Led tabelada kullanmam gereken direnç değeri?

Başlatan -ahmet-, 21 Ekim 2014, 23:58:24

-ahmet-

Merhabalar...
-Bir yakınım benden bir led tabela istedi..Elimde led var. Ve ledleri aldığım kişi ledlerin 2.7 voltla çalıştığını söyledi ve tabelada 3'lü seri bağlantı için 150 ohm direnç bağlamam gerektiğini söyledi.Bu direnç değeri bana az geldi.
-Bir led tabelacıya sordum ve seri olarak 330 ohm kullanmamı söyledi.
Kendim evde denemeler yaptım ve şu sonuçlara vardım.
-Güç kağnağıyla led'e 2.7 volt verdim ve çektiği akım 7 mA'dir. Bu değerlere göre;
2.7v x 3=8.9v yapar. 12-8.9=3.9v Yani direncin üzerine düşecek gerilim 3.9v.
3.9v/0.007=557ohm yani 560 ohm direnç kullanmam gerekiyor diye düşünüyorum.
150 ohm yada 330 ohm kullandağımda ledlerin üzerinden neredeyse 15-20mA  geçiyor.
Sorularım şunlar;
1)15-20mA ledlere zarar verir mi? Yani 330 ohm'mu kullanmalıyım? Ya da kendi hesabıma göre 560 ohm'mu kullanmalıyım?
2) Ledleri 3'erli olarak gruplandırdığımda bazı harflerde fazladan 2 led kalıyor.Bu 2 led için gereken direnç değeri hesabını yukardaki hesap gibi mi yapmalıyım.
Bİraz uzun oldu ama kusura bakmayın...

ApoAtes

https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/   ---> Buradanda rahatça hesaplayabilirsin :))
Yani bence çektiği akıma göre direnci hesaplayıp kullanman ledin ömrünü uzaltacaktır diye düşünüyorum. Yaptığın hesaplar doğrultusunda kullansan daha iyidir ama ustaların da bir sözüne bakmak gerek tabi.

-ahmet-

Alıntı yapılan: ApoAtes - 22 Ekim 2014, 01:14:26https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/  ---> Buradanda rahatça hesaplayabilirsin :))
Yani bence çektiği akıma göre direnci hesaplayıp kullanman ledin ömrünü uzaltacaktır diye düşünüyorum. Yaptığın hesaplar doğrultusunda kullansan daha iyidir ama ustaların da bir sözüne bakmak gerek tabi.

Bende verdiğiniz linkten hesaplıyorum ama led tabelacılar 330 ohm kullan dedikleri için tereddütte kaldım.
Teşekkür ederim.
Büyüklerimden de fikirlerini bekliyorum...

asma

Hesap yönteminiz doğru hiç bir sıkıntı olmaz.
Led tabela parlaklığı düşük gelme ihtimaline karşı 330 ohm kullanabilirsiniz. ~12mA uygun olur. Hem ömrü uzun olur hem de yeterli parlaklık elde edilir.
Ayrıca ister flaşör ister dimmer ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

-ahmet-

Alıntı yapılan: asma - 22 Ekim 2014, 22:29:18Hesap yönteminiz doğru hiç bir sıkıntı olmaz.
Led tabela parlaklığı düşük gelme ihtimaline karşı 330 ohm kullanabilirsiniz. ~12mA uygun olur. Hem ömrü uzun olur hem de yeterli parlaklık elde edilir.
Ayrıca ister flaşör ister dimmer ekleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Teşekkürler.Bir kaç sorum daha olacak...
1)Tabelada ok işareti olacak ve yürüyen ışık animasyonu ile yapmak istiyorum. 4017'nin çıkışları sırayla okları yakacak. 1 ok'ta en fazla 3 adet 3'lü grup olacak. O da en fazla 60mA çeker.Bc 337 kullanmayı düşünüyorum.Aşağıdaki devre doğru mudur?
2) Bazı harflerde 2 led kalıyor. Onların da direnç hesabını yapıp hassas şekilde trimpot ile ayarlamayı düşünüyorum. Başka bir fikriniz var mıdır?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın