Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Başlatan serkan_48, 14 Ekim 2014, 20:58:50

Flatron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Aralık 2014, 16:41:10Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....

@Adnancoskun
Hocam eğer elinizde PCB si varsa bende satın alabilirim.
Ayrıca buna akım sınırlaması da eklense gayet hoş bir devre olur .

Selamlar

serkan_48

Tekrar merhabalar arkadaşlar...

Güç kaynağını baya toparladım. Şimdi ise 7107 ile yapılmış voltmetreleri ayarlayacağım. Voltmetre sorunsuz çalışıyor. Ancak akım okumak için şönt direnci yapacağım. Bu konuda biraz araştırdım taş direnç filan kullanılıyor ancak elimde bu değerde direnç yok. Elektronikçide de yok.

Sizlerden ricam tecrübe edeniniz var ise şönt direnci yerine bir miktar yaklaşın 10 - 15 cm boyunda bakır tek damar tel kullanmayı planlıyorum. Düşük akımlarda ölçümledim. Sorunsuz ölçüm yapıyorum ancak bakır telin ısı ile direnci değişirmi sorun çıkarmı bunu bilmiyorum.

Şönt direnci için öneriniz varmı?

memleket

Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

serkan_48

Alıntı yapılan: memleket - 03 Aralık 2014, 01:04:40Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

Evet elimde bir adet eski ölçü aleti var arızalı. İçini açtım baktım onda da bakır tel kullanmışlar. Ama ölçü aleti kaliteli birşey değildi şu 10 tl ye satılan ufak ölçü aletlerindendi. Bende onun içindekini kullanmak istemiştim ancak içinde bakır tel olduğunu görünce sökmeye bile uğraşmadım.

seron

bakır ve alüminyum tellerin ısı ile direnç değerlerinin değişme oranı diğer tellere oranla daha küçük olduğundan elektrik iletiminde kullanılmakta. sana kaç ohm lazım serkan?

ekteki dosyayı indir(sağolsun elektronik xp projemden buldum). kurmana gerek yok. difolt olarak bakır tel ve bakırın öz direnci geliyor. sen sadece uzunluğu ve çapı istediğin dirence göre deneye deneye gireceksin. tek zorluk istediğin çapta bakır tel bulabilmek. istersen alüminyum da kullanabilirsin. program ayrıca gerilim düşümü ve güç hesabı da yapıyor.

kolay gelsin...

http://s3.dosya.tc/server29/YGupbW/_letkenDirenciHesaplama.rar.html
reklamlara tıklama en alttaki indir den indir!

serkan_48

Seron ilgin için teşekkürler.

Bana 0,01 ohm direnç gerekiyor. Alüminyum olmaz diye düşünüyorum. Lehim tutmuyor çünkü. Bakır değilde krom nikel teller kullanılmalı diye bir yerlerde okumuştum.

Birde ikinci sorum şu olacak. Aşağıdaki resimde bulunan 7107 ile yapılmış dijital voltmetrelerim var. Bunları güç kaynağımda birini çıkış voltajı ayarı için diğerini ise yük akımını okuyabilmek için kullanacağım.

Bu noktada sorum şu iki devre de AC 9 - 12 volt ile beslenebiliyor. Kendi içinde 1N4001 ile yapılmış köprü doğrultucu devresi ve CD4049 ile hazırlanmış simetrik voltaj üreticisi var. Bu devreyi beslemek için aldığım 12 volt 50 watt 4 amper gücündeki trafo ile AC olarak beslemeyi düşünüyorum. İki ölçü aletinide aynı kaynaktan AC olarak beslemem sorun yaratırmı?

cevat1

O kadar büyük trafoyu kullanmayın. Yazık,  atıl kapasite... Başka işlerde kullanırsınız. Yerine daha küçük trafo kullanabilirsiniz. 2 X 9v. 4 wattlık trafo işinizi görür. Trafonun orta ucunu ayırın  iki devreyi de aynı kaynaktan , ayrı ayrı beslemiş olursunuz.  Elinizdeki trafoyu kullanmak isterseniz 7805 'e soğutucu takmanız gerekecek. 12 VAC doğrultuğunuzda 17 VDC  çıkış alacaksınız.  7805 'in üzerinde 12 v fazla voltaj farkı,  ısıya dönüşecek. Güzel bir soğutucu takın...

serkan_48

Merhabalar.

Trafo elimde olanı değerlendirmek amacıyla kullandım. Yoksa bu kadar güçlü trafo kullanmayacaktım. Yukarıda resimlerde göreceğiniz üzere devrenin girişinde kendi köprü diyot sistemi kurulmuş ve LM340 voltaj regülatörü ile 5 volt sağlanıyor.

Bu voltmetreler takribi 130 - 150 ma akım çekiyor. 2 tane kullanacağız. 300 ma yapar. Birde Güç transistörlerini bağladığım soğutucuya fan bağlıyorum buda 450 ma çekiyor. Toplamda 750 ma akıma ihtiyacım var.

teşekkürler.

seron

güç kaynağının kendisi güç sömürüsü desene ;D

bahsettiğin çakışma olayını daha önce de söylemiştin. ve sonuç belirsiz idi. hatta yamyam abi entegrelerin bacakları ile ilgili birşeylerden bahsediyordu yanlış hatırlamıyorsam. ama bir yerleri yakmayacaksan denemeye değer. olur gibime geliyor. ama sorumluluk sana ait. daha önce bir arkadaşa trafosunu yaktırtmıştım ;D

serkan_48

seron

şimdi farkettim:

doğrultucu devre var ise hem AC hem de DC ile çalışır ama mesele şu ki diyotların gerlim düşümü güç kaybı vs dolayısıyla akımı ölçtürebilecek misin? ölçtüreceksen ne kadar sağlıklı? bildiğim kadarıyla aphaniusmento böyle bir güçkaynağı yapmıştı senin sisteme benziyor serkan bir bak istersen: https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5005.msg23152#msg23152 gerçi o iki farklı kaynak kullanmış sanırım...

Adnancoskun

@ flatron kardesim. Pcb satmıyorum yani ticari hiç düşünmedim bugune kadar.. Sen adresini ver ben burtane pcb basip göndereyim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

husnuler03

@Adnancoskun hocam, ben akımı dahada arttırmak için transistör sayısını arttırsam, 8 veya 12 adet kullanarak 30 Amp. akım almak istesem devrenizdeki başka hangi elemanları yükseltmem gerekir ? sadece 2sc leri arttırmam yeter mi ? yapacağım güç kaynağını telsizde kullanacam... TA4AAC _ 73.

Flatron

Ben güzel bir güç kaynağı yapıp bu  güç  kaynağına ses eklemek istiyorum .Bunu SD karddan okutturup.
"Kısa devre koruma Aktif" "Şu anda akım sınırlaması devreye girdi"
gibi konuşan güç kaynağı yapacağım.Benzeri bir uygulamayı arduinoda yaptım.Son aşaması kaldı.
Eğer isteyen arkadaşlarda olursa tamamladığımda bende pcb sini gönderebilirim

memleket

stk4221

Yeni konu acmak istemedim hazir toplanti yapiliyor bir soru sorayim  bu devreden 30A gecirecegim irfz44 kullansam bir degisiklik yapmama gerek varmi
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

30 amper epeyce büyük bir değer, tek transistörden akıtırsan bu akımı sanırım dayanmaz....

seron

güçlü iki transistörü kullanarak darlington çifti ya da IRF gibisinden darlington transistörler var onlardan birkaç tane darlington ya da kaskat bağlama yaparak bağlansa belki olur.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: husnuler03 - 04 Aralık 2014, 00:30:27@Adnancoskun hocam, ben akımı dahada arttırmak için transistör sayısını arttırsam, 8 veya 12 adet kullanarak 30 Amp. akım almak istesem devrenizdeki başka hangi elemanları yükseltmem gerekir ? sadece 2sc leri arttırmam yeter mi ? yapacağım güç kaynağını telsizde kullanacam... TA4AAC _ 73.
Hocam, eğer sadece telsiz çalıştıracaksanız devrenin 30 volt'a kadar çıkmasına gerek yoktur bence;
Bildiğim kadar 13.8 volt civarında sabit bir gerilim lazım size,
giriş gerilimi 35 volt olursa ne mahsuru var?
şöyle ki, 35-14= 21 volt güç transistörlerinin üzerinde düşmesi gereken gerilim, 21x30=630 watt ısı ile kaybolan güç demektir,

eğer siz sadece telsiz çalıştıracaksanız, bence sabit gerilimli ve gerilim değeri 14 volt'a en yakın bir güç kaynağı yapmalısınız...

değilse, siz 14 volt da bu akımı sağlayabilmek için en az 700 watt trafo kullanmalısınız. ve köprü diyodun da bu akıma dayanabilmesi gerekir, ve güç transistör sayısını artırarak bu akımı dağlayabilirsiniz...

stk4221

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Aralık 2014, 10:17:20Yeni konu acmak istemedim hazir toplanti yapiliyor bir soru sorayim  bu devreden 30A gecirecegim irfz44 kullansam bir degisiklik yapmama gerek varmi

dateshet de ırfz44 40 A akım kapasitesi diyor ama sıkıntı degil  2 adet baglarım AZ MLZ  olsun yeter ki

Adnancoskun

asma

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Aralık 2014, 10:17:20Yeni konu acmak istemedim hazir toplanti yapiliyor bir soru sorayim  bu devreden 30A gecirecegim irfz44 kullansam bir degisiklik yapmama gerek varmi

Bu devre ile küçük bir ampul için parlaklık ayarı yapılır. (6W civarı bir lamba)
2N3055 15amperlik transistör, lambaya 6volt uyguladığında transistörde de 6volt olur.
Geçen akım 250mA ile lamba 1,5W ışık verir, transistör 1,5W lık ısınır.
Bu değer 2N3055 in soğutucusuz kullanılabilecek sınırıdır. (hani 15A ve 115W gücünde transistörümüz vardı)
IRFZ44 için bu değeri 1W kabul edebiliriz. Daha fazla güç için soğutucu şattır.
Peki 30A için bir hesap yapalım; yine yüke 6V ve transistöre 6V olacak şekilde ayarlayalım. R=V/I  R=12/30= 0,4 ohm.
P=V x I   P=6V x 15A = 90W
Bu gücü to-220 kılıfından atmak kolay iş değil. İki tane kullanırsan iki ayrı CPU soğutucusu ve fanı belki kurtarır.
Ama bu gidiş hoş değil, yürüdüğün yol yol değil. 8)  Vazgeç bu sevdadan!

Farklı bir yoldan amacına ulaşabilirsin: (amacın ışık parlaklığını ayarlama ise)
PWM ile kontrol yapabilirsin.
Basit bir örnek:

Güç hesabı için en yüksek akım değeri kullanılır. RDS on değeriyle hesaplarız.
P=I^2 x R den yaklaşık 20W lık ısı açığa çıkar. Büyük bir soğutucu gerekir. İkinci sorun ise bu transistör en fazla 35 ampere dayanırken 30A için dizayn yapmak olmaz. İki mosfet ya da büyük kılıflı tek mosfet gerekir. ;)

Kolay gelsin.

Flatron

@asma Hocam
Bu MOSFET in  Rds değeri 0,040 ohm ,Akım ise 30 Amper.Dolayısiyle 900*0,040 =36 Watt oluyor .Ben yanlışmı hesap ediyorum yoksa güvenlik içinmi 20 Watt dediniz

serkan_48

Tekrar merhabalar..

Şönt direnci için testlere başladım. direnç üzerinden güç geçeceği için kalın kablo kullanmak istedim. Oluşacak ısı nedeniyle sorun olmasın diye. 2.5 mm2 lik kabloyu 0.01 ohm direnç oluşturacak uzunlukta ayarlamaya çalıştım ama yaklaşık 50 cm den daha uzun çıktı. Bu nedenle bu kadar kabloyu kullanamadım. Direnci daha yüksek bir metal aradım. İşim gereği soğutmada bakır boru kaynağında kullandığımız bakır gümüş alaşımı kaynak telini denedim. yaklaşık 18 cm boyunda uygun kalınlıkta istediğim değerleri verdi. Dışını büzüşen makaronla kapladımki sağa sola dokunup kısa devre yapmasın istedim. İkiye katlayarakta yerden daha dasarruf ettim. boyu yaklaşık 9 cm oldu.

Yaklaşık 10 amper güç geçirdiğimde 100 mV gerilim düşümü sağlıyor. 7107 ile yaptığım voltmetrede 100 mV tam skalada 10 amper olarak görünüyor.

Ekte görebilirsiniz.

[mergedate]1417729354[/mergedate]
Artık güç kaynağını toplama işlemi büyük oranda bitmişti. Hala aklımda eksikler olmasına rağmen çalışır duruma getirdim. Elimdeki lambaları yük olarak bağladığımda aldığım en yüksek güç 7 ampere kadar çıktım. Eksikleri artık zamanla tamamlayacağım.

Sabit akım fonksiyonu çok güzel çalışıyor. setlediğim akımda değişmeden duruyor. Ayrıca sabit akım ledi yanarak görsel uyarı veriyor. Genel görünümden bir iki karede burda. 30 volt çıkış alıyorum.

İlgilenen fikir vere destek veren herkese teşekkürler.

stk4221

@ASMA  hocam  durum şu  40m holde led var bu ledleri yapacagım devre ile 8v ile sürecegim. ama işin can alıcı noktası şu ki; bir hareket sönsörümüz var        2+6 kutuplu 220v bobinli role kullanacagım,  transistör ile 8V'a düşürdügüm  enerjiyi rolenin  açık kontaklarına  baglayacagım ,   akabinde swich mode  den gelen 13V'u  kapalı kontaklara verecegim 

yani holde hareket yokken 40m led 8V ile çalışacak  sensörümüz hareket algıladıgında roleyi çektirip  kapalı kontakda hazır bekleyen 13V'u  sürecek 

amacımız hareket yokken  tasarruf edebilmek böyle üç kat oldugundan 3*550w = 1650w  saatte ...
[mergedate]1417731078[/mergedate]
@serkan_48 kardeşim çok güzel bir çalışma olmuş banada böyle bir şey lazım aslında

memleket

Ön paneli aynı en ve boy oranında alüminyum plaka veya alüminyum kompozit malzemeden keserek delikleri kapatırsan daha şık olur diye düşünüyorum. Güle güle kullan...

asma

Alıntı yapılan: Flatron - 04 Aralık 2014, 23:40:02@asma Hocam
Bu MOSFET in  Rds değeri 0,040 ohm ,Akım ise 30 Amper.Dolayısiyle 900*0,040 =36 Watt oluyor .Ben yanlışmı hesap ediyorum yoksa güvenlik içinmi 20 Watt dediniz
Yok hocam o mosfet (BUZ) değil diğer mosfet (irfz) için hesaplamıştım.
Tekrar baktım irfz44n değerlerine bakmışım , irfz44 olursa 25W oluyor.
Sonuç yanışsa bile yol doğru. ;D Yarım puanımı isterim.

stk4221 40m şerit led tek kaynaktan mı besleniyor. :o

Smps nin üzerinde çıkış voltaj ayarı için trimpot yok mu?
En az kaç volta iniyor, bu değer senin için yeterli değil mi?
O trimpotun iki ayağına bir direnci paralen bağlayıp ayırarak iki ayrı voltaj elde etsen olmaz mı?
O kadar hesaptan kurtar bizi ve olaya sen de birşeyler kat. (9V~13V arası voltaj değişimi yaklaşık 1sn de gerçekleşsin, göze hoş gelir)
 ;)
Kolay gelsin.

serkan_48

Alıntı yapılan: memleket - 05 Aralık 2014, 00:14:47Ön paneli aynı en ve boy oranında alüminyum plaka veya alüminyum kompozit malzemeden keserek delikleri kapatırsan daha şık olur diye düşünüyorum. Güle güle kullan...

Evet ön panel kötü görünüyor. Eldeki malzemeyi değerlendireyim dediğim için böyle oldu. Bu kutu elimde mevcut idi.  Söylediğiniz gibi bir plaka ile düzenlenebilir.

Artık yavaş yavaş yapacağım. Teşekkürler.

stk4221

Alıntı yapılan: asma - 05 Aralık 2014, 00:30:17Yok hocam o mosfet (BUZ) değil diğer mosfet (irfz) için hesaplamıştım.
Tekrar baktım irfz44n değerlerine bakmışım , irfz44 olursa 25W oluyor.
Sonuç yanışsa bile yol doğru. ;D Yarım puanımı isterim.

stk4221 40m şerit led tek kaynaktan mı besleniyor. :o

Smps nin üzerinde çıkış voltaj ayarı için trimpot yok mu?
En az kaç volta iniyor, bu değer senin için yeterli değil mi?
O trimpotun iki ayağına bir direnci paralen bağlayıp ayırarak iki ayrı voltaj elde etsen olmaz mı?
O kadar hesaptan kurtar bizi ve olaya sen de birşeyler kat. (9V~13V arası voltaj değişimi yaklaşık 1sn de gerçekleşsin, göze hoş gelir)
 ;)
Kolay gelsin.

hocam 2 adet kaynakdan besleniyor normalde dediginiz gibi üzeinde trimpot var fakat  işi yönlendirenler  işi kestirip attı burdaki amacım     yapabildigimi göstermek hemde  ar-ge'me kaynak  olsun diyorum    ama diyorsan iş meşakatli  boşver  hiç başlamadan kapatırım

seron

serkan ellerine sağlık gıcır gıcır cillop gibi olmuş. tebrikler.

tüm resimleri ve proteus dosyalarını bir klasöre toplayıp rar ile siteye yüklersen herkese güzel bir kaynak sunmuş olursun.

yolgezer

prob 7 amperde kopmaz abi ya, 15 ampere yakin olcum yaptim uyduruk kablo ilr o yanmadi:-)

serkan_48

probun tam dip noktasıydı sanırım içindeki tellerden bir kaçı önceden kopmuştu o ana kadar dayandı. Böyle tahmin ediyorum.

serkan_48

evet.

tip3055 kılıf farklı olan 2N3055 ile aynı transistördür.

Ancak bu devrede akım ayarını nasıl yaptğını anlamadım. 6 amperlik diyotta gerilim düşümünü nasıl algılıyor anlayamadım.

haylaz

serkan_48

Yukardaki şema benim uyguladığım devrenin fazlasıyla sadeleştirilmiş hali tam incelemedim ama göze çarpan sorunları var.

TABS

http://www.teknomerkez.net/sayfa.php?git=609
Bu devre için neden çalışmıyor diyorsunuz.
linkini incelerseniz yapan kişi yapılmış pcb lerini ve devre çalışırken ki görüntülerini resim halinde yayınlamış. Tabi mutlaka bazı kusurları olabilir. Ama bu tümüyle çalışmadığı anlamına gelmez en azından resimlerine bakıp bunu söyleyebilirim.

serkan_48

akım okuyabilmek için normalde bir çok devrede seri düşük değerli bir direnç takarız. Bu direnç üzerinde yaşanan gerilim düşümü ile geçen akımı okuyabiliriz. Buna görede devre reaksiyon alır.

Burada 6 amperlik diyot kullanılmış. Devrede çok küçük bir akım çekseniz bile bu diyot üzerinde iletime geçmek için 0.6 - 0.7 volt gibi bir değer düşümü olacak devre ya yanlış çalışacak yada çalışmayacak.

Birde 723 ün referans bacağı boşta.

Ben denemedim ama yapan kişi nasıl çalıştırmış anlamadım doğrusu sözüm yapana değil bunu örnek alıp yapmak isteyenlere fikir vermek amaçlıdır. Devreyi yayınlayan arkadaşı tanımam bilmem kötülemek değil amacım.

Kolay gelsin.

ibbayram

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Aralık 2014, 16:41:10Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....
hocam ellerine emeğine sağlık bende 2 adet 3transistörlü olan var tda 7294  şimdi daha rahat ve dip ses olmadan bangır bangır bass veriyor eline emeğine yüreğine sağlık hocam sağol varol
[mergedate]1418862930[/mergedate]
Alıntı yapılan: memleket - 05 Aralık 2014, 23:07:50http://www.teknomerkez.net/sayfa.php?git=609

Devrenin linki burası

Yapan adamın kendisi bile emin değil yorumları okuyunca vaz geçtim yapmaktan :)
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

nanox

Kemal88

Ulen bende yapacam hep aklimda su ayarli guc kaynagi fakat kili kirk yardigim icin mukemmel olsun istiyorum. Tum detayi ve hesaplari ile buraya ve bloguma koyup paylasacagimdan kuskunuz olmasin. Serkan kardeşim sana da kolay gelsin :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

serkan_48

Sağol kardeşim bi iş için Dalamana geçicem bir kaç haftaya ;)

Yapacağın güç kaynağı smps mi olacak ? @Kemal88

Kemal88

Alıntı yapılan: serkan_48 - 26 Mart 2015, 17:37:18Sağol kardeşim bi iş için Dalamana geçicem bir kaç haftaya ;)

Yapacağın güç kaynağı smps mi olacak ? @Kemal88

Bende Antalya\'ya yerleşmeyi düşünüyorum iş için :) Aynen yapacağım güç kaynağı smps olacak. Yapılmayacak bişi değil fakat smps de devre modelleme ve analizini kafaya çok pis taktım. Birde şu pid yi uygulayabilirsem smps e, tadından yenmez gari :) Bunları tam anlamıyla öğrenip, sıradan bişi yapmak yerine çok iyi bi iş çıkarmak için acele etmek istemiyorum. Daha osiloskop yok, onsuz olmaz tabi. Zaten blog a da koyuyorum bişiler. O projeyide yaparsam elbette koyucam, hesaplarıyla.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Flatron

@ Kemal88
Şimdiden kutu mutu  entegre mentegre  tedarik edelim :)
Güç kaynağına espri olsun diye ses de eklemeyi düşünüyorum
10 amper çekerken güç kaynağından
"Abi hiç insaf yokmu  çok ısındım ,kendimi gorumaya geçtim "  :)
yada bir anda çıkış kapandığında "Korkma yanmadım sigorta attı" falan

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın