image

Ana içeriğe git
Konu: LM1875 (2X20W) anfi devresi ve şeması (3412 Kez okunmuş)

LM1875 (2X20W) anfi devresi ve şeması

LM1875 için bir şema buldum ve devre şemasını çıkarttım. Bide buna TL serisinden bi ton kontrol devresi yapmayı düşünüyorum. Arkadaşların görüşlerini bekliyorum..

Ynt: LM1875 (2X20W) anfi devresi ve şeması

Yanıt #1
LM1875 gayet güzel bir çıkış entegresidir. Hoparlörlerinin çapı büyükse (bas verebilecek kabiliyette), giriş kond. lerini 10uF a 22uF kond. ünü 47uF kutupsuz olarak değiştirirsen iyi ses alırsın.  Ses işlerini iyi bilen bir ağabeyimizin görüşüne göre, ampl ü x10 kazançta çalıştırıp girişine preamp ile yükseltilip verilirse, daha detaylı ses alınabilir.

Yanıt #4
Eğer ampliye ton kontrol ilavesi yapılacaksa ana besleme devresinin ayrı bir karta yapılması gereklidir.
Aksi takdirde istenmeyen GROUND LOOP olayları ile karşılaşılabilir.
Bu sebeple devredeki köprü diyot ve ana kondansatörler iptal edilmeli, uygun bir simetrik güç kaynağı tasarlanmalıdır.

Yanıt #5

Eğer ampliye ton kontrol ilavesi yapılacaksa ana besleme devresinin ayrı bir karta yapılması gereklidir.
Aksi takdirde istenmeyen GROUND LOOP olayları ile karşılaşılabilir.
Bu sebeple devredeki köprü diyot ve ana kondansatörler iptal edilmeli, uygun bir simetrik güç kaynağı tasarlanmalıdır.

abi bunu şimdi mi derler:) ben de neden uğultu geliyor diyordum.

Yanıt #6
;D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #7
Arkadaşlar şu anda bizim yolgezer yanımda.
Salondaki ses sistemini (STK465) dinledi. Şu anda GUDURUK bir vaziyette.

Yanıt #8
ne gudurması be:)
benim ka2206 ile stkyı yarıştırmaya kalkan ben miyim:)

Yanıt #9
Bu devre için 2X24 V  60 W bir trafo yeterli olur mu?

Yanıt #10
Trafo 2X24Vac kullanılırsa LM1875 e yazık olur.
LM1875 için 2X18Vac ile elde edilmiş +/-24Vdc uygun olur.

Yanıt #11
60W trafo yeterli olur mu?

Yanıt #12

60W trafo yeterli olur mu?

Bu sorunun yanıtını bilimsel olarak hesaplayamaya çalışalım.
Öncelikle besleme gerilimimizi RMS olarak belirlemek zorundayız.
Asma hocamızın belirttiği üzere trafo gerilimizi 2X18V kullanırsak bu trafodan çekebileceğimiz akım ne olacaktır.
18x2=36V
60 / 36 =  1.6A eder.
Demekki 60W lık trafo bu gerilimde her bir voltaj için 1.6A lik akım verebilecektir.
Gelelim entegrenin karakteristiğine.

Yukardaki resimden anlaşılacağı üzere Power dissipation değerleri için 2 seçenek bulunmaktadır.
1) 4 ohm yük altında
2) 8 ohm yük altında.
Demekki burada belirlememiz gereken değer hangi yük altında kullanacağımızdır.
Eğer 4 ohm yük altında kullanacaksak ve ideal güç ve distorsiyon karakteristiği için 20W Po değerinde kullanacaksak Karşımıza bir değer verilmektedir.
+/- 25V çift gerilim kullanmak koşuluyla elde edebileceğimiz güç 20W olarak verilmiştir. Ama bu değer altında entegre toplamda 32W civarı güç harcaması yapmaktadır. Bu da yaklaşık %62 lik bir verime işaret etmektedir.
Sonuç olarak:
Eğer bu entegreden 20W civarı Po gücü almak ve 4 ohm ile kullanmak istiyorsak 60W lık transformatör yeterli olacaktır.
Ancak bu entegreden 2 adet kullanıp STEREO uygulaması yapacaksak 60W lık trafo her durumda yetersiz kalacaktır.
Eğer sistemi 8 ohm yük altında kullanacaksak ve istediğimiz çıkış gücü 20W civarında ise gerek güç harcaması gerekse çıkış gücü olarak karşımıza herhangi bir sorun çıkmamaktadır.  Çünkü bu entegre 8 ohm yük altında çıkış transistörlerinin akım kapasitesini (Power dissipation) aşmıyor olup, besleme gerilimine sadık olarak çıkış akımını ideal şekilde akıtabiliyor demektir.

Yanıt #13
Elimde 2 adet 8 Ohm 10W hoparlör var. Yani toplamda 20W olacak. Sistemi stereo yapmak istiyorum. Bu durumda 60W yeterli midir?

Yanıt #14

Elimde 2 adet 8 Ohm 10W hoparlör var. Yani toplamda 20W olacak. Sistemi stereo yapmak istiyorum. Bu durumda 60W yeterli midir?

Bu mantık yanlıştır.
Her bir kanal için (L ve R) 10ar Wattlık hoparlörü kullanamazsın. Entegrenin gücü 20W civarı olduğu için yüksek volüme seviyesinde hoparlöre zarar verebilecektir.
Ama hoparlörlerden elinde 4 adet olduğunu söylemiş olsaydın o zaman da her bir kanal için iki hoparlör kullanman dolayısı ile yük empedansını 4 ohma düşürmen gerekliydi.
Bu durumda entegreden alacağın gücü sınırlarsan ancak o hoparlörleri kullanabilirsin demektir.
Bir ampli genellikle son seviyede kullanılmadığına göre kararını bu doğrultuda verebilirsin.

NOT: Stereo uygulaması için güç sınırlaması yapsan da 60W lık bir trafoyu kullanmamamanı öneririm.
Bunun sebebi her bir entegrenin güç gereksiniminin fazla olmasıdır. Güç gereksinimi trafoyu zorlamasa da ripple denilen gürültülerin çoğalmasına sebebiyet verecektir.
Benim tavsiyem en az 100W lık uygun bir trafo kullanman yönündedir.