Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) (17906 Kez okunmuş)

Ynt: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Yanıt #15

kararımı verdim ben elimdeki trafoyu inverter yapmak için kullanacağım. teşekkürler.
sekan adaptörü söktüm içinden büyük bir trafo çıktı. doğrultma devresi yok. üzerinde dediği gibi AC çıkış. anasayfamızda bazit inverter var: basit flip floplu ;D

Seron yine flip flop deme bana .. :D

Yanıt #17
adnan abi tasarim sanami ait
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #18
@stk4221 atlamasına kadar aynı,   Erciyes üniversitesi biyomedikal mühendisliğinde okuyan stajer bir öğrencim için tasarlamıştım... sene 2011 (Sedat DOĞAN) :)
yalnızca ben 3 transistörlü çizmiştim, kim yayınlamışsa 1 transistör ilave etmiş.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #19
@Adnancoskun  dolaylı yoldan  ne güzel bir şey . izinsizde olsa yaptıgın bir tasarım pisayasada dolanıyor ve millet bundan faydalanıyor  buda senin işinin dogru yaptıgın anlamına geliyor  maşşallah @Adnancoskun  abi :)
[mergedate]1413387044[/mergedate]
abi birde ben bu devreyi kurdum fakat verim alamadım mlz tekrar alayım seni kaçırmadan çözelim :-D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #20

@Adnancoskun  dolaylı yoldan  ne güzel bir şey . izinsizde olsa yaptıgın bir tasarım pisayasada dolanıyor ve millet bundan faydalanıyor  buda senin işinin dogru yaptıgın anlamına geliyor  maşşallah @Adnancoskun  abi :)
[mergedate]1413387044[/mergedate]
abi birde ben bu devreyi kurdum fakat verim alamadım mlz tekrar alayım seni kaçırmadan çözelim :-D

tamam çözelim...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #21
Projeye devam,

Elektor precisions power supply devresi

devre üzerinde pcb de kendime göre bazı değişiklikler yaptım. Umarım hata yoktur. güç transistörü olarak 4 adet mj15003 kullanacağım. Bunlarla ilgili çıkışa 4 adet taş direnç bağlanacak o yüzden üstte taş direnç montaj yerlerini attırdım. köprü diyot girişlerini değiştirdim ve kondansatör bağlantılarını dik olacak şekilde düzenledim. Birçok hattı kalınlaştırdım. 2 gün için iş nedeniyle Adana'da olacağım. Döndükten sonra pcb yi lazer printerden çıktı alarak basmayı deneyeceğim. Gerekli parçaları da aldım.

Orjinal pcb ve yerleşim planı

Devrenin düzenlemiş olduğum pcbsi de bu.

Ama hala şu maksimum voltaj ve akım ayarını yapacağım R4 ile R16 yı nasıl hesaplayacağımı bulamadım. Elimdeki döküman ingilizce de değil.

Yanıt #22
@serkan_48
Bu elektorun hangi sayısı bende varsa o sayı sizin için tercüme edeyim.
(Ayrıca eğer hiç başlamadı iseniz vellemanın 10 amper akım ayarıda olan güzel bir devrede var bende denemedimama vellemanın kiit 320voltda da  olması lazım)

Yanıt #23
elektrorun bu güç kaynağını 5-6 ay önce yapmıştım ancak simetrik 12v trafom olmadığı için çalıştıramamıştım. ancak bu günlerde aklıma pc power ile çalıştırma geldi. bd241 transistörü bulamadım bende tip31 trafo olarak . 120w 24v  kullandım . devre buhaliyle gayet güzel çalıştı. voltaj ve akım ayarlama yapabildim. sadece kutulaması kaldı eski bir ups kutusu içine pc poweri güzelce yerleştrdim. trafo ve bu devrenin kartını yerleştirdinmi güç kaynağı hazır olacak :)

bu devrenin farklı versiyonlarını kenakord abimiz yapmış isterseniz ona bir sorunuz.

Yanıt #25

@serkan_48
Bu elektorun hangi sayısı bende varsa o sayı sizin için tercüme edeyim.
(Ayrıca eğer hiç başlamadı iseniz vellemanın 10 amper akım ayarıda olan güzel bir devrede var bende denemedimama vellemanın kiit 320voltda da  olması lazım)

@Flatron

Elektorun nisan 1983 tarihli dergisinden aldım. Birazdan elimdeki dökümanını eklemeye çalışacağım. Malzemelerin hepsini almıştım. O yüzden bu projeye devam edeceğim. Bir aksilik olmazsa. 

elektrorun bu güç kaynağını 5-6 ay önce yapmıştım ancak simetrik 12v trafom olmadığı için çalıştıramamıştım. ancak bu günlerde aklıma pc power ile çalıştırma geldi. bd241 transistörü bulamadım bende tip31 trafo olarak . 120w 24v  kullandım . devre buhaliyle gayet güzel çalıştı. voltaj ve akım ayarlama yapabildim. sadece kutulaması kaldı eski bir ups kutusu içine pc poweri güzelce yerleştrdim. trafo ve bu devrenin kartını yerleştirdinmi güç kaynağı hazır olacak :)

bu devrenin farklı versiyonlarını kenakord abimiz yapmış isterseniz ona bir sorunuz.

@integer

Yapmış olduğunuz devre ile kaç amper çekiyorsunuz ve bahsi geçen dirençlerin değerini ne kullandınız yada kullanmadınız mı? ( R4 ve R16 yı )
[mergedate]1413921363[/mergedate]
Döküman ektedir.

İngilizce olmadığı için bişey anlamadım. Elinizdeki döküman umarım ingilizcedir.

Dosya sıkıştırılmıştır.

Yanıt #26
Malesef bendede yok o tarih li elektor.
83 yılındaki diğer aylarada baktım devre yok bulamadım.

Yanıt #27
kaç amper çekeceğiniz denemedim sadece devreyi kurup çalıştırdım ufak bir şerit led parçası vardı onunla deneme yaptım amper ayarından ışığı kısabildim. tip 31 i soğutucuya bağlamamıştım azcık ısınmış. hafta sonu kutulamasını yaparım o zaman denerim ancak bu hali ile 3 amper vereceği söyleniyor. r4 ve r16 yı kullanmadım. maksimum voltaj ve akımı ayarlamak içinmiş. bunların değerlerini değiştirirsen tabiki trafonu ve transistörlerini değiştirmek gerekecek.  elektorda ingilizce olarak 2n3055 maksimum 50w gücünde olduğu yazıyor. ayrıca r4 ve r16 yı deneyerek bulunabileceği yazılmış. 
[mergedate]1413922831[/mergedate]
elimde ingilizce derginin 1-2 sayfası var umarım işinize yarar

@Flatron

Elektorun nisan 1983 tarihli dergisinden aldım. Birazdan elimdeki dökümanını eklemeye çalışacağım. Malzemelerin hepsini almıştım. O yüzden bu projeye devam edeceğim. Bir aksilik olmazsa. 

@integer

Yapmış olduğunuz devre ile kaç amper çekiyorsunuz ve bahsi geçen dirençlerin değerini ne kullandınız yada kullanmadınız mı? ( R4 ve R16 yı )
[mergedate]1413921363[/mergedate]
Döküman ektedir.

İngilizce olmadığı için bişey anlamadım. Elinizdeki döküman umarım ingilizcedir.

Dosya sıkıştırılmıştır.

[mergedate]1413923117[/mergedate]
bence mj

@ integer
board duruyorsa
http://www.circuit-projects.com/power-supply/single-voltage-supply-with-symmetrical-output.html
böyle birşey yapıp simetric voltaj elde edebilirsiniz

teşekkürler ancak bu devrenin 400ma verebileceğini sanmıyorum. bunun yerine lmc7660  kullanmayı denedim ancak sağlıklı olmadı. oda vermedi sanırım 400ma
15001

Yanıt #28
Elektor'un devresi üzerinde çalışmaya devam. PCB yi kendime göre düzenledim. 4 güç transistör bağlayabilmek için direnç adedini arttırdım. Kondansatör bacak bağlantılarını yataydan dikeye çevirdim. Önde bulunan voltmetre ve ampermetre kalibrasyon trimpotlarını ve bakır hatlarını iptal ettim. Daha sonradan stabil çalışan bir devre haline geldiğinde harici 7107 ile yapılmış voltmetre ve ampermetre bağlayacağım.

Revizyonlardan sonra pcb'yi hazırladım. Asit indirgemesini yaptım deliklerini deldim. Parçaları yerleştirdim. Geçici olarak 1 adet 2N3773 transistör ile bağladım. Çıkışa voltmetremi bağladım ve 0 - 24 volt arası kontrol sağladım. Yük testine geçtim çıkışa bir adet 12 volt flamanlı lamba bağladım. Voltaj ayarını 12 volta düşürdüm. lamba yandı. Akım kontrolü için potansiyometreyi kıstığımda lambanın çektiği akım düşmeye başladı.

Fakat şöyle bir durum var örnek verirsem lamba 500 ma çekerken ben bunu akım kontrol potu vasıtası ile 200 miliampere düşürdüm. Constant current ledi yandı.  Sorun ise devreye paralel bir ikinci lamba bağladığımda yük durumunu değiştirdiğimde akımın değişmemesi gerekirken akım 150 ma e düştü.

Sizce bu durumun nedeni nedir? Daha devreyi tam olarak toplamadım. Güç transistörlerini tam olarak hazırladığımda ve devre stabil çalıştığında toplayacağım. Bu devrede +US ve -US bağlantıları yapmamıştım acaba bu nedenlemi devreyi sabit akım modunda çalıştırırken yükün değeri değiştiğinde çektiği akım değişti?

Konu hakkında bu devreyi yapan arkadaşlardan yada devreden yorum yapabilecek arkadaşlarımızdan yorum bekliyorum.

Devrenin yapılmış halini önümüzdeki günlerde resimleyip buraya eklerim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Yanıt #29
@serkan_48

Bu sorun olduğunda 741 lerin beslemeleri  bağlı değildi diyorsanız sorun muhtemelen  ondandır.  Ayrıca pcb yerleşimini gösteren sayfanın altındaki text de montajdan sonra ayarları yaptıktan sonra diye bir cümle var  siz bu ayarları yaptınızmı ?(Gerçi ayarar ile ilgili birşey yok sayfada , belkide yazının bir  sayfası daha var ) yazıda bu ayarlardan sonra 2 iki tane direncin bu devreye göre takılması gerektiğini söylüyor.(Şu değerini bilmediğiniz iki direnç )

Birde akım testini ,watlı dirençlerle yaparsanız okumanız gereken akım değerlerinden daha emin olursunuz .Malum lambalı testte ısı arttıkça direnç değişiyor.

Kolay Gelsin