image

Ana içeriğe git
Konu: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) (13987 Kez okunmuş)

Ynt: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Yanıt #150
bu devre modifiye yapılır mı yapılırsa nasıl yapılır. 15-20 amper akım çekebilecek şekilde tip3055 yerine 2sc5200 de kullanılabilir tek sürücü yerine birden fazla sürücü etkili olmaz mı birde tabi akım ayarı sabit akım lazım olduğunda çok işe yarıyor yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin
Hangi devreden bahsediyorsunuz belli olmuyor.
Alıntı yaptığınız mesajda bahsedilen "çok tanıdık" devrede zaten 5200 kullanılmış ve sabit akım lazım olduğunda da kullanamazsınız.

Kolay gelsin.

Yanıt #151
https://prnt.sc/kyxcxg çizimini simülasyonda denedim ben 2n3055 kullandım 2sc5200 kullananda var amper ayarı ekleyemez miyiz hem voltaj hem amper ayarlı olması daha iyi olurdu bendeki şemada 0r06 kullandım buradaki direnci ne yaparsam 15 ampere kadar çıkabilirim

Yanıt #152
https://prnt.sc/kyxcxg çizimini simülasyonda denedim ben 2n3055 kullandım 2sc5200 kullananda var amper ayarı ekleyemez miyiz hem voltaj hem amper ayarlı olması daha iyi olurdu bendeki şemada 0r06 kullandım buradaki direnci ne yaparsam 15 ampere kadar çıkabilirim
Elinizdeki programı kullanarak deneme yapabilirsiniz , uygun direnci bulabilirsiniz.
I=0,6V/R formülünden , şu anda 10A civarında korumaya geçeceğini söyleyebiliriz.
Bu devre kısa devre korumalıdır. Ayarlı olsa da ayarladığınız değeri geçince çıkışı keser. Akım sıfıra düşer.
Reset butonuyla normale döner.

0,15ohm/5W dirençlerden alın. Birini karta takın , diğerlerini anahtarla devreye paralel birer birer ekleyin.
Kademeli olarak 4A + 4A + 4A + ... şeklinde akım değerini değiştirin. Böylece akım değeri değişken olur. 4,8,12,16A şeklinde

Kolay gelsin.

Yanıt #153
tşk ederim bu devreyi yapmıştım kışın 10 a yazınca sevinmiştim yorumlara bakınca akım koruması olduğunu farkettim 4 amperin üstünde kısa devreye geçiyor bir kaç tanesini paralel bağlarsam değeri alırım dediğiniz gibi denemekte fayda var :) db242 tek sürücü iki sürücüyü parelel bağlayarak sürsek 3055 leri nasıl olur böyle birşey mümkün mü hemde ısınmanmanın önünede geçilmiş olur gibi geliyor bana :)