Transistör soğutucu temini

Başlatan serkan_48, 10 Ekim 2014, 23:23:48

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar.

Uzun zamandır bir güç kaynağı yapma peşindeyim ancak kısıtlı imkanlar ve malzeme sorunları ve işlerimin yoğun olması nedeniyle bir türlü bitiremedim. Bir yüzey soğutucu buldum. Delikli olmadığı için transistör bağlayabilmek için delikleri kendim açtım ancak başarılı olamadım kısa devre olarak transistörlerim yandı. Sizden ricam ,

Güzel bir alüminyum soğutucu bulabileceğim bir yer varmı bildiğiniz? piyasadaki bir kaç elektronik sitesi var bildiğim ancak oralardaki transistör soğutucuları biraz küçük. Malum güç kaynağında atık ısı fazla olacağı için iyi bir soğutucu arıyorum. Benim bulabildiklerim aşağıdaki gibi ve ölçüleride şu şekilde.

Boyutu ise 20 cm x 7.5 cm

Benim ise istediğim ısıyı güzel atabileceğim kalın büyük soğutucu. Aşağıdaki gibi bir soğutucu bu iş için uygunmudur yada böyle bir soğutucu nereden bulabilirim? Eğer soğutucuyu temin edebilirsem projeme devam edeceğim.

yolgezer

soğutucu ile kısa devre yaptırmayı nasıl başardınız? hele siyah boyalı ile?
yok alay için demiyorum. elimde bir amfi var. ve tasarlayan taş kafalı şaseyi 2 ye bölmüş. soğutucuyu kontak ettiğimde şase soğutucunun iç direnci yüzünden yetersiz kalıyor da. söküp parçaları tekrar tasarlamak da zor geliyor.
iki yaprak gibi olan parçalar daha yakın olabilir. en iyisi işlemci soğutucularını kullanabilirsiniz.
ya da motorsikletlerin konjektör mü ne denilen bvir parçası var. böyle delikli falan. bende bir kaç tane var. gidin motorculara. onlardan hurda isteyin. tam istediğiniz gibi onlar:)

serkan_48

Merhabalar... Benim soğutucu kaplamalı değil ayrıca transistör delikleri yoktu yüzey tipi soğutucu idi. Bende üzerine matkapla delikler açıp transistör oturtmak için yer açtım ancak delikler çok iyi olmamış sanıyorum kısadevre oldu. son ana kadar ölçerek koydum il an çalıştı yük testleri yaparken 5 dakika kadar sonra gitti. :(

cevat1

Aliminyumcularda bulabilirsiniz. Her boy her çeşit var. İstediğiniz ölçüyü verin, aliminyumu orada kestirirsiniz.

İstanbul 'da iseniz, Perşembe pazarı ve çağlayan 'da aliminyumcular var...

yolgezer

tüyo vermek gerekirse transistörün tamamının soğutucuya değmesi gerekmez.
ben küçük bir kısmını yani sadece vida kısmını tutturuyoprum. yine de üzerindeki ısıyı soğutucu alıyor. yani tüm gövdeyi değdirmeye gerek yok. o zaman bacaklara da değmez. siz yarıya kadar değdirin öyle delik açın. arayan ısı iletici macunlardan da koydunuz mu tamamdır.

stk4221

istanbul da umraniyede sarnikon ve arma sogutucu firmalari var asagi yukari ayni fiyatlari netten bakabilirsin.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

Öncelikle transitörün kılıfı nedir?
soğutucu ile transistörün arasına izolatör koymuşsunuzdur umarım :), bacakların geçeceği deliği 3 mm tığ ile delmişsinizdir :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

serkan,
star elektronik(doğu garajı şubesi)'te ekran kartları için üretilmiş bir kaç tip fanlı soğutucu var. bunlardan modifiye edip kullanabilirsin. fanlı olması, boyutu ve tasarımı oldukça ideal. Adnan hocanın tarifine de dikkat!

serkan_48

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Ekim 2014, 12:15:08Öncelikle transitörün kılıfı nedir?
soğutucu ile transistörün arasına izolatör koymuşsunuzdur umarım :), bacakların geçeceği deliği 3 mm tığ ile delmişsinizdir :)

Transistör kılıfı TO3 tür. 2N3055

Soğutucu ile transistör arasında izolatör var ve macunda sürdüm. Delikleride 3 yada 4 mm ile deldim tek sorun soğutucunun altında da full ısı dağıtım peteği vardı bacakları bu peteklerin arasında denk getirmeye çalışırken sorun yaşadım. :(

@seron bu sorunları zaten uydurmaya çalışırken yaşadım sağlam iş olsun istiyorum. O yüzden soğutucu arıyorum.

Teşekkürler.

mehmet254

hocam cihaz kıymetli bir iş yapacak ise alçak basınç kutusuna monte  ediyoruz,sizde bilirsiniz.

seron

Alıntı yapılan: mehmet254 - 11 Ekim 2014, 21:53:26hocam cihaz kıymetli bir iş yapacak ise alçak basınç kutusuna monte  ediyoruz,sizde bilirsiniz.

alçak basınç kutusu nedir? açıklayabilir misiniz?

yolgezer

alttaki petekleri kesmeni daha iyi olur. tabi yeterli soğutmayı karşılayabilecekse.

Adnancoskun

Deldiğiniz soğutucunun arka tarafının bir resmini koyabilirmisiniz? Transistörün monte edildiği taraf değil, bacaklarının çıktığı yerin..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mehmet254

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2014, 14:34:10alçak basınç kutusu nedir? açıklayabilir misiniz?
sayın seron
alçak basınç kutusu,eğer bir  eleman soğutulamıyor,alüminyum ve bakır devir daim  soğutma  boruları yetersiz kalıyorsa,bir kutu üzerine  fan  monte  ediyoruz,fanı dışarı üfletiyoruz,kutu üzeride yalnızca 4 adet 4 mm delikden  başka açık yer bırakmıyoruz,fan  kutu içinden  yeterince hava  ememediği için içeride  alçak  basınç oluşuyor,ben devrelerimi böyle koruyorum,biz kutu içerisine  termistör indirip zamanında  denemelerini yaptık.ben arge  de  çalışırken  fanları elemanların üzerine veriyordum,elemanlar yanıyordu,ilginçdir  zorla öğrettiler alçak  basınç kutusunu,yani  yangını su  ile söndüremiyoruz,

seron

anladım teşekkür ederim.

zaten birçok yerde havayı emdirmenin üfletmeden daha aktif soğutma yaptığından bahsediliyordu.
alçak basınç kutusu + aldı benden...

serkan_48

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Ekim 2014, 15:13:29Deldiğiniz soğutucunun arka tarafının bir resmini koyabilirmisiniz? Transistörün monte edildiği taraf değil, bacaklarının çıktığı yerin..

Elimdeki soğutucunun ölçüleri aşağıdaki gibi

Resmi ise buna benziyor. Şu an telefonumu bilgisayara bağlayamadığım için resmini çekip foruma yükleyemiyorum. Ama soğutucu bu resimdekine çok benziyor.

asma

Yazık etmişsin. ;D 
TO-3 için özel dizaynlar vardır ve delikli olanları da vardır. Eğer kasaya , dizaynına yukarıdaki gibi yakışıklı bir soğutucu uygun ise tek yapacağın L profil alıp güzelce delmek. Bir yüzüne transistörleri dizersin, diğer yüzünü macunlayıp soğutucuya bağlarsın.
Bir örnek resim:

İkincisi: (resimdeki profil daha sonra büyük soğutucuya bağlanır)
https://320volt.com/lm338k-ile-5-amper-ayarli-guc-kaynagi/

Özel ve güzel dizayn için link ekliyorum, 3055 için soket bile veriyor yanında :)

http://www.ebay.com/itm/1pc-Aluminium-Heatsink-AK109-L-100mm-TO-3-x2-size-100x101x25mm-Black-Socket-/131204077777?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e8c5f58d1

Kolay gelsin.

serkan_48

Yukarıdaki uygulamayı görmüştüm ancak ısı transferini zorlaştıracağı için uygulamak istemedim. Transistörü direkt soğutucuya monte etmek en iyi çözüm diye düşündüm.

Acaba çokmu kuruntu yapıyorum transistörler ısınacak yanacak diye :(

Bir soğutucum bile yok
anlıyor musun
hadi gülümse

seron

transistörlerin üzerine kurşun dök... ama nazar değmesin diye değil ;D; iyice kaplayıp ısısını emsin diye. sıvı haldeki kurşun, transistörlerin şeklini alarak tamamını kaplayacak, ve sımsıkı tutacaktır. uygun bir kalıp hazırlayıp kanatlı da yapabilirsin.

UYARI: DENENMEMİŞTİR! ;D şaka maka gikir fikirdir...

serkan_48

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın