Next YE-2000X CI PLUS // Güç kaynağı yandı.

Başlatan ApoAtes, 24 Eylül 2014, 08:47:29

ApoAtes

Cümleten selamun aleyküm ve hayırlı sabahlar,
Dün akşam uydu alıcısının fişini takıldığında bir anda "ÇIT" diye ses gelmiş ve güç kaynağı pert sanırım :-) Alıcının ve güç kaynağının resimleri altta ;
[spoiler]
[/spoiler]
Buradaki elemanın adı vs. artık olmadığı için hemen yeni bir tane alıp değiştiremiyorum bu yüzden bunun adını kodunu bilen varsa.Yada elinde aynı uydu alıcısından olan varsa bir bakıp yardımcı olabilir mi :-\\
[spoiler][/spoiler]

yolgezer

Anahtarlama transistoru. Ama kodu olmadan isin zor:)
Brlki board uzerinde kodu vardir. Olmadi bir sekilde cihazin sematgini bul orda yazar. Rastgele transistor takamazsin. Ya aynisini ya muadilini bulman sart.

ApoAtes

Alıntı yapılan: yolgezer - 24 Eylül 2014, 13:07:53Anahtarlama transistoru. Ama kodu olmadan isin zor:)
Brlki board uzerinde kodu vardir. Olmadi bir sekilde cihazin sematgini bul orda yazar. Rastgele transistor takamazsin. Ya aynisini ya muadilini bulman sart.
transistör olduğunu biliyorum fakat...kodunda sıkıntı yaşıyorum işte nasıl bir patlama yaşadıysa :)) Board üzerine biraz baktım fakat yoktu. Şemalarını arıyorum bunuda bulamadım. Belki elinde aynı cihazdan olan varsa bir bakıp bilgi verebilir diye foruma yazdım bakalım :-)

serkan_48

bende de Next ye200 model bir cihaz var ama modeli YE200cıx plus usb modeldi sanırım merak ettim eğer boardı aynı ise veya orda böyle bir çok bacaklı transistör mosfet olduğunu sanmıyorum entegre olmalı varsa parça adını alıp yazarım. Malesef resim çekemiyorum şu an köydeyim telefon var ama internete girmiyor

varsa böyle bir parça adını buraya yazarım.

Genelde böyle parçalar patladığında ön kabuğu içerde kalır kopan parçayı iyi aradınızmı cihazıın içinde ? Belki bir yerlere sıkışmıştır.

kolay gelsin.

yolgezer

Ben ordaki bobinlerden birinin daha darmadagin ldugunu goruyorum dikkat ettin mi?

serkan_48

ben hasarlı başka parça göremedim ama siz nerde gördünüz yolgezer ?

yolgezer

Bobinler var orda onlardan bi parcalanmjs gibi. Ama belki foto yuzunden oyle goxukuyor olabilir. Cikis konektorunun yaninda kondanslarin arasindaki bobinlerden birisi. Ayrica ordaki elektrolikit kondansatorleri de degistirmeni tavsiye ederim. Ozellikle o mavi olani. Sorun cikarabilirler sonradan

serkan_48

Az önce bendeki uydu cihazının içini açtım kontrol ettim. Resimlerden de görebildiğim kadarıyla aynı güç kaynağını kullanmışlar. Bir fark göremedim.

Fairchild'in bir ürünü. adına power switch deniliyormuş. İnternetten biraz araştırdım. Dediğim gibi resmini telefonla çektim ama buraya malesef bilgisayarımda bluetooth olmadığı için aktarıp yükleyemedim.

Parçanın adı 5L0380R dir. Datasheetine burdan ulaşabilirsiniz. https://www.fairchildsemi.com/datasheets/KA/KA5L0380R.pdf

Umarım parçayı bulursun dostum. @ApoAtes

seron

bobinler sağlam görünüyor. kartın üzerinde model/kod adı seri numara vs var görünüyor buradan. o numarayı internete girip bir bak. ola ki şemasına ulaşabilirsin.

haylaz

Zaten bu parçalar çinden geliyor alibabada filan satılıyo olması lazım

ApoAtes

Hepinize tek tek teşekkür ediyorum. @seron akşam biraz geç vakitte baktığım için kart numarasından bakıp araştırmak hiç aklıma gelmedi iş yorgunluğu haliyle uyuyakalmışım :)) Bu akşam bir araştıracağım.
@serkan_48 Zahmet verdim size de cihazı açtınız falan benim için kusura bakmayın :) Umarım bulurum bir araştıracağım bunu da :))
@yolgezer Bobinlerde bir problem yok özellikle inceledim açar açmaz kartın heryerini :)
@haylaz benimde aklıma ilk çinden getirtmek geldi fakat bulabilirsem karaköy tarafını bir araştıracağım. Yoksa 15gün kadar bekletiyor çinden gelen malzemeler :-/
Alıntı yapılan: seron - 24 Eylül 2014, 15:13:25satış:
http://www.kartalotomasyon.com.tr/5l0380r,TA-5363.html
http://www.direnc.net/5L0380R-Power-Switch,PR-1470.html
Tam iletiyi yazıyordum :)) Abi çok teşekkür ederim araştırmama bile gerek bırakmadın malzeme için :)
Bu akşam iyice bir bakalım kartın şemasını falan da bir araştırayım duruma göre malzeme sipariş edeyim :)
[mergedate]1411566742[/mergedate]
Yeni konu açmayayım diye buradan farklı bir cihaz hakkında birşey soracağım. Benim bozulan cihaz yerine farklı bir cihaz takmıştım dün akşam.
NextWave YE-2500 CI

kanalları yüklerken biraz uğraştırdı bu cihaz fakat sonunda hallettim. Ama anlamadığım Show TV, ATV, Fox TV, Star TV, Kanal D gibi kanallarım gelmedi. Yani Transponderi da ekli ama bu TPlerde kanal bulamıyor. Neden bu kanalları cihazım bulamıyor olabilir bilgisi olan var mı ?

haylaz

Kanalların kendi frekanslarini gir tek tek o zaman gelir;)
Birde eski lnb ler yeni frekansları kabul etmiyo (bazıları) başka bir canakda tekrar tarat

serkan_48

Dostum benim başıma gelen birdurum ve olası sorunları şöyle anlatayım.

1- LNB nin duruş açısı kayık ise bu yayınları alamıyor olabilirsin. LNB nin açısını kontrol ediniz.
2- LNB nin lokal osilatör frekansı bir kaç mhz kaymış olabiliyor. Bu nedenle bazı kanalların çıkmaması doğal. Ben bu durumda şöyle bir çözüm buluyorum. Kanal frekansı örnek veriyorum kaç mhz 12345 mhz ise ben bu frekansın bir kaç mhz alt ve üst frekanslarını tarıyorum sinyal kilitlenirse atıyorum 3 mhz üsttemi kilitlendi osilatör frekansı 3 mhz kaymış demektir. bulamadığım kanalların frekansına bu kadar ekleyerek yada çıkartarak diğer kanalları buluyorum.

Denemekte fayda var. Ancak böyle bir durum varsa o lnb den ümidi kesin derim yine kayma olasılığı yüksek.

kolay gelsin.

yolgezer

Resim aldaticiligi:) yamuk baglamislar demekki ben de yakinlastirinca acikcasi goruntu bozuldu. Sadece o pqrca bozulmussa gecmis olsun

ApoAtes

Alıntı yapılan: serkan_48 - 24 Eylül 2014, 18:26:57Dostum benim başıma gelen birdurum ve olası sorunları şöyle anlatayım.

1- LNB nin duruş açısı kayık ise bu yayınları alamıyor olabilirsin. LNB nin açısını kontrol ediniz.
2- LNB nin lokal osilatör frekansı bir kaç mhz kaymış olabiliyor. Bu nedenle bazı kanalların çıkmaması doğal. Ben bu durumda şöyle bir çözüm buluyorum. Kanal frekansı örnek veriyorum kaç mhz 12345 mhz ise ben bu frekansın bir kaç mhz alt ve üst frekanslarını tarıyorum sinyal kilitlenirse atıyorum 3 mhz üsttemi kilitlendi osilatör frekansı 3 mhz kaymış demektir. bulamadığım kanalların frekansına bu kadar ekleyerek yada çıkartarak diğer kanalları buluyorum.

Denemekte fayda var. Ancak böyle bir durum varsa o lnb den ümidi kesin derim yine kayma olasılığı yüksek.

kolay gelsin.
Yok abi ya ayar oldum kanal d, star tv, fox tv vb. gelmyor çıldırıcam !

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 24 Eylül 2014, 21:40:04Yok abi ya ayar oldum kanal d, star tv, fox tv vb. gelmyor çıldırıcam !
Tarama için açık havaları tercih et. Kapalı havalarda bazı kanal sinyalleri tam gelmezse tanımlanmaz.
Tarama ayarlarından şifrelileri de seç. Kanal D ve birkaç kanal şifre işareti koymuş ama şifreli değil.

yolgezer

Bir de arama icin ki fqrkli parametre vermisler ikisinin de tp lerde kayitli olduguna emin ol

serkan_48

Alıntı yapılan: ApoAtes - 24 Eylül 2014, 21:40:04Yok abi ya ayar oldum kanal d, star tv, fox tv vb. gelmyor çıldırıcam !

Diğer kanallar geliyor sadece bu v.b. kanallar mı gelmiyor?

Bu kanalları kendi frekanslarını girerek teker teker denediniz mi?

ApoAtes

Teker teker de denedim olmamıştı fakat şimdi tüm kanalları yeniden sildim ve yine yükledim sonra istediğim kanallarda dahil fazlasıyla geldi hatta :):) Teşekkürler konu çözüldü :)) Diğer güç kaynağı arızalı olan cihazım içinde malzeme almama gerek kalmadı ya güç kaynağını tamamen değiştireceğim yada elimdeki kartlardan birinden aynı transistörü söküp ona takacağım :)) Bir tanıdığımdan gelen kartları kurcaladım kömürlüğe kaldırmıştım orada fazlasıyla kart buldum ve benim kartla aynı bire bir olanı da varmış :) Herkese teşekkürler hayırlı geceler :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın