ka2206c ve masaüstü:)

Başlatan yolgezer, 03 Ekim 2014, 00:36:31

yolgezer

ustalarım ka2206c köprü modda iki entegre ve ton kontrolle çok güzel bir amfi yaptım. iki gün süren burn olma aşaması sonunda uğultu da kalmadı gibi:)
birinci sorum. redresör devresinde kondansatör kopmuş. sanırım ben ankarada iken evdekiler düşürmüş bana söylememiş. ben de farketmedim. öyle çalıştırınca cazır cuzur bi ses verdi. şimdi çok minimal bir uğultu geliyor. tüm sesi kestiğimde geliyor. acaba yine çıkış transistörleri mi yandı. aslında idare ediyor ama hoparlörü yakmasından korkuyorum. hoparlör 1980lerden kalma. aynısını bulamam:)
bir de masaüstünün fanlarından kaynaklı sanırsam masaüstüye bağlayınca çok ince bir cızırtı geliyor. bunu nasıl keserim? redresörde 4700 uf ve 3200 uf kutuplu ve 330n kutupsuz kondansatör var. malum türkiyede şebeke elektriği aşırı dalgalı. :) standart 1 amper diyotlar falan filan.
aylarca uğraştım ton kontrole kafa yordum. ama çok güzel oldu. bu fan gürültüsü beni deli etti ama. cızır cızır ediyor arada. nasıl keserim?

Mr_YAMYAM

Şemaları ve montaj şeklini detaylı gösteren foto olursa yardımcı olunabilir.

yolgezer

yamyam abi. foto işine şimdi giremem. siteye grmem 10 dakka sürüyor. sen düşün gerisini:)
şöyle diyeyim. masaüstünde amd işlemci var. hali ile 5 tane fan zorunlu:).
bu kadar fan da ses kartında ses kirliliğine neden oluyor. başka amfi taksam da zırıltı olacak yani. bu ses masaüstünden kaynaklandığı için çözüm yolu var mıdır?
[mergedate]1412366315[/mergedate]
abi konu halloldu. ya meğerse amfiyi kutulamak için kullandığım oto teybi kasasına bağladığım şase kablosu lehim tutmadığından cazırdıyormuş. kenara tıkıştırınca düzeldi:)
abi konu açılmışken plastik hoparlör kutusunu en iyi neyle yalıtırım? delikli kutu kartonu üstüne sünger koydum. naya etkiledi. ama biraz daha toklaşsa fena olmaz:)

Mr_YAMYAM

Her zaman söylerim ki GROUNDING (şaseleme) çok önemlidir :D

Plastik kabinlerin yalıtımı çok zordur.
Benim önerim kabinin iç kısmını oto döşemelerinde kullanılan 1cm kalınlığındaki PIRTI ile tamamen kaplamandır.
PIRTI kaplamasından sonra kabin cidarlarında hala titreşim oluyorsa boşluklara izocam desteği yapılabilir.

yolgezer

daha tok olsa fena olmaz.
ama abi bir de malum hoparlor cok eski. zari yirtilmis. silikon falan tutmadi. frekans esigi de yuksek oldugundan cazirdiyor. iki gunde bir silikonla duzeltmekten biktim. ankarada tanidigin iyi bir hoparlor tamircisi var mi? ya da sana getirsem diyaframi kaca degistirirsin? yapabilir misin? suspansiyon bobin falan saglam. sadece zar degisecek. ama korkuyom:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yolgezer - 04 Ekim 2014, 19:20:40daha tok olsa fena olmaz.
ama abi bir de malum hoparlor cok eski. zari yirtilmis. silikon falan tutmadi. frekans esigi de yuksek oldugundan cazirdiyor. iki gunde bir silikonla duzeltmekten biktim. ankarada tanidigin iyi bir hoparlor tamircisi var mi? ya da sana getirsem diyaframi kaca degistirirsin? yapabilir misin? suspansiyon bobin falan saglam. sadece zar degisecek. ama korkuyom:)
Ben hoparlör tamiratından anlama ki. Hele hele o tür eski ve kaliteli hoparlörü tamir edebilmek her babayiğidin harcı değildir ;D
Ama kabin konusunda yardımcı olurum.
TOK bir ses elde edebilmenin tek şartı kabin yapım tekniğidir. Hoparlörünün free air frekansı ne kadar aşağıda ise kabin tasarımı da o denli önem kazanacaktır.
Bu yüzden daha TOK bir ses için öncelikle ağaç kabinlere (SUNTA) yünelmelisin.
Plastik kabinler daima AÇ ses verirler :) :P 8)

yolgezer

@Mr_YAMYAM abi. valla hoparlör 4 ohm 5 watt maksimum. düşün öyle makine ki piezo tweeter var. onlar bilirsin o güçte ses vermez. o tweeter bile ses veriyor. sırf piezo:) öyle makine. abi netim olsa video çekip koyacam zar nasıl oynuyor. nasıl ses veriyor. ondan korkuyorum ya veririm adam çöp eder malı. tanıdığın var mıdır bu iş yapacak?
ağaç kabin meselesini abi uğraşmak istemiyorum ya. mdf kabin yaptım geçen 2.1 e nerde ise 10 litre. içini döşeyene uygun port bulana kadar anam ağladı. bir de böyle iki kabin ölürüm ya.

Mr_YAMYAM

Tanıdığım yok maalesef.
Eğer hoparlör orijinal ise zaten onu yapamazlar. Yapsalar da eski sesini alamazsın.
En iyisi öyle idare et.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Ekim 2014, 02:19:33Tanıdığım yok maalesef.
Eğer hoparlör orijinal ise zaten onu yapamazlar. Yapsalar da eski sesini alamazsın.
En iyisi öyle idare et.

edeyim de. sesi az açınca silikon koyveriyor. ne kullanayım yapıştırmak için? baly önerdi bir abi. olur mu?

Mr_YAMYAM

Bally olur. Ama esnek yerde ise zamanla esneklik kaybolabilir.

yolgezer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Ekim 2014, 03:09:24Bally olur. Ama esnek yerde ise zamanla esneklik kaybolabilir.

abi sorun da orada zaten. sana video atabilsem görürsün. nerde ise yarım santim gileri gidiyor membran mıydı adı:) bir  kadar da geri. yani acayip bir mesafesi var. tipine baksan zaten bu muydu övdüğün mal dersin:)
ama tüm evi inletiyor namussuz.
sorun, çalışırken kağıt değsin bobinin dengesi bozulup içinde mıknatısa sürtünüyor. bir deneyeceğim baly i olmazsa başını ağrıtırım gene.

yolgezer

cızırtının sebebini buldum. hoparlörden değilmiş. devreyi hazır bulmuştum. salak tasarımcı çıkışlardaki 4 adet polyester kutupsuz olması gereken yere hem büyük hem kutupsuz hemi de elektrolikit koymuş:)
 sesi de çok açmayınca silikon koyvermiyor. öyle idare edecem. zaten yarıdan çok açamıyorum. 8 ohm veriyormuş entegre. ondan yırtıyormuş hoparlörü :)

yolgezer

abiler son işlem de tamam. ankaraya gidince bir yamyam abiyi rahatsız edip resimleri göstereceğim.
sonra da pt2389 ile bir 5 bant ekolayzer devresi yapacağım.
yamyam abiye ayrıca teşekkür ederim. hoparlörü tamir ettirmekten caydırdığı için. beceremezse tamirci aynısını bulamazdım.
kabinleri yalıtmam günler sürdü ama istediğim sesi aldım. açıkçası pt2389 sırf artislik olsun diye. bir de potanslar iyi olmuyor. ışıklı falan cıngıldaklı bir şey olsun dedim:) @MR_YAMYAM a selamlar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın