Adaptörler hakkında bir kaç soru

Başlatan sercim, 02 Kasım 2014, 17:53:53

sercim

Merhaba üstatlar...
Bosch marka 12v 1,2Ah şarjlı matkabım var. MAtkabın orjinal pilleri artık kullanım dışı ve ben de gittim 12v 7ah lık bir kurşun asit akü aldım ve bu şekilde kullanmaya çalışıyorum fakat baya bir zor oluyor. Daha sonra adaptör alıp takayım dedim. 12v 5A lik bir adaptör aldım. Fakat yeterli gelmedi. Matkabın tetiğine yavaş yavaş basarsam çalıştırıyor ve son kademeye geldiğimde ise kesik kesik ve ağır bir şekilde çalışıyor. Şimdi benim sorularım şunlar:
1-) Bu matkabı çalıştıracak bir adaptörün amper değeri nasıl hesaplanır varsa bununla alakalı bir formül ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Matkabın watt değeri olsa elimde hemen bulacam ama heralde DC ve şarjlı matkapların watt değeri çok ön planda tutulmuyor zira hiç bir markada watt değeri göremedim.
2-) Piyasada Voltajı 12 olan ve farklı amper değerlerine sahip bir dünya adaptör var. Bu adaptörlerin amper değerleri neye göre ve nasıl yapılıyor ? Formülleri neler ? Biz elimizde mevcut olan herhangi bir adaptörün amper değerini değiştirebilir miyiz (Tabi gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra) ?
3-) Ah ile A arasında bir bağıntı var mıdır? Yani 12v 7ah lık bir aküden çekilen maksimum amper değeri nedir? Birbirlerini matematiksel olarak ifade edebilirler mi? Ben şu kadarını biliyorum 7 ah lık bir aküden 1A akım çekersen 7 saat sonra akünün biteceğini 0,5 A çekersen 14 saat, 2 A çekersen 3,5 saat. Fakat bunun bir de limiti olması lazım her halde değil mi ?
Ben elektronik konusunda fazla bilgili sayılmam hatta kullandığınız jargonun çoğunu bile anlamakta sıkıntı çekiyorum. Hobi olarak kendi çapımda bişeyler yapmaya ve sitedeki makaleleri okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. O yüzden çok aptal bir konu açtıysam affola...
Vakit ayırıp yazdığınız cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

DC elektrik motorları, kalkınma ve yük akımları konusunda bilgi edinebilirseniz konu ile ilgili olarak yardımcı olurum.

Flatron

Merhaba

Aşağıdaki videoyu izleyin eğer elinizde ölçü aleti varsa aynı şekilde sizde akü bağlayarak matkabın kaç amper çektiğini test edin

http://www.youtube.com/watch?v=9Zt3P9bvn8M#ws

sercim

Mr_Yamyam ilk iş dediğiniz konuları araştıracam. Sonra bu başlık üzerinden yardımlarınızı talep ederim. Yönlendirmeniz için teşekkür ederim.
Flatron paylaştığın video çok faydalı oldu çok teşekkürler.

elektrofizikci

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

ramses

Alıntı yapılan: sercim - 02 Kasım 2014, 17:53:53Merhaba üstatlar...
Bosch marka 12v 1,2Ah şarjlı matkabım var. MAtkabın orjinal pilleri artık kullanım dışı ve ben de gittim 12v 7ah lık bir kurşun asit akü aldım ve bu şekilde kullanmaya çalışıyorum fakat baya bir zor oluyor. Daha sonra adaptör alıp takayım dedim. 12v 5A lik bir adaptör aldım. Fakat yeterli gelmedi. Matkabın tetiğine yavaş yavaş basarsam çalıştırıyor ve son kademeye geldiğimde ise kesik kesik ve ağır bir şekilde çalışıyor. Şimdi benim sorularım şunlar:
1-) Bu matkabı çalıştıracak bir adaptörün amper değeri nasıl hesaplanır varsa bununla alakalı bir formül ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Matkabın watt değeri olsa elimde hemen bulacam ama heralde DC ve şarjlı matkapların watt değeri çok ön planda tutulmuyor zira hiç bir markada watt değeri göremedim.
2-) Piyasada Voltajı 12 olan ve farklı amper değerlerine sahip bir dünya adaptör var. Bu adaptörlerin amper değerleri neye göre ve nasıl yapılıyor ? Formülleri neler ? Biz elimizde mevcut olan herhangi bir adaptörün amper değerini değiştirebilir miyiz (Tabi gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra) ?
3-) Ah ile A arasında bir bağıntı var mıdır? Yani 12v 7ah lık bir aküden çekilen maksimum amper değeri nedir? Birbirlerini matematiksel olarak ifade edebilirler mi? Ben şu kadarını biliyorum 7 ah lık bir aküden 1A akım çekersen 7 saat sonra akünün biteceğini 0,5 A çekersen 14 saat, 2 A çekersen 3,5 saat. Fakat bunun bir de limiti olması lazım her halde değil mi ?
Ben elektronik konusunda fazla bilgili sayılmam hatta kullandığınız jargonun çoğunu bile anlamakta sıkıntı çekiyorum. Hobi olarak kendi çapımda bişeyler yapmaya ve sitedeki makaleleri okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. O yüzden çok aptal bir konu açtıysam affola...
Vakit ayırıp yazdığınız cevaplara şimdiden çok teşekkür ederim.
sayın sercim https://elektronikprojeler.com/index.php?PHPSESSID=b3c618b4d774d40935c4fafbc131733b;topic=2027.15 bu sayfadaki yanıtlara bakababilirsin zira bendede 12v 1.2ah şarjlı matkap var fakat bataryası ölü bendede aynı sorun var bi çözüm bulabilirsen banada haber ver

seron

yanıtlarınızdan anlaşılıyor ki  bir nedenle yeni batarya almak istemiyorsunuz.
elektronik yedek parçacılara uğrayıp çin malı da olsa tek tek pil de alıp puntalattırabilirsiniz. meslea benim yaşadığım yerde elektronikçi sattığı pilleri isteğe göre puntalıyor. eğer ucuza gelecekse bence öyle yapın.

bir motorun ilk çalıştığında çektiği akım normalden çok çok yüksektir. eğer bu gereksinim karşılanamıyor ise motor sürücü devrenin akımı kesip salması, motorun performanslı çalışmaması olağandır. yukarıda bir üyemizbuna "kalkınma akımı" demiş. evet doğrudur. motorun sadece çalışırken çektiği akım değil kalkınma(ilk güç verildiği andan normal devre gelinceye kadarki süre) akımı da önemli.

eğer bu akım 7Ah birakü ile sağlanamıyorsa o akünün iç direnci büyük olduğundan anlık akım değeri küçüktür de ondandır. demek ki akünün daha büyük bir akü olması gerekir ki bu da kullandığınız matkabun ergnomikliğini etkileyeceğinden o da olmaz.

trafo kullanacağım deseniz örnek 5A çeken bir matkaba 15A civarında adaptör kullanmanız gerekir ki kullanım rahatlığınızı yine etkileyecektir. haaa uzun ve yeterli kalınlıkta bir kablo sıkıntı olmaz derseniz araç aküsü ile bile çalışırsınız.

işte bu nedenle pil ya da batarya bulmalısınız tek çare bu...

batarya paketini açarak pil özellikerini okuyun ve ona göre pil puntalattırın derim ben. tabi ucuz ise.

sercim

Yok ne denediysem sayın seron un da dediği gibi pil den başka çare yok heralde. Yeni batarya satın almak istemememin sebebi şu: sürekli bir kullanım içinde olmadığım için kaç tane batarya alırsam alayım onlarında sonu bir kaç ay sonra aynı olacak. Yani kalıcı ve kesin bir çözüm olmayacak. Bu sebepten batarya alma taraftarı değilim. Mümkün olsa da şarjlıyı kablolu kullanabilsem. Bi ara ni-Cd aküyü li-on ile çalıştırma fikri geldi aklıma ama vakit bulup bakamadım o konuya da. Verdiğiniz cevaplar için çok çok teşekkürler. Kimbilir ilerde belki bir yolunu buluruz bu problemin. 

seron

li-iyonla deneme yapmadan evvel bu tür pilleri mutlaka araştırın. diğer pil tiplerinden biraz farklı nazik, hassas pillerdir. işlerine gelmez birşeye sinirlenirlerse patlayıp yangın ve yaralanmalara neden olurlar. ;D

kaygısız

12 volt 7 amper ups aküsü işinizi görür. Elinizdekinin ömrü bitmiş olduğundan yetersiz kalmıştır. 12 volt 15 -20 amper adaptörlerde kullanabilirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın