2xLM7805-LM7812 ile güç kaynağı hakkında öneri gerekli

Başlatan seron, 11 Kasım 2014, 16:50:45

seron

arkadaşlar. elimdeki harddiskleri çalıştırmak için harici adaptör yapmak istiyorum.

malzemeler: elimde;

- 16V 2,5A doğrultucusuz trafo,
- 2 adet LM7805 entegresi,
- 2 adet LM7812 entegresi ,
- 10uF gibi muhtelif değerlerde bir iki kondansatör ile 1N400X serisi diyotlar var.
- soğutma için amd soğutucusu ile mini tip 12V fan var.

1- LM 78XX leri, çıkışını diyot koruması ile birbirine paralel bağlasam olur mu?
2- 16V 2,5A trafoyu 1N400X serisi diyotlarla doğrultsam diyotlar dayanır mı? (elimde sadece iki tane 1N5804 var başka yok-trafo iki çıkışlı)
3- bununla 7200 RPM harddisk çalışacak olur mu?
4- olur mu? ;D

diğer sitelerde yaptığım araştırmalarda "diyot koruması olması gerektiğinden, en iyisi mi güç transistörü takviyesiyle kullanılması gerektiğinden" bahsedilmiş ve nedenleri anlaşılır şekilde açıklanmış. tavsiye olunan güç transistöründen elimde yok. elimde olan transistörler bc547,557, 3904... gibi düşük güç transistörler.

ne dersiniz? ne yapayım? bir zahmet yardım edebilir misiniz?

yolgezer

seron gene mi sen:) ne oldu harddisk adaptoru alacaktın:)
[mergedate]1415717760[/mergedate]
şu hdd lerin modellerini tam yazar mısnı. bendeki 7200 lükler 1 amper çekiyordu sanırım. bu da 78xx ile sağlanabilir rahatça.
ayrıca lm78xx serisini diyotla falan korumaya almaya da gerek yok. dümdüz paralel bağlasan da olur.  iyi bir soğutucun varsa tek regulator de olur açıkçası.

seron

olmaz. her ne kadar üretimde 5v 12v gibi çıkış geriimi veriyorlarsa da teoride birisi 5,25V  diğeri 4,87V gibi olursa güçlü olan zayıf olana yüklenecek ve artık ısı oranı artacak ve ayrıca sistem zorlanacaktır. elimeki LM ler muhtemelen patates. dolayısıyla 1amperi desteklediğinden şüpheliyim. dolayısıyla paralel yapacağım başka yolu yok. LM7805A ve LM7812A. A mı C mi kaliteli bilmiyorum...

amd soğutucusunun olmazsa kanatlarını kırıp delerek soğutucu yaparım ya da hiç kırmadan, -entegrelerin şasileri çakışmıyorsa- aynı soğutucuya macunla ve vidayla tutturup, bir de hiç utanmadan ;D fan takacağım.

harddiskilerim eskiden kalma samsung IDE 80gb bir diğeri seagate IDE 40gb bir diğeri WD ıde 80GB bir diğeri 250gb samsung sata.... bir sürü var. hanginden lazım?.. ;D bir biriyle bir diğeriyle uğraşıyorum yanımda PC ups si taşımak sorun oluyor.

yolgezer

üstad her seferinde tek kullanıyorsan bilemem.
ha bu arada patatesler içinde de orjinali çıkıyor hele işin içiine regulator entegreler giriyorsa iyice karışır.. misal geçen gün tv ye 317 taktım bildiğimiz pc baskılı üretim yerli falan. anında güm. sonra taktım bildiğimiz yan sanayi nal gibi bacaklı üzerinde lm317 yazısı bile yamuk yumuk :o allahsız çalıştı:)
açıkçası model vermemişsin belki bulurduk. ama üzerinde yazar 12 ve 5 voltlarda kaçar amper çekiyor diye? misal bendeki 1 amper çeken bir tane var.
şase konusunda korkma. 78xx serisinin tamamında şase, orta bacak ve vidalama yuvasıdır. hatta orta bacağı kırarsan vida yerinden şase alabilirsin aklında bulunsun:)
ikisi de aynı üretimse verecekleri akım aynı olur. ikisini de aynı yerden aldığına emin ol kafi.

seron

eyvallah bu akşam biraz kurcalayayım patlarsa çatlarsa bahtıma. elimde kobay harddisk te var samsung IDE 80lik... modelini bilemem eve gitmem lazım.

yolgezer

seron, üstad o değil de 7812 yi nasıl 9 volta düşürürüz çıkışına 10k direnç koysam olur mu ya da şöyle diyeyim pt2389 12 volta dayanır mı ki? regulator almayı unutmuşum:)

seron

7812 nin voltajını diyotları şaseye düz bağlayarak yükseltebiliyorsun ama aşağı çekemiyorsun. şaseye kısadevre edildiğinde min12V , araya seri birşeyler bağladıkça da artıyor. çıkışa bağlayacağın paralel direnç, LM ye yüklenmekten başka bir işe yaramayacaktır. onun yerine yüksek amperli bir-iki diyodu çıkışa seri bağlarsan olur ki 3A diyotların 1V civarında gerilim düşümü vardır. 3 tane seri bağlasan 9V olur işini de görür. yukarıda dediğim 1N 5804 diyotlar 3A. hatta şotki diyodu da kullanabilin.

yolgezer

elimde bir dünya 3 amperlikdiyot var. tanesini 5 kuruşa mı ne aldım:) ama acaba uğraşmayıp bir 7809 mu alsam?

[mergedate]1415720106[/mergedate]
ya da 7812nin çıkışına 10k falan bir ayarlı direnç koysam kısar mı?

yolgezer

Alıntı yapılan: Sparky - 11 Kasım 2014, 18:04:52@yolgezer dirençlerle basit bir gerilim bölücü yapsan olmaz mı?
kullanacağım entegre ne kadar akım çekiyor yazmamış datasında. adam gibi bir şey yok. misal operating voltage 9 volt yazıyor ama kaç volta kadar gider yazmıyor.
ki bakarsak bir sürü kullandığım entegre de 9 volt maksimum kullanıyor ama kimisi 15 kimisi 18 voltta çalışıyor.
hem kaç amper çekeceğini de yazmıyor.
bu entegreyi kullanmış olan arkadaş varsa bir yardımcı oluversin:)

seron

arkadaşlar harddisk için (karadüzen)tasarladığım devreler bunlar. proteusa bir türlü alışamadım gitti arkadaş! bir türlü komponent ekleyemedim.

neyse:

böyle olur mu? bir de delikli pertinaksa yapacağım. imkanlarım kısıtlı.

yolgezer

çıkışlara diyot koyuyorsan gerilim düşmesini hesaplamalısın. sanırım 0.7 idi. yani 7806 gerekebilir.  öbürüne de 7813 tabi varsa:)dipnot: 78xx şase bacaklarına diyot atarsan verdiği gerilim de artıyor. oralara neler kullanacaksın onları da söyler misin?

RaMu

16 V AC den 5V DC ye 1,5 amper çekecek
kayıp [ (16*0.707) -5 ] V * 1.5A= 9.5 watt
israf bir devre.

Proteus için foto ve video ile anlatım
nette epey var biraz incelerseniz kullanımı gayet basit aslında
biraz uğraşınca kolaylıkla kullanırsın hocam,
örnek bir foto ve videolu anlatım;
http://pwmccs.wordpress.com/2012/08/20/ares-ile-otomatik-baskidevre-cizimi-resimli-anlatim-isis-kullanmadan/

seron

teşekkür ederim RaMu. ama başka imkan yok.

@yolgezer ; iki ayrıntıyı unuttun. birincisi şaseye seri bağlı olan 1N4001, gerilimi biraz yükseltecek, ama çıkışa seri bağlı olan ise bu yükseltimi geri alacak, neticede yaklaşıkeşit 5V alınacaktır; yani eşitlemiş olduk. ikincisi devreyi yukarıdaki gibi şaseye seri diyotlu kurarsam ortak soğutucu kullanamam; zira diyotları kısadevre etmiş olurum ki bu durumda diyot kullanmamın hiç anlamı kalmaz. bunu bana hatırlatmalıydın ;)

az önce evde LM leri test ettim. çalışıyorlar 5V ler eşit ama 7812ler biri 11,8V diğeri 12,3V. ne olacak şimdi? :)

neyse yarın uyduruk bir devre hazırlayıp test edeceğim. RaMu nun ded,iği kayıp konusunu dikkate almıyorum; bana devrenin harddiski bozmaması ve uzun müddet çalıştırması gerekli.

çekinmeyin yazın eleştirilere gücenmem...

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2014, 20:49:25teşekkür ederim RaMu. ama başka imkan yok.

@yolgezer ; iki ayrıntıyı unuttun. birincisi şaseye seri bağlı olan 1N4001, gerilimi biraz yükseltecek, ama çıkışa seri bağlı olan ise bu yükseltimi geri alacak, neticede yaklaşıkeşit 5V alınacaktır; yani eşitlemiş olduk. ikincisi devreyi yukarıdaki gibi şaseye seri diyotlu kurarsam ortak soğutucu kullanamam; zira diyotları kısadevre etmiş olurum ki bu durumda diyot kullanmamın hiç anlamı kalmaz. bunu bana hatırlatmalıydın ;)
7812lerden ikisi de yansanayi söyliyim. bendekiler 12.1 veriyordu. bir şey bağlayınca da 12 oluyordu. seninkiler çok büyük ihtimal çakma. ama bir ihtimal farklı üretimdirler o zaman yük bağlayınca 12 ye düşerler. ama 11.8 volt için aynısını söyleyemem. onda sorun olabilir.
ramunun kayıp konusunu zaten hiç göze alma derim. çünkü 7805 den yüksek bir akım çekmeyeceksin. o hdd nin kartı için gerekli bir voltaj. asıl yükü 12 volt beslemesi verecektir.
eğer uğraşabilrsen 317 için 5 amper destekletececk bir devre vardı nette. onu kullanabilirsin.
bir diğer nokta. ben açıkçası tek entegreden taraftarım. çünkü yetmemesi çok zor. bu entegrenin orjinali 1.5 amper veriyor. en kötüleri 0.5 imiş. 1.5 neyine yetmeyecek:)
az önce evde LM leri test ettim. çalışıyorlar 5V ler eşit ama 7812ler biri 11,8V diğeri 12,3V. ne olacak şimdi? :)

neyse yarın uyduruk bir devre hazırlayıp test edeceğim. RaMu nun ded,iği kayıp konusunu dikkate almıyorum; bana devrenin harddiski bozmaması ve uzun müddet çalıştırması gerekli.

çekinmeyin yazın eleştirilere gücenmem...
bana demedin ki diyotun ne değerde olduğunu:)
sen ayrıca oraya düz diyot takıldığını da bilmiyordum zener takılır sanırdım sadece.
oortak soğutucuyu niye kullanamazsın? şaseye değdirmediğin süree sorun olması zor. bir dene zaten 50 kuruşluk entegre:)
kısa devre olursa da araya dizüstülerde kullanılan yastıklardan koyarak soğutucuya monte edebilrsin. onlar ısıyı iletip enerjiyi kesen tipteler.
ayrıca o kadar ısınmazlar. sonuçta 16 volttan düşecek gerilim eğer çok akım istemezse-ki sen zaten akım artsın diye paralel bağlıyorsun- soğutucuya gerek kalmaz. ama ben soğutucusuz 1 amper çektim rahat. olmadı tırnak kadar bir şey yeterli. onun için de soğutucu gereksiz kalır.

seron

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Kasım 2014, 21:14:09bana demedin ki diyotun ne değerde olduğunu:)
sen ayrıca oraya düz diyot takıldığını da bilmiyordum zener takılır sanırdım sadece.
oortak soğutucuyu niye kullanamazsın? şaseye değdirmediğin süree sorun olması zor. bir dene zaten 50 kuruşluk entegre:)

zener de takılır. diyot da. direnç de. ama zener diyodu ters, normal diyot çizdiğim gibi düz takılır. eğer şaseye o diyodu bağlamasaydım çıkışa seri olan gerilimi düşürecek idi. yani şasiye paralel ola 0,7V artırıyor, seri olan azaltıyor ama amper kaybımız olurmu bilmiyorum...

orta (com) uç eğer soğutucu bağlanan şase ile ortak ise bu şaselerin birbiriyle soğutucu vasıtasıyla irtibatı diyotları devre dışı bırakmaz de mi? bilmediğimden soruyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2014, 21:18:31zener de takılır. diyot da. direnç de. ama zener diyodu ters, normal diyot çizdiğim gibi düz takılır. eğer şaseye o diyodu bağlamasaydım çıkışa seri olan gerilimi düşürecek idi. yani şasiye paralel ola 0,7V artırıyor, seri olan azaltıyor ama amper kaybımız olurmu bilmiyorum...

orta (com) uç eğer soğutucu bağlanan şase ile ortak ise bu şaselerin birbiriyle soğutucu vasıtasıyla irtibatı diyotları devre dışı bırakmaz de mi? bilmediğimden soruyorum.
onu bilmem.
ama dediğim gibi bu entegreler ayrı birer güç kaynağı oluşturuyor ve diyot gerektiğini sanmıyorum çok para da değil bi kere dediğimi dene bence. ikisini paralel bağla. hem soğutucu derdinden de kurtulursun.
sen şu hdd lere bir bak da en çok kaç a çekiyorlar onu öğreniver iyisi mi.

seron

yanlış hatırlamıyorsam üzerlerinde yazan değerler 12V için 750mA, 5V için 1A üzeri birşey idi. ben LM7805lerle olan tecrübene güveniyorum ama bura antalya. malzeme bulmak zor. adama bunun 7805A olanından var mı diye soruyorum yüzüme mal mal bakıp ne farkeder diye soruyor... dolayısıyla entegrenin fiyatı önemli değil; harddiskimin fiyatı önemli. diskleri bozmıyayım...

yolgezer

açık konuşmak gerekirse 7805 kullanmadım ama 78xx serisi için datasında 1.5 a çeker diyor.
kendim 1 amper çektirdim.  a sı ile diğer versiyonları arasında fark yok sanıyorum çünkü hepsi için aynı data verilmiş nette.
http://pdf1.alldatasheet.net/datasheet-pdf/view/22676/STMICROELECTRONICS/7805CV.html
iurdaki to-3 paketli olanı sor. onlar için burdaki bir abi 3 amper mi ne destekler demişti. zaten pahalı idi de namıssız.normali ben 50 kuruşa alırken bu 75 kuruş mu ne.
[mergedate]1415734204[/mergedate]
düzeltme 7812 11.5 volta kadar verebiliyormuş:)

seron

eee? ben bugün LM317 kılıf olanları (kılıf adını bilmiyorum TO220 galiba) 75 kuruştan aldım? kazıklandık mı ne?

ikincisi iki yıl kadar önce trafolu nokia adaptöründen bozma bir 5V USB adaptör yapmıştım. başta sorun yok idi. ama farkettim ki mühiş ısınıyor ve telefon normalden daha geç şarj oluyor... anlamadım gitti...

yolgezer

trafolu nokia adaptoru zaten 0.3 amper verir maksimum. ısınma trafoda ise önemi yok. o nokia trafoları kalorifer gib i zaten.
317 ler pahalı olur. onlarla 5 amper çekilebilir bir devresi var. hem de ufak. ama ben bartında değilim olsam atardım sana.
bir de ora antalya üstat. ben ankarada alıyorum bu malı. bartında olsa 78xx serisinin tekini 5 liraya kakıyorlar:) ne555 ve 3 direnç 3 lira idi. o da iki sene önce. aldığımda çakma imiş bir hafta geçmeden güm. burda zamlı hali 50 kuruş.

RaMu

2-3 dolara şunun gibi bir modül alman
veya LM2596 gibi switch mod regülatör kullanman taraftarıyım,

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1pc-DC-DC-LM2596-Step-down-Adjustable-Power-Supply-Module-CC-CV-LED-Driver/1719871090.html

Özellikler;
*Input voltage: 7V-35V
*Output voltage: 1.25V-30V
*Output current: adjustable maximum 3A

seron

ANAM!!!...
bak bu fikrimi değiştirebilir! daha önce neredeydin usta?!
çok teşekkür ederim! araştıracağım!

RaMu

picproje de idim halende oradayım buradayım :)
Bu modülle ilgili pil sarzı için uygulama vardı ona bakabilirsin
Türkçe kaynak olarak faydası olur
http://www.picproje.org/index.php?topic=55619.0

seron

eyvallah çok sağol. ben bu modülden iki tane alıp deneyeceğim. LM leri şimdilik deneme amaçlı yapayım bari...

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2014, 21:57:04eyvallah çok sağol. ben bu modülden iki tane alıp deneyeceğim. LM leri şimdilik deneme amaçlı yapayım bari...

seron, lm7812 ye 10k dirençle şase versem 9 a düşer miki? bunu nasıl hesaplayacam? br daha toptancıya gitmek istmiyorum da:)

seron

arkadaşlar konu ile ilgili yapmış olduğum deneylerde:

LM7805 ler aşırı ısınınca yaptığım fan takviyesi yeterli olmadı. HI-LEVEL ram soğutucularından kırarak yaptığım alüminyum soğutucuyu macunum olmadığından Bally ile yapıştırınca bu sefer de hiç ısınmamaya başladı ;D küçücük soğutucu parça o kadar ısıyı nasıl yoketti anlamadım. ama tedbir olsun diye minik bir fan ekledim.

sığdırabilseydim elimdeki proje kutusuna monte edecektim ama nasip...

devre 12-18V aralığında çalışmakta olup, kısa bir süre denenmiştir ve sorunsuz bir şekilde elimdeki 80GB lık samsung harddiski çalıştırmış, veri kopyalama vs konusunda sorun çıkmamıştır.

yukarıdaki topiklerde vermiş olduğum devre iptal edilmiş olup, diyot kullanmadan LM ler paralel bağlanmıştır.

isteyen rarlı dosyadan resimleri inceleyebilir... yardım eden herkese teşekkür ederim.

SONUÇ; LM 7812 ve 7805 lerle harddisk güç kaynağı yapılabiliyor.
[mergedate]1416057907[/mergedate]
eee? hani eklediğim dosya? >:(
[mergedate]1416057974[/mergedate]
ben de böyle eklerim...

yolgezer

seroooon.ç abicim paralel bağlamana gerenk yoktu. metal kılıflı alacaktın 78xx leri. teki 5 amper çekiyormuş. sorun çıkarsa bir dahaki sefere öyle yap:) bir de 78xx serisini saf fanla soğutamazsın. ufak paketi. fanla anca ba5412 boyutunda bir şeyi soğutursun ki o bile performans ettirmez. onun yerine fanın rüzgarının üzerinde gezineceği bir soğutucu parça bulacaktın.  ben tda2003 e bildiğimiz şu anakartlardaki chipset soğutucusunu taktım buz gibi oldu:)
78xx serisinide 1x1 cm bir soğutucu yeter.

seron

yolgezer fan işe yarıyor. o uyduruk alüminyumu baliyle yapıstırınca elimi değdiremediğim alev alev çip, önce ılık oldu, fandan sonra da buz gibi oldu. inanolsun ısınmıyor. merak etme fanın rüzgarının ne açıyla geleceğini mesafeyi falan ayarladım. cillop gibi.

ikincisi elimdeki malzeme bu. parçacı uzak. bunlarla idare ediliyor boşver. kullanıyorum şu anda. cillop oldu cillop.
bu arada o fan 12 voltluk bir fan 5V luk yavaş dönenlerden değil.

yolgezer

abicim, baly yanıcı. sen naotığının farkında mısın? üstüne yalıtıcıdır. yani ısının tamamını demire vermez.
evde hiç mi civatayok ufak?
birtane de kola kutusu bul. onu kes, birbirine katla, sonra da vida ile 78xx e bağla.
fanın açısı falan hikaye. eğer soğutucu parçanda ızgara şeklinde petekler varsa her türlü soğutur zaten.

seron

bir yıl boyunca bali sürdüğüm alüminyumla bir ekran kartını kullandım. ekran kartımcayır cayır yanarken bu teknikle kurtuldu. inanmazsan gel bak buz gibi soğutuyor. entegrelerin kafalarına elledim soğutucuyla aynı ısıda. tabi git de işlemci vs de kullan demiyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 15 Kasım 2014, 21:01:12bir yıl boyunca bali sürdüğüm alüminyumla bir ekran kartını kullandım. ekran kartımcayır cayır yanarken bu teknikle kurtuldu. inanmazsan gel bak buz gibi soğutuyor. entegrelerin kafalarına elledim soğutucuyla aynı ısıda. tabi git de işlemci vs de kullan demiyorum.
cesaretle manyaklığın arasındaki çok ince çizgilerdesin. ama sakın daha fazla ileri gitme:)
bally yanıcı bir maddedir. kendi canını yakma.
abicim hiç mi vidan yok evinde fazladan? benim bir kasa vida ve kondansator dolu. bu işlere girişiyorsan irili ufaklı bir torba vida ayarla.

seron

haklısın haklısın da, inanmazsın o kadar vidanın içinde uygun vida yok. hayır buldum, somunu yok. somun var, vidası yok... ben de kızdım EEEEh dedim, deh ettim bali'yi.
BİLGİ:
bali kuruyunca rengi koyu kırmızımsı bir renk alıyor ve aleve tutsan bile yanmıyor. ama bayağı bir kuruması gerek. ardından çipin ısısından bozunarak(*) yanıcılığını kaybediyor. balinin yanıcı olmasına sebep, inceltmek için kullanılan tluol vs gibi tinerimsi malzemelerdir. özellikle tluol, "kafa yapıcı" olması nedeniyle toplumumuzun bazı kesimi tarafından yoğun talep görüyordu. malesef şimdi daha zararlıları(!) 5-10TL ye satılmaya başlayınca talebi bitti...
-------
(*) bozunmak: kimyevi bir bileşiğin çeşitli etkenlerle özelliğini kaybetmesi.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 16 Kasım 2014, 11:27:14haklısın haklısın da, inanmazsın o kadar vidanın içinde uygun vida yok. hayır buldum, somunu yok. somun var, vidası yok... ben de kızdım EEEEh dedim, deh ettim bali'yi.
BİLGİ:
bali kuruyunca rengi koyu kırmızımsı bir renk alıyor ve aleve tutsan bile yanmıyor. ama bayağı bir kuruması gerek. ardından çipin ısısından bozunarak(*) yanıcılığını kaybediyor. balinin yanıcı olmasına sebep, inceltmek için kullanılan tluol vs gibi tinerimsi malzemelerdir. özellikle tluol, "kafa yapıcı" olması nedeniyle toplumumuzun bazı kesimi tarafından yoğun talep görüyordu. malesef şimdi daha zararlıları(!) 5-10TL ye satılmaya başlayınca talebi bitti...
-------
(*) bozunmak: kimyevi bir bileşiğin çeşitli etkenlerle özelliğini kaybetmesi.
bilgilendirme için teşkür:)
bilemem ama
yaw gene de dediğimi yap yanmas bile yalıtkan oolur.
kola kutusunun demirini al. onu dür bük. sonra da vida için cıvata opalrak kullan. vida da saç vidası olsun.  ben öyle yapıyorum uyacak vida bulamayonca

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın