elektronik programlamaya yeni basliyacagim pic mi yoksa plc mi onerirsiniz ?

Başlatan yasind, 13 Ekim 2014, 16:32:56

yasind

elektronik programlamaya yeni basliyacam pic mi yoksa plc mi onerirsiniz ?
[mergedate]1413192573[/mergedate]
?

toyer

Pic daha masrafsiz olacaktır. Hem elektronik hem yazilim ogrenebilirsiniz.  Proteusta simule edebilirsiniz.  Programlama mantigini çözdükten sonra plc te geçiş başka bir micro işlemciye geçiş.... Kolay olacaktır.

yasind

tesekkur ederim ben bilgisayar programciligi bitirdim progtamlama temelim oldugundan bu işide ogrenmek istiyorum peki pic i ogrenebilecegim en iyi kaynak nedir ? bu arada benim hic elektronik alt yapim yok

toyer

İngilizce var mi.
İngilizce varsa microchipin kendi sayfasında oldukça fazla ornek var.  Herhangi bir piC n da tasheetinde baya şeyler ogrene bilirsiniz.
Mplab hitech c compiler ve proteus ise bizi görür. Bu programları edinin. Hi tech c  nin manuelindende çok şey ogrenirsiniz. Tutorial yani

toyer

Kurslar çok şey öğretmez.  Hatta bence gereksizdir. 

Türkçe kaynak vardır elbet. Çeşitli Pic programlama kitapları var türkçe.

ozan

o kitap bu konuda türkçe yazılmış en iyi kaynaktır. o kitap ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. youtube üzerinde de binlerce güzel eğitim videosu var. çok faydalı olur onlar da.

zkan034

plc,  pic 'e göre daha ilkel ve daha çok sanayi alanında hidrolik pnomatik sistemlerde kullanılıyor (ayrıca bu sistemleri pic ilede kontrol edebilirsin)  eğer ticari düşünüyorsan plc düşünebilirsin, ama yok ben hayal gücümü konuşturcam  aklıma gelen herşeyi yapıcam diyorsan kesinlikle pic programlama ögren zira , araç beyinler , park sensörleri, engel tanıma ,yağmur sensör, vs ... artık  devir pic programlama devri yaygın olarak kullanılıyor. kesinlikle pic programlama derim.
[mergedate]1414758598[/mergedate]
yasin bey , kitap olarak önce assembly kodlarını ögreten bi kitap ile başla  , binari sistemlerini ögren makine diline enyakın ve mutlaka ögrenilmesi gerekir sonrada hangisi kolayınıza gelirse  bu pıc basic de olabilir ccs c de olabilir  bu dillerlede pratikleşirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın