Ana içeriğe git
Konu: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) (16653 Kez okunmuş)

Ynt: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Yanıt #45
hüsnüler03 Devrenin çalışmasına sevindimde Sen bu temaks 103 devresini aldığın dükkana götürüp çalışmadığını veya değişiklikler yapıp öyle çalıştırdığını söylemedinmi ? Adam devreyi montaj ediyor bir sürü hata yapıyor ve kim bilir kaç adet böyle çalışmayan devre üretti..!
Bu ne rezalet bir iş

Yanıt #46

hüsnüler03 Devrenin çalışmasına sevindimde Sen bu temaks 103 devresini aldığın dükkana götürüp çalışmadığını veya değişiklikler yapıp öyle çalıştırdığını söylemedinmi ? Adam devreyi montaj ediyor bir sürü hata yapıyor ve kim bilir kaç adet böyle çalışmayan devre üretti..!
Bu ne rezalet bir iş

devrenin modifiye halini görünce ben de böyle düşünmedim değil. zira bunun adnancoskun hoca tarafından yapılmış bir benzerinde bu tip hatalar yok ve kullananlar memnun.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #47
Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #48
@Adnancoskun hoca yaptığın devre "yanlış şekilde" ve  ticari amaçla satılıyor,, bu hoş birşey mi?

neticede senden izin alınmadı ve çalışmayan modifiyesi. şimdi gel de paylaşım yap. neden tasarımlarımı paylaşayım ki!...

Yanıt #49
@Adnancoskun hocam ellerine sağlık çok güzel bir devre tasarımı yapmışsın. çok güçlü ve kararlı... devreden uzun süre yüksek akım çektim. köprü diyotun su yollarından anlarsın. köprüdiyod patladı devrede tık yok. tekrar teşekkür ederim size... 

Yanıt #50

Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....

@Adnancoskun
Hocam eğer elinizde PCB si varsa bende satın alabilirim.
Ayrıca buna akım sınırlaması da eklense gayet hoş bir devre olur .

Selamlar

Yanıt #51
Tekrar merhabalar arkadaşlar...

Güç kaynağını baya toparladım. Şimdi ise 7107 ile yapılmış voltmetreleri ayarlayacağım. Voltmetre sorunsuz çalışıyor. Ancak akım okumak için şönt direnci yapacağım. Bu konuda biraz araştırdım taş direnç filan kullanılıyor ancak elimde bu değerde direnç yok. Elektronikçide de yok.

Sizlerden ricam tecrübe edeniniz var ise şönt direnci yerine bir miktar yaklaşın 10 - 15 cm boyunda bakır tek damar tel kullanmayı planlıyorum. Düşük akımlarda ölçümledim. Sorunsuz ölçüm yapıyorum ancak bakır telin ısı ile direnci değişirmi sorun çıkarmı bunu bilmiyorum.

Şönt direnci için öneriniz varmı?

Yanıt #52
Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

Yanıt #53

Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

Evet elimde bir adet eski ölçü aleti var arızalı. İçini açtım baktım onda da bakır tel kullanmışlar. Ama ölçü aleti kaliteli birşey değildi şu 10 tl ye satılan ufak ölçü aletlerindendi. Bende onun içindekini kullanmak istemiştim ancak içinde bakır tel olduğunu görünce sökmeye bile uğraşmadım.

Yanıt #54
bakır ve alüminyum tellerin ısı ile direnç değerlerinin değişme oranı diğer tellere oranla daha küçük olduğundan elektrik iletiminde kullanılmakta. sana kaç ohm lazım serkan?

ekteki dosyayı indir(sağolsun elektronik xp projemden buldum). kurmana gerek yok. difolt olarak bakır tel ve bakırın öz direnci geliyor. sen sadece uzunluğu ve çapı istediğin dirence göre deneye deneye gireceksin. tek zorluk istediğin çapta bakır tel bulabilmek. istersen alüminyum da kullanabilirsin. program ayrıca gerilim düşümü ve güç hesabı da yapıyor.

kolay gelsin...

http://s3.dosya.tc/server29/YGupbW/_letkenDirenciHesaplama.rar.html
reklamlara tıklama en alttaki indir den indir!

Yanıt #55
Seron ilgin için teşekkürler.

Bana 0,01 ohm direnç gerekiyor. Alüminyum olmaz diye düşünüyorum. Lehim tutmuyor çünkü. Bakır değilde krom nikel teller kullanılmalı diye bir yerlerde okumuştum.

Birde ikinci sorum şu olacak. Aşağıdaki resimde bulunan 7107 ile yapılmış dijital voltmetrelerim var. Bunları güç kaynağımda birini çıkış voltajı ayarı için diğerini ise yük akımını okuyabilmek için kullanacağım.

Bu noktada sorum şu iki devre de AC 9 - 12 volt ile beslenebiliyor. Kendi içinde 1N4001 ile yapılmış köprü doğrultucu devresi ve CD4049 ile hazırlanmış simetrik voltaj üreticisi var. Bu devreyi beslemek için aldığım 12 volt 50 watt 4 amper gücündeki trafo ile AC olarak beslemeyi düşünüyorum. İki ölçü aletinide aynı kaynaktan AC olarak beslemem sorun yaratırmı?

Yanıt #56
O kadar büyük trafoyu kullanmayın. Yazık,  atıl kapasite... Başka işlerde kullanırsınız. Yerine daha küçük trafo kullanabilirsiniz. 2 X 9v. 4 wattlık trafo işinizi görür. Trafonun orta ucunu ayırın  iki devreyi de aynı kaynaktan , ayrı ayrı beslemiş olursunuz.  Elinizdeki trafoyu kullanmak isterseniz 7805 'e soğutucu takmanız gerekecek. 12 VAC doğrultuğunuzda 17 VDC  çıkış alacaksınız.  7805 'in üzerinde 12 v fazla voltaj farkı,  ısıya dönüşecek. Güzel bir soğutucu takın...

Yanıt #57
Merhabalar.

Trafo elimde olanı değerlendirmek amacıyla kullandım. Yoksa bu kadar güçlü trafo kullanmayacaktım. Yukarıda resimlerde göreceğiniz üzere devrenin girişinde kendi köprü diyot sistemi kurulmuş ve LM340 voltaj regülatörü ile 5 volt sağlanıyor.

Bu voltmetreler takribi 130 - 150 ma akım çekiyor. 2 tane kullanacağız. 300 ma yapar. Birde Güç transistörlerini bağladığım soğutucuya fan bağlıyorum buda 450 ma çekiyor. Toplamda 750 ma akıma ihtiyacım var.

teşekkürler.

Yanıt #58
güç kaynağının kendisi güç sömürüsü desene ;D

bahsettiğin çakışma olayını daha önce de söylemiştin. ve sonuç belirsiz idi. hatta yamyam abi entegrelerin bacakları ile ilgili birşeylerden bahsediyordu yanlış hatırlamıyorsam. ama bir yerleri yakmayacaksan denemeye değer. olur gibime geliyor. ama sorumluluk sana ait. daha önce bir arkadaşa trafosunu yaktırtmıştım ;D

Yanıt #59
Seronnnnnnn :) yaktırma kaç gündür emek harcıyorum.