğrisini nasıl okduğunuzu kısaca anlatırmısınız? Çünkü yazdığınız metinden yola çıkarak bir çok göz okuyup eğriye göz atmama rağmen çözemedim henüz :) Teşekkürler,iyi forumlar.

Mr_YAMYAM

Power dissipation (güç gereksinimi) değerleri şöyle :
Altta Po yani Power Output, çıkış güçleri belirtilmiştir.
Muhtelif besleme gerilimleri doğrultusunda alınabilecek çıkış gücü alt kısımda belirtilmiştir.
5-10-15-20-25 ve 30W olarak verilmiştir.
Figure 9 (şekil 9) a bakarsak.
+/-15V beslemede elde edilebilecek max. güç 10W tır ve yukarı sütun değerini görürsek yaklaşık 13W civarı güç harcaması olmaktadır.
+/-20V beslemede elde edilebilecek en yüksek çıkış gücü 15W tır ve yukarı değeri gözlersek yaklaşık 22W  güç harcaması bulunmaktadır.
Keza en yüksek besleme gerilimini ele alırsak +/-30V tur ve elde edilebilecek max çıkış gücü 30W tır. Bu koşullarda toplam güç gereksinimi 47W civarı olduğu görülmektedir.

Şekil 10 ise 8 ohm yük altındaki değerleri göstermektedir.
Demekki bu entegre 8 ohm yükte hemen hemen hiç ısınmamaktadır :D

yolgezer

abi hangi amfi yuksek omajda isiniyor ki:-)  sen 2 ohm la sur bakalim napiyor:-)

akorukmez

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Aralık 2014, 00:25:07Power dissipation (güç gereksinimi) değerleri şöyle :
Altta Po yani Power Output, çıkış güçleri belirtilmiştir.
Muhtelif besleme gerilimleri doğrultusunda alınabilecek çıkış gücü alt kısımda belirtilmiştir.
5-10-15-20-25 ve 30W olarak verilmiştir.
Figure 9 (şekil 9) a bakarsak.
+/-15V beslemede elde edilebilecek max. güç 10W tır ve yukarı sütun değerini görürsek yaklaşık 13W civarı güç harcaması olmaktadır.
+/-20V beslemede elde edilebilecek en yüksek çıkış gücü 15W tır ve yukarı değeri gözlersek yaklaşık 22W  güç harcaması bulunmaktadır.
Keza en yüksek besleme gerilimini ele alırsak +/-30V tur ve elde edilebilecek max çıkış gücü 30W tır. Bu koşullarda toplam güç gereksinimi 47W civarı olduğu görülmektedir.

Şekil 10 ise 8 ohm yük altındaki değerleri göstermektedir.
Demekki bu entegre 8 ohm yükte hemen hemen hiç ısınmamaktadır :D
Gerçekten anladım karakteristik eğrisi okuyabilirim diyebildim söylediklerinizi okuyup takip ederek :) Yani 8 ohm kısmına baktığımızda maksimum gerilim değeri +-30volt ta 25w çıkış gücü verebiliyor ve 25w güç kayıbı yaşanıyor sanırım ? :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: akorukmez - 30 Aralık 2014, 06:45:05Gerçekten anladım karakteristik eğrisi okuyabilirim diyebildim söylediklerinizi okuyup takip ederek :) Yani 8 ohm kısmına baktığımızda maksimum gerilim değeri +-30volt ta 25w çıkış gücü verebiliyor ve 25w güç kayıbı yaşanıyor sanırım ? :)
25W Po çıkış gücünde 25W güç kaybı yaşanırsa o söylediklerinize göre anfiden hiç ses çıkmaz ;D Sadece SOBA gibi iş görür demektir. ::)
O çizelgede 25W güç çekildiğinde 25W güç harcaması olduğunu hiçbir güç kaybının olmadığını belirtiyor :D
25-25=0W
Demek oluyor ki 8 ohm yük altında bu güçte hiç ısınma olmayacaktır.

Şekil 9 da ise;
30W çıkış gücü aldığımızda LM 1875 entegresi sistem beslemesinden yaklaşık 46-47W lık güç çekmektedir.
Sol taraftaki POWER DISSIPATION değerlerini, altta soldan sağa doğru yazılmış güç değerleri ile kıyaslaman gereklidir.
Alttaki örnek değerde mesela 20W çıkış gücünde entegre beslemeden ne kadar güç çekiyor, sol yukarı değerlerden görebiliyor ve kıyaslayabiliyoruz.
Güç harcaması değerinden Po değerini çıkarttığımızda ise,
32-20=12W lık bir ısı oluşacak demektir.
Eğer 30W çıkış gücündeki değeri hesaplarsak.
47-30=17W lık bir ısı oluşumu olacaktır.

memleket

Arkadaşlar bu devreye bakabilir misiniz? Eksiği fazlası var mıdır?
ve @Mr_YAMYAM bu devrede GROUND bağlantıları nasıl olmalıdır?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2015, 17:10:38Arkadaşlar bu devreye bakabilir misiniz? Eksiği fazlası var mıdır?
ve @Mr_YAMYAM bu devrede GROUND bağlantıları nasıl olmalıdır?

Hoprlör groun oradan yapılmaz.
Hoparlör ground ana besleme devresinin sıfır noktasına kalın tellerle yapılmalıdır.
Alttaki klemensi biraz yukarı yap.
Klemensin altındaki şase (Sıfır) bağlantısını kalınlaştır ve şaseye vidalanabilecek kalın PAD koy. İç çapı en az 3 mm olmalıdır.
Buradan şaseye vidalar ve yukardaki hoparlör bağlantısından şase bağlantısı yapmazsan devren normal çalışır.

memleket

O zaman hoparlör klamensinin orta ucu boş kalacak ve 2 hoparlör  şase ucu direk ana beslemenin grounduna bağlanacak...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2015, 17:48:32O zaman hoparlör klamensinin orta ucu boş kalacak ve 2 hoparlör  şase ucu direk ana beslemenin grounduna bağlanacak...
He.
Aynı zamanda metal şase kullanacaksan sistemin 0V bağlantısı kablo ile yapılmayacak metal şaseden alınacak.

Mr_YAMYAM

Tamam. Gayetlene hoşşt olmuş :D
Bu tasarımla tısıl tısıl çalışır.
Tabii ki soğutucu meselesini karıştırmıyorum. Entegreler soğutucudan izoleli olmalıdır.

memleket

@Mr_YAMYAM Bu devre besleme için uygunmudur.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2015, 20:14:52@Mr_YAMYAM Bu devre besleme için uygunmudur.

Ana kondansatörlerin ortak ucunu ÇARPI şeklinde değil de mümkün olduğunca ŞASE TESPİT vidasına birleştir.
Şase tespit vidası ana kontak olmalı tüm bağlantılar buraya tek noktadan olacak şeklde bağlanmalıdır.
(YILDIZ ŞASE TİPİ)
Mercimek tipi kondansatörleri yukarı çek.
Şase tespit deliğinin kenarları açılacaktır.. Ortadan direk trafo bağlantısı gelsin kalın telle.
Ana kondansatörlerin ortak uçları birbirleri ile birleşip şase tespit vidasına karşılıklı olarak bağlansın. (alttakiler ve üsttekiler.)

memleket

@Mr_YAMYAM
Bu şekilde şase tesbit vidasını 4 kond. ortasına alsam olur mu?

Mr_YAMYAM

Olur ama ZOR olur :D
Alttaki ve üstteki kondansatörlerin uçlarını kendi aralarında birleştir. Yani eksiler ile artıları yatay olarak birleştireceen.
Sonra eksi uç ile artı ucu şase tespit vidasına çekip sündüreceen iş bitti.
Mercimekleri konnektöre yakın koyup baskı devre voltaj gidişlerini biraz daha kaydırabilirsin.

memleket

@Mr_YAMYAM
Böyle anladım ama yanlış mı anladım acaba :D

Mr_YAMYAM

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 17 Mayıs 2015, 21:13:06Hatta yıldızı biraz daha yakışıklı yaptım bu nasıl? :D

Bu dahada bi HOŞŞT. :D
Akım katsayısını da hesap etmek lazım ama benim de kafam basmıyo o kadar ince hesaba :D

UNUTMADAN:
O yıldızın bulunduğu PAD şaseye vidalanacak haa. Vidalamaya engel malzeme olmasın etrafında

memleket

Tamamdır. Yardımların için teşekkürler büyük YAMYAM :D
[mergedate]1431886756[/mergedate]
Kartı bastım.

Mr_YAMYAM

ZERO POINT PAD'inin ebatı küçük olmuş.
Orayı 3mm lik matkapla deldiğin zaman geride pek bişey kalmaz gibime geliyo.
Oraya bir PUL ayarla ve lehimle.

memleket

seron

Abbaaaaauuvvv!
Ellerine zihnine sağlık.
Yamyam görmesin, "bir dakika bir bakayım" diye alıp ortadan toz olabilir. ;D
Evet. @memleket bu işte yetkin bir kişidir diyebilirim.
Söz @Mr_YAMYAM 'ın...
Küçük bir not: fotoğraf analog skalalı ölçerleri mavimsi gösteriyor. O yeşil ekranı da mavileştirebilir ya da o skalaların aydınlatmasını yeşilleştirebilisen bence cillop olur, harika olur. Yaşasın el yapımı :)

memleket

Alıntı yapılan: seron - 22 Haziran 2016, 22:09:13Abbaaaaauuvvv!
Ellerine zihnine sağlık.
Yamyam görmesin, "bir dakika bir bakayım" diye alıp ortadan toz olabilir. ;D
Evet. @memleket bu işte yetkin bir kişidir diyebilirim.
Söz @Mr_YAMYAM 'ın...
Küçük bir not: fotoğraf analog skalalı ölçerleri mavimsi gösteriyor. O yeşil ekranı da mavileştirebilir ya da o skalaların aydınlatmasını yeşilleştirebilisen bence cillop olur, harika olur. Yaşasın el yapımı :)
Hurda şerit led kutusunu bir karıştırayım bakayım yeşil renkte led var mı?
Ayrıca yorumun için teşekkürler..  :)

seron

Abim iyi hoş da şu ilk resimdeki kart nedir? küçük yeşil şey ne mesela.. belli ki bu radyo kartı. ama nasıl bir şey ilk defa görüyorum...

memleket

Alıntı yapılan: seron - 22 Haziran 2016, 22:22:21Abim iyi hoş da şu ilk resimdeki kart nedir? küçük yeşil şey ne mesela.. belli ki bu radyo kartı. ama nasıl bir şey ilk defa görüyorum...
TEA5767 olan radyo modülü. Philiips firması üretiyor. Çekimi oldukça güçlü. Son çıkan oto teyplerinde, cep telefonlarında bunlardan kullanılıyor.
Çinden 1 dolara almıştım. Kargo bedava...

Mr_YAMYAM

ET'li ve de kıymETli arkadaşım @memleket  İyi bir zanaatkar.
Öyle ya da böyle sistemi çalıştırıp bizim ET'siz @seron 'u gudurtabiliyor.
Helal olsun adama... Pardon BEY'e

seron

Vallahi çok ucuzmuş. Açıkçası evet, gerçekten güzel iş çıkartmışsın.  8)

mustafayilmaz

bu IC'yi sinyal jeneratörü çıkış amplifikatörü olarak kullanabilir miyiz?   (0 - 20 khz)

ozgurece

Memlekete Eline sağlık Dostum güzel çalışma olmuş, ama balance, treble ve Sound pot kapaklarını aşağıda resimdeki gibi metallic bulabilirsen görsel tamamlanır. Ayrıca birde vu meter ve serigrafi baskılarıda eklersen o zaman tamam olacak.

memleket

Alıntı yapılan: ozgurece - 24 Haziran 2016, 00:33:50Memlekete Eline sağlık Dostum güzel çalışma olmuş, ama balance, treble ve Sound pot kapaklarını aşağıda resimdeki gibi metallic bulabilirsen görsel tamamlanır. Ayrıca birde vu meter eklersen o zaman tamam olacak.

Bu kapaklardan bende istiyorum. İzine çıktığımda Ankara konya sokaktan bakarım artık.
Vu metre güzel olurdu fakat, ön panelde gram yer kalmadı  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 24 Haziran 2016, 00:36:39Bu kapaklardan bende istiyorum. İzine çıktığımda Ankara konya sokaktan bakarım artık.
Vu metre güzel olurdu fakat, ön panelde gram yer kalmadı  :D
Konya sokakta olsa önce ben kapacaktım  :(  Kaç yeri gezdim. Böyle estetik şeyler yok artık.
Çin işi plastik adi kapaklardan almışlar satıyorlar.
Haa ET'li @memleket
Angaraya yolun düşerse bana haber ver. Hem sana böcüklü çay ısmarlayayım hem de kendi sistemimi gösterip gudurtayım :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın