tda2040 amfi yardım

Başlatan AttAcK.58, 27 Eylül 2014, 16:09:25

AttAcK.58

arkadaşlar tda2040 ile amfi yaptım fakat çıkış alamıyorum. sebebi ne olabilir devreyi inceledim hata yok gibi görünüyor. müzik çalar bağladığımda hiç ses gelmiyor, fakat parmağımı girişe sürdüğümde çok az bir cızırtı sesi geliyor. bunun sebebi ne olabir?

besleme kaynaklı olabilir mi? beslemeden kaynaklanıyorsa nasıl bağlantı yapmalıyım şase bağlamazsam çalışmazmış bazı yorumları okudum. hangi besleme ucunu hangi numaralı bacağa bağlamalıyım?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yolgezer

AttAcK.58

Şema bu arkadaşlar. datasheet ında bulunan şemadır.

serkan_48

Uygulamanızı da görürsek yorum yapabiliriz.

Yaptığınız devrenin birkaç açıdan ve üst alt olarak resimleyin. Besleme olarak ne kullandınız kaç volt kaç amper bunuda görüntüleyip detaylandırın.

Girişteki R1 C1 parçalarında sorun varsa anfye ses girişi olmaz. ayrıca R4 ve C7 kısa devre ise çıkıştan ses alamazsınız. Entegrenizde zarar görülebilir. Uygulamanızda entegreniz çalıştırdığınızda ısınıyor mu?

Kolay gelsin.

yolgezer

4 numaradan cikip2 numaraya giden direnc icin bir sey diyemiyorum. 3 numarali bacaga birlesik de gozukuyor ayri da. ayri ise bir an icin oraya kisa devre eder misiniz? belki calistirir. birlesik ya
ti izeniz de ayirin.
[mergedate]1411836886[/mergedate]

bir de sanirim simetrik besleme. farkinda misiniz

asma

Alıntı yapılan: AttAcK.58 - 27 Eylül 2014, 16:09:25besleme kaynaklı olabilir mi? beslemeden kaynaklanıyorsa nasıl bağlantı yapmalıyım şase bağlamazsam çalışmazmış bazı yorumları okudum. hangi besleme ucunu hangi numaralı bacağa bağlamalıyım?
Beslemenin simetrik besleme olduğunu biliyormusunuz?
+Vs GND ve -Vs için nasıl besleme oluşturdunuz ve nasıl bağladınız?
"hangi besleme ucunu hangi numaralı bacağa" bu nedemek? Entegre boşta mı? karta montaj yapmadınız mı? Baskı devrede bu uçlar zaten bağlı değil mi?

Şemada şase neresidir biliyormusunuz, beslemenin şase ucu oraya bağlanacak. Yoksa çalışmaz.
GND : graund : şase : sıfır(0)  aynı şeydir. Aynı zamanda hoparlörün bir ucunu bağlayacağınız yerdir. 8 tane şase sembolü var şemada hepsi birleşip aynı yere bağlanacak.

Kolay gelsin.

AttAcK.58

Alıntı yapılan: serkan_48 - 27 Eylül 2014, 19:35:47Uygulamanızı da görürsek yorum yapabiliriz.

Yaptığınız devrenin birkaç açıdan ve üst alt olarak resimleyin. Besleme olarak ne kullandınız kaç volt kaç amper bunuda görüntüleyip detaylandırın.

Girişteki R1 C1 parçalarında sorun varsa anfye ses girişi olmaz. ayrıca R4 ve C7 kısa devre ise çıkıştan ses alamazsınız. Entegrenizde zarar görülebilir. Uygulamanızda entegreniz çalıştırdığınızda ısınıyor mu?

Kolay gelsin.

besleme kaynağı olarak bilgisayar power supply kullanıyorum. 12v ile ilk denememi yaptım daha sonra simetrik bağlantı yaptım her iki bağlantıda ısınma olmadı. orta boy soğutucu bağladım ayrıca. soğutucu ile entegreler arasında yalıtım yaptım.

Alıntı yapılan: yolgezer - 27 Eylül 2014, 19:55:354 numaradan cikip2 numaraya giden direnc icin bir sey diyemiyorum. 3 numarali bacaga birlesik de gozukuyor ayri da. ayri ise bir an icin oraya kisa devre eder misiniz? belki calistirir. birlesik ya
ti izeniz de ayirin.
[mergedate]1411836886[/mergedate]

bir de sanirim simetrik besleme. farkinda misiniz

evet simetrik besleme yaptım gözümden kaçan bir hata olduğunu sanmıyorum kontrol ettim. dediğiniz gibi kısa süreli olarak 2 ve 3 numaralı uçlar birbirlerine bağlı değil hiç bir şemeda böyle bir durum söz konusu değil.

Alıntı yapılan: asma - 27 Eylül 2014, 21:55:14Beslemenin simetrik besleme olduğunu biliyormusunuz?
+Vs GND ve -Vs için nasıl besleme oluşturdunuz ve nasıl bağladınız?
"hangi besleme ucunu hangi numaralı bacağa" bu nedemek? Entegre boşta mı? karta montaj yapmadınız mı? Baskı devrede bu uçlar zaten bağlı değil mi?

Şemada şase neresidir biliyormusunuz, beslemenin şase ucu oraya bağlanacak. Yoksa çalışmaz.
GND : graund : şase : sıfır(0)  aynı şeydir. Aynı zamanda hoparlörün bir ucunu bağlayacağınız yerdir. 8 tane şase sembolü var şemada hepsi birleşip aynı yere bağlanacak.

Kolay gelsin.

entegreler montajlı halde elimde bir tane daha entegre var kullanmadım hiç sağlam aynı devreyi board üzerinde kurmayı düşünüyorum daha sonra çalışırsa yeniden kartta kurmayı düşünüyorum en iyi yol bu sanırım

asma

PC power supply ile simetrik beslemeli bu güçte amfi beslenmez.
Board üzerinde ancak düşük güçte test yapabilirsiniz, gerçek anlamda deneme yapamazsınız dikkatli olun.
İki durumda dikkat ve düşük güç ile mümkün, ancak tavsiye edilecek bir yöntem değil.

Kolay gelsin.

"uygulamanızın resmini eklemeniz önemliydi"

minimalite24

Arkadaşlar genellikle TDA2030 TDA 2040 ve TDA 2050 gibi ucuz entegreler sahte olduklarından veya bozuk olduklarından çalışmıyorlar.Bende 1 hafta önce tda 2030 ile 3 kanallı bir amfi yaptım.Ne hikmetse sadece bir kanalı acayip garip bir ses vererek çalıştı ,çalışmaz olaydı.
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

yolgezer

Alıntı yapılan: minimalite24 - 28 Eylül 2014, 23:19:27Arkadaşlar genellikle TDA2030 TDA 2040 ve TDA 2050 gibi ucuz entegreler sahte olduklarından veya bozuk olduklarından çalışmıyorlar.Bende 1 hafta önce tda 2030 ile 3 kanallı bir amfi yaptım.Ne hikmetse sadece bir kanalı acayip garip bir ses vererek çalıştı ,çalışmaz olaydı.
tda serisi in st markali olanlari ve sari bilgisayar yazili olanlari tercih edebilirsiniz. ben onlarca aldim hepsi iyi idi. oto teypler de st uretim tda kullaniyor

asma

TDA2030A yerine LM1875 kullanabilirsiniz, pin to pin uyumludur. ;)
Bildiğim kadarıyla sahtesi, düşük kalitelisi pek çıkmıyor.

AttAcK.58

baskı devrede bir sorun vardı. aynı devreyi board üzerine kurdum süper çalışıyor. hoparlör 4 ohm yada 8 ohm mu kullanim. hangisinde daha kaliteli ses alırım.

minimalite24

ben de su an farklı bir tda 2030 ile devremi denedim yine de çalışmıyor.bir ara devrenin orasına burasına dokununca cızırtı cıktı.entegreler ısınıyor.
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

yolgezer

Alıntı yapılan: AttAcK.58 - 29 Eylül 2014, 18:32:44baskı devrede bir sorun vardı. aynı devreyi board üzerine kurdum süper çalışıyor. hoparlör 4 ohm yada 8 ohm mu kullanim. hangisinde daha kaliteli ses alırım.
20-30 u bilmiyorum da genelde o seriler 2 ohma kadar düşüyor. bu yüzden farketmez. ama ohm-watt değerleri uygun olsuhjn. bir de önüne dirençlerle fitlre koy mutlaka. çünkü power ampliler gelen sinyalin düşük olması ihtimaline karşı çok yüksek hassasiyetle üretilir. benim kurduğum 2.1 de tda2822m i çıkarıp düzkontak yaptım bir de filtreyi söktüm ses aynı :)
bir de yanlış hatırlamıyorsam bu devrelerin simetrik yerine düz besleme imkanları da var. denemede kolaylık olsun diye bu yöntemi seçebilirsinjiz ilerki çalışmalarda.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın