Ana içeriğe git
Konu: ATX PSU Kısa Devre Korumasını Kaldırma (1164 Kez okunmuş)

ATX PSU Kısa Devre Korumasını Kaldırma

Arkadaşlar elimde Cisco marka bir switch var. Bu switch\'in power kısmı yanmış ve epey kötü durumda. Bunun yerine besleme olarak PSU\'dan beslemeyi düşünüyorum.

Besleme olarak 3.3V 20A ve 12V 3A gerekli. PSU\'dan bu voltajları alabiliyorum ama akım yaklaşık 1A olduğunda PSU korumaya geçip kendini kapatıyor. PSU\'nun kağıt üzerinde çıkışı yeterli ancak sıkıntım kapanması(PSU\'nun 3.3V çıkışı 28A). Size sorum bu korumayı kaldırmamanın bir yolu var mı? Gerekli olursa resimde ekleyebilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Ynt: ATX PSU Kısa Devre Korumasını Kaldırma

Yanıt #1
kullanmayı düşündüğünüz psu`un  kontrol entegresi nedir tl494 mü ?

Ynt: ATX PSU Kısa Devre Korumasını Kaldırma

Yanıt #2
 

Resimleri fazla çektim. Eğer tam görünmeyen bir yer ya da bir soru olursa tekrar ekleme yapabilirim. Resimde TL-431\'i söküp potansiyometre ile çıkışı değiştirmeye çalıştık ama olmadı. Siyah ve sarı kablolar pot\'a gidiyor.

Ynt: ATX PSU Kısa Devre Korumasını Kaldırma

Yanıt #3
2003 entegresi kullanılmış bu entegre sadee atx psu için üretilmiş özel bir ürün  ilk resimde ortada bulunan ee16 sürücü trafosunun   iki bacağı  2sc945  transistörlerinin  kollektörlerine bağlı  diğer uc ise 1n4148 diyot ve dirençler (r35 1k  r43 68k  ile entegreye (pin5)  gidiyor   bu dirençlerin değerini yükseltip deneme yapın