Bu Trafoyu Nasıl Değerlendirebilirim?

Başlatan Laedri, 06 Ekim 2014, 14:52:43

Laedri

Herkese merhaba.Elimde bir upsden söktüğüm üzerinde model olarak rt-525b yazan bir trafo var..Upsnin işlemcisini bi cıkarip temizleyem derken bacagını kırdıgım icin upsyi dagıtmak zorunda kaldım.Bu trafoyu nasıl değerlendirebelirim.Trafonun üretim tarihi 1999 :D

seron

UPS tamamen gitti mi? aslında "UPS yi tamir edin daha iyi olur" derdim ama belli ki elektronik merakından ötürü bir şeyler yapmak istiyorsunuz...

iyi bir akü şarj devresi, iyi bir regüle güç kaynağı vs yapılabilir. ayrıca bir amplifikatörün beslemesinde kullanılmasında sakınca görmüyorum.

Laedri

önerileriniz için teşekkür ederim ama bir sorun var giriş neresi çıkış neresi hangi kablo kac v hic bilmiyorum

minimalite24

Nette transformatörün modelini aratıp kapsamlı bir arama sonucu birşeyler bulabileceğinizi umuyorum...
Trafoda baya bir büyük duruyor 300-500 watt verebilecek kadar herhalde
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

seron

tam olarak emin olmadığımı baştan söyleyeyim; resimdeki gibi olacak muhtemelen...
o hariç tuttuğum kırmızı kabloyu kullanmıyorsun o kablo invertör devresinin trafoyu DC gerilimi AC ye çevirerek çalıştırması içindir. yani o trafo elektrik var iken aküleri doldurmak için, yok iken AC üretmek için ortak kullanıldığından kırmızı renki kablo ile karta ilişkilendirilmiştir.

minimalite24ün dediğini dene. sonra da uçları ölç. ac giriş uçlarının direnci, çıkış uçlarından daha yüksek ise resimdeki tarif doğrudur...

Laedri

peki o zaman cevap gelmezse beni merak etmeyin.Huzur içinde yatacağım.

minimalite24

Alıntı yapılan: Laedri - 06 Ekim 2014, 16:30:16peki o zaman cevap gelmezse beni merak etmeyin.Huzur içinde yatacağım.
Yok be o kadar olmaz. Çok çok trafodan dumanlar cıkar bir de sigortalar atar...

seron

trafoya ceryan vermeden ölçü aletinin direnç ölçeriyle ölçeceksin. niye huzur içinde yatıyo'n canım...

Laedri

bu işlemi nasıl yapacağım.ilk defa sizden duyuyorum bir özet geçebilirmisiniz

minimalite24

@Seron  Primer ile Sekonderi ayırtmayı söylüyor.Peki primer 220 değilse

seron

muhtemelen 220dir.

aşağıdaki resimi anlamadıysanız hiç uğraşmayın, bilgiseviyeniz yetersiz demektir. yalnız o dağıttığınız parçaları toplayabilirseniz daha iyi olur UPS olarak kullanmanız en iyisi.

Laedri

220 değilmiş :( seyyar prize takıp 3 mt öteden izledim.fişi taktığımda cazzz diye bir ses geldi sonra dumanlar devreye girdi en sona ben...

seron

serkan_48

Bu tür çıkış uçları belli olmayan trafoları devre kartından sökerken ilk yapılması gereken devre kartı üzerinden takip yapılarak trafo uçları tesbit edilip markalanması önemlidir.

Yüksek voltaj girişi genellikle ince çaplı tel kullanılır. Akım çekilen sekonder hatları ise kalın az spirli olur. Ancak en doğru tesbit söylediğim gibi devre kartına monteli ilen 220 volt hattı takip edilip 220 volt girişi tesbiti işinizi çok kolaylaştıracaktı. Çok uçlu trafoların uçlarını tesbit etmek kolay değildir.

Ohm ölçümü ile iç direnci en yüksek olan uçlar olası en yüksek voltaj giriş uçlarıdır. Bu gibi kontroller yapılmadan voltaj verdiğinizde trafonuzun söylediğiniz gibi hasarlanması mümkün. Şu an voltaj verdiğiniz sargı yanmış kopmuş hasarlanmış olabilir ancak primer ve sekonderi sağlam başka uçlar olabilir. Detaylı incelenip tesbit edilebilir. Devre kartını atmadıysanız yeni bir takip yapılıp doğru primer hasarlı değilse trafonuzu belki kullanabilirsiniz.

Görebildiğim kadarıyla trafonuzda kırmızı mavi ve siyah uçlar kalın hatlar. Ve bunların uçlarındaki soket tipine bakarak düşük voltaj ve akım taşıyan hat olduğunu söyleyebilirim. Diğer beyaz sokette ise 220 volt girişi olduğunu söyleyebilirim. Ancak hangi renk hangi voltaj bunu test etmeden ve devre kartını görmeden söyleyemem.

kolay gelsin.

elektrofizikci

Arkadaşlar aynı trafodan ben bir ahşap yakma makinası yaptım.  Arkadaş kaç ay oldu hala kullanıyor. Isınma filan olmuyor, iyi oldu. Nasıl yaptığım videomda...  Bu face grubunda da bu makinayla yapılan hat çalışmaları var.. https://www.facebook.com/groups/ahsapyakmasanati/?fref=ts

http://youtu.be/-3DWisW-aLg?list=UUgKabubhWZaEOsTQM-FrAsw
[mergedate]1412622506[/mergedate]
http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ups-trafosu-yard%C4%B1m.82849/  ayrıca bu konuda işine yarayabilir...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

@elektrofizikci

ellerine sağlık. elimde eskilerden kalma bir elektrik bilgisi kitabı var. bazı sayfalarda elektrikli aletlerin içi çizim olarak basılmış. aralarında elektrik havyası ve yukarıda verdiğin ahşap yakma aleti (elektrikli dağlama makinesi) de var. burada dikkatimi çeken şey, trafo çıkış geriliminin 2-3-4 volt(kademe anahtarlı) civarında ama akımının çok yüksek oluşu idi. spot trafonun verimsiz olmasının nedeni bu da olabilir. devre aynen yukarıda tarif ettiğin gibi ısıya dayanıklı parçalar, sap(kalem) ucundaki birkaç cm lik telden oluşuyor idi.

Laedrinin durumuna üzüldüm. önceden kontrol et dedik halbuki, acele etti. şimdi kendimi suçlu hissettim...

yapmak isteyen arkadaş olursa bu şekilde de düşünebilir ya da 12V oto teyp adaptörlerini modifiye ederek faydalanabilir.

olc technics

Yazık etmişsin trafoya Leadri. Ben benzer bir trafoyla, aküsü bozulan şarjlı matkabı besliyorum. 14.4v voltluk matkap motoruyla çok iyi anlaştı kerata. Bunun içinde, metal köprü diyotları kullandım. Aynı matkabı elektriksiz ortamlarda aküyle besliyorum. Ups trafosu deyip geçmeyin. Acayip akım veriyor namusuz. Keşke konuya zamanında yetişeydim de kurtarabilseydik trafoyu, zira aynından bir tane vardı elimde.

yolgezer

abiler belli olmuyor özellikle yüksek güçlü trafolar yanlış akım verilse bile bozulmayabiliyor. ben de yaptım öyle bir halt:) 17 volt 7 amper bir trafo var. uydu alıcı içinden çıktı idi. ben de yanlışlıkla ters bağlamıştım. duman ne kelime? mübarek yangın çıktı. ama düzeltip yeni fiş takınca düzeldi idi:)

Laedri

Alıntı yapılan: seron - 08 Ekim 2014, 14:05:42Laedrinin durumuna üzüldüm. önceden kontrol et dedik halbuki, acele etti. şimdi kendimi suçlu hissettim...
Teşekkür ederim @seron kendini üzme :) benim sabırsızlığım.herzaman böyleydi birşeyler için acele ederken o birşeyleri kaybetmek...Hem tamamen "MINDAR"olmadı bobin teli çapı 2.5 cm civarındaydı...
Sonuçta Exp+
Alıntı yapılan: olc technics - 15 Ekim 2014, 11:36:34Yazık etmişsin trafoya Leadri. Ben benzer bir trafoyla, aküsü bozulan şarjlı matkabı besliyorum. 14.4v voltluk matkap motoruyla çok iyi anlaştı kerata. Bunun içinde, metal köprü diyotları kullandım. Aynı matkabı elektriksiz ortamlarda aküyle besliyorum. Ups trafosu deyip geçmeyin. Acayip akım veriyor namusuz. Keşke konuya zamanında yetişeydim de kurtarabilseydik trafoyu, zira aynından bir tane vardı elimde.
Ne diyelim... olan oldu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın