YÜKSEK SES DEĞİL TEMİZ SES !

Başlatan seceelk, 04 Kasım 2014, 18:13:08

seceelk

ARKADAŞLAR SİTENİZDE YENİYİM. 3 SENEDİR ELEKTRONİKLE UĞRAŞIYORUM. BİRÇOK HOBİ DEVRESİ YAPTIM AMATÖR OLARAK. BİRÇOK DA ANFİ DEVRESİ YAPTIM. YALNIZ O İSTEDİĞİM ANFİ BİR TÜRLÜ KARŞIMA ÇIKMADI. İSTEDİĞİM ŞEYLER MAX 5 AMPER ÇEKEN, STREO, KESİNLİKLE CIZIRTI YAPMAYAN, YÜKSEK DEĞİL AMA TEMİZ SES VEREN BİR ANFİ DEVRESİ. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM..

Adnancoskun

Mr_YAMYAM Bey'e müracaat.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5224.0

elbette bu işten anlayan başka üyeler de var. ama amfiler konusuna gönül vermekten öte, kafayı sıyırma derecesindeki abimizdir kendileri...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seceelk - 04 Kasım 2014, 18:13:08ARKADAŞLAR SİTENİZDE YENİYİM. 3 SENEDİR ELEKTRONİKLE UĞRAŞIYORUM. BİRÇOK HOBİ DEVRESİ YAPTIM AMATÖR OLARAK. BİRÇOK DA ANFİ DEVRESİ YAPTIM. YALNIZ O İSTEDİĞİM ANFİ BİR TÜRLÜ KARŞIMA ÇIKMADI. İSTEDİĞİM ŞEYLER MAX 5 AMPER ÇEKEN, STREO, KESİNLİKLE CIZIRTI YAPMAYAN, YÜKSEK DEĞİL AMA TEMİZ SES VEREN BİR ANFİ DEVRESİ. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM..
Seron arkadaşımızın linkini okuduktan sonra TA7227 entegresi temin edersen sana 2X5.5W gücünde kaliteli temiz ses veren bir ampli tasarlayabiliriz.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2014, 21:34:37Seron arkadaşımızın linkini okuduktan sonra TA7227 entegresi temin edersen sana 2X5.5W gücünde kaliteli temiz ses veren bir ampli tasarlayabiliriz.

abi sen bu ta7227 yi kafama soktun valla. gidip alacam bir tane. konya sokak ta kaçadır bu?
bir de orjinali kimde var? ban ordan birini tavsiye eder misin? sırf senin için sıfır devre kurup deneyecem valla:)
dur seni gudurtam. ka2206 dan iyi midir:)
@seceelk yamyam abinin tavsiyesine uy. seronun yazdığı konuya sakın uğrama başın döner. acayip tasarımlar var içlerinde hepsini yapasın gelir parasız kalırsın:)
[mergedate]1415130355[/mergedate]
yalnız abi pahalı saırım bu entegre nette 10 tl fiyat biçmişler. konyada ne kadar olur?

seceelk

saolun yanıtlar için şu anlık tda8560q entegreli bi anfi kullanıyorum kendime görede bi kutu yaptım. Güzelş bi hoparlörle iyi iş çıkarıyor.

http://i.hizliresim.com/G1av86.jpg

http://i.hizliresim.com/yngP7y.jpg

Devrenin linkide burada : https://320volt.com/tda8560q-2x40-watt-btl-oto-anfi/

Adnancoskun

yolgezer

@seron, üstad çok bir para değil. 10 liradır maksimum.
@seceelk dostum, eğer sadece 2 hoparlörün varsa bu entegre işini görür. ama 4 hoparlörün varsa 8571j  yi dene.
4 *40 watt 4 ohm. verir. faturana incir ağacı dikse de yine de iyi entegredir. ha nal gibi bir soğutma ister o başka:)

Adnancoskun

seron

elektrikli şofben gibi olmuş. Türk bayrağı da renk katmış ;D

seceelk

@seron abi @yolgezer in dediği gibi entegrenin fiyatı 8 liradan başlıyor ama ankara ulusta bu entegreye 27 lira diyeni bile gördüm. Herkes tutturabildiği fiyata veriyor işte :D Birde devreye tek diyotluk bir koruma koymak şart  aslında. Anlık bi şasede hemen şakülü kayıyor entegrenin :))

yolgezer

8 liralıklar arasında orjinal çıkması çok zor. ama mümkün. sonuçta normal modda 2 ohn çalışan bir entegre. eğer 8571 olaydı 30 kağıttan aşağı zor bulurdunuz:)
aldığın malın orjinali zor zaten.
ama seceelk kardeşim tda serisinin orjinali kendinden kısa devre korumalı olur. eğer anında uçuyorsa sahte olması zor gibi. bu arada ankaradasın anladığım kadarı ile istersen görüşelim ben pazara kadar ankaradayım. yarın da ulustayım.

seceelk

@yolgezer abi etimesgutta oturuyorum ben. Malum ulus biraz uzak bana pat diye kalkıp gidemiyorum. Bu arada ankarada ne iş yapıyorsunuz?

yolgezer

@seceelk üstadım ben öğrenciyim. ve sadece sistem hatasına uzattım. o yüzden ayda yılda bir gelebiliyorum ankaraya. kullandığın hoparlörün fotosunu çekip verebilir misin acaba* merak ettim.

seceelk

@yolgezer

http://i.hizliresim.com/rdnMY7.jpg Ulustan aldığım 15tl lık hoparlörler (kabin kendi yapımım)

birde sunny marka teyipden söktüğüm 2 adet hoparlör http://i.hizliresim.com/785g25.jpg

yolgezer

sen bunları tda ile mi besliyon? çabuk fotorları sil. yamyam  abi görürse gudurur:)
bunlara stk 465 kur dostum. bir de kimisi sevmese de konik tabirli güzel bir tweeter takımı da kur tamamdır.

seceelk

Yani bu hoparlörlerler benim deney setim gibi birşey oldu kaldırmayada kıyamıyorum :))

yolgezer

hoparlörler 2+2 ayrı kolonlar halinde mi yoksa tek kolonda 2 hoparlör mü var sadece?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 13 Kasım 2014, 20:44:48sen bunları tda ile mi besliyon? çabuk fotorları sil. yamyam  abi görürse gudurur:)
bunlara stk 465 kur dostum. bir de kimisi sevmese de konik tabirli güzel bir tweeter takımı da kur tamamdır.
Niye ki.
O hoparlörler TDA ya da TA gibi bir entegre ile beslenmez mi. Aç mı kalırlar ;D
Hatta benim uyduruk 1W lık entegre olan ÇAY (TEA) entegresi olsa hoparlörler darılır mı ;D

Anfi kutusu gayet hoş ve temiz. Ancak hoparlörler oldukça kirli görünüyor ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2014, 20:51:40Niye ki.
O hoparlörler TDA ya da TA gibi bir entegre ile beslenmez mi. Aç mı kalırlar ;D
Hatta benim uyduruk 1W lık entegre olan ÇAY (TEA) entegresi olsa hoparlörler darılır mı ;D

Anfi kutusu gayet hoş ve temiz. Ancak hoparlörler oldukça kirli görünüyor ;D
ahan da geldi.ama kızmadı. abi ben böyle şey yapsam canıma okursun:)
abi bu hoparlörler tda ile beslenir de daha yüksek frekans kapasitelerine de çıkarlar. biliyorum bunları. iyi bir tweeter ile güzel bir kolon olurlar yanlış mı;? senin çay ile bunlar beslenir mi abi ya? ben köprülü ka2206 kullaıyorum son performans obile bunlara güç yetiremiyor:)

seceelk

yolgezer

Alıntı yapılan: seceelk - 13 Kasım 2014, 20:55:09Ben bu çay mevzusuna çok fransız kaldım
bu yamyam abi ile kavgamızın muhabbetidir:)
çaydan kasıt tea2025b
yamyam abide de bende de var bu entegre. ben iğreniyorum o çok seviyor:) tek faydası 1 lira olması:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 13 Kasım 2014, 21:05:56bu yamyam abi ile kavgamızın muhabbetidir:)
çaydan kasıt tea2025b
yamyam abide de bende de var bu entegre. ben iğreniyorum o çok seviyor:) tek faydası 1 lira olması:)
1W lık bir güç gereksinimi istendiğinde en ideal çözüm ÇAY (TEA) entegresidir. ;D
Bir deniz kenarında, bir dağda, bir tepede ya da bayırda müzik dinlemek için 5-10Wlık entegreleri kullanamazsın. Eşek yükü ile akü taşımak zorunda kalırsın.
Alıntı yapılan: seceelk - 13 Kasım 2014, 20:55:09Ben bu çay mevzusuna çok fransız kaldım
ÇAY muhabbeti yukarda anlatıldığı üzere TEA 2025olup  1W lık stereo entegre olayıdır.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2014, 21:10:491W lık bir güç gereksinimi istendiğinde en ideal çözüm ÇAY (TEA) entegresidir. ;D
Bir deniz kenarında, bir dağda, bir tepede ya da bayırda müzik dinlemek için 5-10Wlık entegreleri kullanamazsın. Eşek yükü ile akü taşımak zorunda kalırsın.ÇAY muhabbeti yukarda anlatıldığı üzere TEA 2025olup  1W lık stereo entegre olayıdır.

abi çay 1 watta iniyor da ka 1 watta inmiyor mu:) ucuz olmasından başka bir numarası yok. ha en ufak kısa devrede gitmesi de ayrı:)

yolgezer

seron

yamyam abinin çay... pardon TEA entegreli mini ses sistemini, kendisi antalyaya geldiğindeki ziyaretimde gördüm. minik ama güzel. yolgezerin kötülediği kadar değil. dambır dumbur çalıyor namıssız. hatta bir ara başım ağrıdı "yamyam abi kıssana az şunu" dedim. ne cızırtı ne de birşey var. çok güzel bir cihaz olup, hem pille hem de USB gücüyle çalışıyor.

yolgezer

http://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5253.0buradaki projelere bak
sonracıma[spoiler]http://www.voti.nl/docs/ka2206.PDF[/spoiler] bu da data.
tea2025b, ka2206c, la4182 vs pek çok entegre birebir uyumlu.
la4182 denemedim ama tea2025 i denedim. eğer 12 volt tam güç vereceksen, iyi hoparlörün varsa teayı hiç deneme bile. 1 lira olmasının yanında başka bir numarası yoktur. ka2206 iki kat pahalı ama daha az ısındığı garanti. tea 6 voltta bile inanılmaz ısınıyor. yamyam abinin evindekini de gördüm o farketmemiş ama lehimleri hafif ısınmış sonradan. ka2206 o kadar ısınmıyor. tabi köprülemezsen:)
entegreleri köprülü kullan hele bunları.
ha sana tavsiye ne kullanırsan kullan, çıkıştaki 470 uf değerli kondansatorlerden önce 100 nf yazan kondansatoru polyester yap mutlaka. özellikle ka yı kullanırsan yamyam abinin dediği tipteki askeri tip bulursan çok iyi olur.
bunun hariinde ışıklandırma yapacaksan sakın ola direkt led bağlama sinyal girişlerinden aldığın bir hattı transistörlü ya da entegreli bir devre ile kurduğun vumetreye aktar. aksi takdirde ledler kısa devreye sebep olur.
daha düşük bir şey istersen tda2822m kullanabilirsin ya da daha kaliteli olsun dersen ta7227 az daha zor bir entegre imiş:)
pt2389 ile ekolayzer kurabilirsin.
bunun haricinde ba5412, la4440 gibi entegreler kullanabilirsin. tda serisine çok bulaşma derim. bacakları kısa devre ettiğinde yanmayan entegreleri bir de telefon sinyalini çekmemesi haricinde çok bir numarası yok. o işi de faraday kafaesi ile halledersin. bahsettiğim entegreler bu tür sinyallerib çokça alır. ama çok güzeldirler.
ba serisi entegre kullanacaksan ısınmayı mutlaka hallet. bu entegreler aşırı ısınıyor. o yüzden tavsiye etmem. boşta iken bile soğutucusuz çalıştırırsan yanar. ki yaktım ben:)
la serisini çok övdüler bana geçmişte. sanyo üretimlidirler.
stk ya bulaşma. zaten onlar aşırı güçlü kalır. 25 watt napacan:)
tda2003 gibi entegrelerden bilhassa uzak dur. kolay yanmasa da inanılmaz dip gürültüsü yaparlar. denemeyi batarya  ile yaparsın cillop gibidir trafo takarsın uuuuuuu. sonra onu halledersin bu sefer tvden uuuu.
kalitesiz kondansatorlerden bilhassa uzak dur.
ka2206 nın çıkışlarındaki kondansatorler en az 16 v olsun. 10 voltluklar kaldırmıyor. şişiriyor.
hah bir de bak bu ka2206, la4182 falan bunların çıkışlarındaki 470lik kondansatorler aynı zamanda hoparlör ve entegreyi koruyor. eğer kısa devre olursa ya da hoparlör küçük gelirse bu kondansatorler şişiyor. entegreye bir şey olmuyor. ama hoparlör için bir şey diyemem:)
bir de bu devrelerin önüne 4.7k şase, 15-33k arası canlı uca seri direnç koyabilirsin. bu, gelen sinyal şiddetini amfiye göre yeterli seviyeye indiriyor. yapmazsan ne olur? amfi aşırı yüklenir dostum:)
köprülemenin bir faydası var. öbür entegrelerde olur mu bilmem ama ka2206, crosstalk denilen sinyalin öbür kanalda da tekrarlanması olayını engelliyor. aynı entegreyi hem köprüde hem normal modda kullandım. köprüde hiç öyle bir karışma alamadım.

seceelk

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın