marj motorunu 2 yönlü kullanmak istiyorum yardım

Başlatan sayangku, 24 Ekim 2014, 21:54:31

sayangku

sa arkadaşlar ben araba marj motorunu 2 yönlü motor olarak kullanmak istiyorum

Seri motorların endüvi ve kutup sargıları bildiğiniz gibi seridir. Bunları  birbirinden ayirmam gerek
bunu teoride biliyorum ama uygulamada sargıları nasil ayiricam bununla ilgili bir video veya şekil varmi elinizde yardımcı olursanız cok sevinirim  birde kutup sarıglarını 2 yönlü kullanmam için yani ileri ve geri hareket ettirmem için kontaktör gerekiyor sanirim bunu dc kontaktor yerine ucuz hangi kontaktor kullanmam gerek   
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

stk4221

+ - yönleri degiştirildiginde  dönüş istikameti de degişmiyor mu  ?
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

yolgezer

bazı dc motorlar ters güç verildiğinde önceki kadar verimli çalışmaz. yapacağınız ne olursa olsun bunu da göz önünde bulundurun. bu şekilde olan motorlar aşırı ısınır ve yanar. dikkat edin.

sayangku

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Ekim 2014, 22:06:22+ - yönleri degiştirildiginde  dönüş istikameti de degişmiyor mu  ?
normalde  dc motorlar + ve - ters verince ters yönde dönerler ama bu motor üniversal tarzı yani seri motor diyelim   biraz farklı oldugu için bukadar basit degil yani 
Seri motorların endüvi ve kutup sargıları seridir yani içini açıp bunları ayirmamiz lazim ancak ozamn çalışır ters yönde 
çalışır
[mergedate]1414179296[/mergedate]
Alıntı yapılan: yolgezer - 24 Ekim 2014, 22:08:28bazı dc motorlar ters güç verildiğinde önceki kadar verimli çalışmaz. yapacağınız ne olursa olsun bunu da göz önünde bulundurun. bu şekilde olan motorlar aşırı ısınır ve yanar. dikkat edin.
haklısız hocam dediginiz gibi eksi yönleri çok fazla  ama denemek zorundayim 
                                                   Nikola Tesla

yolgezer

bence bir motor daha alın. onu da bir dişli ile ters çalışıyormuşi gibi kullanın. bir de kademeli anahtar. çünkü tahminim marş motoru da o cins. çünkü o tip dediğim motorlar daha çok güç gerektiren işlemlerde karşıma çıktı.

seron

nerede, ne için kullanılacak?

bir de seri(üniversal) motorların sargılarını paralel(şönt) bağlarsanız sorun olmaz gibime geliyor. +/- değişimiyle çalışır herhalde. sargıları ayırma imkanınız var ise seriden pararlele alın, deneyin.

sayangku

Alıntı yapılan: seron - 25 Ekim 2014, 15:30:02nerede, ne için kullanılacak?

bir de seri(üniversal) motorların sargılarını paralel(şönt) bağlarsanız sorun olmaz gibime geliyor. +/- değişimiyle çalışır herhalde. sargıları ayırma imkanınız var ise seriden pararlele alın, deneyin.
teşekkür ederim hocam  dediginizi yapacam işh çalışır
                                                   Nikola Tesla

seron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın