Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Başlatan serkan_48, 14 Ekim 2014, 20:58:50

asma

Alıntı yapılan: hayalci - 30 Eylül 2018, 16:03:45bu devre modifiye yapılır mı yapılırsa nasıl yapılır. 15-20 amper akım çekebilecek şekilde tip3055 yerine 2sc5200 de kullanılabilir tek sürücü yerine birden fazla sürücü etkili olmaz mı birde tabi akım ayarı sabit akım lazım olduğunda çok işe yarıyor yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin
Hangi devreden bahsediyorsunuz belli olmuyor.
Alıntı yaptığınız mesajda bahsedilen "çok tanıdık" devrede zaten 5200 kullanılmış ve sabit akım lazım olduğunda da kullanamazsınız.

Kolay gelsin.

hayalci

https://prnt.sc/kyxcxg çizimini simülasyonda denedim ben 2n3055 kullandım 2sc5200 kullananda var amper ayarı ekleyemez miyiz hem voltaj hem amper ayarlı olması daha iyi olurdu bendeki şemada 0r06 kullandım buradaki direnci ne yaparsam 15 ampere kadar çıkabilirim

asma

Alıntı yapılan: hayalci - 30 Eylül 2018, 18:43:55https://prnt.sc/kyxcxg çizimini simülasyonda denedim ben 2n3055 kullandım 2sc5200 kullananda var amper ayarı ekleyemez miyiz hem voltaj hem amper ayarlı olması daha iyi olurdu bendeki şemada 0r06 kullandım buradaki direnci ne yaparsam 15 ampere kadar çıkabilirim
Elinizdeki programı kullanarak deneme yapabilirsiniz , uygun direnci bulabilirsiniz.
I=0,6V/R formülünden , şu anda 10A civarında korumaya geçeceğini söyleyebiliriz.
Bu devre kısa devre korumalıdır. Ayarlı olsa da ayarladığınız değeri geçince çıkışı keser. Akım sıfıra düşer.
Reset butonuyla normale döner.

0,15ohm/5W dirençlerden alın. Birini karta takın , diğerlerini anahtarla devreye paralel birer birer ekleyin.
Kademeli olarak 4A + 4A + 4A + ... şeklinde akım değerini değiştirin. Böylece akım değeri değişken olur. 4,8,12,16A şeklinde

Kolay gelsin.

hayalci

tşk ederim bu devreyi yapmıştım kışın 10 a yazınca sevinmiştim yorumlara bakınca akım koruması olduğunu farkettim 4 amperin üstünde kısa devreye geçiyor bir kaç tanesini paralel bağlarsam değeri alırım dediğiniz gibi denemekte fayda var :) db242 tek sürücü iki sürücüyü parelel bağlayarak sürsek 3055 leri nasıl olur böyle birşey mümkün mü hemde ısınmanmanın önünede geçilmiş olur gibi geliyor bana :)

ayhancan

Selam Arkadaşlar Bu devrenin Amprini 15 A  voltajınıda  50 V yapmak istiyorum ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin

asma

Alıntı yapılan: ayhancan - 31 Temmuz 2019, 09:44:17Selam Arkadaşlar Bu devrenin Amperini 15 A  voltajınıda  50 V yapmak istiyorum ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin
Bu devre dediğin:
Elektor precisions power supply devresi

Olabilir mi?

Güç artışını karşılamak için , trafonun 1KVA kadar olması gerekir. (tercihen 2x24Vac)
Köprü diyot için 4 metal diyot soğutuculu olarak kullanılsa iyi olur ama daha ucuz 35A köprü diyot (50A de olur) tercih edilebilir.
Kondansatör ise (4700uF/63V yerine) 2x 10 000uF veya tek 22000uF 80V kondansatör yetebilir.
Transistörler ve bağlantısını biraz değiştirilmesi gerekebilir.
Piyasadaki 2N3055 leri kullanırsak 1A için 1 2N3055 gerekir. Hadi orjinal olsun , transistör başına 1,5A olur. (çok zorlarsak ve önlem alırsak 2A olur)
Bu durumda BD241 ile 10 tane 2N3055 sürmek , şartları zorlamak olur.
Akım kazancı yüksek , gücü yüksek (en az 2N3055 kadar) akım kapasitesi yüksek transistörler kullanarak bu iş olur.
Kontrol devresine gelirsek , bahsedilen değerleri karşılayabilir. Besleme için kullanılan 2x12V / 0.4A  değeri biraz yüksek tutulur ise veya ayrı bir sargı ilave edilirse , basit ve faydalı özellikler eklenebilir. (bu kadar para harcadık , dijital V/A metre , ısı ayarlı fan , enerji (ısı) tasarrufu ve/veya soft start devresi eklesek fena mı olur)

Kolay gelsin.

Kazasker

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Aralık 2014, 16:41:10Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....

Hocam ben alabilirim eğer bir sakıncası yok ise
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

cevat1

6 -7 ad. kadar hazır çalışan devre var. Malzeme parasına Trafo dahil tüm malzemeleri gönderebilirim. (İşçilik istemem)
İsteyen arkadaşlar mesaj gönderebilir.

Kazasker

slm @Adnancoskun  hocam. nasılsınız. rica etsem elinizde var ise sizin ayarlı güç kaynağı şemasını paylaşabilirmisiniz ? teşekkürler.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Eylül 2019, 23:41:25slm @Adnancoskun  hocam. nasılsınız. rica etsem elinizde var ise sizin ayarlı güç kaynağı şemasını paylaşabilirmisiniz ? teşekkürler.

açık şema mı  PCB mi? ( Proteus)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Kazasker

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Eylül 2019, 16:36:44Pcb olursa daha iyi olur hocam.
SAyfa 1 ve sayfa 2 de PCB var proteus olarak...
1. sayfada 4 transistörlü..
2. sayfada 3 transistörlü...

Kazasker

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Eylül 2019, 20:05:17SAyfa 1 ve sayfa 2 de PCB var proteus olarak...
1. sayfada 4 transistörlü..
2. sayfada 3 transistörlü...
Hocam sagolun . Yazmadan önce 2 defa bakindim başlığa ama ne hikmetse görememişim . Emeğinize saglik

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Eylül 2019, 00:21:37Hocam sagolun . Yazmadan önce 2 defa bakindim başlığa ama ne hikmetse görememişim . Emeğinize saglik
Sen de sağolasın İreis.  :)

Hattuşa

slm sitenin yeni takipcisi oldum, amatör olarak elektronikle uğraşıyorum, voltaj akım vs kontrollü bir güç kaynağı bende yapmak isterim. acaba önerebileceğiniz bir şema varmı?
istediğim -+12v  5a lık ve mümkünse dijital göstergeli bir şema varmıdır? yazılım konusu kendim halledebilirim diye düşünüyorum, nasıl bir yol izlemeliyim
benim en iyi bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir

cevat1

Yazılımlısı da var. . Pic ve ATmel  Mikro işlemci kontrollü bir kaç tane olacaktı  Arşivde....

Unutmazsam yarin akşam buraya eklerim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın