dc motoru mühürleme yardım

Başlatan sayangku, 16 Ekim 2014, 00:12:06

sayangku

sa arkadaşlar hocamız  2kw dc motoru sadece start stop butonlari ile çalistircak devre cizin dedi mantik ise starta basinca kontaktor aktif hale gelicek motoru hareket ettircek stoplada durucak yani muhürleme sistemii olcak yalniz ufak bir ayrnti var boyle yapinca motor ileri gidicek ama birde geri gitmesini. istiyor yani motoru 2 yonlu kullanmak istiyor ileri ve geri starta basinca ileri gidicek stopla durdurcak bu sefer  baska starta basicak geri gidicek sonra yine stopa basip durdurcak   bunu sadece butonlarla ve kontaktorlerle yapabilirmiyiz yaparsak allah rizasi için çizerseniz cok minnettar olurum anlatarak hem ogrenmiş olucam hemde ödevi halletmiş olurum uygulama yaptircak çünkü yorumlarinizi bekliyorum degerli hocalarim
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

memleket

kumanda devresi bu şekilde yanlız güç devresindeki AC motor yerine DC motoru koyacaksın...

sayangku

memleket hocam çok teşekkür ederim yardimiz için gerçekten
[mergedate]1413409937[/mergedate]
hocam benim anlamidigim tek biyer var normalde kapali g kontaktoru ile normalde kapali ı kontaktorunu niye kullandik aciklayabirmisiz rica etsem kafam ona takıldı cunku
                                                   Nikola Tesla

asma

Normalde kapalı kontak , kontaktör değil.
İleri geri çalışma mantığında senin anlatımında olduğu gibi bir yönde start verilmişse önce stopa basılmalı sonra diğer yöne start verilmelidir. Bunu sağlamak için ileri kontaktörü çekiliyken geri kontaktörünün start devresi kesilmelidir. Geri yönde start verilmişse de tam tersi.
Yön kontaktörleri mekanik veya elektriksel olarak biri diğerini engelleyecek şekilde kullanılır.
Bu önlem alınmasaydı; AC devre için fazlar çakışırdı, DC devre için + ve - kısadevre olurdu. (Bir yöne hareket varken diğer yöne start verilseydi)
Bu arada kumanda devresini olduğu gibi kullan. Motor devresi yani güç devresi farklı olacak.
DC motora artı ve eksi polariteyi uyguladığında bir yöne döner, kutupları ters çevirirsen diğer yöne döner.
Bu işlemi İ ve G kontaktörlerinin güç kontaklarıyla yapmalısın. Şemada S fazını ve bağlı kontakları sil , R ve T fazı yerine + ve -  yaz , olur. ;)

Kolay gelsin.

sayangku

hocam hem şekil olsun hemde asma hocamın anlatimi olsun gercekten ikinizin sayesinde bu konuyu ögrendim minnettarım sagolun 
                                                   Nikola Tesla

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın