XBMC, Xbuntu Media Centre.

Başlatan Mr_YAMYAM, 04 Kasım 2014, 03:14:29

Mr_YAMYAM

Geç saatlere kadar testlerini yapmış olduğum bu linux sürümünü elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım.
XBMC, ubuntu tabanlı bir media centre yazılımıdır. Çok hoş grafik arayüzlere sahip bu yazılımla neler yapabilirsiniz?
Bir HT-PC (Home theatre- PC) yapmak istediğimizde konvensiyonel işletim sistemleri oldukça fazla yer kaplamakta ve daha güçlü PC bileşenlerine ihtiyaç duymaktadır.
Halbuki günümüz işletim sistemlerine yetersiz sayılacak kadar düşük bileşenli bir PC yi bir kenara atmak yerine bu yazılımla çok hoş ve hızlı bir media centre'a dönüştürebilir, tüm video ve müziklerinizi ve hatta resimlerinizi yükleyerek izleme imkanını bulabilirsiniz.
Son derece hoş arayüzlere sahip bu programla inanılmaz hızla tüm video dosyalarınızı (MPEG, MPG, AVI. MPEG1-2 VOB IFO, DIVX H264) ve benzeri çoğu video kodekleriniz sorunsuzca oynatılmaktadır.
İlgili arkadaşlara tavsiye ediyorum.
http://www.tamindir.com/xbmc-media-center/

Ekran görüntüleri ilgiye göre daha sonra paylaşılacaktır.

seron

lnux sürümü mü, eklenti mi abi? bunun program olarak indirilebileni de var kodek paketi olarak.

"minimum sistem özellikleri nedir?
içerdiği prtogramlar neler?"

diye sorarsam yamyam abi beni yer! çünkü "elinin altında imkan var indir dene" diyecektir ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Kasım 2014, 11:33:37lnux sürümü mü, eklenti mi abi? bunun program olarak indirilebileni de var kodek paketi olarak.

"minimum sistem özellikleri nedir?
içerdiği prtogramlar neler?"

diye sorarsam yamyam abi beni yer! çünkü "elinin altında imkan var indir dene" diyecektir ;D
Bu bir media centre'dır. Yani medya oynatıcı.
Bir PC'de video oynatma, ses çalma resim gösterme gibi özelliklerin kullanıldığı bir sistem.
Aynı zamanda internet radyo ve TV programlarını da izleyebiliyorsunuz.
SISTEM yüklenildiğinde sadece mavi bir ekran altında ortada hoş yazılar ile;
VIDEO, SES; RESİM, SISTEM gibi yazılar ile seçim yapmanızı istiyor. Diyelim ses seçimi yaptınız. İçeriğe atılmış ses dosyaları karşımıza çıkıyor. PLAY komutu verdiğimiz anda müziklerimiz çalmaya başlıyor. Arka planda hoş efektler bulunmaktadır. Gerekirse bu efektlerin daha fazlasını indirebiliyoruz.
Eğer sistemde dosyamız yoksa harici bir HDD'ten direkt olarak veya yükleyip çalabiliyoruz.

Ben en düşük olarak P4 LGA775 3:0 GHz lik işlemci ve bağlı donanım ile test ettim. HD video (BR/DVD) lerde işlemci sınırda da olsa gayet akıcı çalışıyor. Ancak HD videolar için onboard ekran kartı yetersiz geliyor.GF 210 seviyesindeki en düşük ekran kartı bile yeterli oluyor.

https://www.google.com.tr/search?q=XBMC+ekran+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&channel=nts&gfe_rd=cr&ei=VsFYVJj4DdKo8wet-4DwBQ

seron

bir dakika bir dakika...

şimdi bu telefon menüsü gibi mini bir işletim sistemi ve harddiske kuruluyor öyle mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Kasım 2014, 14:18:26bir dakika bir dakika...

şimdi bu telefon menüsü gibi mini bir işletim sistemi ve harddiske kuruluyor öyle mi?
Aynen.
Ama geliştirilebilir linux özellikleri ile. Hatta dil seçenemkleri ile.

seron

e güzelmiş...

eski bir PC ye iyi gider. benim bundan haberim yoktu. değilse inceleyip konu açardım.

herkes adına soruyorum: nasıl kuruyoruz? linkteki ".exe" dosyasını indirerek mi? (kurulum nasıl yapılyor?)

Mr_YAMYAM

İndirilen dosya bir ISO dosyasıdır. (700MB civarı)
Bunu en sağlam olarak bir CD'ye yazdırıp sonra sistemi linux kurar gibi kurmaktır.
Kurulum yönergeleri oldukça basittir. Tek bilinmesi gereken HDD bölümleme kısmıdır.

NOT HATIRLATMASI:
XBMC aynı zamanda ubuntu sürümleri içerisine kurulabilen bir programdır. Gerekirse ubuntu veritabanından indirilip ubuntu sürümleri içerisinde de kullanılabilir.

seron

abi deminden beridir geziniyorum, iso olanını bulamadım. verdiğin tamindir linkindeki de .exe doysası. sana zahmet link verebilir misin?
[mergedate]1415130305[/mergedate]
bu sistem için mini pc lere baktım az önce.

hadi lem ordan! normal bilgisayarlarla aynı gidiyor. ya bizim insanımız çakal ya da firmalar biraz fazla sömürgeci...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Kasım 2014, 15:26:19abi deminden beridir geziniyorum, iso olanını bulamadım. verdiğin tamindir linkindeki de .exe doysası. sana zahmet link verebilir misin?
Alttaki linke gir.
http://kodi.tv/download/

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Kasım 2014, 20:17:49zahmet oldu abi A.R.O. (Allah Razı Olsun) sağol!...
Rica minnet.
Hala indiremediysen geçiririm CİNNET ;D

seron

indirdim ve de yakında deneyeceğim. masaüstü resim çekme özelliği de var ise buraya yazar çizerim abi...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Kasım 2014, 14:20:28indirdim ve de yakında deneyeceğim. masaüstü resim çekme özelliği de var ise buraya yazar çizerim abi...
Ubuntu içerisinde kurulursa ekran görüntüsü alabiliyorsun. Ama sistem olarak kurulunca ben rastlamadım.

seron

onur bey,
yukarıda tavsiye ettiğiniz sistemi dün akşam denedim.

sistem oldukça güzel ve boyut olarak minimum olmasının yanında diğer linux sürümlerinde olduğu gibi hem yüksek bir donanım istemiyor, hem de live olarak çalışıyor.
hem görünüşü çok şık ve kullanıcı dostu,
ve hemde (bence en güzel yönü) slax gibi flaş bellekten çalışabiliyor. film ve müziklerini flaş içine atıp live olarak çalıştırarak istediğin donanımda çalıştırıyorsun.

yalnız;
snapshot alma özelliğini bir türlü çözemedim. "print screen"e basınca fotoğraf makinesi gibi "şıkıdık" diye bir ses geliyor ama kayıt klasörünü bulamadım. resimlerimde yok, orada yok, burada yok... ilk bastığımda bir menü açıldı ve hedef gösterdim ama nedense bir türlü olmadı. değilse görsel ekleyecektim.

eski bilgisayarlar için çok hoş ideal bir media sistem...

yolgezer

bildiğimiz xp media center:)
şaka ya şaka vurmayın güzel olaymış:)
yamyam abi, dlna denilen bir zımbırtı var. telefondaki verileri istediğin diğer dlna özellikli tüm makinelerde aynı anda açabiliyorsun. misal benim telefonda 16 gb video falan var.
onu aynı anda senin istediğin kadar kişi izleyebiliyor. sadece wifi bağlantısı lazım.
bu da dlna gibi bir eklenti mi yoksa kendi başına bir sistem mi abi?

seron

bu, bilgisayara kurulan çok küçük bir işletim sistem(cik)i. TV menüsü gibi birşey. hurda bir bilgisayarı TV ye bağlayıp değerlendirebiliyorsun. bilgisayara kurulan program versiyonu da mevcut.

yolgezer

hımm.
bu işi nero da wmplayer de yapıyor:)
ama az zahmetli.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Kasım 2014, 11:12:33onur bey,
yukarıda tavsiye ettiğiniz sistemi dün akşam denedim.

sistem oldukça güzel ve boyut olarak minimum olmasının yanında diğer linux sürümlerinde olduğu gibi hem yüksek bir donanım istemiyor, hem de live olarak çalışıyor.
hem görünüşü çok şık ve kullanıcı dostu,
ve hemde (bence en güzel yönü) slax gibi flaş bellekten çalışabiliyor. film ve müziklerini flaş içine atıp live olarak çalıştırarak istediğin donanımda çalıştırıyorsun.

yalnız;
snapshot alma özelliğini bir türlü çözemedim. "print screen"e basınca fotoğraf makinesi gibi "şıkıdık" diye bir ses geliyor ama kayıt klasörünü bulamadım. resimlerimde yok, orada yok, burada yok... ilk bastığımda bir menü açıldı ve hedef gösterdim ama nedense bir türlü olmadı. değilse görsel ekleyecektim.

eski bilgisayarlar için çok hoş ideal bir media sistem...
Snapshot özelliğinin kullanılabilmesi için harici programlar gereklidir.
Bu programlara örnek, windows tabanında PAINT, linux tarafında ise get snap gibi onlarca program sayılabilir.
Bu tür mini programlar olmadan ekran görüntüsünü HDD'e kaydedemezsiniz. Bu yüzden XBMC sürümünü tek başına yüklemişsen ekran alıntısı yapamazsın.

seron

Güncel.

Bu yazılım "kodi" olarak ad değiştirmiştir ve bazı/birçok fonksiyonları geliştirilmiştir. İmkanım olursa bununla ilgili bir tanıtım videosu yapacağım.
indirme:
http://kodi.tv/download/
ana sayfası:
http://www.koditr.net/kodi/kodi-nedir/
yazılım olarak sisteminize kurulabildiği gibi kodibuntu adıyla işletim sistemi olarak da kurulabiliyor. 64bit sürümü bulunuyor.

yazılım olarak kurulabilen halinin,

windows
MAC
linux
android ve
IOS sürümleri bulunuyor.

oldukça gelişmiş bir yazılım olup hi-fi ve surround ses sistemi olan arkadaşlar varsa bu yazılım ile filmlerden büyük keyif alabilmeleri mümkündür...

cokomoko

Kodi namıdiğer xbmc veya enna media center için mpd client eklentisi tavsiyemdir, mpd server ile müziklerinizi en kaliteli şekilde dinleyebilirsiniz:

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın