Beko F56-200 Hd lcd tv LCD Power + inverter kartı arızası

Başlatan serkan_48, 24 Eylül 2014, 19:27:15

serkan_48

Değerli arkadaşlar,

Elimde bir akrabamızın lcd tv si var. Beko marka F56-200 model bir tv. Tv nin arızası yıldırım düşmesi sonucu çalışmama durumudur. Pek iç açıcı olmadığını söyledim ama yinede bir kontrol etmemi istediler. Bende tv yi alıp eve geldim. İçini açtım baktım ilk bakışta 2 sorun tesbit ettim. Biri sigorta atık idi ikincisi ise mosfete benzer bir anahtarlama parçası yanık idi. Yanarken ön plastik kılıfını fırlatmış. Kasanın içine baktım ama bulamadım. Daha detaylı baktığımda tvnin kurcalanmış tamir görmüş olduğunu gözlemledim. Kopan parçayı çok aradım ama bulamadım büyük ihtimal benden önce açan kişi almış içinden yada düşürmüş.

Şimdi bir kaç sorum olacak.

1- Bu ismi belli olmayan parçanın adını bulabilirmiyiz. Aşağıdaki resimde kırmızı ile daire içine aldım.
2- Yıldırımdan etkilenen bu tv kurtulabilirmi ? Yoksa hiç uğraşmayayım mı? Acaba yüksek voltaj kartın ilerleyen kısımlarına etki etmiş olabilirmi varsa işlemci eproma zarar vermişmidir?

Resim çekip eklemek gibi bir şansım yok ama internetten bu kartı araştırıp resmini buldum burda çizip ekleyeceğim. Umarım Beko servisi yada beko cihazlardan anlayan bilgisi olan arkadaşlarımız vardırda beni yönlendirir.

Herkese kolay gelsin

Kartın adı YTF194-10

yolgezer

serkan_48

Bu linki bende gördüm hatta yukardaki resimlerden birini burdan almıştım.

Anlamadığım Beko bir dünya markası ama Türk malı ne hikmetse aramalarımda hep yabancı siteler karşıma çıkıyor sinir oluyorum. Ne malmış anlamadım.

yolgezer

Siz olayi cozememissiniz. App,e gubi sirketler bile baskasina yaptirir mali. Kaldi ki bu kart grundig yani alman mali. Tv uretmek demek baskasinin urettigi parcalari plastik bir kilifta toplayip etiket yapistirmak bizim sirketlericin.turkiyede kondansator transistor ureten ffabrikami var muhendis mi var ki turk semasi olsun? Anca biz gibi elindeki malin semasini cikaran ga da cevirisini yapan kisiler sayesinde belli mallarin datasi bulunabilir. Bizim de yapabildigimiz bu kadar.

serkan_48

Adnancoskun

aynı siteden bekonun diğer modellerine de bakabilirsin, ben uygun zaman olunca şemanın tamamına bakayım....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

serkan beni bilirsin derinlemesine anlamam. ama yıldırım düşmesi gibi bir kazadan bahsetmişsin. bu durumda, resimden de gördüğüm kadarıyla kontrol edilmesi gereken yığınla parça var. sen en çok üzerinde durduğun parçaları çözdükten sonra hala arızayı gideremezsen, eğer 50TL gibi bir fiyattan satılıyor ise bence yenisini al, daha iyi olur.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 25 Eylül 2014, 15:46:41serkan beni bilirsin derinlemesine anlamam. ama yıldırım düşmesi gibi bir kazadan bahsetmişsin. bu durumda, resimden de gördüğüm kadarıyla kontrol edilmesi gereken yığınla parça var. sen en çok üzerinde durduğun parçaları çözdükten sonra hala arızayı gideremezsen, eğer 50TL gibi bir fiyattan satılıyor ise bence yenisini al, daha iyi olur.
50 euro arti mal yurtdisindan grliyor:)

seron

serkan_48

Kaç gündür araştırıyorum. Benzer bir beko ürünün şemasına ulaştım. Power supply nerdeyse aynı teknikle çalışıyor. Entegrenin adı  FSCM0465RJXTR olarak tesbit ettim ancak tamir için uğraşmayacağım sanıyorum. Düşündüğüm smps çıkışını yine led beslemek için kullanılan smpslerle beslemeyi düşünüyorum.

Nasıl olur fikrinizi almak istedim. ?

yolgezer

Eger ki bulacaginiz smps tv nin gereksindigi degerleri karsiliyorsa neden o,masin? Ama sadec deger olmaz. Yeni kartin kasaya oturmasi da onemli. Bence direkt entegreyi degisip b deneyin. Sonucta kac liralim mal ki?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın