Foxconn A6VMX Anakart açılmıyor!

Başlatan ApoAtes, 01 Ekim 2014, 01:18:31

ApoAtes

Selamun aleykum
Elimde bir anakart var. Foxconn A6VMX model. Anakartin neden calismadigini anlayamadim. PSU saglam ve bosta iken gerekli olcumleri yaptim PSU gerekli. Voltaji veriyor fakat psuyu anakarta bagladigim zaman ne psu ne de anakart calismiyor. Psu arizali olmasi ihtimaline karsilik farkli bir psu da  yine ayni cacik. Islemciyi de degistirip denedim yine ayni. Bu anakartin derdi nedir acep ?

Mr_YAMYAM

Harici güç girişlerine dikkat ettinmi. 4Pinli bir giriş daha olması lazım.
Ayrıca şaselemeye dikkat ettinmi. Vidalama esnasında herhangi bir kısa devre varmıdır.
Çoğu anakartlarda BIOS soketlidir ve sökülüp takılabilir. BIOS yerliyerinde mi?
RAM, Ekran kartı ve benzeri donanımlar soketlere doğru oturmuş mu? Soketlerde herhangi bir deformasyon var mı?
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

ApoAtes

Vidalamada bir problem yok, her vida altina lastik yalitim koyuyorum.
Sanirim bios soketli degil.
Hepsi dogru oturmustur, hic bir parcada ariza ypktur. Hepsi farkli bir anakartta suan da calisir durumdadir. Tesekkurler :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 01 Ekim 2014, 01:40:17Vidalamada bir problem yok, her vida altina lastik yalitim koyuyorum.
Sanirim bios soketli degil.
Hepsi dogru oturmustur, hic bir parcada ariza ypktur. Hepsi farkli bir anakartta suan da calisir durumdadir. teşekkürler :))
Bu durumda anakartta ciddi arıza olduğu şüphesi oluşuyor.
Başata BIOS beslemesi olmak üzere MOS-FET'leri ve diğer besleme yollarını kontrol etmek zorundasın.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ApoAtes

@Adnancoskun hocam bios pilim sağlam, sıfır alıp ölçüp onuda taktım yine fark etmedi.
@Mr_YAMYAM abi beslemeye falan bir bakarım ama daha ilk defa bir anakart arızasıyla uğraşacağım biraz kurcalayayım.

serkan_48

Ben böyle bir durumla anakart üzerindeki mosfetlerde kısa devre olduğu nedeniyle karşılaştım. power supply normal çalıştığı halde anakarta takınca o bile çalışmıyordu.

Anakartın değişik voltajları sağlayan mosfetleri kontrol etmenizi öneririm.

Ayrıca anakarta ram işlemci v.s. haricen takılan tüm donanımları sökün sadece pc hoparlörünü takın ve çalıştırın bu şekilde diğer donanımlardan dolayı oluşabilecek arızalarıda elemiş olursunuz. Bu konumda anakart sesli uyarı vererek ram ve işlemcinin takılı olmadığını söyleyecektir. Ayrıca power supplynın çalışmasınıda gözlemleyiniz.

kolay gelsin.

ApoAtes

@serkan_48 Power supply çalışmasında hiç bir problem yoktur. Diyorum ya farklı anakart deniyorum çok düzgün bir şekilde çalışıyor. Dediğiniz gibi mosfetleri bir kontrol edeceğim umarım çözümünü bulurum :))

Mr_YAMYAM

Anakart açılmasa da bazı voltajlar anakartın bazı bölgelerine gider.
Çoğu anakartlarda sistem beslemesinin normal olduğunu ve çalışmaya hazır olduğunu belirten bir LED bulunmaktadır.
Bu LED sistemin anahtarıdır. Cihaz kapalı olsa da ışık verir.
Resmi incelediğimde birşey dikkatimi çekti.
CPU FAN soketinin yanında bir diyot dikkatimi çekti. Kirden dolayı mı öyle bilemiyorum ama bana bozuk gibi görünüyor. Belki sistem ile ilgili olabilir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Ekim 2014, 14:23:31CPU FAN soketinin yanında bir diyot dikkatimi çekti. Kirden dolayı mı öyle bilemiyorum ama bana bozuk gibi görünüyor. Belki sistem ile ilgili olabilir.

dikkatini çeken şey uçmuş bir parça gibi görünüyor. yani sanki orada birşey yok, önceden varmış da patlamış gibi.
ikincisi işlemci soğutucusunu taktığın sarı plastiğin resimde sağ tarafa denk gelen kısmına ne olmuş öyle? yağ-kir izi mi yoksa kart tamir mi görmüş apo?

yolgezer

anart hic calismasa bi power supply in calismasi gerekirdi.
psu nun tetiklemesi icin dugmesine ve soketlerine bakin. olcum aleti var ise psunun tetikleme kablolari da nette resimli. anakarttan o tetik kablolarinin yollarini kontrol edin. kopuk olabilir...

ApoAtes

@Mr_YAMYAM abi ben anakarta baktım fakat ledi göremedim. Diyota da akşam eve gidince karta bakacağım. Acaba birşey varmıymış yada var da yanmış iyi bir bakarım yakından bir foto daha çeker atarım.
@seron Abi işte ben bunu tam çözemedim. Kartı kömürlükten aldım. Bir tanıdığım dedi ki aşağıda işine yarayabilecek elektrik ve elektronikle ilgili malzemeler ve parçalar ve bir kaçtane de bilgisayar kartları var bir incele işine yarayabilecek olanı alabilirsin dedi. Ve bende gittim baktım anakart, ramler vs. buldum. ramlar DDR işimi görmez. Ama birtek bu anakartı buldum buda çalışıyordur ihtimali ile aldım kutusunda paketinde duruyordu. Biraz baktıktan sonra kullanılmış olduğunu düşündüm o işlemci fanı taktığımız sarı parça kısmından. Ama tam oalrak ne olduğunu çözemedim bende hala... Kartı tamir edebilirsem beni hiç yoktan 6ay kadar idare etse bana yeterli.
@yolgezer yolları da bir inceleyeyim akşam. Sizin yardımınız ile ben bu kartı yaparım ustalarım sağolun şimdiden olmazsa da nasip değilmiş der geçerim :))

sonerbicer

bir  öneride  benden olsun  bios  pilinin yakınlarında jumper olması gerekiyor  o takılımı veya  dogru takılımı
aynısı bana da  olmuştu  bir kereseinde  herkes bişeyler  derken  birisi  geldi  jumpere  taktı  çalıştı megerse  elektirikli süpürge ile  içerdeki tozo alırken  onuda  çektirmişiz

yolgezer

Alıntı yapılan: sonerbicer - 01 Ekim 2014, 18:47:45bir  öneride  benden olsun  bios  pilinin yakınlarında jumper olması gerekiyor  o takılımı veya  dogru takılımı
aynısı bana da  olmuştu  bir kereseinde  herkes bişeyler  derken  birisi  geldi  jumpere  taktı  çalıştı megerse  elektirikli süpürge ile  içerdeki tozo alırken  onuda  çektirmişiz
anakart supurge ile temizlenmez. kompressor kullanin. allahtan kondanslari koparmamis.
[mergedate]1412186552[/mergedate]
psu tetik kablolari arasina 10 k direnc baglanarak calistirabilirsiniz. ama hangi kablolardi unuttum nr
ette vardir. onlqra kontak yapabilirsiniz. tabi dikkat edin. en ufak yanlis hareket anakarti ucyryr.

sonerbicer

yolgezer kardeş iyide  nerden bulayım kompresörü o anda  hazırda  süpürge vardı   toz  çektim

ayrıca  iyi ki kompresör dedin  bu buzdolabı motorlarından  kompresör  yapanlar var  bilgin dahilinde  ise
tarif et   bir tane  lazım bana   

yolgezer

Alıntı yapılan: sonerbicer - 01 Ekim 2014, 21:19:39yolgezer kardeş iyide  nerden bulayım kompresörü o anda  hazırda  süpürge vardı   toz  çektim

ayrıca  iyi ki kompresör dedin  bu buzdolabı motorlarından  kompresör  yapanlar var  bilgin dahilinde  ise
tarif et   bir tane  lazım bana
motorun fotosunu cek. bir de kondansatoru olmali onu da mutlaka bul.
ezbere cevap vermem, bazi motorlar cift bobinli. bir taraf bozulursa oburu calissin diye,
@apoates gene mi sen ya:)
benim tda2003 le yaptugum 2.1 ses sisteminin semasini attim istersen bakarsin. su anda ortaligi yikiyor.
anakart icin de kolay gelsn

seron

apo o anakartı bir bilgisayarcıya gösterip durumunu sor. olmazsa vazgeç uğraşmaya değmez.

elimde üç tane anakart var, bir türlü adam edemedim. 3 gündür kendimi boşa yordum. ufaktan bir bilgisayar toplayıp 100-150 liradan satacaktım güya...

ApoAtes

Dediğiniz herşeyi yaptım herşeyi tek tek kontrol ettim, @sonerbicer jumper takılı problem yok orada bir sürü şey denedim olmadı sağolasın yine de :)
@seron dediğin gibi yapıcam abi arkadşın bir tanıdığı varmış ona bir göstericem iyi de anlıyormuş bakalım olursa olur olmazsa da koycam bi kenara ne yapayım. Hepinize bilgi paylaşımınız/yardımınız için teşekkür ederim.

cellular

selam..  yüklediğiniz  resime göre,  sağ üstte işaretlediğim yere jumper takarsanız sorununuz çözülecektir .. sonucu paylaşırsanız sevinirim..
Ayrıca:  bios pili bittiği zaman Özellikle bu Anakart kesinlikle tetik almıyor aklınızda bulunsun.. iyi günler dilerim :)

toyer

cellular  beyin gösterdiği yere jumperı taktıgınızda açılmaz ise eğer diğer 2 pine  jumperı takıp yeniden deneyin. bazen bios reset gibi birşey de oluyor.

ApoAtes

Malesef bunları denemiştik ve çalışmamıştı fakat resminiz ve emeğiniz üzerine şans deyip tekrar denedim yine aynı :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın