acil kitli ve led aydınlatma

Başlatan stk4221, 02 Kasım 2014, 16:53:05

stk4221

herkeze hayırlı çalışmalar
 deneme amaçlı sensörlü aydınlatma armatürünün içine ampülleri iptal etmek kaydı ile 5050 smd led'den tasarladıgım 18 w  lık kiti yerleştirdim. bir tanıdığın meskenine takdım  çok güzelde aydınlattı
 şimdi ise acil kitli yapmam lazım ,   normal aydınlatmada sıkıntı yok onu yaptım hazır satılan 1.6 A swch mode güç kaynagı ile çözdüm.  acil kit kısmını da  20 adet  5 mm led olarak düşündüm ledler birbirine paralel   toplamda 400 mlA  akım çekiyor. 1000 mlA pil ile 1 saat aydınlatılabilir diye düşünüyorum.

sorun ?
-pilleri doldurmakta kullanacağımız  şarj devresi piller dolduğunda akımı kesmesi lazım ki pillerin ömrü uzun olsun
-şarj devresi doğrudan 220v ile beslenirse  kalabalık ve maliyet artmaz( şsrj devresi için beslemeyi sensörün iç besleme katından da alınabilir heralde? )
   [img]https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/11/thumb/i750bfo50c.jpg[/img
[mergedate]1414939141[/mergedate]
@asma hocamın ruhunu çağırmayı unuttum ;)
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

ben tam anlamadım.
acil kit nedir?
şarj devresini direkt 220V ile nasıl çalıştıracağız?

otomatik kesmeli şarj devreleri illa ki bir adaptör ile çalıştırılır; ister smps ister trafo. dikkat edilmesi gereken şey, devreyi yaptıktan sonra pilin maksimum gerilim seviyesine ulaştığı anda akımı kestiğinden emin olunmasıdır.

istersen tampon şarj devresi de uydurabilirsin. ama bu durumda başka bazı olumsuz durumlarla karşılaşılır. mesela batarya serisindeki bazı hücrelerde gerilim farkı oluşması, hafıza etkisi gibi...

220 'den direkt şarj yapılmakta ısrarcı olunur ise basit bir trafosuz adaptör ile tampon şarj devresi yapılır. yıllar önce yaptığım ışıldaklar bu teknikle çalışmaktadır ve sorun görülmemiştir. ömrünü tamamlamış ya da yeni pillerle hatta çinko karbon pillerle bile iyi sonuç alınmıştır.

acil kit'den maksat eğer, elektrik kesilince devreye giren basit aydınlatma ise o da kolay. basit bir devre ile ihtiyacı giderirsin...

stk4221

@seron  kardeşim yorum için teşekkürler demek istedigim herhangi bir trafo  kullanmadan basit yöntemlerle pili şarj edebilmek 1 A  pili şarj etmek için gerekli şarj akımı 1o mlA yapıyor heralde  burda önemli olan maliyet ve sürekliligi yani saglam olabilmesi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Kasım 2014, 19:40:32@seron  kardeşim yorum için teşekkürler demek istedigim herhangi bir trafo  kullanmadan basit yöntemlerle pili şarj edebilmek 1 A  pili şarj etmek için gerekli şarj akımı 1o mlA yapıyor heralde  burda önemli olan maliyet ve sürekliligi yani saglam olabilmesi
Benim düşüncelerime göre;
Trafo maliyetinden kaçmak daha ciddi maliyet ve risk sorunları doğuracaktır. Her ne kadar bu riskler elimine edilebilse de bu sefer maliyet yükselecektir.
BEN OLSAYDIM:
1000mA/h lik pillerin şarj edilmesi için uzun süreli şarj yöntemini tercih eder ve ona uygun bir trafo kullanırdım. 2VA lik bir trafo, gereken 50mA i rahatlıkla karşılayacaktır. Trafo kullanılmadan yapılacak bir devrede ise 250V AC kondansatörün boyutu neredeyse 2VA lik trafoya yakın olacaktır.
Bir trafonun izolasyon gücü  kıyas götürmeyeceğine göre bana göre en ideal çözüm yine bir trafo olmalıdır.

stk4221

şarj için gerekli akım 10 mlA   peki hocam sensörün içinde besleme katından alamazmıyız  şarj devresinin besleme voltajını

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Kasım 2014, 19:55:53şarj için gerekli akım 10 mlA   peki hocam sensörün içinde besleme katından alamazmıyız  şarj devresinin besleme voltajını

alırsın. seri dirençle de akımı sınırlayarak otomatik kesmesiz şarj devresi yaparsın. bu noktada yamyam abi doğru söylüyor: kaçtığın her faktör başka bir sorunu beraberinde getiriyor. bu arada o kadar büyük bir kondansatör gerekmez. 220-330nF-400V kutupsuz ile oluyor. ikincisi 1000mA lik bir pilin "normal şarj akımı" 100mA olur. otomatik kesmeli sistemin olmadığına göre tampon(trickle) şarj yönteminden faydalanacaksın demektir ki bu durumda evet, 10mA ya falan denk geliyor ortalama.

smd ledleri beslediğin smps güç kaynağının voltajını bilmiyoruz. bu durumda akımı kaç ampere düşüreceğimizi de bilmiyoruz demektir. 12V olduğunu varsayarsak, akım 10mA in çok altına düşeceğiz demektir ve seri direncin watajı da büyüyecektir.

ilaveten ola ki piller istem dışı devreden çıkar ise şarj kaynağından gelen akım/gerilim pillere zarar verememeli(acil durum ledlerini paralel bağlamışsın bu da maksimum akım-minimum voltaj demektir)

nasip olursa yarın sana basit ve teorik bir devre çizip getireyim. işine gelirse yapıp denersin...

olmadı, bakarız.

stk4221

smd ledlerin trafosu role çıkışına baglı role çektigi zaman elektrikleniyor, aklıma iki yöntem geliyor

1. smd ledlerin trafosu besleme voltajını sürekli alacak  çıkışını role ile yol verecegiz. bu sayede şarjlı piller için bize lazım olan beslemeyi elde etmiş olacagız şarz devresi üzerine yerleştirecegimiz  12v 2.inci role besleme gerimi düştügü an piller üzerinden enerjiyi acil kite yönlerdirecegiz
2.yazıya başlarken 2 yol bulduydum şimdi  unuttum akla bak hatırlayınca yazarım

seron

stk bak şu aşağıdaki devreyi bir incele. senin işini görebilir. bir de senin acil kitli devren aklıma çok iyi bir fikir getirdi: elektrik var iken normal aydınlatan yokken otomatik LEDe geçen basit bir armatür sistemi yapılabilir...

birinci devre daha uygun gibi ama ikinci de olur. elektrik kesilirse ya da rölenin alt limiti altına düşerse hareketli kontak "Normalde Kapalı" konuma geçerek pilden ledleri besliyor. ama voltaj düştüğünde anında kesmez çünkü smpsnin çıkışında filitreleme kondansatörleri var. bu durumda sadece elektrikler kesilince acil kit çalışacak demektir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: bu şarj tekniği piller açısından sağlıklı değildir ve tampon şarja ayarlıdır(24 saat şarda kaldığında bozulmayacak şekilde). ayrıca pilin minimum V seviyesi altına düşüldüğünde kesime de gitmeyeceğinden, piller her türlü sakata geliyor... ama en azından 2 yıl civarında gider diye tahmin ediyorum. ne de olsa ledlerin güç ihtiyacı düşük olduğundan ölü pillerle bile idare edilir.

unutmadan R1 direnci yerine potansiyometre koyarsan röle için hasssasiyet ayarı yapabilirsin...

stk4221

@seron kardeşim maliyeti düşürmek için led trafosunu kaldırıyoruz, 60-70 led'i seri 220 ile  çalıştırabilecek devre kurmamız lazım  https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5150.90    burda konu açılmış  ben de mantıgını ögrenmek istiyorum ki farklı şeyler çıkartabileyim

acil kit  konusu bıraz daha basitleşiyor ozaman

asma

@stk4221 Beni niye öldürdün. ???

@seron Eline sağlık güzel olmuş.
İkinci devre için, smps çıkışında kondansatör de var yük de var. Belki bir göz kırması hissedilir, zaten ışık miktarı değişeceği için çok önemli değil.
İlk devrede istediğin özellik için R1 e seri zener bağlayıp röle çalışmasını keskinleştirirsin. (9V1 gibi)
Sonuçta ikiside olur, sorun çıkmaz. ;)
Rşarj direnci ve yöntemi için bir değişiklik önerebilirim.
Direnç 680 ohm, 4V7 zener şaseye ve dirence seri diyot (1N4001 gibi) uygulanırsa Imax. ve Vmax. değerlerimiz olur. ;) Pillere en fazla 4V ve 11mA uygularız. (kabaca hesapladım, kontrol edersiniz)

Neyse stk bunu yapadursun, ben şu fikri çekiştireyim; ister normal armatür diyelim ister senaryo ve oyuncuları biz seçelim. Mesela odada kartonpiyer ve şerit led döşenmiş olsun. Smps ile beslediğimiz şerit led için uygun şarj devresiyle birlikte 12V7Ah aküyü de bir yere gömdük. İsteğimiz şebeke varken ledler smps de yokken aküden beslensin. (geçişte fazla fark olmasın diye voltajları eşitledik)
Her şeyi düşündük de sıva altı düğmeyi kapatınca elektrik kesildi diye aküden yanmaya devam ediyor. :P
Elektrik kesintisiyle açık devreyi ayırt edebilirmiyiz?
-Biz tesisata müdahele edebiliyorduk ama normal armatürde nasıl olacak bu iş?

Kolay gelsin.

stk4221

asma hocam ben şahsen şöyle yapardım

şerid ledi yerleştirir anahtar ile  swich mode güç kaynagını kumanda ederim , aküyü şarj etmek için devremi kurarım akü stabil şarj olur, evettt   220v role kullanıp roleyi devamlı çekil tutarım elektrik kesildiginde aküdeki voltaj'a yol veririm

evde yokum neden boşa yansın denilirse komtatör vavien anahtar ile 12v anahtardan serid led tekrar beslenebilir 

sensörlü  armatürde çok rahat oynanılabilir çünkü direk faz var ama normal armatür  linyesi  anahtardan geçtigi için kararsız olur  direk faz çekilmesi lazım

[mergedate]1415125257[/mergedate]
@asma hocam  60 ledi seri olarak direk 220 ile beslemek istiyorum   maliyeti düşürmem lazım

seron

stk,
madem maliyeti daha da aşağı çekeceğiz, trafosuz adaptör kullanacağız demektir evet. bu durumda yukarıda verdiğimdevreyi modifiye ediyorum. tabi uygulama konusunda biraz başımız ağrıyacak; zira direnç değerlerini net veremiyorum... dlayısıyla devreyi yaparken birçok direnç ve led uçurabilirsin. ama madem üstadların dikkatini çektik, onlar da hesaplama konusunda yardım ederler.

devede yaptığım değişiklikte önemli bir ayrıntı var. gerçi yukarıda asma usta da anlatmış zener kullanarak voltaj ve akımı pil için daha uygunlaştırmayı öngörmüş. ben de devremde pile paralel bağlı direnç+ diyot kullandım. bu, pillerin uçlarına düşecek gerilimi aynen zener diyodundaki gibi kontrol edecektir. ama değer veremiyorum tabi ;D

neyse fazla uzatmadan devreyi vereyim:

bu arada asma hoca çok ehemmiyetli bir konudan bahsetmiş ki, inanmayacaksınız ben de dün geece saat 2 sularında bunu düşünüyordum ;D

tamam elektrik gidince acil kit yanacak ama lamba düğmesini kapatınca da yanacak? o zaman ne yapacağız?

belki onu da uygun bir transistörün beyzini faz a değdirerek tetikleme sağlayabiliriz ama bunun için de devre daha da karmaşıklaşır ve üstadların devreye girmesi gerekir. bilindiği gibi transistörlerin beyzleri parmakla dokunmaya karşı bile hassastır.
1-uygun şekilde sadece faz hattına dokundurulur ise, ve
2-armatür nötr ile anahtara bağlanır ise, ve de
3-trafosuz adaptör devresinden gelen yüksek gerilimden yalıtılmış basit bir devre tasarlanır ise amaca ulaşılabilir...

benden bu kadar. :)

NOT: yukarıdaki devrenin smd led devresi olmayan halini ışıldak olarak 4-5 yıldır kullanıyorum ve de çok memnunum arkadaşlar...
[mergedate]1415127497[/mergedate]
konunun üste çıkması için yeni topik ekliyorum özür dilerim...

sanırım @asma ustanın demek istediği de şu idi:

bu durumda pile paralel direnç+diyot serisini iptal ediyoruz. zener diyodu 1W altında olmazsa iyi olur.

stk4221

seron şimdi 60 seri ledli trafosuz devre kuralım kısım kısım gidelim beynim eror veriyo sonra ;D ;D zaten 220 direk sensöre giriyor çıkışı seri ledlere gelecek
[mergedate]1415129221[/mergedate]
https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/11/elektronik-led-lamba-230v-leds-lamp.gif bu devreyi uygulayacam 50 led diyor led sayısını arttırmak için kondansatör degerini yükseltsek verim alabilirmiyiz

seron

tamam bu gece evde uğraşayım. sen de yukarıdaki devreler üzerinde düşün. işini pratik olarak çözmeye en yakın devrelerdir.

yalnız sensör olayını anlamadım. yakın olsak kafa kafaya verip çözerdik emmeee neyse... ;D

hala burdaysan led gerilimlerini ve watajlarını yazar mısın?

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Kasım 2014, 21:34:47seron şimdi 60 seri ledli trafosuz devre kuralım kısım kısım gidelim beynim eror veriyo sonra ;D ;D zaten 220 direk sensöre giriyor çıkışı seri ledlere gelecek
[mergedate]1415129221[/mergedate]
https://320volt.com/wp-content/uploads/2010/11/elektronik-led-lamba-230v-leds-lamp.gif bu devreyi uygulayacam 50 led diyor led sayısını arttırmak için kondansatör degerini yükseltsek verim alabilirmiyiz

kondansatörü büyültmeden de arttırırsın. led direnci hesaplamada kullandığımız formül malesef burada biraz yetersiz kalıyor. trafosuz adaptör ile led yakma işi biraz da deneme-yanılma işidir; zira trafosuz adaptörler sağlıklı güçkaynakları değildirler ve ani yükselmelere karşı ledler savunmasızdır.aslında bunu baştan söylemeliydim. bu durumda pahalı olan smd ledlerle çalışmak aslen biraz risklidir.

stk4221

kardeşim seron bizim bir sensörlü armatürümüz var ampül duylarını dibinden söküp gelen kabloları bizim yapacagımız  seri led devresine yönlendirecegiz  20 mlA 3.2 v led 60 adet

seron

tamam anladım sıkıntı yok o zaman. sensörü hiç işe karıştırmayacağız. yarın terslik olmazsa görüşürüz...

stk4221

seron

Stk gardaşım; devren üzerinde dün gece çok düşündüm ve evlenmeye karar ve.. pardon! ;D

...gördüm ki daha önce yaptığım masa lambasından pek farkı yok. Malum lambanın devresini biliyorsun. ... Şayet 220 girişindeki seri kondansatörü 470nF den 680nF ye yükseltirsen, ışık şiddetin temelli artacak, ancak 4,7K-5W lık direncin büsbütün ısınacaktır. Bu arada bana ne oluyor anlamadım; Halide Edip gibi konuşuyorum: temelli, büsbütün ;D

Neyse...

Neticede trafosuz adaptör devresini basitçe kurup deneye deneye doğru nanofaradı buluyorsun. (linkteki devreyi deneyeyim mi demişsin olur ama kondansatör değeri yüksek sanki). 470nF için led seri direnci'n 4,7K olur; eğer "ledler zayıf yanıyor 680 bağlayacağım" dersen o zaman daha yüksek watajda direnç kullanman gerekecektir ki bu sefer de hem devre daha çok hantallaşır, hemi de çok yer kaplar.

Bu durumda biz de direncin fiziki boyutu yerine "ohm değeri"ni biraz daha büyüterek;

680nF için 5,X K-5W lık bir seri direnç ile lambanı güçlendiriyoruz. Nitekim blog sayfamızdaki hesaplayatör de benzer sonuçlar vermektedir:
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

Bu kısım bitince de sana en son verdiğim devreyi ekleyip işi bitiriyorsun ve EN AZ ZARARLA tamamlarsan alkışı alıyoruz...

Nasıl plan? (bu yazıyı gece yazdım. Gece gece insanın beynine oksijen gitmeyince böyle oluyor)

NOT: baskı şemasında elemanları birbirine minimum mesafede ve direnç ve diyotları dikey olacak şekilde yerleştirirsen bu kadar büyük gözüken devre ufacık yer kaplayacaktır.
ahanda devre:

asma

Önce, göz dışarda kaldı. Enerji yoksa göz görmez, göz görmeyince gönül katlanır mı?
Sonra, şebekeden çalışıyoruz ve sensörün önünden geçtik 60led yandı ve geçtik gittik. Sensör enerjiyi kesince ne olacak?

Gözü devreye sokmazsak bu devreyi gözümüze sokarlar haberiniz olsun. Devre pil bitene kadar elektrik kesintisinden etkilenmemeli. ;)

220V ile ben şerit led yakmıştım, güzel de olmuştu. Maliyet ne kadar değişir, getirisi götürüsü düşünülebilir.
https://320volt.com/220v-ile-serit-led-calistirma/

seron

doğru o zaman sensörsüz olacak. zira elektrik kesikken 220V ile çalışan sensör çalışmadığı gibi pille çalışan ledleri susturacak başka bir göz de yok.

aslen bir devreyi yapmadan evvel "ne yapılmak istendiği" net olarak belirlenir ve devrenin yapılabilirliği ve yapılırsa ne gibi aksaklıkları ortaya çıkabileceği iyi düşünebilirse zannedilenin aksine daha az zaman, enerji ve maliyet kaybı olur.

1- stk devreyi sensörsüz kuracaktır
2- devre ister mekanda birisi olsun ister olmasın elektrik kesildiğinde yanıyor olması sorun edilmeyecektir
3- sorun edilecek ise o zaman devre geliştirilerek lamba düğmesinden mi akım kesildi yoksa elektrik mi gitti algılayabilecek şekilde tasarlanacaktır.
4- ilaveten illede PIR sensör kullanılacak ise sensörü 220den yalıtarak pil yerine batarya kullanılmak suretiyle bataryadan çalışır olması sağlanacaktır.

her halükarda bir karar vermek gerekmekte.

ne güzel yahu! bakın bir konuya birden faazla kişi el atınca görülmeyen şeyler ortaya çıkıyor ve BİLGİ ARTIYOR...

stk4221

kaliteli markalarda piller hareket dedektörünü elektrik kesintisine karşı stabil tutuyor. benim düşündügüm de ise elektrik kesildiginde devamlı yanacak yarın kısmetse alacagım birde lazer devresini kuracagım

stk4221

devreyi kurdum 5w 5k ohm direnç bulamadım paralel 5w 12k ohm direnç baglayıp   6 k ohm direnç elde ettim  led başı 2.8v gördüm   led sayısını 80 adete çıkaracagım kondansatör degerlerini yükseltmem yeterlı olurmu

seron

80 x 3,2=256Volt yapar ki bu durumda artık seri kondansatörü değil süzgeç kondansatörünü büyültmelisin.

eğer 10 veya 22uF kullandıysan, 47uF; 47uF az geldiyse biraz daha büyütmelisin. devreyi 60 ledle çalıştırdın mı, bir sorun var mı? en azından 5-10dk çalıştığını görüp fişi çekip direncin ısısını elinle kontrol et. el yakacak kadar değilse devam...

stk4221

2-3 saat çaliştırdım nominal bir ısınma var. şimdi bize  şarj devresi lazım tepe akıma ulaştıgı zaman enerjiyi kesecek

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 09 Kasım 2014, 14:52:54şimdi bize  şarj devresi lazım tepe akıma ulaştıgı zaman enerjiyi kesecek

haydaaa... yav gardaşım devre ekonomik olacak dememiş miydin? ;D devre giderek karmaşıklaşıyor ve maliyeti artıyor ama böyle.

neyse... kullanacağın piller 1,2Vluk kalem pil ve herhalde 2 veya 3 adet kullanırsın. bu durumda max pil gerilimin 3,6 ila 4,1V olur. şarj devren piller 4V civarında iken KESİNLİKLE KESMELİ.

mesele bu değil:

pili şarj edeceğin devre 220V ile çalışacak. işte sorun bu. 220V ile çalışarak 3,6Vluk bataryaları dolduracak devre var mı?

gel seninle anlaşalım arkadaş. pillere çok zayıf akım tatbik ederek tampon şarj uygulayalım. ölü pil bile kullansan acil kit, en az bir saat yanacaktır ki bu da zaten elektrikler gelene kadar yeter. ne dersin?

piller bozulur dersen, bozulursa bozulsun. neden? normalde bu piller yukarıda açıkladığım nedenden dolayı zaten bir saat ve üzeri dayanacak. ister yeni olsun ister ölü pil olsun.

İHTİYACIMIZ NEDİR? elektrik kesildiğinde aydınlatma yapmaya devam eden bir lamba yapmak. elektrikler en fala kaç saat kesik kalıyor? 1 saat bilemedin 3 saat. piller yeni iken bu ihtiyaç rahatr karşılanır ki 2 yıl falan sürer. iki yıldan sonra performans düşmeye başlar ve bu haliyle bile iş yapmaya devam eder.

evimde kullandığım ışıldak -yalan söylemiyorum- 2004 den kalma 600mA lık micron pillerler 24 saat şarda bekliyor ve elektrikkesilince canavar gibi yakıyor. süre bir saatten az. e o kadarı da normal. pilleri cihaza takmadan önce sağlıklı bir şarj cihazında tam dolduruyorsun sonra kullanıyorsun.

sen bunları okuduktan sonra bir düşünüp karar ver, şar devresi internette ve sitemnizde bol...

haydi kolay gelsin.

stk4221

senin kullandıgında sıkıntı oluyormuydu? olmuyordu dersen devreyi paylaş tasarım yapalım led ler 3.2v     piller 1000mA 1.2*3=3.6 v

seron

sorun olmuyor dersem yanılmış olurum. pillerin yanlış koşullarda şarj edilmemesi gerektiğini biliyoruz. ama bunlar pillerden maksimum verim almak için yani kamera fotoğraf makinesi ile kullanırken geçerli. led yakma gibi basit işler için istersen, hiçbir sıkıntı olmuyor.

yarın devreyi tekrar vermeye çalışayım. yalnız bende baskı şeması yok. ben delikli pertinaksa işliyorum. bu güne kadar neredeyse 5 yıldır sorunsuz kullanmakta olduğum iki adet ışıldak var. tek sorunumuz bu devreye 60-80 led bağlayınca ne olacak? deneyerek göreceğiz. benim elimin altında imkan olsa yapacağım ama şu aralar bayağı yolsuz kaldım. elimde sıfır ekran kartıyla bir iki ıvır zıvır var onları satmaya çalışıyorum...

stk4221

şimdi bitirdim denedimde düşük yanıyor ya led başı 2.7v düşüyor 2* 250v 22uf kondansatörü paralel bagladım ama voltaj düşük

seron

anlaşılan filtreleme kondansatörüyle olmayacak. devreye paralel bağladığın led devresinin akımı acil aydınlatma devresi ile paylaşılıyor. bu devrede röleye seri bağladığın direncin omajını büyültmek gerekebilir ki ledlere daha fazla güç düşümü olsun. ama öyle bir direnç seçilmeli ki ceryanın düşük olduğu durumlarda röle kontağı bırakmasın.
220ye seri kondansatörün kaç? 470 ise 680 yap yine olmazsa 1uF a kadar çıkacağız mecburen... 1uf çok yüksek bir değer. 220V a seri bir 1uF kondansatörle 60W bir ampulu rahat yakıyorsun.

stk4221

seron acil kit baglı degil şuan 76 adet smd led baglı  role falan baglı degil 

[mergedate]1415726038[/mergedate]

bu da normal 12 v ile çalışıyor 750mlA çekiyor aralarında çok fark var

seron

"bu da normal 12 v ile çalışıyor 750mlA çekiyor aralarında çok fark var "
doğaldır. 220Voltta durum değişir. daha yüksek gerilimde daha az çeker. ama watt değeri benzerdir.

220Volta seri bağlı kondansatörün değerini büyültmekten başka şimdilik başka bir önerim yok.

stk4221

1000v 0.1 uf yaptım bir faydası yok.ben 5k dienç bulamadım 12 k 2 direnci paralel bagladım 6 k oldu ben onu tek parca 5 k veya 4 k ya  düşürürsem ışık şiddeti artar heralde

seron

herhalde ;D ;D çok değil ama; az artar.

daha önce bahsetmiştim: trafosuz adaptör devreleri yüksek güç istenen yerlerde ve pik dalgalana vs istenmeyen yerlerde kullanılamaz. çünkü stabil davranan devreler değildir ve çok hassas işlerde kullanılacaksa ne yapacağı belli olmaz.

senin iş biraz da deneme-yanılma yoluyla tecrübe edinme esasına dayanıyor. dolayısıyla ben sana bu iş olur diyorum ama bu işin arkasında duramıyorum... sabırla biraz daha uğraş da yine sonuçları bildir sana zahmet.

stk4221

deneme yanilma ile calismayi severim ama  isin ucunda 76 smd led var yakar endisesi var ;D  olmadi 5mm led ile calisirim
[mergedate]1415772573[/mergedate]
hurdaların içinde kaybolurken, 2007 de '' bu ne işe yarar yav'' dedigim 3.3uf 250v kondansatörü  buldum devrede kullandım  ışık şiddeti bayağı arttı tahminin taş direncide 4.7 k yaparsam istedigim olur herlade 

peki @seron cum bendevrenin kaç watt çektigini nasıl hesaplıyacagım   

seron

devreye seri ampermetre bağlayacaksın. fişi takacaksın. lambalar yanınca ampermetrenin gösterdiği değer ile şebekenin gerilimini çarptınmıydı watajı bulacaksın.

çekilen AMPER x Gerilim = WATT. tabi bu kaba bir hesaplama olup tam değil en yakın değeri bulursun. yani devrenin "genel gücü".

DİKKAT: elindeki multimetrenin akım ölçme seviyesi 5A üzerinde olmalıdır. mA veya uA kademesinde ölçüm yapmaya kalkışırsan multimetren -muhtemelen- gümler!..

ama ne yalan söyliyeyim, 3,3uF bana biraz fazla gibi geldi. led adedini düşürüp 1uF kullansan?

stk4221

ben 60 led li prof. devresini gördüm, üzerinde büyük kondansatör vardı ıptal kafam degerlerine hiç bakmadım avometere ac de ölçüm yapar mı yav

seron

AC Amper ölçüm kademesi varsa yapar. yoksa bilmem. benim elimde üç tane avo var ikisi hem ac hem dc amper ölçümü yapabiliyor. zaten alırken buna da dikkat edilmeli.

daha önce yaptığım muhallebi tasından masa lambam 2,5watt civarında güç harcıyor ve ihytiyacımı da görüyor. smd ledlerle yaptığın aydınlatma daha pahalı olur ama işine fazla karışmak istemediğimden birşey demedim. standart LED kullansana... güç problemin kalmaz.

stk4221

5mm led ışık açısı dar ama smd led öyle degil  şeridlerler piyasda yokken 16*16  kablo kanalının yan tarafına 10 cm arayla 5 mm led yerleştirdim ışık acısı çok dar tepesine sıcak silikon damlattım ışık kırıldı ve lens gibi oldu verimi güzel oldu.

taş direnci 5w 0.22R ohm yaptım 3 v oldu baskı devresini çizecegim

stk4221

ar-ge'm son hızıyla devam ediyor :)    bu tasarımı hareket sensörlü armatürlerin içine  ampul olarak düşündüm fakat bir problem var  yaptıgım ampulün, dip kısmı armatürdeki sabit porselen duy'a  çevirilerek sokuldugu zaman %20  denk gelmeme ihtimali var  bu sıkıntıyı nasıl aşabiliriz bi BEYİN FIRTINASI  YAPMAMIZ LAZIM

seron

stk ellerine sağlık çok güzel yapmışsın. denk gelmeme sorununun nedeni duyu tamamen sıktığında ledlerin nasıl bir açıyla bakacağı...

ledleri bastığın kartı duta lehşmlemeden evvel duyu dibe takıp keçeli kalemle  işaretledikten sonra lehimlersen sadece o dip için sorunu çözersin.

ama ya seri üretime geçersen ve her duyda farklı yönlere bakarsa? işte ozaman lambanın duyuna kartı öyle bir gereçle monte etmelisin ki istendiğinde sağa sola çevirilebilsin ya da;

ledleri boru şeklinde silindirik bir şeye yapıştırılmış şerit şeklinde kartlara ayrı ayrı lehimlersen sorunun biter gibi geliyor. böylece standart bir ürün t6asarlamış olursun aynen hazır satılan tasarruflu led lambalar gibi olur.

bu arada ne yaptın otomatik devresi tamam mı?

stk4221

mantıklı  aslında  duyun içine 0 girebilecek bir boru yardımıyla  işimizi çözebiliriz en kötü  biraz silikonla conta gbi sıkıştırabiliz  bunları sensörlü armatürde kullanacagım seri baskı işinide  çözmem gerekiyor böyle çok ugraşıyorum

pcb ebatlandırma : dekopaj ters bir şekilde işkenceye sıkıştırdım üzerinde kesiyorum ama sıkıntı

pcb baskı : ütüleme yöntemi çok vakit alıyor tost makinası gibi birşey işimi çözer mi acaba

pcb dizme : sıcak bir tablanın üzerine yatırsam alt dan vuran sıcaklık üstündeki lehimi eritip mlz yapıştırırmı? ütü tabanı ile denedim olmadı

acil kit işini tutturamadım yeni pil alıp denemem lazım  etkili bir devren varmı  akım sınırlandırabilecek

seron

pcbleri ince uzun-ayrı ayrı yapacak şekilde basıp sonra kesmelisin. en son dilindirik malzemeye bir şekilde tutturulur.

tost makinesiyle olmaz gibime geliyor. zira ütü sadece ısıtmıyor pcb üzerinde gezdirirken kaşıyor, yolların sorunsuz çıkmasını sağlıyor. ama tost makinesinde ısıtıp ısıtıp bir şeyle kağıdın üzerini kazıyıp tekrar ısıtırsan olabilir belki.

pcb dizme: bilgisayar kartları fırınlama tekniğiyle yapılabildiğine göre ledleri güzelce yerleştirip fırına da sürmeyi deneyebilirsin. ama risklidir.

akım sınırlayıcı devrem malesef yok ama sana verdiğim devre bende güzel çalışıyor. sorun yok. hatta şu anda evde 24saat fişte bekleyen ışıldaklarım var çoğu nicad pilli. olurdu o devre ama uzağız yakın olsak beraber yapardık.

stk4221

sen hangi devreyi test ettin  tekrar vurgulayabilirsen güzel olur

memleket

Pcb basmayı kimlik kaplama makinaları ilede yapıldığını duymuştum...

stk4221

laminatör müydü neydi bende böyle bir baskı metodu duydum. tutturacagımı bilsem  baskı firmaları ile anlaşıp  yaptırırım ama  tutturmak önemli olan

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Aralık 2014, 00:17:04sen hangi devreyi test ettin  tekrar vurgulayabilirsen güzel olur
adamım şu sayfadan yanıt 11'e bak. asma hocanın tavsiyesiyle modifiye edip son haline getirdik:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5484.0

bu devrede piller daha az risk altında ve devre gayet de çalışabilir durumda. ama sen sonradan ledler zayıf yanıyor 3,3uF kondansatör kullandım dediydin. bu nedenle direnç değerlerini buna göre hesaplayacağız ve de wattlı dirençler kullanacağız.

stk4221

seron

yanlış olur mu adamım ahanda devre :D:

bu devrenin benzeri bende sorunsuz. farkı: zenerli kısım ile trafosuz adaptör çıkışındaki smd led serisi bende yok.

kondansatör değeri küçük kaldığından ledlerim zayıf yanıyor demiştin hani; 3,3uF kullanınca düzeldiydi ya...

proteusda iyi olsam hazır baskısını verecem ama çizmem eziyet olur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın