L200 LM723

Başlatan haylaz, 09 Eylül 2014, 16:34:58

haylaz

Alıntı yapılan: asma - 22 Eylül 2014, 11:25:49Direnç olur mu? Olur.
Kartta elemanlar yatık dizayn edilmiştir, axial kondansatör bulamayacağımız için radial kondansatör kullanarak bu kuralı bozuyoruz.
Taş direnci dik kullanmak çok göze batmaz. Aynı mantıkla 5W olanları da dik kullanabilir ve 4. TIP3055 e yer açabilirsin. (kullanmasanda boş dursun)
0,22 ohm dirençten 5A akım geçerse 5,5W güç harcar, 11W olmasında sıkıntı yok. (fayda var) 
-Eğer 0,15/5W kullanırsak 5A de  3,75W güç harcar ve R16 : 20k civarında seçilir.

150W iş görür mü? İş görür.
Akımdan yada gerilimden feragat etmen gerekir.
2X18V 150VA ile 40 voltta  Imax>2,5A  (12voltta ~ 4A)
2X15V 150VA ile 33 voltta  Imax. 3,5A   (12voltta ~5A)  gibi
-Yani 2X15Vac tercih edilebilir.

Bir de ayrıntılara takıldığım için herhalde ; ben A4 e sığan resmi mesajıma parmak kadar ekliyorum, merak eden tıklıyor , sen parmak kadar direnci tam sayfa ekliyorsun. :-\\
stk4221 in trafosundan  bahsediyoruz ama takip etmiyor herhalde. ::)

Kolay gelsin.

11 watt direnci böyle yerleştirdim olmuşmu asma usta

asma

Olur tabi neden olmasın. Gövde plakete değmeden sabitlemeyi de sağlarsan tamamdır.

Ben ufak değişikliklerle bazı konulara dikkatini çekmek istedim.
Kolay gelsin.

haylaz

Akşam bu eksikleride hallederim asma usta 2.aşama nedir

haylaz

Dedigin yerleri düzelttim asma usta eksik bıraktıgım yerleri tamamlarmısın? ( çidigim yollarda dogrumu) başka bir devreden bakarak çizdim transistörleri
[mergedate]1411677194[/mergedate]
Bide degerini vermedigin dirençleri nasıl hesaplıycaz

asma

Gördüklerime müdahale ettim. Şemadan komple kontrol yapmadım:

R4 ve R16 yı mı soruyorsun?
Kontrol devresi simetrik beslemedir ve gnd ucu güç katının + çıkış terminaline bağlıdır.
723 entegresi yaklaşık 7,15V değerinde referans gerilimi oluşturur.
IC2 çıkış gerilimine kumanda eder, P1 ile ayar yapılır.
(-) giriş 4k7 ile gnd ye bağlıdır, yani 0 volt potansiyelindedir.
(+) giriş ise 0 volttan küçük (yani negatif) olması durumunda karşılaştırıcı olarak çalışan op-amp çıkışı -V (yaklaşık -16volt) olur.
Transistörü süren 7,15volt , D4 vasıtasıyla çökertilerek transistörler kesime götürülmeye çalışılır. Kesime gittikçe +V ie -V arasındaki potansiyel düşer. +V , simetrik beslemenin gnd siyle aynı potansiyel olduğu için -V den gelen direnç (P1) ile referans geriliminden gelen R4//R5 ile birleştiği nokta (0) sıfır da tutulmaya çalışılır.
Bu eşitlik için örnek verirsek (R4 yok ise) R5=10k ve p1 ise 10k ya ayarlıysa çıkış voltajı 7,15V olur.
Bir başka açıdan Vref/R5 = Vout/P1 olmalı. Yani op-amp girişindeki 4k7 ye akım girişi olmayacak, iki kolun akımları farklı polaritede eşit olacak |-I | = |+I | 
Hesaplayalım,
7,15/10=715uA
P1=50k ise 50 X 0,715= 35,75V olur.

Diğer op-amp akımı sınırlamak içindir. Akım set değerini aşınca aynı şekilde transistörlerin beyz akımı kesilerek çıkış akımı (0) sıfıra çekilmeye başlanır, set değerinin altına inince kendi haline bırakılır. :)
Op-amp ın (-) girişi akım sezici direncin girişine bağlıdır. (+) giriş ise referans geriliminde elde edilen ayarlı (ikinci) bir referans gerilimi uygulanır.
Bu dirençlerin hesabı, referans gerilimi ve akım sezici direnç (R21) değeriyle bulunur.
Yine R16 boş bırakıldığında hesaplayalım.
Vref/R15+P2 X P2 = Vref2 değerini verir. Bu değerle biz max. akımı hesaplayabiliriz. Vref2/R21=Imax
7,15/16 X 1 = 446mV          446/0,22= 2A

Yani R4 ve R16 kullanılmazsa devremiz 0-35V  ve 0-2A ayarlı olarak çalışır.
Ben daha önce R16=20k ve R21=0,15 olarak bir değer vermiştim.
0,22 için R16 değerini hesaplayınız. ;)

Kolay gelsin.

haylaz

Yeni köprü diyot alicam o zaman kodu ne peki
[mergedate]1411730462[/mergedate]
Asma usta devreyi bu hafta sonu basmayi düşünüyorum  bi kontrol edermisiniz

asma

Devredeki orjinal köprü diyot elinde varsa ona göre düzenleyip kullanabilirsin. Sorun yok.
Çiziminde bağlantı hatalıydı, düzeltirken hem yerini değiştirdim hem de pin sırasını piyasada sık rastlanan türle aynı yaptım.

Kolay gelsin.

haylaz

asma

;D başla arkadaşım.
Bırak yanlış olsun, bulup doğrusunu yapalım. Yarın sen bir başkasına yardımcı olursun.
Konu hakkındaki bütün yorumları unut , devreyi ilk gördüğünde kurup tek seferde çalıştırdığını düşün. Alacağın haz ile yarın bir sorun yaşadığında arızayı tespit edip gidererek alacağın haz farklıdır.
Pahalı hiç bir eleman olası bir hatada zarar görmeyecektir, ufak tefek kayıplar ile tecrübe kazanırsın. Tek kayıp zamandır. ::) Onun için bir an önce başla.

Kolay gelsin.

ibbayram

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Eylül 2014, 18:56:55Bir açıdan baktığında evet akım ayarı yok, başka bir açıdan baktığında ise akım sınırlaması yapabiliyorsun :) şöyle ki,

aşağıda R22 5 watt  direnc akım sınırlaması yapıyor, o direncin değerini değiştirerek akım sınırlayabiliyorsunuz. örneğin 4 ddeğişik değerdeki direnci komutatöre bağlayıp istediğiniz sınıra ayarlayabiliyorsunuz,

hocam şu komutatör işini beraber halledebilirmiyiz ne zaman müsait olursunuz
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ibbayram - 31 Ekim 2019, 22:38:31hocam şu komutatör işini beraber halledebilirmiyiz ne zaman müsait olursunuz
[/quot
Alıntı yapılan: ibbayram - 31 Ekim 2019, 22:38:31hocam şu komutatör işini beraber halledebilirmiyiz ne zaman müsait olursunuz
Pazara uyar
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gokrtl

@Adnancoskun  abi affına mahcuben iş yerinde az boş vaktim vardı değerlendireyim dedim. Doğru anladıysam eğer;

Komutatörü 4 kademeli varsayarsak her bacağına önceden belirlediğimiz omajdaki dirençlerin bir ucunu bağlarız. (Benim yazdığım omajlar sallamasyon)
Komutatörün ortasın da 1 tane çıkış ucu vardır. (Komutatöre göre değişir. Daha fazla da olabilir.)
Komutatörü 1.kademeye aldığında 1 nolu pin ortadaki çıkış ile kısa devre olur ve 22ohm 5w dirençten gelen akımı ortadaki uca iletir.
Akımı değiştirmek için komutatörü 2.kademeye alırsın bu sefer 2 nolu pin ortadaki pin ile kısa devre olur ve 12ohm 5w dirençten gelen farklı akımı orta uca iletir.
Böylece her kademede farklı akımları tek bir uca ileterek kullanabilirsin.

[attach width=700]12615[/attach]

ibbayram

Alıntı yapılan: gokrtl - 01 Kasım 2019, 00:35:59@Adnancoskun  abi affına mahcuben iş yerinde az boş vaktim vardı değerlendireyim dedim. Doğru anladıysam eğer;

Komutatörü 4 kademeli varsayarsak her bacağına önceden belirlediğimiz omajdaki dirençlerin bir ucunu bağlarız. (Benim yazdığım omajlar sallamasyon)
Komutatörün ortasın da 1 tane çıkış ucu vardır. (Komutatöre göre değişir. Daha fazla da olabilir.)
Komutatörü 1.kademeye aldığında 1 nolu pin ortadaki çıkış ile kısa devre olur ve 22ohm 5w dirençten gelen akımı ortadaki uca iletir.
Akımı değiştirmek için komutatörü 2.kademeye alırsın bu sefer 2 nolu pin ortadaki pin ile kısa devre olur ve 12ohm 5w dirençten gelen farklı akımı orta uca iletir.
Böylece her kademede farklı akımları tek bir uca ileterek kullanabilirsin.

[attach width=700]12615[/attach]

bende 4 ortada 12 kenarda uç var
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ibbayram - 05 Kasım 2019, 22:36:04bende 4 ortada 12 kenarda uç var
Bülent sen kaç kademe yapacaksın?
Ortadaki her bir uç için 3 kademe var

3 kademe yeterse ortadaki 4 ucu birleştir
Kenar 12 ucu da
1 -4-7 -10' u birleştir
2-5-8-11'i birleştir
3-6-9-12 ' yi birleştir.

Böylece 1 giriş 3 çıkış uçun olur...

ibbayram

Adnancoskun

ibbayram

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Kasım 2019, 17:08:20bana uğra da bağlayalım.

tmm hocam Cumartesi Pazar boşum sen nezaman dersen sağolasın hocam allah razı olsun senden

ITHEN

Konuyu  takip ediyorum elektronik bilgim yeterli olmasa da amatörce ilgileniyorum.Bu ayarlı güç kaynağı ile ilgileniyorum devreyi tekrar çizip deniyorum  beslemem  2x20v  collectörlerde 55 volt kadar görüyorum çıkışı 40 voltta sabitlelemk için  R4 direnci 13K gibi gözüküyor  amper henüz ayarlamadım  trafom dan 10 amper rahat alırım bu neden le  güç tr lerini  6 adet gibi abarık bir rakamda kullandım  güç "tr" leri TIP35  sürücü "tr"  BD911   

Yapmayı düşünürseniz  Çizimi  mutlaka kontrol edin    SAYGILARIMLA[attach type=image]12745[/attach]

seron

Alıntı yapılan: ITHEN - 11 Aralık 2019, 00:19:43Konuyu  takip ediyorum elektronik bilgim yeterli olmasa da amatörce ilgileniyorum.Bu ayarlı güç kaynağı ile ilgileniyorum devreyi tekrar çizip deniyorum  beslemem  2x20v  collectörlerde 55 volt kadar görüyorum çıkışı 40 voltta sabitlelemk için  R4 direnci 13K gibi gözüküyor  amper henüz ayarlamadım  trafom dan 10 amper rahat alırım bu neden le  güç tr lerini  6 adet gibi abarık bir rakamda kullandım  güç "tr" leri TIP35  sürücü "tr"  BD911   

Yapmayı düşünürseniz  Çizimi  mutlaka kontrol edin    SAYGILARIMLA
Bu devreyi neyle çizdiniz?

seron

Alıntı yapılan: ITHEN - 13 Aralık 2019, 00:00:32Sprint-Layout 6.0
Ben esasında bir elektronikçi değilim. Ama şu çizime bakınca işini cidden seven birisi çizmiş intibası bırakıyor. Birine para verseniz böyle çizmez. Emeğinize sağlık.

Bu sprint layout neyse biraz araştırayım. Ben de kicad kullanıyorum. Proteusu bi türlü sevemedim.

Paylaşımınız için teşekkürler.

ITHEN

Teşekür ederim; Program kolay ve esnektir  ben de youtube üzerinden öğrendim Daha önce "EAGLE" kullanıyordum Tabi ki orjinal olmayan versiyonunu  ama bu program ucuz ve tamamen kullaıcının yorumlamasına olanak tanıyor Bu yüzden şimdi orjinal kullanıyorum Tabi ki EAGLE kadar profesyonel değildir. Bende elektronik konusunda otorite değilim Ama sorarak öğrenmeye çalışıyorum..

SAYGILARIMLA

asma

Alıntı yapılan: ITHEN - 11 Aralık 2019, 00:19:43Konuyu  takip ediyorum elektronik bilgim yeterli olmasa da amatörce ilgileniyorum.Bu ayarlı güç kaynağı ile ilgileniyorum devreyi tekrar çizip deniyorum  beslemem  2x20v  collectörlerde 55 volt kadar görüyorum çıkışı 40 voltta sabitlelemk için  R4 direnci 13K gibi gözüküyor  amper henüz ayarlamadım  trafom dan 10 amper rahat alırım bu neden le  güç tr lerini  6 adet gibi abarık bir rakamda kullandım  güç "tr" leri TIP35  sürücü "tr"  BD911   

Güzel bir devre ve güzel çizim. Elinize sağlık.
2x20V trafo çıkışı bu devre için çok uygun.*   
Belki 45Vdc ye kadar sağlıklı çıkış alabilirsiniz. Çıkış voltajı ayar aralığını R4 ve R5 dirençlerinin değeri ve pot. belirliyor. **
Trafo 400VA değerindeyse çıkışı 10A den az bekleriz. Ancak çıkış akımını 10A olabilecek şekilde ayarlamakta sorun yok. Bu değeri de R15 ve R16 dirençleriyle tabii ki R21 belirliyor. ***

Çizimde ufak tefek değişiklikler olabilir. Düzenleme diyelim:
Güç katının girişinde 10A lik köprü diyot kullansak bile ilerde sorun olabilir. (modelini bilmiyorum) Daha güçlü olmalı.
Kondansatörler üst üste çizilmiş. İki veya dört adet kullanmak için olabilir. Ben farklı çizerdim ama sorun yok.
Girişlerde faston terminal çok güzel olmuş. 2X12Vac girişi için GND bağlantısı farklı olmuş. Yeri doğru ama AC girişler GND tarafında küçük faston veya farklı bir bağlantı ile olabilirdi. AC/GND/AC aynı tip olsun yeter.
723'ün yanındaki iki kondansatör radial tip seçilebilir. Axial tipte zor bulunuyor.
R11 470/3W direncin yeri ve ölçüsünde sorun yok ama uygulamada 1k , 1k5 veya 2k2 olarak büyüte bilirsiniz. (2k2 / 1W uygun)

* Belki daha sonra trafonun orta ucunu da kullanarak kademeli giriş voltajı ile daha düşük ısı kaybı ve 0-20V arası 15A , 20-40V arası 7,5A gibi bir esnek uygulama yapabilirsin.
Bunun için yüksek amperli bir röle, rölenin Com ucu devrenin -U hattına NC ucu trafonun orta ucuna ve NO ucu köprü diyotun - ucuna bağlı olacak. Röle ise çıkış voltajını takip edecek. 21V a çıkınca çekecek 19V a inince bırakacak. Basit bir yapı , gerekirse çizerim.
** Daha önceki tarifimden farklı olarak R4//R5 (paralel eş değeri) dirençlerini hesaplayalım.
İstenen 40V , elimizdekiler , 7,15V (ölçülecek) ve 50k ise bunları çarpıp bölelim. Ne çıkarsa artık.
40V/50k=0,8mA
7,15/0,8=8937ohm çıktı.  :du:  Şimdi 10k ile neyi paralel bağlarsan 8k9 olur.
***  R21 0,22/5W bu işe uygun değil. Daha güçlü direnç veya paralel 5W lık dirençler gerekir. Baskı devrede biraz daha kenara alınabilir. (etrafındakileri ısıtmasın diye) Kablo ile uzağa taşınabilir.
Uygun direnç bulunduğunda direnç hesabı kolay.

Çok uzadı sanırım.
Kolay gelsin.

seron

Alıntı yapılan: asma - 13 Aralık 2019, 23:10:21Güzel bir devre ve güzel çizim. Elinize sağlık.
2x20V trafo çıkışı bu devre için çok uygun.*   
Belki 45Vdc ye kadar sağlıklı çıkış alabilirsiniz. Çıkış voltajı ayar aralığını R4 ve R5 dirençlerinin değeri ve pot. belirliyor. **
Trafo 400VA değerindeyse çıkışı 10A den az bekleriz. Ancak çıkış akımını 10A olabilecek şekilde ayarlamakta sorun yok. Bu değeri de R15 ve R16 dirençleriyle tabii ki R21 belirliyor. ***

Çizimde ufak tefek değişiklikler olabilir. Düzenleme diyelim:
Güç katının girişinde 10A lik köprü diyot kullansak bile ilerde sorun olabilir. (modelini bilmiyorum) Daha güçlü olmalı.
Kondansatörler üst üste çizilmiş. İki veya dört adet kullanmak için olabilir. Ben farklı çizerdim ama sorun yok.
Girişlerde faston terminal çok güzel olmuş. 2X12Vac girişi için GND bağlantısı farklı olmuş. Yeri doğru ama AC girişler GND tarafında küçük faston veya farklı bir bağlantı ile olabilirdi. AC/GND/AC aynı tip olsun yeter.
723'ün yanındaki iki kondansatör radial tip seçilebilir. Axial tipte zor bulunuyor.
R11 470/3W direncin yeri ve ölçüsünde sorun yok ama uygulamada 1k , 1k5 veya 2k2 olarak büyüte bilirsiniz. (2k2 / 1W uygun)

* Belki daha sonra trafonun orta ucunu da kullanarak kademeli giriş voltajı ile daha düşük ısı kaybı ve 0-20V arası 15A , 20-40V arası 7,5A gibi bir esnek uygulama yapabilirsin.
Bunun için yüksek amperli bir röle, rölenin Com ucu devrenin -U hattına NC ucu trafonun orta ucuna ve NO ucu köprü diyotun - ucuna bağlı olacak. Röle ise çıkış voltajını takip edecek. 21V a çıkınca çekecek 19V a inince bırakacak. Basit bir yapı , gerekirse çizerim.
** Daha önceki tarifimden farklı olarak R4//R5 (paralel eş değeri) dirençlerini hesaplayalım.
İstenen 40V , elimizdekiler , 7,15V (ölçülecek) ve 50k ise bunları çarpıp bölelim. Ne çıkarsa artık.
40V/50k=0,8mA
7,15/0,8=8937ohm çıktı.  :du:  Şimdi 10k ile neyi paralel bağlarsan 8k9 olur.
***  R21 0,22/5W bu işe uygun değil. Daha güçlü direnç veya paralel 5W lık dirençler gerekir. Baskı devrede biraz daha kenara alınabilir. (etrafındakileri ısıtmasın diye) Kablo ile uzağa taşınabilir.
Uygun direnç bulunduğunda direnç hesabı kolay.

Çok uzadı sanırım.
Kolay gelsin.

Yooo? Uzamadı?
Şu satıralara bakarak ben bile bi dünya şey öğrendim desem yalan olmaz.
Ama film erken bitince üzüldüm.

ITHEN

Hocam  yorumlar için teşekürler

Güç katındaki  Diyot  7.5mm plastik dik kılıf tercih etmemin neden alandan kazanmak zaten bunun için herhangi bir değer belirtmedim ben 25 Amperlik tercih ettim bacaklar pad lere tam oturdu. Kondansatörler üst üste çizmemin sebebi  isteyen 3300mF  6 adet kullansın isteyen 10.000mF  tek kullansın  Örnek: 4 adet iğne bacaklı 10.000mF  sığabiliyor Esneklik açısından.
12VAC girişindeki  Bağlantıları bekirtmiş olduğunuz doğrultuda değiştirdim 723 ün yanındaki kondansatörler  programın içindeki hazır macroslar uygun değildi ufak macros kullansam pad aralıkları çok az olacak tı büyük macros kullansam çizim açısından kafa karışıklığı olur diye elle hazırladım yani mecburiyetten.  Belirtmiş olduğunuz R11 değer olarak mı değiştirmek ten söz ediyorsunuz ?

Aslında bu devrede kademeli çıkış değil de  (+ -) çıkış daha yararlı olmaz mı   örnek :2x40V  gibi  Bilgim sınırlı olduğu için diğer kaynaklardan araştırma yapıyorum ELV gibi Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
Devre test aşamasında  Voltaj ve Amper ayarları için (R4 ve R16) sizden yardım rica edebilirmiyim

SAYGILARIMLA

ITHEN

[attach type=image]12978[/attach][attach type=image]12980[/attach][attach type=image]12982[/attach][attach type=image]12984[/attach]

ITHEN

[attach type=image]12986[/attach]

ITHEN

[attach type=image]12988[/attach]

ITHEN

Devreyi yapmayı düşünen olursa  "pdf"vey "lay" uzantılı dosyaları gönderebilirim..
YAPMADAN ÖNCE  PCB LERİ ŞEMADAN KONTROL EDİNİZ

Saygılarımla

seron

-taha-

merhaba üstad şematik eklersen inceleyelim birde burada lm723 yerine lm317 gibi daha basit kompanent le yapılabilirmi

asma

Alıntı yapılan: -taha- - 15 Ocak 2020, 11:20:27merhaba üstad şematik eklersen inceleyelim birde burada lm723 yerine lm317 gibi daha basit kompanent le yapılabilirmi
Sayfa2 de benim mesajımda orjinal şema mevcut.
https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/09/i590besxtn.jpg
LM723 bu devrede referans kaynağıdır. Voltaj ve akım regülasyonu 741 ile yapılıyor.
LM317 ile iki opamp kullanılarak deneme yapılabilir.

-taha-

bu devreyi yapıp denediniz mi akım cektikce voltajda düşme varmı yoksa boşta ayarlanan akımda stabil devam ediyormu

seron

Alıntı yapılan: -taha- - 15 Ocak 2020, 16:52:09bu devreyi yapıp denediniz mi akım cektikce voltajda düşme varmı yoksa boşta ayarlanan akımda stabil devam ediyormu
Bahsetmiş oldukları devrenin güvenilirliği yüksek çünkü zamanının elektronik mecmualarından ELEKTOR isimli dergiden alınmış. Bu dergilerin uygulamalarında genellikle yanlış olmaz. Çünkü devreyi yapıp deneyip uzun uzun deneyimlerini de yazıyorlar. Bu yüzden bahsettiğiniz sıkıntıların çıkacağını sanmıyorum. Deki çıktı birkaç küçük modifikasyonla kolayca aşılır.  Açıkçası benim de hoşuma gitti birkaç gündür bakıyordum ben de devreye. Ama PCBsini çizmek bir mesele, gel sırtımı kesele.

-taha-

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2020, 20:05:21Bahsetmiş oldukları devrenin güvenilirliği yüksek çünkü zamanının elektronik mecmualarından ELEKTOR isimli dergiden alınmış. Bu dergilerin uygulamalarında genellikle yanlış olmaz. Çünkü devreyi yapıp deneyip uzun uzun deneyimlerini de yazıyorlar. Bu yüzden bahsettiğiniz sıkıntıların çıkacağını sanmıyorum. Deki çıktı birkaç küçük modifikasyonla kolayca aşılır.  Açıkçası benim de hoşuma gitti birkaç gündür bakıyordum ben de devreye. Ama PCBsini çizmek bir mesele, gel sırtımı kesele.

devreyi cizmekte bende zorlanıyorum eagle ögrenmeye çalışıyorum ama cok zor tek katman devre çizmek çift katman da delik içi kaplama evde yapamadıgımdan cok çirkin oluyor

seron

Alıntı yapılan: -taha- - 17 Ocak 2020, 17:15:30devreyi cizmekte bende zorlanıyorum eagle ögrenmeye çalışıyorum ama cok zor tek katman devre çizmek çift katman da delik içi kaplama evde yapamadıgımdan cok çirkin oluyor
Delik içi kaplamayı bi geçicen. Kendi imkanlarına çok zor. Kötü olur demezsen deliklere kısa tel geçirip lehimlemek en iyisi. Eagleyi ben bir süre kullandım fena değil. Ama kısıtlamaları nedeniyle bıraktım. Şu anda KiCAD kullanıyorum çok memnunum. İlk başta afallatıyor ama işi çözersen herşey yaparsın.

-taha-

Tek katmanlı devreyi atlama yapmadan yada çok az yaparak profesyonel bir devre çizimi yapabilifmiyim ve tek katman için önerin varmı çizim için püf nokta ve SMD kullanmak istiyorum elemanlar var atolydmde 1206 ve 0805 kılıfta

seron

Alıntı yapılan: -taha- - 18 Ocak 2020, 13:17:58Tek katmanlı devreyi atlama yapmadan yada çok az yaparak profesyonel bir devre çizimi yapabilifmiyim ve tek katman için önerin varmı çizim için püf nokta ve SMD kullanmak istiyorum elemanlar var atolydmde 1206 ve 0805 kılıfta
O kadarını bilemiyorum ne yapacağınıza bağlı bir durum. Ama devre yoğun şekilde devreler komponentler içeriyorsa campırsız zor. Ben hiç çift katmanlı kart tasarlamadım. Hemen her EDA yazılımında da SMD kılıf var diye biliyorum. Du bakıyım... :du: Proteusda kesinlikle var onu biliyorum. KiCAD'da da var. Ama EAGLE'ı bilmiyorum çok kısa süre kullandım. Bir de EAGLE kullanıyorsanız kartı yaptırabileceğiniz çok az yer bulursunuz çevrenizde çünkü uğraşmak istemediklerini dile getiriyorlar. Ya PDF çıktısı alacaksınız ya da daha standart Proteus gibi programlar kullanacaksınız. Proteusu kart basan hemen her elektronikçi kullanıyor.

-taha-

Alıntı yapılan: seron - 18 Ocak 2020, 17:29:38O kadarını bilemiyorum ne yapacağınıza bağlı bir durum. Ama devre yoğun şekilde devreler komponentler içeriyorsa campırsız zor. Ben hiç çift katmanlı kart tasarlamadım. Hemen her EDA yazılımında da SMD kılıf var diye biliyorum. Du bakıyım... :du: Proteusda kesinlikle var onu biliyorum. KiCAD'da da var. Ama EAGLE'ı bilmiyorum çok kısa süre kullandım. Bir de EAGLE kullanıyorsanız kartı yaptırabileceğiniz çok az yer bulursunuz çevrenizde çünkü uğraşmak istemediklerini dile getiriyorlar. Ya PDF çıktısı alacaksınız ya da daha standart Proteus gibi programlar kullanacaksınız. Proteusu kart basan hemen her elektronikçi kullanıyor.
Devrelerimi kendim evde basıyorum bastırma ihtiyacım yok hiç benim tek katmanlı çizmeyi öğrenmem gerek altium desing ogrenecektim çok çok zor orogram kicat nasıl kolay mi

seron

Alıntı yapılan: -taha- - 19 Ocak 2020, 00:17:12Devrelerimi kendim evde basıyorum bastırma ihtiyacım yok hiç benim tek katmanlı çizmeyi öğrenmem gerek altium desing ogrenecektim çok çok zor orogram kicat nasıl kolay mi
Bana göre kolay.
Window versiyonunda pdf çıktısı alamıyorum ben nedenini bilmiyorum. Ama onu yerine odt mi ne modern windowsların fotoğraf görüntüleyicisine açılabilen bir çıktı verebiliyor. Ben ise linux üzerinden kullandığım için pdf çıktısı alabiliyorum. İşin doğrusu benim istediğim tüm özellikler var programda. İlk başlarda bocalarsın, sonra alır yürürsün. İnternette ders videoları da var Türkçe.

ITHEN

Alıntı yapılan: -taha- - 15 Ocak 2020, 11:20:27merhaba üstad şematik eklersen inceleyelim birde burada lm723 yerine lm317 gibi daha basit kompanent le yapılabilirmi
http://www.mediafire.com/file/aa82xeigh6al99j/Elektor_lm723_Power_Supply.pdf/file

asma üstad paylaşmış, tüm pdf dosyasını link ten indirebilirsin  istersen "lay"uzantılı sprit layout dosyasınıda  paylaşabilirim

test te gelince basit olarak delikli plakete test etmiştim sorun yok tu ama son modifiye yaptığım kartı daha test edemedim dersler imtihanlar derken biraz tembellik yaptık  en kısa zamanda kartları test edeceğim. Modifiye kartlarda çizim hatası ben bulamadım ama emin olmak için herkez kontrol etmeli
yapacaklara PCB yi pdf olarak paylaşabilirim ama pdf ten çıktı aldığınız da çok azda olsa malzeme ölçüleri değişiyor.

Not:  Link ten 15 günlük indirme süresi var  Bilginize

saygılarımla 

-taha-

Alıntı yapılan: ITHEN - 23 Ocak 2020, 17:44:29http://www.mediafire.com/file/aa82xeigh6al99j/Elektor_lm723_Power_Supply.pdf/file
 PDF için çok teşekkür ederim Bu devrede lm317 kullanıp devreyi sadelestirebilirmiyiz

asma üstad paylaşmış, tüm pdf dosyasını link ten indirebilirsin  istersen "lay"uzantılı sprit layout dosyasınıda  paylaşabilirim

test te gelince basit olarak delikli plakete test etmiştim sorun yok tu ama son modifiye yaptığım kartı daha test edemedim dersler imtihanlar derken biraz tembellik yaptık  en kısa zamanda kartları test edeceğim. Modifiye kartlarda çizim hatası ben bulamadım ama emin olmak için herkez kontrol etmeli
yapacaklara PCB yi pdf olarak paylaşabilirim ama pdf ten çıktı aldığınız da çok azda olsa malzeme ölçüleri değişiyor.

Not:  Link ten 15 günlük indirme süresi var  Bilginize

saygılarımla 

seron

Önce bahis sitesine yönlendirdi, sonra da haberim olmadan arkaplanda pdf indi. İndirilen dosyayı açmaya çalışınca şöyle bir uyarı çıktı normal mi?

[attach type=image]13055[/attach]
Allahtan windows kullanmıyorum...

Dikkatli olun arkadaşlar.

Daha güvenli bir yere yüklenirse bence daha iyi olur. Mediafire önceden böyle şeyler yapmazdı son zaman o da bozmuş ::)

thekme

Dosya uzantısı .pdf sıkıntı olacağını sanmıyorum ayrıca "çalıştırılabilen dosyalar virüs veya bilgisayarına zarar verebilecek kodlar içerir" yazısıda genel bir yazı gibime geldi.Belkide bu uyarıyı windows kullanmadığın için mozilla vermiş olabilir. 
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

Alıntı yapılan: thekme - 28 Ocak 2020, 17:53:23Dosya uzantısı .pdf sıkıntı olacağını sanmıyorum ayrıca "çalıştırılabilen dosyalar virüs veya bilgisayarına zarar verebilecek kodlar içerir" yazısıda genel bir yazı gibime geldi.Belkide bu uyarıyı windows kullanmadığın için mozilla vermiş olabilir. 
Hayır hayır, internetten çok pdf indiriyorum mozilla ilk defa böyle birşey dedi. Pdflere virüs enjekte edilebildiğini duymuştum. Ne olur ne olmaz diye açmadım sildim. Sen temiz şekilde yüklersin, yüklediğin site içine virüs gömer. Makro içeren ofis dosyalarını düşün bu pdflere de virüs gömülebiliyormuş.

İlla vardır demiyorum virüstotal ile taratıyorum sonucu paylaşırım.

Güncel.
Vİrüstotal bi sıkıntı yok diyor.
https://www.virustotal.com/gui/file/c343850e8e56157d0bf72bbdeaa151209d4b28922a30f30b30f0fdce67dc9f99/detection

thekme

Alıntı yapılan: seron - 28 Ocak 2020, 18:14:09Hayır hayır, internetten çok pdf indiriyorum mozilla ilk defa böyle birşey dedi. Pdflere virüs enjekte edilebildiğini duymuştum. Ne olur ne olmaz diye açmadım sildim. Sen temiz şekilde yüklersin, yüklediğin site içine virüs gömer. Makro içeren ofis dosyalarını düşün bu pdflere de virüs gömülebiliyormuş.

pdf virüs gömüldüğünü hiç duymamıştım o yüzden sürekli bakmadan indiriyordum.Dikkat etmek lazım aslında senin gibi.İnternete kısaca bir baktım direk pdf readerın güvenlik açığından mallware felan yükleyebiliyorlarmış.

https://security.stackexchange.com/questions/64052/can-a-pdf-file-contain-a-virus   
site şu
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

Tamam sıkıntı yokmuş. En azından virüstotal öyle diyor. İletimi güncelledim.

ITHEN

Çok ilginç uyarın üzerine hem windows tan hem de linux tan denedim  firefox , chrome , edge ile  herhangi bir tarafa yönlendirmedi windows ta da virüs uyarısı almadım.

yeni upload

https://mega.nz/#!o9YGACQA!LvX_-7C-vXSOC5ZrLMqLeTmTTR9sTcDHt85u717wIQk

mediafire hakkında:

https://www.turkhackteam.org/web-server-guvenligi/1406994-en-iyi-6-dosya-upload-etme-sitesi.html

saygılarımla

seron

Alıntı yapılan: ITHEN - 31 Ocak 2020, 01:44:25Çok ilginç uyarın üzerine hem windows tan hem de linux tan denedim  firefox , chrome , edge ile  herhangi bir tarafa yönlendirmedi windows ta da virüs uyarısı almadım.

yeni upload

https://mega.nz/#!o9YGACQA!LvX_-7C-vXSOC5ZrLMqLeTmTTR9sTcDHt85u717wIQk

mediafire hakkında:

https://www.turkhackteam.org/web-server-guvenligi/1406994-en-iyi-6-dosya-upload-etme-sitesi.html

saygılarımla

Şu an mediafirede bir sıkıntı yok. Açılan bahis reklamlarının ve indirilen pdf uyarısının nedenini bilmiyorum. Demek ki her daim olmuyor.

Yanlış anlama burda sıkıntı depolama servisinde.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın