Lambalı TAKOZ (CB ler için RF GÜÇ Cihazı)

Başlatan memleket, 05 Ekim 2014, 16:00:54

memleket

Halk Bandı telsizler 1990 lı yıllarda kullanımı bayağı yoğundu ve popilerdi. (YAMYAM abi iyi bilir). İnternetin yaygınlaşması ile bunlarda tozlu raflara kalktı. Yani tüfek icad oldu mertlik bozuldu :) Heleki propagasyon olduğunda taa avrupadan Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, Belçika gibi bir çok ülke ile halk bandından görüşme yapılabiliyordu.
O yıllarda bir abimden bunu satın almıştım. EL YAPIMI ve 2 Lambalı ve 150 watt güç veriyordu (USB bandında 300 W). Hele bide tam ısınınca sanki 500 W lık gibi çalışıyordu.
Şimdi benim sormak istediğim, bu devrede 2 adet lamba kullanılmış. 6146w. USA yapımı PHILIPS marka. Lambanın Data sheeti burda. http://www.n6wk.com/kenwood/6146W%20RCA.pdf
Bu lambaları nasıl değerlendirebilirim. Lambalı anfi yapsam çalışırmı?
Takozun resimlerinide altta veriyorum.

Mr_YAMYAM

Halk bandı telsizler 27MHz'te çalıştığına göre bu lambaların da genel çalışma frekansı o bölgededir.
Bir radyo yapmak istersen arafrekans devrelerinde kullanılabilir, ama güç lambası olduğu için uygun olmayabilir.
Eğer lambaların data'sında frekans bölgesi verilmişse ve 100MHz civarı çalışabiliyorsa FM verici yapılabilir.

memleket

Mr_YAMYAM

Anfi performansını bilemem ama FM verici daha mantıklı bence.
Tabiiki kullanamazsın ;D

Adnancoskun

Bence hiç dokunma,,, bu hali herşeyden güzel,,,,,,,   aramızdakilerin %90'ı bilmez bunu...... bence atölyenin başköşesine koy.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Ekim 2014, 10:08:01Bence hiç dokunma,,, bu hali herşeyden güzel,,,,,,,   aramızdakilerin %90'ı bilmez bunu...... bence atölyenin başköşesine koy.....
Bu öneriye tamamen destek veriyorum.
O yıllarda Ankarada isen şöyle bir anons duymuş olabilirsin.
''BİZİMKİLER, BİZİMKİLER, ONURSAL''
genellikle teknik konuların sıklıkla görüşüldüğü ve her türlü muhabbetin yapıldığı BİZİMKİLER gurubunda ben o yıllarda yine BAŞ YAMYAM'dım ;D
Bir ara Ankaraya 150Km uzaktaki köyümüzden propagasyon olmaksızın Ankaradaki arkadaşlarla görüşme yapmıştık. Tabiiki arazi koşulları ve ekipmanları yeterli olan arkadaşlarla görüşebiliyorduk. En iyi mevkii olan etlik tepelerine çıkan arkadaşlar bana peş peşe anonslar yapıyor, benimle görüşebilmek için millet yarış ediyordu.
Bu görüşmede kullanmış olduğum ve çift MRF455 transistörlü takozum hala duruyordu biryerlerde.
Bence sen bu cihazı hiç elleme. Adnancoşkun hocamızın dediği gibi baş köşeye oturt.

memleket

Bu cihazın yanında oda EL YAPIMI  27 mhz de çalışan 80 kanal  CB telsiz ve gene bu takımın bir parçası güç kaynağıda mevcut. 3 ü bir arada :)
müzik seti gibi kombine bir set...

Mr_YAMYAM

80 kanal CB cihazı nereden buldun.
Öyle bir standart yok.
Yoksa FM li mi ;D

memleket

Hayır FM yok C kanal 40 bant ve + D kanal 40 kanallı bi cihazdı. zaten cihaz el yapımı olduğu için standart dışıydı :)

Mr_YAMYAM

Benim cihazlarımda ya 40 kanal vardı ya da A-B-C ve D kanallı olanlar vardı. 240 kanallı yani.
Bu cihazlar aynı zamanda FM, CW ve SSB modülasyonları ile de çalışıyordu.

olc technics

Bende de Knight marka 2 lambalı telsiz vardı.  Birinin kasasından amplifikatör yaptım kullanıyorum. Diğerinin de içini boşalttım, duruyor. Şimdiki aklım olsa bozmazdım tabii. Buram buram  tarih kokuyor. Elimde birkaç tarihi cihaz daha var. Grundig TK serisinden makara teyp (reel-to-reel) ve Saba Studio 8200 QUADRO radyo-amplifikatör.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın