KAYAN YAZIYI SOLAR PANELE ÇALIŞTIRMAK İÇİN YARDIM EDEBİLİR MİSİNİZ?

Başlatan Mr JaCk, 16 Ekim 2014, 17:42:19

Mr JaCk

S.A. 96X16cm 100w 5v bir kayar yazı panosunu solar panelle çalıştırmak istiyorum pek bir bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?
(ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr JaCk - 16 Ekim 2014, 17:42:19S.A. 96X16cm 100w 5v bir kayar yazı panosunu solar panelle çalıştırmak istiyorum pek bir bilgim yok yardımcı olabilir misiniz?
(ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız)
Solar panelle doğrudan çalıştırmak yanlış olur, Solar panel ile aküyü şarj edip, kayan yazı devresini akü ile beslemek daha mantıklı olur....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr JaCk

bende öyle düşünüyorum ama abi pek bir bilgim yok bir yardımcı olurmusun?

Adnancoskun

öncelikle kayan yazı kaç volt ile çalışıyor ve tam yükte kaç amper akım çekiyor? onu bilmek lazım,
sonra ona uygun bir akü Ah olarak belirlemek lazım, sonra da o aküyü doldurabilecek kapasitede panel belirlemek lazım... gerisi kolay... :)
 yapılması gereken ilk iş, kayan yazının kaç volt ve kaç amper ihtiyacı olduğunu belirlemek lazım...

seron

seron

hazır olarak alacağım derken satın almayı düşünüyorsanız evet istediğiniz şey için akü, cihaz ve paneller satılıyor.

hazır devre istiyorsanız verilen linklerde mevcuttur. üyelerden istiyorsanız biraz zaman alabilir. özel mesaj gönderiyorum bekleyin...

Mr JaCk

100W 150A 5 VOLT
[mergedate]1413473671[/mergedate]
Abi bu tabela http://www.led-tabela.com/kayan-yazi/96-x-16-cm-kayan-yazi-led-tabela
biz güneş enerjisiyle çalıştıracağız bunu
[mergedate]1413474529[/mergedate]
abi bunun için nasıl bir solar panel akü şarj regülatörü invertör gerekli ?
[mergedate]1413476619[/mergedate]
abi bunun Solar Şarj Kontrol Cihazı nası seçeceğim?

serkan_48

Dostum 100 watt 5 voltta 20 amper akım çeker.

Bu sistemi güneş enerjisi ile elbette çalıştırabilirsiniz. Önemli olan verilerden biri güneş battığında sabaha kadar çalışmasını istiyormusunuz yada güneş battığında sistem duracakmı?

Bir sorunda elde ettiğimiz 12 voltu 5 volta çevirmek. Amper yüksek olduğu için smps bir sistem kurulmalı. Yoksa verim çok düşük olur.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr JaCk - 16 Ekim 2014, 19:47:40100W 150A 5 VOLT
[mergedate]1413473671[/mergedate]
Abi bu tabela http://www.led-tabela.com/kayan-yazi/96-x-16-cm-kayan-yazi-led-tabela
biz güneş enerjisiyle çalıştıracağız bunu
[mergedate]1413474529[/mergedate]
abi bunun için nasıl bir solar panel akü şarj regülatörü invertör gerekli ?
[mergedate]1413476619[/mergedate]
abi bunun Solar Şarj Kontrol Cihazı nası seçeceğim?
Sevgili kardeşim, kayan yazının pic  vb aksamı 5 volt ile çalışır, ancak ledlerin 5 volt ile sürüldüğünü pek düşünmüyorum. bence devre (kayan yazı) nin sağında solunda bir yerinde çalışma gerilimi yazıyordur. Ayrıca 100 watt ve 150 Amper pek anlamlı değil, 5 volt için 100 watt ancak 100/5=20 amper eder....

stk4221

@Adnancoskun  abi aci bir tecrubeyle ogrendik ::) 5v ile calisiyo p10 kac metre kac wat ogrenmemiz lazim akabinde solar panel sarj regulatoru ve aku
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

eğer devre 5 volt ile besleniyorsa , 6 volt akü senin işini görecektir, ancak akım yeterli gelmez, birkaç tanesini paralel etmek lazım.... bu arada solar panel de en az toplam akü Akım kapasitesinin %20 akım sağlamalı.

stk4221

@Adnancoskun  abi aküyü 12V  kullansak soların ürettigi enerjiden daha iyi faydalanamazmıyız. mesela bende de var 140W tam  kapasite de 7 amper şarj akımı var , ben 105A  akü almayı planlıyorum akabin de şarj regülatörü

Adnancoskun

bence hayır, sebep? sen 12 volt'u 5 Volta ne ile düşüreceksin? onca akım..... sonra bu aradaki farkı 12-5=7 volt fark  , çekeceğin akımı da 20 amper kabul etsek 7x20=144 watt bu enerji ne olacak? ısıya dönüşecek, hem kayıp hem ısı problemi,,,

diyelim ki 12 volt aküyü panel ile şarj edeceksin kaç volt lazım sana muhtemelen 18 volt 18/1.2= 15 tane hücre seri bağlansın, peki böyle kaç hücre oluşturacaksın? en az 10 tane yani 150 hücre,,,
halbuki bunları 6 volt için düşünürsek 5 tane  hücre seri ve toplam 150/5= 30 tane paralel,,, istediğin akımı elde edersin.
kısacası kayıp az...... :)

Mr JaCk

Adnancoskun

gece çalışmaması sadece bir LDR ile hallolur, o sıkıntı değil de,,,,,,,,, yukarıdada anlattığım gibi 6 volt akü kullanmak daha mantıklı bence

Mr JaCk

tmm abi 6 volt akü kullandık diyelim bu aküyü şarj etmek için nasıl bir şey kullanabiliriz?

Adnancoskun

öncelikle 6 volt solar panel şarj devresi yapılacak,(sen yapabilirmisin?) sonra akü kapasiten hesaplanacak.... cihaz 100 watt maksimum sa sen bunu 120 watt düşün ve 120/6=20 amper eder,  her gün kaç saat çalıştıracaksın? bunu bilmek lazım,

Adnancoskun

o zaman hem panel, hem de akü sayısı epeyce olacak....... devre senin elinde mi şu anda,  tam yükte çektiği akımı ölçebilirmisin?

Mr JaCk

şuan araştrıyorum

[mergedate]1413628247[/mergedate]
abi ben kısacası okulu geçmek için bir şey  yapmamızı istediler hocada bize böyle bir şey önerdi her şeyi hazır olarak satın almayı düşünüyoruz  hatasız olması için 1 ay süremiz var pek  bir bilgimiz yok

seron

Allahallaaa baştan söylesenize. ;D

bi defa hocanız hazır alınmış bir cihazı hemen çakar! ;D ;) ne yaparsanız yapın anlar yani. o yüzden kendiniz yapmaya çalışın. eğer gerçekten yapamayacaksanız mesajda size yazdığım gibi yapın. o ismi unutmadınız değil mi? (şşşşt! burada birşey yazmayın ha!)

led paneliniz elinizde ise üzerinde/etiketinde her ne yazıyorsa hepsini bir bir buraya yazın. hesasplamalar konusunda çok önemli onlar. 150 amper yazmışsınız, o yanlış.

devreniz 6V luk paralel bağlanmış uygunsayıda akü, uygun ebatta güneş paneli, bir de basit regülatör devresi ile kurulacak.

Mr JaCk

seron

;D

o zaman hocaya sorun. "devrenin mantığını venasıl kurulacağını biliyoruz, hazır alsak olma mı?" deyin. he derse olur.

Mr JaCk

seron

solar paneller silisyum alaşımlı güneş pilleridir. güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürürler.
solar panelin güç bağlantıları bir regülatör devresine bağlanır ki voltaj ve akımı çıkışa sabit bir şekilde versin. bu devre bir şarj devresiile entegre olabilir ve bu tip devreler gerek satılmakta gerekse yapılabilmektedir.
çıkışına regülatör bağlanmış bir panel uygun bir aküye bağlanarak akünün gündüzleri şarj edilip, hem gece hem de gündüz kullanılmaları sağlanır.
bu sistemin çıkışına ister bir DC(doğru akım) yükü bağlayıp kullanabilir, isterseniz inverter devresi denilen DC yi AC ye çeviren cihaz bağlayıp ev alertleri gibi AC yükler de çalıştırılabilinir...

buraya kadar tamam mı?
tamamsa,

bağlayacağınız led panel eğer kendi güç kaynağı yok ise DC ile çalıştırılacaktır. çalışması için gerkli olan gücün biraz üzerinde güç desteği gerekiyor ki led paneliniz sisteme aşırı yüklenerek yakmasın...

buraya kadar da tamam?...

cihazınızın üzerindeki voltaj değerlerine en uygun gerilim kaynağı 6V bir aküdür. ama bu akünün Ah (ampersaat) değeri yani, ne kadar saat dayanacağı önemlidir. bu sebepten uygun kapasite eldesi için sisteminize 6V akülerden birkaç tane alıp paralel bağlayarak, yine hazır aldığınız bir güneş paneline bağlamalısınız.

tamam?

bu açıklama hocanız için yeterlidir sanırım. ezberleyip anlatırsınız. gerekli teknik ayrıntıyı ise sitemizin hocaları yukarıda anlatıyorlar.

Mr_YAMYAM

Temel unsurlar ve hesaplanması gerekenler.
1 Yük. Gerilim ve akım değerleri.
2 Kaç saat çalışacak. Gün toplamı.
3 Kaç saat akü ile çalışacak.

Hesaplanması gerekenler.
1 Bir panel ile saatte ne kadar enerji elde edilebilir. (panel değeri ve miktarı) W/h
2 Batarya grubunun güç faktörü. A/h olarak bildirilir.
3 Batarya grubunun full şarjı için gereksinim duyulan SÜRE. (Yaz veya kış farklı olacaktır)

Bu yönergeler ışığında hesaplamalar doğru olarak yapılırsa, gerekli cihazlar bu duruma göre temin edilecektir.

stk4221

@Adnancoskun  abi muhalefet olyorum ama panelimiz 18 v  12v akuye sarj etsek  kaybimiz daha az olmazmi sonrasinda 5v regule ederiz raha verimli olmazmi

Adnancoskun

@stk4221, muhalefet olmak iyidir.... :)
yukarıda anlatmıştım, ancak yeniden anlatayım, aküyü şarj ederken kayıp yok farzedelim ( ki asla kayıpsız depo yok), esas mesele 12 volt'u 5 volt'a düşürürken yaşanacak kayıp....
12-5=7 Volt bu fark ne olacak? bu fark ısı olarak havaya gidecek, ve bu bir kayıp en basit hesap ile bile, 7 volt 20 amper P=7x20=144 watt ısı olarak kayıp...
bunu şöyle izah edebiliriz,
bize 50 cm lik tahta parçaları lazım, biz gidip 90 cm lik tahtalardan alırsak her tahtada 40 cm kaybımız olur,
ama 52 cm lik tahtalardan alırsak her tahtada 2 cm kaybımız olur,,,
sonuç: depo ederken kayıp yok veya az, ancak harcarken kayıp çok,
onun yerine güneş paneli oluştururken 6 tane 1.2 volt hücre kullanırsak 6X1.2=7.2 volt eder  bunu geri kullanırken de 7.2-5=2.2Volt kayıp enerjimiz  olur.....  ki zaten 6 volt akü şarj ediyoruz 5 volt geri alıyoruz, ve hatta 5 voltluk devreye 6 volt da versen çok sıkıntı olmaz..... :)

seron

doğrudur; asıl mesele 12Voltu 5Volta, ve hele hele akım kaybı olmadan düşürmek. bu, ister basit bir devreyele yapılsın ister gelişmiş bir devre ile, ısı sorunları oluşacak ve hatta düşürücü devrenin ömrünü de etkileyecektir. bu nedenle 12 değil de 6V akü önerdik. böylece ekstra bir regüle devresi kullanmamış olduk.

stk4221

1,2v  hücrelerin akımları çok düşük degilmi,  bana göre en azından 18 v 100W bir solar  panel  lazım ??? o degillde konun nun sahibi konuyu açtı ,kaçtı biz burda  teoriler üretiyoz bu nasıl bir ödevdir  ögrencisi yok ;D ;D ;D   ödevin emareleri yok  kaç adet p10 kullanılacak aç metrelik  bir tabela  olacak  oldugumuz yerde patinaj çekiyoruz gibime geliyor @ Mr JaCk  nasıl bir şey tasarlıyorsun netleştir 8) 8)

Adnancoskun

@stk4221 kardeşim, evet 1.2 volt panellerin akımları düşüktür, 18 volt 100 watt olan panellerin içerisinde ne olduğunu düşünüyordunuz?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

. cevap, işte o düşük akımlı hücrelerden bir sürüsü seri ve paralel bağlanmış halleri ..... :)

Mr JaCk

kayan yazı iptal oldu abi onun yerine 3 çipli şerit led olacak akşam üst 5 ile gece 12 ye kadar şerit led 5 metre olacak

Adnancoskun

şerit led ise , şimdi 12 volt akü kullanabiliriz, şimdi de bize  5 metre led  kaç amper çekiyor onu bildirmen lazım,,,

Mr JaCk

abi 5 mt 3 çipli metrede 60led olan şerit led  mt'de yaklaşık olarak 1.5 A çekiyor yani 5 mt şerit led toplam 7.5 A ediyor

Adnancoskun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın