Ana içeriğe git
pcbway
Konu: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) (20692 Kez okunmuş)

Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Arkadaşlar merhabalar.
Uzun zaman önce başladığım projem işlerim nedeniyle yarım kalmıştı. Şu günlerde işlerimi hafiflettim kışta geliyor daha çok vaktim olacak. Bu süreçte bir iki düşündüğüm projelerimi hayata geçirmek istiyorum. Destek , yardım ve yorumlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum.

Düşündüğüm proje için elimdeki bir kaç temel malzemeyi kullanarak başlayacağım. İlk öncelikle transformatör ile giriş yapalım. Elimde etiket değerleri 2 x 13 volt 600 watt yazan simetrik çıkışlı bir trafo var. Hesaplarıma göre nüve kesit alanının karesini aldığımda 500 watt civarında değer çıkıyor. 500 watt olarak hesaplasak çıkışları seri bağladığımızda 500 / 26 = 19 amper verebilecek güçte bir trafo. Ben ise bu trafodan 0 - 30 volt DC 10 amper alabileceğimi umuyorum.

Transformatir resmi ve şeması şu şekildedir.

Ynt: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )

Yanıt #1
şimdi ben de birşey söylerdim ama önceki yazıda arkadaş trafoyu yaktıktan sonra karışasım gelmiyor ;D

"400 watt olarak hesaplasak çıkışları seri bağladığımızda 400 / 26 = 15 amper verebilecek güçte bir trafo. Ben ise bu trafodan 0 - 30 volt DC 10 amper alabileceğimi umuyorum. " demişsin. ben de öyle umuyorum :)

anasayfamızda programlar kısmında nüve kesitinden tutu tel çapına çeşitli hesaplama olanakları olan trafo hesabına dair küçük programlar var. takıldığın yerde onlara da başvurabilirsin hatırlatayım.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #2
Ben o trafodan o kadar akım alabileceğini düşünmüyorum ya neyse. Artık yapımcıların işine karışmayayım.
Trafo kesiti hesaplanırken NÜVE kesiti baz alınmalıdır. Buradan görüldüğü kadarıyla 5X5=25cm2 lik bir nüve kesiti (en fazla) hatta 5X4=20 gibi görülmektedir.
İkinci olarak ise trafonun gücü sekonder sargıya verim oranında yansıyacaktır. Her tarafı yamulmuş ve pırtılar giymiş bir trafonun verimi %99 olmaz da artık oraya da karışmayalım.

Ayrıca:
26V çıkışlı bir transformatörden 30V gerilim elde edemezsin. Edersin ama bu kandırmaca bir gerilim olacaktır. En küçük yüklenmede gerilim yine 26V a düşecektir.
Üstelik regüle devresinin çalışması için de birkaç kuruşa.. PARDON birkaç volta ihtiyaç duyacağımıza göre Gel anlaşalım.
Sen bu trafoyla efendi efendi 23-24V tam regüle gerilim alabilecekmişsin gibi davran. Sonra darılıp küsmesin ;D

Yanıt #3
0 - 24 volt 10 amperede razıyım abi bunu bilerekte yola çıktım. :D 10 amper alayımda gerisi sorun değil.

Trafonun şeklinin bozulmasının nedeni sökerken biraz hırpalamam yüzünden. Dışına bakalit gibi bir malzeme dökülmüştü bu bir havuz aydınlatma trafosu idi. Ağır şartlarda uzun süre çalışacak bir trafo.

Yanıt #4
eğer 24e razıysan iyi bir ayarlı güç kaynağı olur.

geçenlerde dükkana uğrayan bir eskiciden 3TL ye bir adaptör aldım. böyle ağır, plastik kutusu açılmamış birşey. çıkış: 16V-2,5A AC yazıyor. "made in germany".  ubunda laptopların soketine benzeyen bir soket var. ne adaptörü olduğunu çözemedim ama ben de onunla ileride 12-13V bir güç kaynağı yapacağım.

Yanıt #5
o adaptör smps olabilir.

Yanıt #6
500 W bir invertörde yapabilirsin. dağda bayırda 12 volt araba aküsü ile bir kaç cihaz çalışabilir...

Yanıt #7
Evet inverter yapmak içinde güçlü bir trafo ancak şimdilik bir güç kaynağı ihtiyacım olduğu için önceliği buna yönelttim. Belki ileride aynı trafodan bir tane daha ayırdım onunla bir inverter yapabilirim.

Yanıt #8
@serkan_48 çalışmanda amacına ulacağını umuyorum ve şimdiden kolay gelsin diyorum :))
@memleket elinde iyi bir invertör devresi var mı acaba ? :)) Öyle 3-5 gün çalışacak değil de hani uzun süre dayanıklı birşey yapabileceğimiz bir devre :))
Et-tekraru ahsen, velev kâne yüz seksen...

Tekrar etmek iyidir, yüz seksen kere de olsa...

Yanıt #9
Elimde öyle bir devre yok ama, bahsettiğin şekilde uzun süre çalışacak bir inverter için, çekilen akım, kullandığın trafonun watı ve kullandığın akünün amper değeri bunlar süreyi etkileyen en önemli etkenler...

Burda yapılmış örneği var. ilgilenirsen...

https://320volt.com/sg3524-dc-ac-inverter-projesi-250w-5000w/

Yanıt #10
Projemde "Elektor December 1982  ' Precision PowerSupply'  devresini kullanacağım.

Şeması aşağıdadır. Bu devrede maksimum gerilim ve maksimum akım hesabını yapabilirmiyiz. Dirençleri nasıl hesaplıyoruz? Elimde dökümanı var ancak Ne Türkçe nede İngilizce. Bir türlü okuyamadım anlayamadım.

Yanıt #12
@memleket

Teşekkürler

Yanıt #13
ayni devreden yaptim fakat calistiramadim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #14

500 W bir invertörde yapabilirsin. dağda bayırda 12 volt araba aküsü ile bir kaç cihaz çalışabilir...

kararımı verdim ben elimdeki trafoyu inverter yapmak için kullanacağım. teşekkürler.
sekan adaptörü söktüm içinden büyük bir trafo çıktı. doğrultma devresi yok. üzerinde dediği gibi AC çıkış. anasayfamızda bazit inverter var: basit flip floplu ;D

Yanıt #15

kararımı verdim ben elimdeki trafoyu inverter yapmak için kullanacağım. teşekkürler.
sekan adaptörü söktüm içinden büyük bir trafo çıktı. doğrultma devresi yok. üzerinde dediği gibi AC çıkış. anasayfamızda bazit inverter var: basit flip floplu ;D

Seron yine flip flop deme bana .. :D

Yanıt #17
adnan abi tasarim sanami ait

Yanıt #18
@stk4221 atlamasına kadar aynı,   Erciyes üniversitesi biyomedikal mühendisliğinde okuyan stajer bir öğrencim için tasarlamıştım... sene 2011 (Sedat DOĞAN) :)
yalnızca ben 3 transistörlü çizmiştim, kim yayınlamışsa 1 transistör ilave etmiş.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #19
@Adnancoskun  dolaylı yoldan  ne güzel bir şey . izinsizde olsa yaptıgın bir tasarım pisayasada dolanıyor ve millet bundan faydalanıyor  buda senin işinin dogru yaptıgın anlamına geliyor  maşşallah @Adnancoskun  abi :)
[mergedate]1413387044[/mergedate]
abi birde ben bu devreyi kurdum fakat verim alamadım mlz tekrar alayım seni kaçırmadan çözelim :-D

Yanıt #20

@Adnancoskun  dolaylı yoldan  ne güzel bir şey . izinsizde olsa yaptıgın bir tasarım pisayasada dolanıyor ve millet bundan faydalanıyor  buda senin işinin dogru yaptıgın anlamına geliyor  maşşallah @Adnancoskun  abi :)
[mergedate]1413387044[/mergedate]
abi birde ben bu devreyi kurdum fakat verim alamadım mlz tekrar alayım seni kaçırmadan çözelim :-D

tamam çözelim...

Yanıt #21
Projeye devam,

Elektor precisions power supply devresi

devre üzerinde pcb de kendime göre bazı değişiklikler yaptım. Umarım hata yoktur. güç transistörü olarak 4 adet mj15003 kullanacağım. Bunlarla ilgili çıkışa 4 adet taş direnç bağlanacak o yüzden üstte taş direnç montaj yerlerini attırdım. köprü diyot girişlerini değiştirdim ve kondansatör bağlantılarını dik olacak şekilde düzenledim. Birçok hattı kalınlaştırdım. 2 gün için iş nedeniyle Adana'da olacağım. Döndükten sonra pcb yi lazer printerden çıktı alarak basmayı deneyeceğim. Gerekli parçaları da aldım.

Orjinal pcb ve yerleşim planı

Devrenin düzenlemiş olduğum pcbsi de bu.

Ama hala şu maksimum voltaj ve akım ayarını yapacağım R4 ile R16 yı nasıl hesaplayacağımı bulamadım. Elimdeki döküman ingilizce de değil.

Yanıt #22
@serkan_48
Bu elektorun hangi sayısı bende varsa o sayı sizin için tercüme edeyim.
(Ayrıca eğer hiç başlamadı iseniz vellemanın 10 amper akım ayarıda olan güzel bir devrede var bende denemedimama vellemanın kiit 320voltda da  olması lazım)

Yanıt #23
elektrorun bu güç kaynağını 5-6 ay önce yapmıştım ancak simetrik 12v trafom olmadığı için çalıştıramamıştım. ancak bu günlerde aklıma pc power ile çalıştırma geldi. bd241 transistörü bulamadım bende tip31 trafo olarak . 120w 24v  kullandım . devre buhaliyle gayet güzel çalıştı. voltaj ve akım ayarlama yapabildim. sadece kutulaması kaldı eski bir ups kutusu içine pc poweri güzelce yerleştrdim. trafo ve bu devrenin kartını yerleştirdinmi güç kaynağı hazır olacak :)

bu devrenin farklı versiyonlarını kenakord abimiz yapmış isterseniz ona bir sorunuz.

Yanıt #25

@serkan_48
Bu elektorun hangi sayısı bende varsa o sayı sizin için tercüme edeyim.
(Ayrıca eğer hiç başlamadı iseniz vellemanın 10 amper akım ayarıda olan güzel bir devrede var bende denemedimama vellemanın kiit 320voltda da  olması lazım)

@Flatron

Elektorun nisan 1983 tarihli dergisinden aldım. Birazdan elimdeki dökümanını eklemeye çalışacağım. Malzemelerin hepsini almıştım. O yüzden bu projeye devam edeceğim. Bir aksilik olmazsa. 

elektrorun bu güç kaynağını 5-6 ay önce yapmıştım ancak simetrik 12v trafom olmadığı için çalıştıramamıştım. ancak bu günlerde aklıma pc power ile çalıştırma geldi. bd241 transistörü bulamadım bende tip31 trafo olarak . 120w 24v  kullandım . devre buhaliyle gayet güzel çalıştı. voltaj ve akım ayarlama yapabildim. sadece kutulaması kaldı eski bir ups kutusu içine pc poweri güzelce yerleştrdim. trafo ve bu devrenin kartını yerleştirdinmi güç kaynağı hazır olacak :)

bu devrenin farklı versiyonlarını kenakord abimiz yapmış isterseniz ona bir sorunuz.

@integer

Yapmış olduğunuz devre ile kaç amper çekiyorsunuz ve bahsi geçen dirençlerin değerini ne kullandınız yada kullanmadınız mı? ( R4 ve R16 yı )
[mergedate]1413921363[/mergedate]
Döküman ektedir.

İngilizce olmadığı için bişey anlamadım. Elinizdeki döküman umarım ingilizcedir.

Dosya sıkıştırılmıştır.

Yanıt #26
Malesef bendede yok o tarih li elektor.
83 yılındaki diğer aylarada baktım devre yok bulamadım.

Yanıt #27
kaç amper çekeceğiniz denemedim sadece devreyi kurup çalıştırdım ufak bir şerit led parçası vardı onunla deneme yaptım amper ayarından ışığı kısabildim. tip 31 i soğutucuya bağlamamıştım azcık ısınmış. hafta sonu kutulamasını yaparım o zaman denerim ancak bu hali ile 3 amper vereceği söyleniyor. r4 ve r16 yı kullanmadım. maksimum voltaj ve akımı ayarlamak içinmiş. bunların değerlerini değiştirirsen tabiki trafonu ve transistörlerini değiştirmek gerekecek.  elektorda ingilizce olarak 2n3055 maksimum 50w gücünde olduğu yazıyor. ayrıca r4 ve r16 yı deneyerek bulunabileceği yazılmış. 
[mergedate]1413922831[/mergedate]
elimde ingilizce derginin 1-2 sayfası var umarım işinize yarar

@Flatron

Elektorun nisan 1983 tarihli dergisinden aldım. Birazdan elimdeki dökümanını eklemeye çalışacağım. Malzemelerin hepsini almıştım. O yüzden bu projeye devam edeceğim. Bir aksilik olmazsa. 

@integer

Yapmış olduğunuz devre ile kaç amper çekiyorsunuz ve bahsi geçen dirençlerin değerini ne kullandınız yada kullanmadınız mı? ( R4 ve R16 yı )
[mergedate]1413921363[/mergedate]
Döküman ektedir.

İngilizce olmadığı için bişey anlamadım. Elinizdeki döküman umarım ingilizcedir.

Dosya sıkıştırılmıştır.

[mergedate]1413923117[/mergedate]
bence mj

@ integer
board duruyorsa
http://www.circuit-projects.com/power-supply/single-voltage-supply-with-symmetrical-output.html
böyle birşey yapıp simetric voltaj elde edebilirsiniz

teşekkürler ancak bu devrenin 400ma verebileceğini sanmıyorum. bunun yerine lmc7660  kullanmayı denedim ancak sağlıklı olmadı. oda vermedi sanırım 400ma
15001

Yanıt #28
Elektor'un devresi üzerinde çalışmaya devam. PCB yi kendime göre düzenledim. 4 güç transistör bağlayabilmek için direnç adedini arttırdım. Kondansatör bacak bağlantılarını yataydan dikeye çevirdim. Önde bulunan voltmetre ve ampermetre kalibrasyon trimpotlarını ve bakır hatlarını iptal ettim. Daha sonradan stabil çalışan bir devre haline geldiğinde harici 7107 ile yapılmış voltmetre ve ampermetre bağlayacağım.

Revizyonlardan sonra pcb'yi hazırladım. Asit indirgemesini yaptım deliklerini deldim. Parçaları yerleştirdim. Geçici olarak 1 adet 2N3773 transistör ile bağladım. Çıkışa voltmetremi bağladım ve 0 - 24 volt arası kontrol sağladım. Yük testine geçtim çıkışa bir adet 12 volt flamanlı lamba bağladım. Voltaj ayarını 12 volta düşürdüm. lamba yandı. Akım kontrolü için potansiyometreyi kıstığımda lambanın çektiği akım düşmeye başladı.

Fakat şöyle bir durum var örnek verirsem lamba 500 ma çekerken ben bunu akım kontrol potu vasıtası ile 200 miliampere düşürdüm. Constant current ledi yandı.  Sorun ise devreye paralel bir ikinci lamba bağladığımda yük durumunu değiştirdiğimde akımın değişmemesi gerekirken akım 150 ma e düştü.

Sizce bu durumun nedeni nedir? Daha devreyi tam olarak toplamadım. Güç transistörlerini tam olarak hazırladığımda ve devre stabil çalıştığında toplayacağım. Bu devrede +US ve -US bağlantıları yapmamıştım acaba bu nedenlemi devreyi sabit akım modunda çalıştırırken yükün değeri değiştiğinde çektiği akım değişti?

Konu hakkında bu devreyi yapan arkadaşlardan yada devreden yorum yapabilecek arkadaşlarımızdan yorum bekliyorum.

Devrenin yapılmış halini önümüzdeki günlerde resimleyip buraya eklerim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Yanıt #29
@serkan_48

Bu sorun olduğunda 741 lerin beslemeleri  bağlı değildi diyorsanız sorun muhtemelen  ondandır.  Ayrıca pcb yerleşimini gösteren sayfanın altındaki text de montajdan sonra ayarları yaptıktan sonra diye bir cümle var  siz bu ayarları yaptınızmı ?(Gerçi ayarar ile ilgili birşey yok sayfada , belkide yazının bir  sayfası daha var ) yazıda bu ayarlardan sonra 2 iki tane direncin bu devreye göre takılması gerektiğini söylüyor.(Şu değerini bilmediğiniz iki direnç )

Birde akım testini ,watlı dirençlerle yaparsanız okumanız gereken akım değerlerinden daha emin olursunuz .Malum lambalı testte ısı arttıkça direnç değişiyor.

Kolay Gelsin

Yanıt #31

@serkan_48

Bu sorun olduğunda 741 lerin beslemeleri  bağlı değildi diyorsanız sorun muhtemelen  ondandır.  Ayrıca pcb yerleşimini gösteren sayfanın altındaki text de montajdan sonra ayarları yaptıktan sonra diye bir cümle var  siz bu ayarları yaptınızmı ?(Gerçi ayarar ile ilgili birşey yok sayfada , belkide yazının bir  sayfası daha var ) yazıda bu ayarlardan sonra 2 iki tane direncin bu devreye göre takılması gerektiğini söylüyor.(Şu değerini bilmediğiniz iki direnç )

Birde akım testini ,watlı dirençlerle yaparsanız okumanız gereken akım değerlerinden daha emin olursunuz .Malum lambalı testte ısı arttıkça direnç değişiyor.

Kolay Gelsin

Opampların beslemesi 2x12 volt 10 watt trafo ile beslendi. Voltajlarınıda ölçtüm. Sorun yok. Devrede ayar yapılacak bir yer yok. Evet maksimum voltaj ve maksimum akım için iki direnç yeri var ama daha maksimum testlere geçmemiştim. ben biraz daha uğraşayım.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5301.0 burayi bi incele istersen asma usta cok yardimcı oldu bana işine yarayabilir

Haylaz dostum senin topiğide ilgi ile takip ediyorum. Benim için faydalı bir topik orası.

teşekkürler.

Yanıt #32
Bu devrenin ingilizce sayısı  Aralık 1982 elektor da  7 sayfa anlatılmış.
(O farklı dilde olan birkaç ay sonra o ülkede yayınlanmış(nisan 83 dü sanırım)

Ben size  son sayfadaki “Constraction “ kısmında neler dediğini kısaca anlatayım

“Buradaki devrenin maximum çıkış voltajı 35 volt 3 amp.dir ancak prensip olarak siz bunları değiştirebilirsiniz.Bu değişikliklerde C9 ve C10 da da değişiklik yapmanız geektiğini unutmayın.T2…T5 arasındaki transistörlerin collector/emiter voltaj değerleri de sınırlayan diğer faktördür.Bu değer 2N3055 için 60 volttur. Diğer değer ise tabiki trafonun akım kapasitesidir.Trafo akım kapasitesinin 1/karekök2 (yani0,7) sini çekebileceğinizi unutmayınız Burada kullanılan 4 amperlik trafodan dolayı 3 amper çekileceği gibi.(Burada hiçbir başka ek deveye gerek kalmadan güç transistörlerini artırarak istediğiniz akım değerine çıkabilirsiniz falan demiş (yukarıda izah ettiğim değerlerde değişecek tabi )

Başlangıçta maksimum akım ve voltaj ayarı yapılmadığından dolayı R4 ve R16 dirençlerini bağlamayın.

P1 i maximum ayarlayın(sonuna kadar açın) cihazı açın çıkışına multimetre bağlayın denemeler yaparak maximum çıkışı bulun (adam r5 e paralel bağlanacak direnci farklı dirençler bağlayarak maximum değeri bulun hangi direnç uygunsa boarda onu lehimleyin diyor)

Aynı işlemide bu sefer maksimum akımı ayarlamak (bulmak için) p2 trimpotunun olduğu yerde deneyin diyor

Son olarak da kalibasyon için XY ve z noktalarına bağlanacak amper ve voltmetrenin takılı iken P3 ve P4 akım voltaj potları ile ayarlamalısınız diyor.
(Yani bu 2 metre devrede takılıyken kalibrasyon yapın diyor)

Yanıt #33
v=i.r
voltaj sabit kalıyor
ancak senin yükünü direnci değişti
bu durumda akımda değişmek zorunda

Ben bölyle bir yorumda bulundum

Elektor'un devresi üzerinde çalışmaya devam. PCB yi kendime göre düzenledim. 4 güç transistör bağlayabilmek için direnç adedini arttırdım. Kondansatör bacak bağlantılarını yataydan dikeye çevirdim. Önde bulunan voltmetre ve ampermetre kalibrasyon trimpotlarını ve bakır hatlarını iptal ettim. Daha sonradan stabil çalışan bir devre haline geldiğinde harici 7107 ile yapılmış voltmetre ve ampermetre bağlayacağım.

Revizyonlardan sonra pcb'yi hazırladım. Asit indirgemesini yaptım deliklerini deldim. Parçaları yerleştirdim. Geçici olarak 1 adet 2N3773 transistör ile bağladım. Çıkışa voltmetremi bağladım ve 0 - 24 volt arası kontrol sağladım. Yük testine geçtim çıkışa bir adet 12 volt flamanlı lamba bağladım. Voltaj ayarını 12 volta düşürdüm. lamba yandı. Akım kontrolü için potansiyometreyi kıstığımda lambanın çektiği akım düşmeye başladı.

Fakat şöyle bir durum var örnek verirsem lamba 500 ma çekerken ben bunu akım kontrol potu vasıtası ile 200 miliampere düşürdüm. Constant current ledi yandı.  Sorun ise devreye paralel bir ikinci lamba bağladığımda yük durumunu değiştirdiğimde akımın değişmemesi gerekirken akım 150 ma e düştü.

Sizce bu durumun nedeni nedir? Daha devreyi tam olarak toplamadım. Güç transistörlerini tam olarak hazırladığımda ve devre stabil çalıştığında toplayacağım. Bu devrede +US ve -US bağlantıları yapmamıştım acaba bu nedenlemi devreyi sabit akım modunda çalıştırırken yükün değeri değiştiğinde çektiği akım değişti?

Konu hakkında bu devreyi yapan arkadaşlardan yada devreden yorum yapabilecek arkadaşlarımızdan yorum bekliyorum.

Devrenin yapılmış halini önümüzdeki günlerde resimleyip buraya eklerim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

Yanıt #34
Projeye devam..

Pcb'yi hazırladım. Parçalardan ihtiyacım olanları aldım. Güzelce lehimledim.

[mergedate]1416511444[/mergedate]
Soğutucu ve güç transistörlerim.

Yanıt #35
serkan ellerine sağlık test ettin mi? sıkıntı yok inşallah?

Yanıt #36
Sırada devreyi toplayıp testleri var. tabi hala bir çok eksikleri mevcut. güç transistörlerini pcb ye bağlayacağım. besleme verip voltaj ve akım kontrol özelliğini kontrol edeceğim. Şimdilik haricen bağladığım 2N3773 güç transistörü ile 0 - 24 volt kontrol sağladım. Ancak akım testlerini çok sağlıklı yapamadım. Test için bir motor bağladım akımı düşürdüm ancak farklı bir yük bağladığımda limitlediğim akımdan farklı bir akım çekti. Bir türlü çözemedim. Şimdi güç transistörlerini değiştirip tekrar test edeceğim.

Yanıt #37
Testlere devam. Güç transistörlerini bağlayınca daha stabil çalıştı. Akım okumak için koyduğum direnç çok büyük geldi erken akım korumaya geçti. Direnç devrede 0.22 ohm idi ben paralel 2 adet 0.15 ve 2 adet 0.1 ohm kullandım. Çıkabildiğim son akım 7.20 amper. Şimdilik çok rahat bu akıma çıkıyor. Tabi besleme voltajı 14 volt ve yük voltajım 12 volt civarında.

Hafta içi şönt dirençlerini değiştirip güçlü trafo ile testlere başlayacağım.

7 amper gayet güzel bir güç.

Bu arada test yaparken ölçü aletimin probu dayanmadı malesef.

Yanıt #38
hiç sorma benimki de elimde kaldı. tamir de olmuyor namıssız... ucunu sökmeye çalıştım milim oynamıyor.

Yanıt #39
Probun ucunu daha çok dibe yakın yerini çakmakla ufak aralıklarla ısıtın, çok ısıtmadan ara ara pense ile kontrol edin, uygun yumuşaklığa gelince metalle birlikte iç plastik çıkacaktır, çok ısıtırsanız sadece metal çıkar,çıkardıktan sonra önce kabloyu probtan geçirin sonra metali kablo ile lehimleyin, sağlamlık için makaron geçirip sabitleyin, bidaha çıkmayacaktır, kendi kablosunu değiştirmeyin yüksek voltaja uygunsa sorun olmaz tabi, geri takarkende hafif ısıtıp yerine geri monte edin, kolay gelsin

Yanıt #40
sağol kardeşim güzel fikir.

Yanıt #42
Devreyi dizayn eden arkadaşımız burada belki bir hata yapmış olabilirsiniz diyeceğim ama incelemediğim için bişey diyemiyorum.

Yanıt #43
Temaks TF-103 İstanbul elektronikçiler piyasasında bir - iki dükkanda fiyatı 60 tl den satılıyor.
4 adet çıkış transistörü 2SC5200 dür.

Yanıt #44
temaks güç kaynağında kart üzerine yapılmış yerleştirme resmine göre :
1 = bd242 nin önündeki bc548 ters takılacak
2 = bd 139 ters takılacak.
3 = sc5200 lerin orta ayakları soğutucuya bağlanmalı tam temas bu şekilde sağladım...

ben, ancak bu şekilde akım alabildim ve voltaj kontrolü yapabildim....  aldığım kart üzerinde bunlar ters taktıktan sonra çalıştı. belki son üretimlerinde bu hatalarını düzeltmişlerdir... çalıştıktan sonra çook beğendim, memnun kaldım.
TA4AAC 73.

Yanıt #45
hüsnüler03 Devrenin çalışmasına sevindimde Sen bu temaks 103 devresini aldığın dükkana götürüp çalışmadığını veya değişiklikler yapıp öyle çalıştırdığını söylemedinmi ? Adam devreyi montaj ediyor bir sürü hata yapıyor ve kim bilir kaç adet böyle çalışmayan devre üretti..!
Bu ne rezalet bir iş

Yanıt #46

hüsnüler03 Devrenin çalışmasına sevindimde Sen bu temaks 103 devresini aldığın dükkana götürüp çalışmadığını veya değişiklikler yapıp öyle çalıştırdığını söylemedinmi ? Adam devreyi montaj ediyor bir sürü hata yapıyor ve kim bilir kaç adet böyle çalışmayan devre üretti..!
Bu ne rezalet bir iş

devrenin modifiye halini görünce ben de böyle düşünmedim değil. zira bunun adnancoskun hoca tarafından yapılmış bir benzerinde bu tip hatalar yok ve kullananlar memnun.

Yanıt #47
Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....

Yanıt #48
@Adnancoskun hoca yaptığın devre "yanlış şekilde" ve  ticari amaçla satılıyor,, bu hoş birşey mi?

neticede senden izin alınmadı ve çalışmayan modifiyesi. şimdi gel de paylaşım yap. neden tasarımlarımı paylaşayım ki!...

Yanıt #49
@Adnancoskun hocam ellerine sağlık çok güzel bir devre tasarımı yapmışsın. çok güçlü ve kararlı... devreden uzun süre yüksek akım çektim. köprü diyotun su yollarından anlarsın. köprüdiyod patladı devrede tık yok. tekrar teşekkür ederim size... 

Yanıt #50

Bu devreyi 2011 de ben çizmiştim ve yapmıştım, hiç bir hata olmadan gayet güzel çalışıyor, isteyene benim yaptığım PCB yi göndereyim....

@Adnancoskun
Hocam eğer elinizde PCB si varsa bende satın alabilirim.
Ayrıca buna akım sınırlaması da eklense gayet hoş bir devre olur .

Selamlar

Yanıt #51
Tekrar merhabalar arkadaşlar...

Güç kaynağını baya toparladım. Şimdi ise 7107 ile yapılmış voltmetreleri ayarlayacağım. Voltmetre sorunsuz çalışıyor. Ancak akım okumak için şönt direnci yapacağım. Bu konuda biraz araştırdım taş direnç filan kullanılıyor ancak elimde bu değerde direnç yok. Elektronikçide de yok.

Sizlerden ricam tecrübe edeniniz var ise şönt direnci yerine bir miktar yaklaşın 10 - 15 cm boyunda bakır tek damar tel kullanmayı planlıyorum. Düşük akımlarda ölçümledim. Sorunsuz ölçüm yapıyorum ancak bakır telin ısı ile direnci değişirmi sorun çıkarmı bunu bilmiyorum.

Şönt direnci için öneriniz varmı?

Yanıt #52
Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

Yanıt #53

Bi sitede görmüştüm adam şönt direnç yerine bildiğimiz kağıt ataçı 10 cm uzunluğunda  zik-zak şeklinde şekil vererek  şönt direnç yerine kullanmıştı. Birde eski ölçü aletlerindeki şönt direnci deneyebilirsin..

Evet elimde bir adet eski ölçü aleti var arızalı. İçini açtım baktım onda da bakır tel kullanmışlar. Ama ölçü aleti kaliteli birşey değildi şu 10 tl ye satılan ufak ölçü aletlerindendi. Bende onun içindekini kullanmak istemiştim ancak içinde bakır tel olduğunu görünce sökmeye bile uğraşmadım.

Yanıt #54
bakır ve alüminyum tellerin ısı ile direnç değerlerinin değişme oranı diğer tellere oranla daha küçük olduğundan elektrik iletiminde kullanılmakta. sana kaç ohm lazım serkan?

ekteki dosyayı indir(sağolsun elektronik xp projemden buldum). kurmana gerek yok. difolt olarak bakır tel ve bakırın öz direnci geliyor. sen sadece uzunluğu ve çapı istediğin dirence göre deneye deneye gireceksin. tek zorluk istediğin çapta bakır tel bulabilmek. istersen alüminyum da kullanabilirsin. program ayrıca gerilim düşümü ve güç hesabı da yapıyor.

kolay gelsin...

http://s3.dosya.tc/server29/YGupbW/_letkenDirenciHesaplama.rar.html
reklamlara tıklama en alttaki indir den indir!

Yanıt #55
Seron ilgin için teşekkürler.

Bana 0,01 ohm direnç gerekiyor. Alüminyum olmaz diye düşünüyorum. Lehim tutmuyor çünkü. Bakır değilde krom nikel teller kullanılmalı diye bir yerlerde okumuştum.

Birde ikinci sorum şu olacak. Aşağıdaki resimde bulunan 7107 ile yapılmış dijital voltmetrelerim var. Bunları güç kaynağımda birini çıkış voltajı ayarı için diğerini ise yük akımını okuyabilmek için kullanacağım.

Bu noktada sorum şu iki devre de AC 9 - 12 volt ile beslenebiliyor. Kendi içinde 1N4001 ile yapılmış köprü doğrultucu devresi ve CD4049 ile hazırlanmış simetrik voltaj üreticisi var. Bu devreyi beslemek için aldığım 12 volt 50 watt 4 amper gücündeki trafo ile AC olarak beslemeyi düşünüyorum. İki ölçü aletinide aynı kaynaktan AC olarak beslemem sorun yaratırmı?

Yanıt #56
O kadar büyük trafoyu kullanmayın. Yazık,  atıl kapasite... Başka işlerde kullanırsınız. Yerine daha küçük trafo kullanabilirsiniz. 2 X 9v. 4 wattlık trafo işinizi görür. Trafonun orta ucunu ayırın  iki devreyi de aynı kaynaktan , ayrı ayrı beslemiş olursunuz.  Elinizdeki trafoyu kullanmak isterseniz 7805 'e soğutucu takmanız gerekecek. 12 VAC doğrultuğunuzda 17 VDC  çıkış alacaksınız.  7805 'in üzerinde 12 v fazla voltaj farkı,  ısıya dönüşecek. Güzel bir soğutucu takın...

Yanıt #57
Merhabalar.

Trafo elimde olanı değerlendirmek amacıyla kullandım. Yoksa bu kadar güçlü trafo kullanmayacaktım. Yukarıda resimlerde göreceğiniz üzere devrenin girişinde kendi köprü diyot sistemi kurulmuş ve LM340 voltaj regülatörü ile 5 volt sağlanıyor.

Bu voltmetreler takribi 130 - 150 ma akım çekiyor. 2 tane kullanacağız. 300 ma yapar. Birde Güç transistörlerini bağladığım soğutucuya fan bağlıyorum buda 450 ma çekiyor. Toplamda 750 ma akıma ihtiyacım var.

teşekkürler.

Yanıt #58
güç kaynağının kendisi güç sömürüsü desene ;D

bahsettiğin çakışma olayını daha önce de söylemiştin. ve sonuç belirsiz idi. hatta yamyam abi entegrelerin bacakları ile ilgili birşeylerden bahsediyordu yanlış hatırlamıyorsam. ama bir yerleri yakmayacaksan denemeye değer. olur gibime geliyor. ama sorumluluk sana ait. daha önce bir arkadaşa trafosunu yaktırtmıştım ;D

Yanıt #59
Seronnnnnnn :) yaktırma kaç gündür emek harcıyorum.

Yanıt #60
şimdi farkettim:

doğrultucu devre var ise hem AC hem de DC ile çalışır ama mesele şu ki diyotların gerlim düşümü güç kaybı vs dolayısıyla akımı ölçtürebilecek misin? ölçtüreceksen ne kadar sağlıklı? bildiğim kadarıyla aphaniusmento böyle bir güçkaynağı yapmıştı senin sisteme benziyor serkan bir bak istersen: https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5005.msg23152#msg23152 gerçi o iki farklı kaynak kullanmış sanırım...

Yanıt #61
@ flatron kardesim. Pcb satmıyorum yani ticari hiç düşünmedim bugune kadar.. Sen adresini ver ben burtane pcb basip göndereyim.

Yanıt #62
@Adnancoskun hocam, ben akımı dahada arttırmak için transistör sayısını arttırsam, 8 veya 12 adet kullanarak 30 Amp. akım almak istesem devrenizdeki başka hangi elemanları yükseltmem gerekir ? sadece 2sc leri arttırmam yeter mi ? yapacağım güç kaynağını telsizde kullanacam... TA4AAC _ 73.

Yanıt #63
@Adnancoskun hocam 1 tanede ben istesem mümkün mü acaba? :)

Yanıt #64
Ben güzel bir güç kaynağı yapıp bu  güç  kaynağına ses eklemek istiyorum .Bunu SD karddan okutturup.
"Kısa devre koruma Aktif" "Şu anda akım sınırlaması devreye girdi"
gibi konuşan güç kaynağı yapacağım.Benzeri bir uygulamayı arduinoda yaptım.Son aşaması kaldı.
Eğer isteyen arkadaşlarda olursa tamamladığımda bende pcb sini gönderebilirim

Yanıt #65
@Flatron hocam tamamlandığında mümkünse 1 tanede ben isterim...

Yanıt #66
Tamamlayayım inşallah

Yanıt #67
Yeni konu acmak istemedim hazir toplanti yapiliyor bir soru sorayim  bu devreden 30A gecirecegim irfz44 kullansam bir degisiklik yapmama gerek varmi

Yanıt #68
30 amper epeyce büyük bir değer, tek transistörden akıtırsan bu akımı sanırım dayanmaz....

Yanıt #69
güçlü iki transistörü kullanarak darlington çifti ya da IRF gibisinden darlington transistörler var onlardan birkaç tane darlington ya da kaskat bağlama yaparak bağlansa belki olur.

Yanıt #70

@Adnancoskun hocam, ben akımı dahada arttırmak için transistör sayısını arttırsam, 8 veya 12 adet kullanarak 30 Amp. akım almak istesem devrenizdeki başka hangi elemanları yükseltmem gerekir ? sadece 2sc leri arttırmam yeter mi ? yapacağım güç kaynağını telsizde kullanacam... TA4AAC _ 73.

Hocam, eğer sadece telsiz çalıştıracaksanız devrenin 30 volt'a kadar çıkmasına gerek yoktur bence;
Bildiğim kadar 13.8 volt civarında sabit bir gerilim lazım size,
giriş gerilimi 35 volt olursa ne mahsuru var?
şöyle ki, 35-14= 21 volt güç transistörlerinin üzerinde düşmesi gereken gerilim, 21x30=630 watt ısı ile kaybolan güç demektir,

eğer siz sadece telsiz çalıştıracaksanız, bence sabit gerilimli ve gerilim değeri 14 volt'a en yakın bir güç kaynağı yapmalısınız...

değilse, siz 14 volt da bu akımı sağlayabilmek için en az 700 watt trafo kullanmalısınız. ve köprü diyodun da bu akıma dayanabilmesi gerekir, ve güç transistör sayısını artırarak bu akımı dağlayabilirsiniz...

Yanıt #71

Yeni konu acmak istemedim hazir toplanti yapiliyor bir soru sorayim  bu devreden 30A gecirecegim irfz44 kullansam bir degisiklik yapmama gerek varmi

dateshet de ırfz44 40 A akım kapasitesi diyor ama sıkıntı degil  2 adet baglarım AZ MLZ  olsun yeter ki

Yanıt #72
bence sen oraya 4 tane bağla :)

Yanıt #74

Bu devre ile küçük bir ampul için parlaklık ayarı yapılır. (6W civarı bir lamba)
2N3055 15amperlik transistör, lambaya 6volt uyguladığında transistörde de 6volt olur.
Geçen akım 250mA ile lamba 1,5W ışık verir, transistör 1,5W lık ısınır.
Bu değer 2N3055 in soğutucusuz kullanılabilecek sınırıdır. (hani 15A ve 115W gücünde transistörümüz vardı)
IRFZ44 için bu değeri 1W kabul edebiliriz. Daha fazla güç için soğutucu şattır.
Peki 30A için bir hesap yapalım; yine yüke 6V ve transistöre 6V olacak şekilde ayarlayalım. R=V/I  R=12/30= 0,4 ohm.
P=V x I   P=6V x 15A = 90W
Bu gücü to-220 kılıfından atmak kolay iş değil. İki tane kullanırsan iki ayrı CPU soğutucusu ve fanı belki kurtarır.
Ama bu gidiş hoş değil, yürüdüğün yol yol değil. 8)  Vazgeç bu sevdadan!

Farklı bir yoldan amacına ulaşabilirsin: (amacın ışık parlaklığını ayarlama ise)
PWM ile kontrol yapabilirsin.
Basit bir örnek:

Güç hesabı için en yüksek akım değeri kullanılır. RDS on değeriyle hesaplarız.
P=I^2 x R den yaklaşık 20W lık ısı açığa çıkar. Büyük bir soğutucu gerekir. İkinci sorun ise bu transistör en fazla 35 ampere dayanırken 30A için dizayn yapmak olmaz. İki mosfet ya da büyük kılıflı tek mosfet gerekir. ;)

Kolay gelsin.

Yanıt #75
@asma Hocam
Bu MOSFET in  Rds değeri 0,040 ohm ,Akım ise 30 Amper.Dolayısiyle 900*0,040 =36 Watt oluyor .Ben yanlışmı hesap ediyorum yoksa güvenlik içinmi 20 Watt dediniz

Yanıt #76
Tekrar merhabalar..

Şönt direnci için testlere başladım. direnç üzerinden güç geçeceği için kalın kablo kullanmak istedim. Oluşacak ısı nedeniyle sorun olmasın diye. 2.5 mm2 lik kabloyu 0.01 ohm direnç oluşturacak uzunlukta ayarlamaya çalıştım ama yaklaşık 50 cm den daha uzun çıktı. Bu nedenle bu kadar kabloyu kullanamadım. Direnci daha yüksek bir metal aradım. İşim gereği soğutmada bakır boru kaynağında kullandığımız bakır gümüş alaşımı kaynak telini denedim. yaklaşık 18 cm boyunda uygun kalınlıkta istediğim değerleri verdi. Dışını büzüşen makaronla kapladımki sağa sola dokunup kısa devre yapmasın istedim. İkiye katlayarakta yerden daha dasarruf ettim. boyu yaklaşık 9 cm oldu.

Yaklaşık 10 amper güç geçirdiğimde 100 mV gerilim düşümü sağlıyor. 7107 ile yaptığım voltmetrede 100 mV tam skalada 10 amper olarak görünüyor.

Ekte görebilirsiniz.

[mergedate]1417729354[/mergedate]
Artık güç kaynağını toplama işlemi büyük oranda bitmişti. Hala aklımda eksikler olmasına rağmen çalışır duruma getirdim. Elimdeki lambaları yük olarak bağladığımda aldığım en yüksek güç 7 ampere kadar çıktım. Eksikleri artık zamanla tamamlayacağım.

Sabit akım fonksiyonu çok güzel çalışıyor. setlediğim akımda değişmeden duruyor. Ayrıca sabit akım ledi yanarak görsel uyarı veriyor. Genel görünümden bir iki karede burda. 30 volt çıkış alıyorum.

İlgilenen fikir vere destek veren herkese teşekkürler.

Yanıt #77
@ASMA  hocam  durum şu  40m holde led var bu ledleri yapacagım devre ile 8v ile sürecegim. ama işin can alıcı noktası şu ki; bir hareket sönsörümüz var        2+6 kutuplu 220v bobinli role kullanacagım,  transistör ile 8V'a düşürdügüm  enerjiyi rolenin  açık kontaklarına  baglayacagım ,   akabinde swich mode  den gelen 13V'u  kapalı kontaklara verecegim 

yani holde hareket yokken 40m led 8V ile çalışacak  sensörümüz hareket algıladıgında roleyi çektirip  kapalı kontakda hazır bekleyen 13V'u  sürecek 

amacımız hareket yokken  tasarruf edebilmek böyle üç kat oldugundan 3*550w = 1650w  saatte ...
[mergedate]1417731078[/mergedate]
@serkan_48 kardeşim çok güzel bir çalışma olmuş banada böyle bir şey lazım aslında

Yanıt #78
Ön paneli aynı en ve boy oranında alüminyum plaka veya alüminyum kompozit malzemeden keserek delikleri kapatırsan daha şık olur diye düşünüyorum. Güle güle kullan...

Yanıt #79

@asma Hocam
Bu MOSFET in  Rds değeri 0,040 ohm ,Akım ise 30 Amper.Dolayısiyle 900*0,040 =36 Watt oluyor .Ben yanlışmı hesap ediyorum yoksa güvenlik içinmi 20 Watt dediniz

Yok hocam o mosfet (BUZ) değil diğer mosfet (irfz) için hesaplamıştım.
Tekrar baktım irfz44n değerlerine bakmışım , irfz44 olursa 25W oluyor.
Sonuç yanışsa bile yol doğru. ;D Yarım puanımı isterim.

stk4221 40m şerit led tek kaynaktan mı besleniyor. :o

Smps nin üzerinde çıkış voltaj ayarı için trimpot yok mu?
En az kaç volta iniyor, bu değer senin için yeterli değil mi?
O trimpotun iki ayağına bir direnci paralen bağlayıp ayırarak iki ayrı voltaj elde etsen olmaz mı?
O kadar hesaptan kurtar bizi ve olaya sen de birşeyler kat. (9V~13V arası voltaj değişimi yaklaşık 1sn de gerçekleşsin, göze hoş gelir)
;)
Kolay gelsin.

Yanıt #80

Ön paneli aynı en ve boy oranında alüminyum plaka veya alüminyum kompozit malzemeden keserek delikleri kapatırsan daha şık olur diye düşünüyorum. Güle güle kullan...

Evet ön panel kötü görünüyor. Eldeki malzemeyi değerlendireyim dediğim için böyle oldu. Bu kutu elimde mevcut idi.  Söylediğiniz gibi bir plaka ile düzenlenebilir.

Artık yavaş yavaş yapacağım. Teşekkürler.

Yanıt #81

Yok hocam o mosfet (BUZ) değil diğer mosfet (irfz) için hesaplamıştım.
Tekrar baktım irfz44n değerlerine bakmışım , irfz44 olursa 25W oluyor.
Sonuç yanışsa bile yol doğru. ;D Yarım puanımı isterim.

stk4221 40m şerit led tek kaynaktan mı besleniyor. :o

Smps nin üzerinde çıkış voltaj ayarı için trimpot yok mu?
En az kaç volta iniyor, bu değer senin için yeterli değil mi?
O trimpotun iki ayağına bir direnci paralen bağlayıp ayırarak iki ayrı voltaj elde etsen olmaz mı?
O kadar hesaptan kurtar bizi ve olaya sen de birşeyler kat. (9V~13V arası voltaj değişimi yaklaşık 1sn de gerçekleşsin, göze hoş gelir)
;)
Kolay gelsin.

hocam 2 adet kaynakdan besleniyor normalde dediginiz gibi üzeinde trimpot var fakat  işi yönlendirenler  işi kestirip attı burdaki amacım     yapabildigimi göstermek hemde  ar-ge'me kaynak  olsun diyorum    ama diyorsan iş meşakatli  boşver  hiç başlamadan kapatırım

Yanıt #82
serkan ellerine sağlık gıcır gıcır cillop gibi olmuş. tebrikler.

tüm resimleri ve proteus dosyalarını bir klasöre toplayıp rar ile siteye yüklersen herkese güzel bir kaynak sunmuş olursun.

Yanıt #83
prob 7 amperde kopmaz abi ya, 15 ampere yakin olcum yaptim uyduruk kablo ilr o yanmadi:-)

Yanıt #84
probun tam dip noktasıydı sanırım içindeki tellerden bir kaçı önceden kopmuştu o ana kadar dayandı. Böyle tahmin ediyorum.

Yanıt #85

Bu devrede 2N3055 kullanılabilinir mi?

Yanıt #86
evet.

tip3055 kılıf farklı olan 2N3055 ile aynı transistördür.

Ancak bu devrede akım ayarını nasıl yaptğını anlamadım. 6 amperlik diyotta gerilim düşümünü nasıl algılıyor anlayamadım.

Yanıt #87
@memleket o şema çalışmıyor hiç ugraşma ben çok ugraşdım

Yanıt #88
Yukardaki şema benim uyguladığım devrenin fazlasıyla sadeleştirilmiş hali tam incelemedim ama göze çarpan sorunları var.

Yanıt #90
http://www.teknomerkez.net/sayfa.php?git=609
Bu devre için neden çalışmıyor diyorsunuz.
linkini incelerseniz yapan kişi yapılmış pcb lerini ve devre çalışırken ki görüntülerini resim halinde yayınlamış. Tabi mutlaka bazı kusurları olabilir. Ama bu tümüyle çalışmadığı anlamına gelmez en azından resimlerine bakıp bunu söyleyebilirim.

Yanıt #91
Devrede akım ayarı yapılamıyor

Yanıt #92
akım okuyabilmek için normalde bir çok devrede seri düşük değerli bir direnç takarız. Bu direnç üzerinde yaşanan gerilim düşümü ile geçen akımı okuyabiliriz. Buna görede devre reaksiyon alır.

Burada 6 amperlik diyot kullanılmış. Devrede çok küçük bir akım çekseniz bile bu diyot üzerinde iletime geçmek için 0.6 - 0.7 volt gibi bir değer düşümü olacak devre ya yanlış çalışacak yada çalışmayacak.

Birde 723 ün referans bacağı boşta.

Ben denemedim ama yapan kişi nasıl çalıştırmış anlamadım doğrusu sözüm yapana değil bunu örnek alıp yapmak isteyenlere fikir vermek amaçlıdır. Devreyi yayınlayan arkadaşı tanımam bilmem kötülemek değil amacım.

Kolay gelsin.

Yanıt #93
Sitedeki devrede ilginç yorumlar yapılmış...

Yanıt #94

hocam ellerine emeğine sağlık bende 2 adet 3transistörlü olan var tda 7294  şimdi daha rahat ve dip ses olmadan bangır bangır bass veriyor eline emeğine yüreğine sağlık hocam sağol varol
[mergedate]1418862930[/mergedate]

http://www.teknomerkez.net/sayfa.php?git=609

Devrenin linki burası

Yapan adamın kendisi bile emin değil yorumları okuyunca vaz geçtim yapmaktan :)
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Yanıt #95
TEMAKS güç kaynağı için uygun trafo değerleri nasıl olmalı?

Yanıt #96
Ulen bende yapacam hep aklimda su ayarli guc kaynagi fakat kili kirk yardigim icin mukemmel olsun istiyorum. Tum detayi ve hesaplari ile buraya ve bloguma koyup paylasacagimdan kuskunuz olmasin. Serkan kardeşim sana da kolay gelsin :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #97
Sağol kardeşim bi iş için Dalamana geçicem bir kaç haftaya ;)

Yapacağın güç kaynağı smps mi olacak ? @Kemal88

Yanıt #98

Sağol kardeşim bi iş için Dalamana geçicem bir kaç haftaya ;)

Yapacağın güç kaynağı smps mi olacak ? @Kemal88

Bende Antalya\'ya yerleşmeyi düşünüyorum iş için :) Aynen yapacağım güç kaynağı smps olacak. Yapılmayacak bişi değil fakat smps de devre modelleme ve analizini kafaya çok pis taktım. Birde şu pid yi uygulayabilirsem smps e, tadından yenmez gari :) Bunları tam anlamıyla öğrenip, sıradan bişi yapmak yerine çok iyi bi iş çıkarmak için acele etmek istemiyorum. Daha osiloskop yok, onsuz olmaz tabi. Zaten blog a da koyuyorum bişiler. O projeyide yaparsam elbette koyucam, hesaplarıyla.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #99
@ Kemal88
Şimdiden kutu mutu  entegre mentegre  tedarik edelim :)
Güç kaynağına espri olsun diye ses de eklemeyi düşünüyorum
10 amper çekerken güç kaynağından
"Abi hiç insaf yokmu  çok ısındım ,kendimi gorumaya geçtim "  :)
yada bir anda çıkış kapandığında "Korkma yanmadım sigorta attı" falan