Ekran Kartı Fanı Soğutmuyor

Başlatan minimalite24, 29 Eylül 2014, 19:21:32

minimalite24

İyi günler ustalarım.Aktif olarak kullandığım ekran kartı durmadan ısınmadan dolayı hata veriyor.Şuna benzer bi hata:

Ben bu ekran kartının fanı için gaziantepin yarısını aradım ama bu ölçülere uygun fan bulamadım anlayacağınız çok cins bir ekran kartı.Ben bu ekran kartının fanını bulamadığım için sargılarını yeniden sarıp akımını yükseltmek istiyorum.
Ustalar sizce yapılabilirmi ve nasıl yapmam gerekiyor

Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

seron

merhaba.

özel olarak ekran kartı fanı ararsan bulamayabilirsin.

ancak herhangi bir bilgisayarcı ya da elektronikçi ye gidip;

-amd işlemci fanı 240mA
ya da
-kasa soğutma fanı 200-300mA arasında alırsan ve soğutucuya vidalayıp, kablo uçlarını power supply'in 5 veya 12V konnektörlerine takarsan iyi sonuç alırsın. DENENMİŞTİR. kışın 5V ile yazın 12V ile çalıştır.

ekran kartının fan jakına bağlama! ve elindeki fanı modifiye edip kullanmaya çalışma! ekran kartına ya da tüm donanımına hasar verirsin.

kasa fanını alırken "hızlı çalışandan" diye mutlaka belirt. onların 140mA olup yavaş dönenleri mevcuttur onlar olmaz!
büyüklükleri standart olur. mini fanlardan değil, işlemci fanı ebatında olanlardan al. hatta ekran kartının üst yüzeyine de bir tane en azından yavaş çalışanından koyarsan çok daha iyi olur. alt yüzeyinden çok üstü ısınmaktadır. iki tane kulak temizleme çubuğunu ortalarından kes. pamuklu kısımları fanın vida deliklerine sok, fan aşağı üfleyen masa gibi dursun. sonra bu fanı ekran kartının üzerine masa gibi koy.

NOT: resme bakılırsa ekran kartın gidik gibi görünüyor. şayet soğukken yapmıyorsa yukarıdaki önerileri uygula.

Mr_YAMYAM

Kullanım esnasında fan dönüyorsa fan'a kabahat bulamazsın.
Silikon ısı gresi başta olmak üzere soğutucu bloğun da temizlenmiş olması gereklidir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2014, 20:52:56Kullanım esnasında fan dönüyorsa fan'a kabahat bulamazsın.
Silikon ısı gresi başta olmak üzere soğutucu bloğun da temizlenmiş olması gereklidir.

yamyam abi arkadaşın elindeki ekran kartlarını bilirim. asus 1550 serisi ekran kartlarına benzerler ve birçok modelinin üzerinde fan yoktur(pasif soğutma). olanlar da aksesuar olsun diye konmuştur ve sıcak iklimli yerler için uygun değildir. hatta driverleri içersinde bugünküler gibi fan hızlarını kumanda edecek içerik yoktur bile diyebilirim. bende de benzeri (asus 1550 series) var idi. anormallikler göstermeye başlayınca yukarıdaki yöntemle 2yıl civarında kullandım, sonra A.R.E.* oldu...
buna benziyordu bunun fansız modeli:
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2098
---------------------------
*A.R.E. : [temenni sözü] Allah Rahmet Eylesin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 29 Eylül 2014, 21:07:18yamyam abi arkadaşın elindeki ekran kartlarını bilirim. asus 1550 serisi ekran kartlarına benzerler ve birçok modelinin üzerinde fan yoktur(pasif soğutma). olanlar da aksesuar olsun diye konmuştur ve sıcak iklimli yerler için uygun değildir. hatta driverleri içersinde bugünküler gibi fan hızlarını kumanda edecek içerik yoktur bile diyebilirim. bende de benzeri (asus 1550 series) var idi. anormallikler göstermeye başlayınca yukarıdaki yöntemle 2yıl civarında kullandım, sonra A.R.E.* oldu...
buna benziyordu bunun fansız modeli:
http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2098
---------------------------
*A.R.E. : [temenni sözü] Allah Rahmet Eylesin.
Sen 1550 serisini ne sanıyorsun. Bir zamanların oyuncu kralıydı bilirim. Bende hala var ama sizdeki gibi uyduruk değil. Baba bir soğutucusu ve fanı var.
Bu ekran kartı sanırım 210- 220 veya 9200 serisi gibi düşük versiyon olsa gerek :D

minimalite24

Arkadaslar ekran kartı sorunsuz calısmaktadır.Üretildiği firmadan olsa gerek fanı sogutmuyor.Ekran kartı üzerindeki konnetkörü daha yavas dönderiyor zaten ben de psu ya baglamistim.20 dk da bir ısınıyor du ben de acaba fanı hızlandırsam sorun cözülürmü gibisinden bir cözüm arayisindayim.Peki cok iyi sogutan bir fan olursa ne olur.veya ne gibi sonuclar dogurabilir?
Marka Model:Palit gt 220
Gpu nvidia geforce 220 gt
özellikleri 1024 mb 128 bit ddr3

seron

ben anlamadım. yni ekran kartı mı alacaksın, başka ekran kartlarından mı söküp değiştireceksin.

şöyle: elindeki ekran kartı zaten çok ısınan, yüke gelemeyen bir tip. üzerinde hazır gelen fan da yetersiz olduğundan üzerindeki fanı plastik aksamıyla beraber söküp işlemci veya kasa fanı takarak sorunu önemli ölçüde bitirirsin.

haaa 20 dakikada ısınıp o hale geliyorsa donanım arızasından da bahsetmek mümkün olabilir...

minimalite24

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2014, 20:52:56Kullanım esnasında fan dönüyorsa fan'a kabahat bulamazsın.

Silikon ısı gresi dedigin sey termal macunsa ,macunu yeterince bulunmaktadır
[mergedate]1412016614[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 29 Eylül 2014, 21:49:03ben anlamadım. yni ekran kartı mı alacaksın, başka ekran kartlarından mı söküp değiştireceksin.

şöyle: elindeki ekran kartı zaten çok ısınan, yüke gelemeyen bir tip. üzerinde hazır gelen fan da yetersiz olduğundan üzerindeki fanı plastik aksamıyla beraber söküp işlemci veya kasa fanı takarak sorunu önemli ölçüde bitirirsin.

haaa 20 dakikada ısınıp o hale geliyorsa donanım arızasından da bahsetmek mümkün olabilir...

@Seron ustam,ekran kartının derdini cözmeyi umuyorum.ekran kartı fiyatları su an uçuk durumda...
işimi görüyor fakat oyun oynarken sıkıntı çıkıyor çünkü gpu kullanımı artıyor haliyle ısınıyor.oyuna girmedigim sürece bu soruna hic rastlamadım ve fan ilavesinde bulunacağım

seron

Alıntı yapılan: minimalite24 - 29 Eylül 2014, 21:52:42Silikon ısı gresi dedigin sey termal macunsa ,macunu yeterince bulunmaktadır
[mergedate]1412016614[/mergedate]
@Seron ustam,ekran kartının derdini cözmeyi umuyorum.ekran kartı fiyatları su an uçuk durumda...
işimi görüyor fakat oyun oynarken sıkıntı çıkıyor çünkü gpu kullanımı artıyor haliyle ısınıyor.oyuna girmedigim sürece bu soruna hic rastlamadım ve fan ilavesinde bulunacağım
haklısın...
yukarıda anlattıklarımı yap. ömrünü uzatırsın. hatta kart üstüne fan koyma işini de ihmal etme, üst yüzey ısısı da önemlidir.

minimalite24

en kısa zamanda raporlarımı ileteceğim .yardımlarınız için teşekkür ederim @seron @MR_YAMYAM ustalarım

Mr_YAMYAM

Şu önerilerime kulak ver.
Termal macun bulunması değil tekniğine uygun uygulanması önemlidir.

İşte sana olayı anlatan resimler.
FOŞUR FOŞUR meselesi resimleridir ;D

Alttaki resime dikkat.
Önce eski macun tamamen temizlenmiş ve yenisi tekniğine uygun sürülmüştür.

Macun fazla sürülmesi değil mümkün olduğunca ince ve düzgün sürülmesi gereklidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın