Ark şeklinde gelen dc gerilimi filitrelemek istiyorum ?

Başlatan zkan034, 31 Ekim 2014, 10:48:17

zkan034

Arkadaşlar ,Ark şeklinde gelen dc gerilimi filitrelemek istiyorum , mesela ortalama 1 v olarak kesik kesik gelen dc gerilimini diğer taraftan sürekli 3v alabilecek şekilde örneğin bir ledin yakılması esasına dayanarak oluşturulacak devre şeması lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Adnancoskun

kesik kesik gelen DC akım, kesik kesik olduğu için Karedalga AC gibi davranır....
bu kesilmeler ve gelme süresi nedir?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

zkan034

gelme süresi değişken ama ortalama  saniyenin 1/4 ü gibi yada daha kısa daha uzun sürelerde

[mergedate]1414745743[/mergedate]
ben gerilime , paralel bobin ve yine paralel kapasitör ayrıca diren ilaven led olarak kurdum devre çalışmadı

Adnancoskun

bu gerilim nereden geliyor? akım kaynağı nedir?
ayrıca devrede bundan başka akım kaynağı olma ihtimali var mı? yani bu gelip kesilen sinyali tetikleme için kullanabilirmiyiz? yoksa doğrudan ledi bununla mı yakmak zorundayız?

zkan034

kaynak ,piezo elektirik kriystali
[mergedate]1414746254[/mergedate]
bundan başka  kaynak yok evet doğrudan ledi, bu kaynakla yakmak zorundayız
[mergedate]1414746339[/mergedate]
burada amaç piezo üzerinde düzenli veya düzensiz aralıklarla ,basınç ile oluşan arkların filitrelenmek ve sabit gerilim elde etmek

Adnancoskun

bu işte bir eksiklik var sanki,,,,, sizin piezzoda enerji üretmeniz için sürekli değişken bir basınç olmalı..... bu değişken basıncın sonucunda DC değil AC akım oluşur. ki zaten piezzodan elde edeceğiniz bir enerji led'i yakmaya yetebilir mi?
projenizin tam amacı nedir?

zkan034

köprü diyot ile dc akıma çevirmeye çalıştım oda olmadı,  doğrudan piezoya ledi bagladığımda  her arkta led yanıp sönebiliyor ama bir yerde yanlış yapıyorum ac dc doğrultma dada başarılı olamadım o yüzden sordum (projenin amacı mesela elektirik üreten paspas, veya elektirik üreten ayakkabı gibi vs...)

Adnancoskun

köprü diyotlar veya herhangi bir diyot doğrultma aşamadında  0.7 volt gerilim düşürür, 2 tane diyot 2x0.7=1.4 volt zaten diyot üzerinde düşen gerilim,
zaten diyodu iletime geçirmek için bu eşik değerini geçmeniz lazım..

bütün mesele piezzoda ürettiğiniz elektriğin gerilim değerini yükseltmek... onu da sanırım birkaç piezzoyu seri bağlayıp hepsini aynı anda titreştirmek, veya yeterince büyük piezzo kullanmak...
onun yerine bobin ve mıknatıs kullanmayı düşünürmüsünüz?

zkan034

evet , onu gözden kaçırdım , ozaman 3 adet piezzo ile veya yeterli ark gerilimiyle  bir köprü doğrultaça yönlendirilecek gerilim yeterli olacaktır sanırım doğrumudur.

Adnancoskun

zkan034

tmm ,eve gidince deniycem , yardımınız için teşekkür ederim ,ayrıca sitenize şöyle bir göz attım  ,çok güzel ve faydalı içerikler var proje beyinlerin ufkunu açıyor çalışmalarınızın devamını dilerim ...

serkan_48

mehmet254

sayın zkan
çocuk ayakkabılarının topuk kısımlarında piezzo kullanılıyor,yürürken topuk  basıncı ile  leed yanıp sönüyor,geliştirmek istiyorsanız yaptığınız devreyi kristali ile  beraber basınç odasına  kapatın,10 veya  daha yüksek atmosfer  basınçda  kristaliniz bir  miktar enerji  verecektir.not  çakmakların  içindede sert piezzo olmalı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın